Αποστολέας Θέμα: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?  (Αναγνώστηκε 4611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Καλησπέρα σε όλους τους συνοδοιπόρους στο μαγευτικό αυτό ταξίδι!!!θα ήθελα πολύ να μας βοηθήσει καποιος στο εξης ερώτημα¨ κάρβουνο ζωγραφικής,ξηρά παστέλ ή κάτι άλλο για καλύτερη απόδοση της κάπνας από τους κινητήρες και τα πυροβόλα στην άτρακτο?ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: Ρεαλιστικη αποδοση καπνας σε αεροσκαφη-τελικα,με ποιο τροπο?
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 10:52:57 μμ »
Φίλε Νίκο το θέμα κάπνιας διαφέρει από θέμα σε θέμα και από περίπτωση σε περίπτωση :roll:. Από θέμα σε θέμα εννοώ ότι άλλη απόδοση κάπνιας θα χρησιμοποιήσουμε για κινητήρες του Β΄ΠΠ που έπαιρναν διαφορετικό καύσιμο και άφηναν διάφορες αποχρώσεις κάπνιας ή των σύγχρονων κινητήρων και άλλη απόδοση κάπνιας θα χρησιμοποιήσουμε για τα πυροβόλα και για διάφορες εξαγωγές θυρίδων κινητήρων από την άτρακτο του Αφους ή και άλλων περιπτώσεων ::book::.
Οι ποιο γνωστές τεχνικές είναι ο ψεκασμός με το smoke της Tamiya, το ξύσμα μολυβιού ή μαύρο pastel χρώμα περνόντας το με ένα μαλακό πινελάκι :wink:.
Για αρχή πειραματίσου με αυτές τις τεχνικές για να διαπιστώσεις ποιες αποχρώσεις σου κάνουν.
Καλή αρχή και ελπίζω να σε βοήθησα λίγο :D ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Ρεαλιστικη αποδοση καπνας σε αεροσκαφη-τελικα,με ποιο τροπο?
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2008, 11:10:49 μμ »
Γιάννη ευχαριστώ!έχεις δίκιο για το θέμα,παράλειψη!πρόκειται για σύγχρονο αεροσκάφος(F-4,1/32),θα δοκιμάσω όσα μου είπες-και ναι-βοήθησες πολύ!::eusa_clap:: ::salut::!

Αποσυνδεδεμένος ΣΜΗΝΑΡΧΟΣ(Ι)ΚΑΚΑΛΟΣ

  • at Ormond VOR, radial 260, 3500ft...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2189
  • Age: 39
  • Τόπος: Daytona Beach
  • Παντέλας
    • http://www.airclub-larissa.gr
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 02:27:23 μμ »
Ειδικά το ξηρό μαύρο παστέλ αν το απλώσεις με πινελάκι είναι gg  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2008, 07:07:49 μμ »
Thanks a lot Σμήναρχε! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Vasilis.v

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Τόπος: Athina
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:02:00 μμ »
Εγώ κάνω χρήση συνήθως μαύρου pastel και ψεκασμού.Για αρχή και για μικρές κλίμακες σου συνιστώ ανεπιφύλακτα pastel.
Vasilis

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:05:20 μμ »
Εγώ κάνω χρήση συνήθως μαύρου pastel και ψεκασμού.Για αρχή και για μικρές κλίμακες σου συνιστώ ανεπιφύλακτα pastel.
Vasilis
  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Τόπος: Stonecity
    • http://www.opelclub.gr
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 10:48:32 μμ »
Μία ακόμα ιδέα.

Προσωπικά παλαιότερα χρησιμοποιούσα στεγνό πινέλο.

Τον τελευταίο καιρό άρχιζα να το παλεύω με τον αερογράφο. Ένα καλό αποτέλεσμα μπορείς να έχεις με τον εξής τρόπο.

3/5 Matt desert yellow (Humbrol 93) και 2/5 μαύρο ματ (33) . Τα αραιώνουμε λίγο παραπάνω από ότι χρειάζεται αν θα βάφαμε κανονικά. Αρχίζουμε με πολύ σταθερή κίνηση να δίνουμε την ροή των καυσαερίων. Μετά προσθέτου μια σταγόνα μαύρο ακόμα ανακατεύουμε και ψεκάζουμε αλλά με μικρότερη δέσμη έτσι ώστε να μην καλύψουμε τελείως το προηγούμενο πέρασμα. Επαναλαμβάνουμε μέχρι να κλιμακώσουμε το σκούρο στο σημείο που μας ικανοποιεί.

Τα ντουμάνια αλλάζουν χρώμα από αεροσκάφος σε αεροσκάφος, οπότε πρέπει να κάνεις λίγο την ερευνά σου και να δεις πως θα κλιμακώσεις τα χρώματα.



Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:00:38 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες! ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:24:39 μμ »
Και εγώ ξεκίνησα με dry brush, μαύρο ή/και gun metal. Μέτρια για τα γούστα μου αποτελέσματα (μη γελάτε βρε με τα μοντέλα, είναι από τα πρώτα. Τώρα είναι ΠΙΟ χάλια :shock: )



Μετά πέρασα στο πολύ αραιωμένο μαύρο με brown, 9 μέρη και παραπάνω διαλυτικό και 2 χρώμα. Με τον αερογράφο πετυχαίνω σχεδόν διαφανή στρώματα χρώματος, οπότε "χτίζω" το χρώμα σιγά-σιγά επιτυγχάνοντας την πυκνότητα της καπνιάς που θέλω. Η πιο καλή για μένα μέθοδος αλλά και η πιο χρονοβόρα.







Ολως προσφάτως δοκίμασα και με μαύρες σκόνες, αυτές των αρματάδων. Καλό και ελεγχόμενο αποτέλεσμα, όχι τόσο όσο με τον αερογράφο αλλά με το τεράστιο πλεονέκτημα της δυνατότητας διόρθωσης πιθανών λαθών. Πολύ καλό για καπνιές πολυβόλων με ψιλό πινελάκι.



Ολα τα τα παραπάνω είναι στην γνωστή υπερκλίμακα 1/72 ::love7::
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 11:37:26 μμ »

Ολα τα τα παραπάνω είναι στην γνωστή υπερκλίμακα 1/72 ::love7::
Μια χαρα σε βρίσκω!!! ::icon_thumright:: εγω έκανα επετειακό το F-104 μονο και μονο για να μη μπω απο τωρα στη διαδικασία φθορών! ::dontknow::

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:06:42 μμ »
Το ξυσμένο φάμπερ είναι all time classic τεχνική για αυτό. Παίρνεις την μουτζουριά του μολυβιού και με το πινελάκι την περνάς μια χαρά. Ενδείκνυται για αεροπλάνα Β ΠΠ τόσο στα πολυβόλα όσο και στις εξατμίσεις.

Ο αερογράφος είναι για μαστερ και για στιβαρά χέρια!!! (οχι σαν τα δικά μου που έχουν κάτι σαν...πάρκινσον)


 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 723
  • Age: 43
  • Τόπος: Μπανανία
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:51:15 μμ »
 Νομιζω οτι η πιο ασφαλης και η πιο ρεαλιστικη μεθοδος ειναι τα παστελ.Λεω ρεαλιστικη γιατι ουσιαστικα και η αληθινη καπνα σκονη ειναι.
Το μοντελίζειν εστί φιλοσοφείν!

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2009, 11:16:01 μμ »
Ισως μπηκα λιγο αργα στη συζητηση, αλλα τωρα την πειρε το ματι μου....Εχουμε και λεμε, ΓΙΑ ΚΑΠΝΙΕΣ ΜΑΥΡΕΣ με εγγυηση η λυση ειναι το ΦΟΥΜΟ...Δοκιμαστε το δεν θα απογοητευτηται...Το λεω εχοντας δοκιμασει ολα τα αλλα που προαναφερθηκαν

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2009, 02:31:17 μμ »
και πως φτιαχνεις φουμο απο φελο?
για λεγε
η ειναι φουμα -φουμα στα βοτσαλακια :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2009, 01:41:04 πμ »
με φτιαχνεις με το στοιχο σου φιλε ντιμ αλλα...το φουμο ειναι μαυρη σκονη αγιογραφιας....φαντασου παστελ αλλα πιο φινετσατο, πιο....λεπτοκοκο...δεν παιζεται...

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2009, 02:00:55 πμ »
με μπερδεψες με τα φουμα οκ σκονες ενταξει
τωρα δοκιμασε και αυτο καψε φελλο και χρησιμοποιησε τον σαν μολυβι(σε κατι παλιο ε?)
εκτος αν σου θυμιζει τουρτα σοκολατα :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2009, 02:22:46 μμ »
τωρα δοκιμασε και αυτο καψε φελλο και χρησιμοποιησε τον σαν μολυβι(σε κατι παλιο ε?)

Τί μου θύμισες τώρα. Που ...καρβουνιάζαμε το πρόσωπα μας με φελο  για να το παίξουμε κομάντα στις νυκτερινές ασκήσεις. Βεβαίως κανένα τζιμάνι δεν ήρθε να μας εξηγήσει τί το χρειάζεται το φούμο ο αρματιστής μέσα στον πύργο!!!

Sorry  για το spam.

Στα αεροπλάνα Β ΠΠ συνιστάται  παστελ μαύρο. Το τρίβεις πάνω σε λευκό χαρτί και μετά με ένα πινελάκι το απλώνεις.

 ::salut::
type less model more

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2009, 03:32:35 μμ »
Το ξυσμένο φάμπερ είναι all time classic τεχνική για αυτό. Παίρνεις την μουτζουριά του μολυβιού και με το πινελάκι την περνάς μια χαρά. Ενδείκνυται για αεροπλάνα Β ΠΠ τόσο στα πολυβόλα όσο και στις εξατμίσεις.

Ο αερογράφος είναι για μαστερ και για στιβαρά χέρια!!! (οχι σαν τα δικά μου που έχουν κάτι σαν...πάρκινσον)


 ::salut::
Μονο που ξεχασες οτι οι καπνιες απο τις εξατμισεις δεν εχουν ματαλικη αποχρωση οπως το ξυσμα του μολιβιου... :roll:
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2009, 06:26:29 μμ »
λεω τωρα.....μπορει να λεω λαλακια....... κάρβουνο σε μολύβι παιζει-....απο ζωγραφικη..... το πολυ πολυ μαλακό καρβουνο;;;;;


I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος cakrit

  • modelclub.gr
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Modelclub.gr
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 06:56:12 μμ »
Θα αναφερθώ και εγώ σε παστέλ αν και ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει μια και δεν έχω φτάσει ακόμα στο τελικό στάδιο το μοντέλο μου.
Το μεταφέρω όσο καλύτερα μπορώ από το βιβλίο:
Χρησιμοποιούμε καλιτεχνικά παστέλ, όχι όμως με βάση λαδιού. Τρίβουμε το παστές σε γυαλόχαρτο και δημιουργούμε ένα μικρό βουναλάκι από σκόνη παστέλ.
Δεν χρησιμοποιούμε τα στικ παστελ απευθείας στο μοντέλο αλλά με έναν από τους παρακάτω τρόπους, είτε με μπατονέτα, είτε με ενα απαλό πινέλο (flat) είτε με παλιό κομμένο πινέλο (stuble brush)
Ακουμπάμε το πινέλο στην σκόνη μερικές φορές και μετα το ακουμπάμε και τραβάμε προς την φορά του αέρα από τις εξατμίσεις.. όσο απομακρυνόμαστε πιέζουμε λιγότερο το πινέλο για να δημιουργηθεί "σβήσιμο". Επίσης μπορούμε με μία μπατονέτα να απαλύνουμε κι άλλο τους τόνους αν χρειαστεί.
Πολύ μεγάλη προσοχή γιατί επειδή είναι σκόνη δαχτυλιές κτλ μένουν.
Τέλος ρίχνουμε κ ένα βερνικάκι για να δέσει το όλο θέμα. Μετά το βερνίκι το φαινόμενο που δημιουργήσαμε με τα παστέλ θα είναι πιο απαλό από οτι πριν ιδιαίτερα στα ανοιχτά χρώματα παστέλ πάνω από σκούρο χρωμα.
Με παρόμοιο τρόπο μπορούν να γίνουν και τα σημάδια από τα όπλα, σκόνες κτλ

Εμένα μου φαίνεται πιο "έυκολη" τεχνική μια και τα λάθη μπορούν να διορθωθούν άμμεσα και εύκολα.

Αναφέρει στο βιβλιο και τί χρώματα προτείνει για διάφορες περιπτώσεις, αν θέλεις στα αναφέρω κάποια στιγμη

Ελπίζω να βοήθησα λιγουλάκι


Αποσυνδεδεμένος geo_hal

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:26:28 πμ »
Θα αναφερθώ και εγώ σε παστέλ αν και ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει μια και δεν έχω φτάσει ακόμα στο τελικό στάδιο το μοντέλο μου.
Το μεταφέρω όσο καλύτερα μπορώ από το βιβλίο:
Χρησιμοποιούμε καλιτεχνικά παστέλ, όχι όμως με βάση λαδιού. Τρίβουμε το παστές σε γυαλόχαρτο και δημιουργούμε ένα μικρό βουναλάκι από σκόνη παστέλ.
Δεν χρησιμοποιούμε τα στικ παστελ απευθείας στο μοντέλο αλλά με έναν από τους παρακάτω τρόπους, είτε με μπατονέτα, είτε με ενα απαλό πινέλο (flat) είτε με παλιό κομμένο πινέλο (stuble brush)
Ακουμπάμε το πινέλο στην σκόνη μερικές φορές και μετα το ακουμπάμε και τραβάμε προς την φορά του αέρα από τις εξατμίσεις.. όσο απομακρυνόμαστε πιέζουμε λιγότερο το πινέλο για να δημιουργηθεί "σβήσιμο". Επίσης μπορούμε με μία μπατονέτα να απαλύνουμε κι άλλο τους τόνους αν χρειαστεί.
Πολύ μεγάλη προσοχή γιατί επειδή είναι σκόνη δαχτυλιές κτλ μένουν.
Τέλος ρίχνουμε κ ένα βερνικάκι για να δέσει το όλο θέμα. Μετά το βερνίκι το φαινόμενο που δημιουργήσαμε με τα παστέλ θα είναι πιο απαλό από οτι πριν ιδιαίτερα στα ανοιχτά χρώματα παστέλ πάνω από σκούρο χρωμα.
Με παρόμοιο τρόπο μπορούν να γίνουν και τα σημάδια από τα όπλα, σκόνες κτλ

Εμένα μου φαίνεται πιο "έυκολη" τεχνική μια και τα λάθη μπορούν να διορθωθούν άμμεσα και εύκολα.

Αναφέρει στο βιβλιο και τί χρώματα προτείνει για διάφορες περιπτώσεις, αν θέλεις στα αναφέρω κάποια στιγμη

Ελπίζω να βοήθησα λιγουλάκι

Σε ποιό βιβλίο αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Ρεαλιστική απόδοση κάπνας σε αεροσκάφη-τελικά,με ποιο τρόπο?
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 17, 2013, 11:37:01 πμ »
Ρεαλιστικο αποτελεσμα σε καπνιες κατα την αποψη μου δεινουν τα ξηρα παστελ που ειναι τα συνηθεστερα γι αυτη τη δουλεια και οι σειρες της Tamiya που δοκιμασα προσφατα και ειναι εξαιρετικα. Αλλος τροπος ειναι ο αερογραφος αλλα ενδικνειται σε κλιμακες 48 και ανω, η στην καλυτερη σε μεγαλο βομβαρδιστικο 72αρι αλλα εκει θελει ιδιαιτερη προσοχη. Και καλο ειναι να χρησιμοποιειται αντιθετης συνθεσης χρωμα απο αυτο που εχεις βαφτει το μοντελο για περιθωριο διορθωσεων.  ::salut::

Χρηστος