Αποστολέας Θέμα: Group builds 2009 ??  (Αναγνώστηκε 13875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 18, 2009, 02:37:02 μμ »
4. Ελικόπτερα.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 18, 2009, 03:28:38 μμ »
Να "πιαστώ" απο το θέμα διπλάνα και να το "μεγαλώσω" λίγο "Α' Π.Π."

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 18, 2009, 03:29:40 μμ »

1. Αρματα : Τ 34 variamts


Την περίπτωση διπλάνα την έχουμε συζητήσει στο καφέ, απλά ίσως να είναι λίγο πιό εξειδικευμένη και (σαφώς) πιό δύσκολη για νέους στον χώρο.

Οι διάφορες εκδόσεις του Τ-34 είναι μία καλή επιλογή, αλλά μήπως έτσι δεν αφήνουμε περιθώρια ...ελιγμων στους αεροπλανάδες?

 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 18, 2009, 03:37:09 μμ »
στο μυαλό μου είχα δυό παράλληλα GB για να εμφανιστούν και καλές δουλειές, όχι απλά συμμετοχές

ένα για αεροπλάνα
ένα για άρματα

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:38:11 μμ »
Μπορούμε να κάνουμε GB που να περιλαμβάνει όλα τα είδη μοντέλων!
Aν γίνεται πχ, Italeri Group Build,μπορεί και αρματάς,και αεροπλανάς και ελικοπτεράς και αυτοκινητάς και πλοιάς  ::glossa:: να φτιάξει κάτι...

Επίσης για να τραβήξει λίγο η ομάδα,θα πρότεινα όσοι τελειώνουν μοντέλο,να κερδίζουν κάτι!
Όπως στο παραπάνω παράδειγμα θα μπορούσε ο εισαγωγέας της Italeri να προσφέρει μοντέλα για το GB ή σαν δώρα!
Επίσης ,να μπορούν τα μέλη αλλά και άλλοι ή καταστήματα,να κάνουν κάποιες προσφορές για τους φιναλίστ των GB...
Mπορεί λοιπόν κάποιο κατάστημα να προσφέρει 2-3 μοντέλα,ένα άλλο,ένα εκπτωτικό κουπόνι,μια εκδοτική εταιρεία ένα χρόνο συνδρομή,μέλη μας να προσφέρουν μοντέλα απ την συλλογή τους,κλπ....
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 18, 2009, 05:25:14 μμ »
Τί να πω... Αυτό είναι ό,τι πιο ανατρεπτικό και δελεαστικό έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο θέμα...! Κατ' εμέ φοβερό ως ιδέα.

 Το μόνο που μου σκαλώνει είναι ότι εμπλέκει και τρίτους...

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 18, 2009, 06:19:02 μμ »
Σε συνέχεια της πρότασης του mmaker, καταθέτω μία πρόταση που την εχουμε συζητήσει στην Αργυρούπολη. GB εταιρικό, με μοντέλα από εταιρίες σπάνιες ή και εκλειπόντες . Για φανταστείτε π.χ. κατι από τα παρακάτω,
Matchbox group built (αυτά γίνονται και άβαφα)
Αrii
Bandai
Imai
Lindberg
Frog
Monogram
Ευκαιρία να μειώσουμε και το στόκ μας, καθώς δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε νέα κιτ. Προτείνεται βάψιμο όπως απεικονίζονται στα κουτιά τους , χωρίς προσθήκες σύγχρονων βελτιωτικών και χρήση κόλλας σωληναρίου για τους πορωμένους.
Τίτλος  ::arrowred:: Τα κουρέλια τραγουδούν ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2612
  • Age: 52
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 18, 2009, 07:21:26 μμ »
Ολα καλα ακουγονται.Ας πουμε και εμεις μια ιδεα και προταση.
Αρματα και αεροπλανα απο χωρες του NATO καθε κλιμακας.
Τασος

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:44:00 πμ »
Εγώ προτείνω να φτιάξουμε μερικά skyhawk, μερικά Α-4 και τέλος μερικά Scooters.
Πέρα από την πλάκα, έχω ένα italeri skyhawk που θέλω να το φτιαξώ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:24:27 πμ »
αν κρίνουμε σπό...τον ενθουσιασμό  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: και τις ιδέες  :roll: :roll: :roll: :roll: που πέσανε

πιστεύω ότι μάλλον πρέπει να ξεχάσουμε την ιδέα για ένα νέο GB

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 46
  • Τόπος: Athens
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 19, 2009, 02:01:35 πμ »
... να το ξαναπώ??? θα το ξαναπώ!!! Γιατί πρέπει ντε και καλά να εντάξετε την τελευταία σας κατασκευή ή αυτό που μόλις αγοράσατε σε ένα GB???? Μεγαλώσομε πια είμαστε 5 χρονών (το mc εννοώ) και αυτά μου φαίνονται σαν παιδικές αρρώστιες ενός φόρουμ που ακόμα ψάχνετε με τα μέλη του! Θεωρώ ότι το GB Armored Wheeled Vehicles ήταν κατά κοινή ομολογία το πιο επιτυχημένο και αν θυμάστε καλά προέκυψε χωρίς καμία ψηφοφορία. Είδαμε τελειωμένα μοντέλα είδαμε ακόμα και τους γνωστούς αγνώστους (μέσα και εγώ) τουλάχιστον να το παλεύουν ποστάροντας ΜΟΝΤΕΛΑ... ΠΑΙΔΕΣ... ΜΟΝΤΕΛΑ!!!! κατασκευές – τεχνικές – μοντελοκουβεντούλα με τον καφέ κλπ... Αυτό είναι το ζητούμενο!!!

Πίστευα και πιστεύω ότι το ίδιο μοντέλο (πρόταση Πέτρου) όπως και η ίδια εποχή (π.χ. GB Έρημος) μπορεί να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα σε GB.

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 19, 2009, 02:27:04 πμ »
Πάντως και εγώ βρίσκω ιδιαίτερα θελκτική την πρόταση για ένα GB.
Θα μας ξεκουράσει λίγο και απο τα υπεβελτιωμένα, υπερφορτωμένα, "ένα την χρονιά" μοντέλα.
Οπότε, μέσα σε ότι προκύψει (αρκεί να πετάει).
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος kap

  • Κώστας Καπέλος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 948
  • Age: 48
  • Τόπος: Αθήνα...Ostfront
  • Ψυχή βαθιά!
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 19, 2009, 09:00:43 πμ »
Μπορούμε να κάνουμε GB που να περιλαμβάνει όλα τα είδη μοντέλων!
Aν γίνεται πχ, Italeri Group Build,μπορεί και αρματάς,και αεροπλανάς και ελικοπτεράς και αυτοκινητάς και πλοιάς  ::glossa:: να φτιάξει κάτι...

Επίσης για να τραβήξει λίγο η ομάδα,θα πρότεινα όσοι τελειώνουν μοντέλο,να κερδίζουν κάτι!
Όπως στο παραπάνω παράδειγμα θα μπορούσε ο εισαγωγέας της Italeri να προσφέρει μοντέλα για το GB ή σαν δώρα!
Επίσης ,να μπορούν τα μέλη αλλά και άλλοι ή καταστήματα,να κάνουν κάποιες προσφορές για τους φιναλίστ των GB...
Mπορεί λοιπόν κάποιο κατάστημα να προσφέρει 2-3 μοντέλα,ένα άλλο,ένα εκπτωτικό κουπόνι,μια εκδοτική εταιρεία ένα χρόνο συνδρομή,μέλη μας να προσφέρουν μοντέλα απ την συλλογή τους,κλπ....

Πολύ καλή η ιδέα σου Γιώργο ::icon_thumright::
Ψυχή βαθιά!

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 19, 2009, 09:25:33 πμ »
Εμένα θα μου άρεσε η ιδέα να φτιάξουν όσοι συμμετέχουν ένα ίδιο μοντέλο (π.χ. διάφορες εκδόσεις του Τ-34)
Παράλληλα ας γίνει άλλο GB για του αεροπλανίζοντες ακόμα-ακόμα και άλλο για τους επιπλέοντες...  :lol: :lol: :lol:


Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 19, 2009, 09:32:59 πμ »
Μπορούμε να κάνουμε GB που να περιλαμβάνει όλα τα είδη μοντέλων!
Aν γίνεται πχ, Italeri Group Build,μπορεί και αρματάς,και αεροπλανάς και ελικοπτεράς και αυτοκινητάς και πλοιάς  ::glossa:: να φτιάξει κάτι...

Επίσης για να τραβήξει λίγο η ομάδα,θα πρότεινα όσοι τελειώνουν μοντέλο,να κερδίζουν κάτι!
Όπως στο παραπάνω παράδειγμα θα μπορούσε ο εισαγωγέας της Italeri να προσφέρει μοντέλα για το GB ή σαν δώρα!
Επίσης ,να μπορούν τα μέλη αλλά και άλλοι ή καταστήματα,να κάνουν κάποιες προσφορές για τους φιναλίστ των GB...
Mπορεί λοιπόν κάποιο κατάστημα να προσφέρει 2-3 μοντέλα,ένα άλλο,ένα εκπτωτικό κουπόνι,μια εκδοτική εταιρεία ένα χρόνο συνδρομή,μέλη μας να προσφέρουν μοντέλα απ την συλλογή τους,κλπ....

Πολύ καλή η ιδέα σου Γιώργο ::icon_thumright::
Εγώ πάλι διαφωνώ κάθετα-οριζόντια-με κάθε τρόπο τελος πάντων!
Το οποιοδήποτε "έπαθλο" αναπόφευκτα δημιουργεί ανταγωνισμό ο οποίος με τη σειρά του φερνει κόντρες... δηλαδή δέν μας αρκεί η χαρά της απλής συμετοχής? Ακόμα και για να κάνουμε το hobby μας χρειαζόμαστε "καρότο"?
Και απο την άλλη οι "χορηγοί" δέν θα θέλουν κάτι σε αντάλαγμα? Π.χ. αποκλειστικότητα στη δημοσίευση?! :twisted: Κάπου αλλού τα κάνανε αυτά...

... να το ξαναπώ??? θα το ξαναπώ!!! Γιατί πρέπει ντε και καλά να εντάξετε την τελευταία σας κατασκευή ή αυτό που μόλις αγοράσατε σε ένα GB???? Μεγαλώσομε πια είμαστε 5 χρονών (το mc εννοώ) και αυτά μου φαίνονται σαν παιδικές αρρώστιες ενός φόρουμ που ακόμα ψάχνετε με τα μέλη του! Θεωρώ ότι το GB Armored Wheeled Vehicles ήταν κατά κοινή ομολογία το πιο επιτυχημένο και αν θυμάστε καλά προέκυψε χωρίς καμία ψηφοφορία. Είδαμε τελειωμένα μοντέλα είδαμε ακόμα και τους γνωστούς αγνώστους (μέσα και εγώ) τουλάχιστον να το παλεύουν ποστάροντας ΜΟΝΤΕΛΑ... ΠΑΙΔΕΣ... ΜΟΝΤΕΛΑ!!!! κατασκευές – τεχνικές – μοντελοκουβεντούλα με τον καφέ κλπ... Αυτό είναι το ζητούμενο!!!

Πίστευα και πιστεύω ότι το ίδιο μοντέλο (πρόταση Πέτρου) όπως και η ίδια εποχή (π.χ. GB Έρημος) μπορεί να δώσει πολύ καλά αποτελέσματα σε GB.

::icon_thumright:: ::eusa_clap::
Και εγώ πιστεύω ότι τα πιό επιτυχημένα GB είναι τα "αυθόρμητα", αυτά που αποφασίστηκαν απο μια παρέα με κοινά ενδιαφέροντα...

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 19, 2009, 10:00:15 πμ »
Πάντως να σας πω πως το γενικό θέμα Α ΠΠ τα χωράει όλα και θα τους αφήσει όλους ικανοποιημένους. Σίγουρα θα βρουν κάτι οι αρματάδες, πολλά και εντυπωσιακά όπως τα γαλλικά Saint Chaumont, με μεγάλη ιστορική σημασία όπως τα Renault FT-17 και πολλά άλλα. Οι σκρατσάδες έχουν επίσης δουλειά αν αποφασίσουν να φιάξουν το πρώτο γερανοφόρο ή το πρώτο αυτοκινούμενο πυροβόλο. Και αν το GB γίνει ΜΕΧΡΙ και Α ΠΠ τότε υπάρχουν εκείνοι οι μυστήριοι ατμοκίνητοι ελκυστήρες Foster που είδαν μάχη στον πόλεμο των Boers, μιλάμε για ΤΗΝ σκρατσιά με μυριάδες μπουλόνια γύρω γύρω, τρέλλα! Φυσικά πολλά και τρελλά οχήματα, από τα βελγικά Minerva μέχρι κάτι θεοπάλαβους ελκυστήρες πυροβοικού. Και για τους ζόρικους το παρακάτω...



...Paris Kanonen και καλή τύχη!

Οι αεροπλανάδες δεν πρέπει να φοβηθούν τα συρματόσκοινα, υπάρχουν πολλά και ενδιαφέροντα μοντέλα άνευ αυτών όπως τα Fokker DVII, Fokker Dr1, Fokker EVIII, Siemens-Sugert, αρκετά Roland, τα μεταλικά Junkers και φυσικά άπειρες παραλλαγές για όλα αυτά. Και τέλος οι των πλοίων έχουν ίσως τις περισσότερς επιλογές από όλους, από το όμορφο κάτασπρο Emden μέχρι τα γκρίζα κακομούτσουνα θωρηκτά που πολέμησαν στην Ιουτλάνδη.

Εγώ προσωπικά αν πάμε για GB μέχρι Α ΠΠ, δεσμεύομαι να φιάξω ένα Gotha IV και μετά, αν επιζήσω, να φύγω για Θιβέτ...

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 19, 2009, 12:43:00 μμ »
Δεν είναι τόσο θέμα φόβου τα διπλάνα. Απλώς οι περισσότεροι αεροπλανάδες ασχολούνται με Β ΠΠ και πιο μετά... Οπότε νομίζω πως με θέμα τον Α ΠΠ αφήνουμε απέξω την μεγαλύτερη μερίδα των συνφορουμιστών μας... Μήπως να το σκεφτούμε λίγο ακόμα?
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:22:11 μμ »
Δεν είναι τόσο θέμα φόβου τα διπλάνα. Απλώς οι περισσότεροι αεροπλανάδες ασχολούνται με Β ΠΠ και πιο μετά... Οπότε νομίζω πως με θέμα τον Α ΠΠ αφήνουμε απέξω την μεγαλύτερη μερίδα των συνφορουμιστών μας... Μήπως να το σκεφτούμε λίγο ακόμα?
Υπάρχουν και διπλάνα μετά τον WWI και όχι απαραίτητα πολεμικά..

Αλήθεια, τα πολιτικά θέματα γιατί δεν αναφέρονται ποτέ :?: Εμπορικά πλοία δεν θα ήταν ενδιαφέρων θέμα και θέαμα  :?: Φορτηγά και τρίκυκλα της Ελλάδας του 50 :?: Αφιέρωμα στην Ολυμπιακή Αεροπορία  :?: 60 χρόνια porsche :?:

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 19, 2009, 01:47:56 μμ »
Γιατί απλώς δεν είναι τα θέματα με τα οποία ασχολείται η πλειοψηφία των μοντελιστών. Σίγουρα θα ήταν φανταστικό ένα GB για Lockheed L-049E Constellation  στην 1/72, αλλά θα συμμετέχει κανείς???

Επειδή όλα αυτά τα θέματα είναι τελείως υποκειμενικά, κατά την ταπεινή μου άποψη, η πιο σωστή λύση είναι να τεθούν χοντρικά   οι προτάσεις για GB σε ψηφοφορία (σε επίπεδο εποχή, θέμα, είδος), και ότι θέλουν οι περισσότεροι, με την προϋπόθεση ότι οι ψηφίσαντες θα συμμετέχουν κιόλας, αυτό να γίνει.
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 19, 2009, 02:15:54 μμ »
Επανέρχομαι στην αρχική μου πρόταση για Τ34 variants
 
αντίστοιχο φαντάζομαι θα πρέπει να είναι και κάποιο θέμα για αεροπλάνο

υποστηρίζω την πρόταση μου με τη λογική, ότι:
υπάρχουν στην αγορά πολλά κιτ Τ34 variants σε όλες τις κλίμακες
είναι εύκολα στην κατασκευή τους από το κουτί
θάχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε την προσέγγιση διαφορετικών μοντελιστών σε ένα σχετικά "ίδιο" θέμα
γίνονται και γερμανικό  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Υ.Γ. ωραία τα "εξωτικά" θέματα, αλλά πιστεύω ότι το ζητούμενο είναι να δούμε, όσο το δυνατό μεγαλύτερη συμμετοχή και όσο το δυνατό περισσότερα τελειωμένα μοντέλα
ακόμα και σε διεθνή φόρουμ τα GB που έχουν μεγαλύτερη επιτυχία είναι αυτά με ένα σχετικά ίδιο αντικείμενο και με ένα εύκολο να κατασκευαστεί μοντέλο

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 19, 2009, 02:30:22 μμ »
Να προτείνω και εγώ λοιπόν ένα αεροπορικό GB με οτιδήποτε θέμα, αλλά παλιό κιτ, κατευθείαν από το κουτί, με όσο το δυνατό λιγότερες παρεμβάσεις. Για παράδειγμα, θα μπορούσαμε να προσθέσουμε ζώνες σε ένα κάθισμα, αλλά όχι να το χαράξουμε εξωτερικά.

Εγώ για παράδειγμα έχω κατά νου ένα P-47D Razorback της Monogram με υπερηψωμένη γράμμωση και σήματα κυριολεκτικά για πέταμα.
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 19, 2009, 03:24:50 μμ »
Παιδιά λέγοντας Group Build εννοούμε μια ομαδική προσπάθεια κατασκευών.....προσωπικά είχα προτείνει το Armoured Wheel Vechicles και είχε την όποια επιτυχία λόγω του οτι δεν ήταν απόλυτα δεσμευτικό.....Ok μερικοί έχουμε καρα-stock ή την οικονομική άνεση να πάρουμε ενα καινούργιο κιτ για το Group Build αλλά ίσως κάποια παιδιά δεν το μπορούν......άλλωστε πετυχημένο θεωρείται αυτό που έχει πολλές συμμετοχές και πολλά τελειωμένα κιτ.....Έτσι στο "τρέχον" G.B είδαμε πολλές συμμετοχές απο Α' - Β' Π.Π αλλά και σύγχρονα.....Συμφωνώ και μ' αρέσει η ιδέα του Πέτρου περι πολλών συμμετοχών - παραλλαγών "πάνω" σ' ενα θέμα αλλά ίσως -- ίσως λέω -- να είναι δεσμευτικό για κάποιους  :roll: :roll: :roll: Ενώ ενας "γενικός τίτλος" εμπεριέχει πολλά θέματα -- όπως είπε ο Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 19, 2009, 03:48:34 μμ »
Οχήματα Μεταφοράς Προσωπικού  :roll: :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 19, 2009, 04:00:27 μμ »
Οχήματα Μεταφοράς Προσωπικού  :roll: :roll: :roll:
Εγώ είμαι μέσα :!:
Έχω και πολύ πράμα.....
 :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος tsap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1115
  • Age: 39
  • Τόπος: Αττική
Απ: Group builds 2009 ??
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 19, 2009, 04:05:34 μμ »
Καλησπέρα. Παρόλο που δεν ξέρω εάν θα συμμετάσχω (αφού με το ζόρι ίσως τελειώσω την συμμετοχή μου στο AWV  :oops: ) , να κάνω μερικές προτάσεις:
το προηγούμενο GB πέτυχε γιατί ήταν γενικό το θέμα και υπήρχε αρκετή όρεξη. Συνεπώς εφόσον υπάρχει όρεξη ένα γενικό θέμα ίσως θα ήταν καλύτερο από πχ τις παραλλαγές ενός τύπου ή κάποια επέτιος. Μερικά τέτοια θέματα θα μπορούσαν να είναι:
τροχοφόρα χωρίς θωράκιση, σε συνέχεια του προηγούμενου όπου θα περιλαμβάνονται και τα πολιτικά οχήματα,
αεροσκάφη τζετ ή ελικοφόρα (ίσως πολύ γενικές οι κατηγορίες  :roll: ),
θέματα που θα αφορούν συγκεκριμμένες περιοχές ή περιόδους (που δεν έχουν όμως παρουσιασθεί πολλές φορές όπως για παράδειγμα ο Β' π.π. -μια πρόχειρη ιδέα είναι το Βιετνάμ ή η Κορέα),
ή τέλος θέματα που θα έχουν κοινό τους στοιχείο την παραλλαγή πχ πράσινα οχήματα, πλοια και αεροσκάφη.
Οχήματα Μεταφοράς Προσωπικού  :roll: :roll: :roll:
::icon_thumright:: και εάν το γενικεύσουμε  :arrow:μέσα μεταφοράς: ΤΟΜΠ, ΤΟΜΑ, μεταγωγικά αεροσκάφη, πλοία κτλ.
Στράτος Τσαποΐτης IPMS 961

Tags: