Αποστολέας Θέμα: PE pre-painted βελτιωτικα...  (Αναγνώστηκε 1770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlexanderTheGr

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 396
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθηνα-Μαρουσι
    • warcraft.gr
PE pre-painted βελτιωτικα...
« στις: Ιανουάριος 27, 2009, 12:19:47 μμ »
Θα ήθελα λίγο την γνώμη σας για τα PE pre-painted.

Προσωπικά να και σε γλιτώνουν απο αρκετό κόπο εμένα δεν με πείθουν. Λίγο η υφή τους λίγο ότι γυαλιζουν κάπως περίεργα σε σχέση με το υπολυπο σύνολο μου κάθετε λίγο άσχημα γενικός.

Άντε ο πίκανας οργάνων  πάει και έρχετε. Πλαίνες κονσόλες και τα υπόλιπα δεν με τρέλενουν. Προτιμω πολλες φορές βάψιμο στο χέρι άσχετα αν με παιδευψει λίγο περισσοτερο.

Χτές έβαφα έναν πίνανα οργάνων για ένα me262 (PE αλλα όχι pre-painted) και σαν αποτέλεσμα μου άρεσε πολυ περισσοτερο απο αν ήταν pre-painted
When your life is defined by a single action, it changes the concept of time.

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 12:22:36 μμ »
Εμένα πάλι με βολεύουν πάρα πολύ! Μου γλυτώνουν χρόνο από το βάψιμο και προσθέτοντας διακόπτες και καλωδιώσεις αγγίζουν το τέλειο.

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Τόπος: Stonecity
    • http://www.opelclub.gr
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 12:45:53 μμ »
Αλέξανδρε αν λες γιαυτά που ήταν στο Ju 88 που πήρες το Σάββατο νομίζω πως ήταν ωραία. Αν τα περάσεις και ένα ματ βερνίκη θα τεριάξουν ωραία στο εσωτερικό.
Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος AlexanderTheGr

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 396
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθηνα-Μαρουσι
    • warcraft.gr
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 01:36:36 μμ »
Όχι δεν αναφέρωμε στο Ju88. Γενικός μιλάω. Πριν τα τοποθετήσεις φαινονται φοβερά. Μετά όμως φαίνονται κάπως. Στα δικά μου μάτια τουλάχιστον

When your life is defined by a single action, it changes the concept of time.

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:03:36 μμ »
Για 1/72 είναι μια χαρά. Σε μεγαλύτερες κλιμακες όμως, αλλα δείχνουν οκ και άλλα δεν πείθουν, παρόλη την λεπτομέρεια τους.

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:03:16 μμ »
Και για εμένα δέν αξίζουν... το ίδιο αποτέλεσμα με το να βάζεις χαλκομανία είναι! Και πολλά απο αυτά μοιάζουν σάν να είναι τυπωμένα σε inkjet εκτυπωτή - με κουκίδες... :roll:

Αποσυνδεδεμένος staticjim

  • 3 Birds sitting ......
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1277
  • Τόπος: UK , Manchester
  • Sotiropoulos Dimitris
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 06:08:54 μμ »
Στην 1/48 ποτε δεν τα συμπαθησα τα φωτο-ετσια το αποτελεσμα ειναι τελειως φλατ !!

Στην 72 ειναι πολυ ποιο ομορφα λογω κλιμακας και "στεκονται" μια χαρα.

Επισης τα pre painted μου τη σπανε γιατι σιγα μην πετυχεις την ιδια αποχρωση με το κοκπιτ σε ορισμενες φορες με αυτο που εχει βαψει η εταιρια  :roll:

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 723
  • Age: 43
  • Τόπος: Μπανανία
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 07:25:01 μμ »
Tα χρησιμοποιω πολυ και θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω οποτε τα βρισκω.Στον πινακα οργανων πανε 2 κομματια με αποτελεσμα να μη χανεται το βαθος.Τη γυαλαδα την κανονιζεις εσυ.Θελουν και αυτα την προσοχη τους ομως πχ να κοληθουν σωστα χωρις να συκωνονται οι ακρες τους η χωρις να ξεχειλιζει η κολλα απο τα πλαινα,να γινει σωστη προεργασια(τριψιμο) της επιφανειας που θα πατησουν,προσοχη στο πιασιμο με τη τσιμπιδα για να μη ξεφτισουν. Επισης μπορει και τα ιδια να θελουν στα πλαινα λιγο τριψιμο για να φυγει τυχων γρεζι απο το κοψιμο τους η γιατι μπορει να περισευουν απο το κομματι που θα κολληθουν.
Το μοντελίζειν εστί φιλοσοφείν!

Αποσυνδεδεμένος George R

  • Kapitän zur See
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/35
  • ***
  • Μηνύματα: 2174
  • DKM BISMARCK
    • Ένωση Μοντελιστών Ιωαννίνων
Απ: PE pre-painted
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 04:50:02 μμ »
Tα χρησιμοποιω πολυ και θα συνεχισω να τα χρησιμοποιω οποτε τα βρισκω.Στον πινακα οργανων πανε 2 κομματια με αποτελεσμα να μη χανεται το βαθος.Τη γυαλαδα την κανονιζεις εσυ.Θελουν και αυτα την προσοχη τους ομως πχ να κοληθουν σωστα χωρις να συκωνονται οι ακρες τους η χωρις να ξεχειλιζει η κολλα απο τα πλαινα,να γινει σωστη προεργασια(τριψιμο) της επιφανειας που θα πατησουν,προσοχη στο πιασιμο με τη τσιμπιδα για να μη ξεφτισουν. Επισης μπορει και τα ιδια να θελουν στα πλαινα λιγο τριψιμο για να φυγει τυχων γρεζι απο το κοψιμο τους η γιατι μπορει να περισευουν απο το κομματι που θα κολληθουν.

 ::icon_thumright:: για τις συμβουλές καθώς έχω κάτι τέτοια ...καθ'οδόν  :wink:
"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"


 www.emioannina.gr