Αποστολέας Θέμα: Dingo 1 & Fennek 1/72 Revell  (Αναγνώστηκε 4587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1115
  • Age: 39
  • Τόπος: Αττική
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:30:48 μμ »
::thanx:: και έχω και άλλη μία, πάντως ελπίζω να μην μάθω ποτέ ότι βγαίνουν έτοιμες...
::pop:: ::pop:: ::pop::
αν γίνει αυτό με βλέπω να κάνω χαρακίρι με κανα κομμάτι sprue :mrgreen:
Στράτος Τσαποΐτης IPMS 961

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:31:40 μμ »
::thanx:: και έχω και άλλη μία, πάντως ελπίζω να μην μάθω ποτέ ότι βγαίνουν έτοιμες...

Ως μέγας προβοκάτορας δεν ήταν δυνατόν να το αφήσω αυτό να πέσει έτσι κάτω.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:



και για δεύτερη μαχαιριά??? μόνο με 4.50 ευρώ!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

Υ/Γ: Μην κωλώνεις όμως γιατί και αυτές που έκανες είναι εξίσου όμορφες άσε που απέκτησες και την εμπειρία... Κανε αυτό που σου πρότεινε ο Γιώργος με ένα λεπτό πινελάκι και θα είναι super! ::icon_thumright:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος tsap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1115
  • Age: 39
  • Τόπος: Αττική
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:40:00 μμ »
το μόνο που μου μένει είναι να πάω σε μια σκοτεινή γωνιά να κλάψω...  :mrgreen:
ενδιαφέρον πάντως. οπότε με βλέπω στο μέλλον να φτιάχνω και άλλο ένα γιατί έχω δει και κάτι pe που μου γυάλισαν το μάτι. Βγάζουν και εσωτερικό;
Στράτος Τσαποΐτης IPMS 961

Αποσυνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:43:50 μμ »
πές μας λίγο και τις διαστάσεις των τροχών να το πάθουμε το καρδιακό :shock: :shock:
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος tsap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1115
  • Age: 39
  • Τόπος: Αττική
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:52:13 μμ »
1,5cm διάμετρο περίπου. Πάνω-κάτω 5 τροχοί μαζί είναι όσο το όχημα σε μήκος(7,7cm).
Στράτος Τσαποΐτης IPMS 961

Αποσυνδεδεμένος Lucas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 689
  • Age: 45
  • Τόπος: Cochem
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 10, 2009, 09:56:38 πμ »
Μπράβο φιλε ωραία δουλειά ::icon_thumright:: κρίμα που αυτό το όχημα δεν υπάρχει στην 1:35 :cry:

Lucas

Αποσυνδεδεμένος tsap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1115
  • Age: 39
  • Τόπος: Αττική
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 10, 2009, 10:39:44 πμ »
 ::thanks_smilie:: φίλε μου. Μακάρι η Revell να κάνει κανά καλό, μόνο αυτό δεν έχει βγάλει και κανα δυο ακόμα ::eusa_pray::
Στράτος Τσαποΐτης IPMS 961

Αποσυνδεδεμένος tsap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1115
  • Age: 39
  • Τόπος: Αττική
Απ: Dingo 1 & Fennek 1:72 Revell
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 02, 2009, 01:36:27 μμ »
::smilieinbox:: Αν και εκπρόθεσμα αφού το τελείωσα ας το παρουσιάσω.
Λοιπόν το MC ζει μια ιστορική μέρα αφού το μοντέλο αυτό είναι το πρώτο που παρουσιάζω :mrgreen: :mrgreen:
[wiki=]ATF Dingo[/wiki] 1 All-Protected Vehicle (σύμφωνα με την Revell) 1/72




Σαν κιτ είναι ωραίο (τουλάχιστον στα μάτια μου) και εύκολο στην κατασκευή. Από ότι είδα υπάρχουν και βελτιωτικά ώστε να γίνει ακόμα καλύτερο.
Δεν πρόσθεσα κάτι επιπλέον παρά τρύπησα την κάνη του MG3 και έτριψα τα λάστιχα εξαφανίζοντας την λεπτομέρια που δεν ήταν και τόσο σωστή (βέβαια από φωτογραφίες είδα ότι φορούν διάφορα λάστιχα και ένα έχει πέλμα που μοιάζει κάπως με τα παρεχόμενα από το κιτ).
Στο βάψιμο τώρα. Το βασικό είναι Gunze H303 Green FS 34102 ψεκασμένο με αερογράφο, έκανα στεγνό πινέλο (που όμως λόγω της μη εξοικίωσης με την κλίμακα κατέληξε σε γενικό πασπάλημα του μοντέλου αντί για τοπική χρήση στις λεπτομέριες -είχα συνηθήσει από την 1/35 :oops: ) με το βασικό ξανοιγμένο με Tamiya XF15 Flat Flesh και wash με Model Master Brown Gloss (σμάλτου όπου πάλι η τεχνική εξελίχθηκε σε κάτι σαν φίλτρο για τους παραπάνω λόγους).
Για τα σκονίσματα χρησιμοποίησα σκόνες αγιογραφίας (σκέτες με ένα μαλακό πινέλο) επιμένοντας στα χαμηλά. Στην αρχή χρησιμοποίησα Ομπρα Ωμή και μετά επειδή το βερνίκι (Gunze H20 Flat Clear με αερογράφο και αυτό) σχεδόν εξαφάνισε το αποτέλεσμα χρησιμοποίησα Σιέννα Ωμή με λίγο πιο εμφανές αποτέλεσμα.
Στο ζουμί της υπόθεσης τώρα. Όπως θα παρατηρήσατε το όχημα δεν έχει σήματα επειδή πολύ απλά τα έχασα ::eusa_wall:: .Όμως βρήκα φωτό όπου ένα Dingo 2 (εξελιγμένη έκδοση του 1) είναι χωρίς αυτά οπότε υπέθεσα ότι το ίδιο μπορεί να ισχύει και με το δικό μου όχημα. Πιθανότατα το όχημα ήταν κάποιο πρωτότυπο ή έστω όχημα δοκιμών και λογικά θα υπάρχουν και Dingo 1 σαν το δικό μου χωρίς διακριτικά.
Τα διαφανή μέρη έχουν κάποιες γρατζουνιές που τονίζονται από τον φωτισμό (ξέρω για την παρκετίνη αλλά μέσα στη φούρια να το τελειώσω...)
Επίσης στην βάση των καθρεφτών επειδή έσπαγαν συνεχώς και έφυγε λίγο το χρώμα έγιναν μπαλώματα. Τέλος το κάτω μέρος του παρμπρίζ όταν πήγα να ενώσω την καμπίνα με το υπόλοιπο όχημα έσπασε δύο φορές ενώ ήταν βαμένα τα κομμάτια και αναγκαστικά έγιναν και εκεί μπαλώματα που ευτυχώς δεν φαίνονται.  :roll:
Συγνώμη για την ποιότητα των φωτογραφιών αλλά είναι από κινητό.
Ελπίζω να μην σας κούρασα με την πολυλογία μου. :mrgreen: ::salut::
Στράτος Τσαποΐτης IPMS 961

Tags: