Αποστολέας Θέμα: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η... ?  (Αναγνώστηκε 3150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η... ?
« στις: Νοέμβριος 16, 2008, 05:49:03 μμ »
Καλησπερα παιδια, θελω να ρωτησω αν τις ροδες σε μια μηχανη η αυτοκινητο τις βαζεις οπως ειναι στο μοντελο η χρειαζεται καποια διαδικασια πρωτα οπως τριψιμο π.χ. ?Γνωριζει κανενας?Ευχαριστω πολυ ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ixodeservice

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 143
  • Age: 46
  • Τόπος: Επισκοπείο Σύρος.
  • Κοντιζάς Ηλίας
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 07:27:32 μμ »
Καλησπερα φιλαρακο.
Αναλογα τι ειδους ροδες εχει το κιτ.Ειναι ακτινωτες  η τυπου αλουμινιου?
Ειναι σιγουρο παντως οτι θα πρεπει να καθαριστουν απο τυχον 'φλας' η σημαδια καλουπιου.Αν ειναι χρωμιο προσεξε τα σημεια κολλησης να ειναι τριμενα γιατι δεν θα πιανει η κολλα.
Αν δεν ειναι καλα χρωμιωμενες βουτα τις σε χλωρινη να φυγει το χρωμιο και μετα βαψε τις οτι χρωμα θελεις(εγω αυτο κανω).Αν ειναι στο χρωμα του πλαστικου που ειναι ολο το κιτ πρεπει να βαφτουν.
Ελπιζω να σε βοηθησα... :wink: :wink:
They dedicate their lives
To running all of his
He tries to please them all
This bitter man he is...                                     [METALLICA]

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 05:24:42 μμ »
Καλησπερα φιλαρακο.
Αναλογα τι ειδους ροδες εχει το κιτ.Ειναι ακτινωτες  η τυπου αλουμινιου?
Ειναι σιγουρο παντως οτι θα πρεπει να καθαριστουν απο τυχον 'φλας' η σημαδια καλουπιου.Αν ειναι χρωμιο προσεξε τα σημεια κολλησης να ειναι τριμενα γιατι δεν θα πιανει η κολλα.
Αν δεν ειναι καλα χρωμιωμενες βουτα τις σε χλωρινη να φυγει το χρωμιο και μετα βαψε τις οτι χρωμα θελεις(εγω αυτο κανω).Αν ειναι στο χρωμα του πλαστικου που ειναι ολο το κιτ πρεπει να βαφτουν.
Ελπιζω να σε βοηθησα... :wink: :wink:

Καλησπερα αγορινα. Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη. Κατι ακομα, οσον αφορα τα λαστιχα πρεπει να κανω κατι? Εχω δει κατι βιντεακια στο ιντερνετ που τις τριβει τις ροδες κ τετοια, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω. Εχεις ιδεα? Το κιτ ειναι μια μηχανη μεγαλης κλιμακας. Ευχαριστω προκαταβολικα φιλαρακι ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 11:27:37 μμ »
Τρίψε με λίγο λεπτό ντουκόχαρτο τα λάστιχα για να εξαφανιστεί η αντιαισθητική γραμμή απ' το καλούπι. Πλύνε με νερό και σαπούνι (δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω δει να το κάνουν) και θα είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος ixodeservice

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 143
  • Age: 46
  • Τόπος: Επισκοπείο Σύρος.
  • Κοντιζάς Ηλίας
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 11:46:02 μμ »
Καλησπερα φιλαρακο.
Θα σου πω τι κανω εγω με τα λαστιχα.Επειδη το ντουκοχαρτο μπουκωνει στα λαστιχα τις περισσοτερες φορες ,δοκιμασε scots brite στεγνο και μετα πλυνε με νερο και απορριπαντικο πιατων (οπως σου ειπε και ο Νασος ::icon_thumright::).
 Να σε ρωτησω. Τι μηχανη φτιαχνεις?
They dedicate their lives
To running all of his
He tries to please them all
This bitter man he is...                                     [METALLICA]

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 08:41:46 μμ »
Καλησπερα φιλαρακο.
Θα σου πω τι κανω εγω με τα λαστιχα.Επειδη το ντουκοχαρτο μπουκωνει στα λαστιχα τις περισσοτερες φορες ,δοκιμασε scots brite στεγνο και μετα πλυνε με νερο και απορριπαντικο πιατων (οπως σου ειπε και ο Νασος ::icon_thumright::).
 Να σε ρωτησω. Τι μηχανη φτιαχνεις?

 Φτιαχνω μια HARLEY FLH με κλιμακα 1/5 φιλαρακι. Απιστευτο κομματι αλλα δεν ξερω αν θα την καταφερω η θα το καταστρεψω το μοντελο.

Αποσυνδεδεμένος ixodeservice

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 143
  • Age: 46
  • Τόπος: Επισκοπείο Σύρος.
  • Κοντιζάς Ηλίας
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 10:28:05 μμ »
Γιατι να το καταστρεψεις μωρε?Αφου ρωτας και μαθαινεις.Το μεγαλο μυστικο ειναι ΟΧΙ ΒΙΑΣΥΝΗ και να ρωτας οτι δεν καταλαβενεις.Θα ελεγα παντως οτι γενικα οι μοτοσυκλετες με πολλα χρωμια ειναι ζορικες στην κατασκευη τους.Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο... ::salut::
They dedicate their lives
To running all of his
He tries to please them all
This bitter man he is...                                     [METALLICA]

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6023
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 03:17:02 μμ »
Ανοιξε αυτό το link  ::arrowred:: http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,9529.msg191018.html#msg191018
Oλα όσα θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα μοντέλο μηχανής περιγράφονται εδώ. Η κατασκευή χωρίζεται σε 6 video. Kαι τις ερωτήσεις να τις συνεχίζεις στο ίδιο θέμα. Μην ανοίγεις καθε φορά καινούριο. Ειναι καλύτερο να τα έχεις συγκετρνωμένα όλα στο ίδιο, εαν χρειαστεί κάποια στιγμή να ανατρέξεις σε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 03:22:26 μμ »
Ανοιξε αυτό το link  ::arrowred:: http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,9529.msg191018.html#msg191018
Oλα όσα θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα μοντέλο μηχανής περιγράφονται εδώ. Η κατασκευή χωρίζεται σε 6 video.

Φιλαρακι να σαι καλα. Θα το κοιταξω με προσοχη αγορινα κ ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει ΣΙΓΟΥΡΑ. Σε ευχαριστω παααααααρα πολυ για την βοηθεια. ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 03:42:15 μμ »
Γιατι να το καταστρεψεις μωρε?Αφου ρωτας και μαθαινεις.Το μεγαλο μυστικο ειναι ΟΧΙ ΒΙΑΣΥΝΗ και να ρωτας οτι δεν καταλαβενεις.Θα ελεγα παντως οτι γενικα οι μοτοσυκλετες με πολλα χρωμια ειναι ζορικες στην κατασκευη τους.Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο... ::salut::


   Με το scots brite δεν θα γδαρθει το λαστιχο ομως? (ηλιθια ερωτηση ε? :oops:). Εννοεις με την σκληρη του πλευρα προφανως ετσι?

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 03:56:50 μμ »
Ανοιξε αυτό το link  ::arrowred:: http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,9529.msg191018.html#msg191018
Oλα όσα θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα μοντέλο μηχανής περιγράφονται εδώ. Η κατασκευή χωρίζεται σε 6 video. Kαι τις ερωτήσεις να τις συνεχίζεις στο ίδιο θέμα. Μην ανοίγεις καθε φορά καινούριο. Ειναι καλύτερο να τα έχεις συγκετρνωμένα όλα στο ίδιο, εαν χρειαστεί κάποια στιγμή να ανατρέξεις σε κάτι.


Εχεις δικιο φιλαρακι ολα στο ιδιο θεμα ειναι καλυτερο. Οσον αφορα το βιντεακι τι κανει ο τυπος ρεεεεεεεεεεεεεε? κ μετα λεμε εμεις οτι μοντελαρουμε. πραγματικα απιστευτος.

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Γιατι τα λαστιχα πρεπει να τα τριβεις κ μετα χρειαζονται...
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 04:34:46 μμ »
Καλησπερα παιδια. Εχω διαβασει σε καποια ποστ οτι τα λαστιχα σε μηχανες η αυτοκινητα τα τριβεις πρωτα  στο κεντρικο τους σημειο κ μετα χρειαζονται πλυσιμο με σαπουνι κ νερο. Μπορει καποιος να μου εξηγησει με ποιον τροπο τα τριβεις (ποιο υλικο χρησιμοποιεις εννοω ) κ γιατι μετα χρειαζονται πλυσιμο με σαπουνι? Με το τριψιμο δεν θα γδαρθει το λαστιχο η οχι? Αν μπορει καποιος να εξηγξσει την διαδικασια κ το σκεπτικο της. Ευχαριστω παρα πολυ ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ixodeservice

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 143
  • Age: 46
  • Τόπος: Επισκοπείο Σύρος.
  • Κοντιζάς Ηλίας
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 05:00:56 μμ »
Γι αυτο σε ρωτησα τι μηχανη φτιαχνεις.Αν νομιζεις οτι θα γδαρεις τα λαστιχα παρε βρεγμενο ντουκοχαρτο 500 600 βαθμων και τριψε τα.Κανενα πραγματικο λαστιχο δεν γυαλιζει (μονο αυτα που ειναι στη βιτρινα η στα ραφια).Τα αγωνιστικα λαστιχα τυπου slick (χωρις αυλακια) οταν τα τριψεις με scots brite γινονται πολυ ρεαλιστικα.Σε χρωματοπωλειο θα βρεις scots brite με λιγοτερο αγρια επιφανεια (αυτα που χρησιμοποιουν οι φανοποιοι αυτοκινητων).Συνηθως δεν ειναι πρασινο χρωμα αλα καφε,κοκκινο,κιτρινο.
Οσο για το πλυσιμο που ρωτας να ξερεις οτι οτιδηποτε τριβουμε μετα το πλενουμε για να φυγει ο ''μποχος''(υπολλειματα υλικου απο το τριψιμο )και παντα με απορρυπαντικο πιατων που δεν αφηνει στιγματα η λιπαροτητα στισ επιφανειες.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.... :wink: :wink:
They dedicate their lives
To running all of his
He tries to please them all
This bitter man he is...                                     [METALLICA]

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 19, 2008, 05:08:16 μμ »
Γι αυτο σε ρωτησα τι μηχανη φτιαχνεις.Αν νομιζεις οτι θα γδαρεις τα λαστιχα παρε βρεγμενο ντουκοχαρτο 500 600 βαθμων και τριψε τα.Κανενα πραγματικο λαστιχο δεν γυαλιζει (μονο αυτα που ειναι στη βιτρινα η στα ραφια).Τα αγωνιστικα λαστιχα τυπου slick (χωρις αυλακια) οταν τα τριψεις με scots brite γινονται πολυ ρεαλιστικα.Σε χρωματοπωλειο θα βρεις scots brite με λιγοτερο αγρια επιφανεια (αυτα που χρησιμοποιουν οι φανοποιοι αυτοκινητων).Συνηθως δεν ειναι πρασινο χρωμα αλα καφε,κοκκινο,κιτρινο.
Οσο για το πλυσιμο που ρωτας να ξερεις οτι οτιδηποτε τριβουμε μετα το πλενουμε για να φυγει ο ''μποχος''(υπολλειματα υλικου απο το τριψιμο )και παντα με απορρυπαντικο πιατων που δεν αφηνει στιγματα η λιπαροτητα στισ επιφανειες.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.... :wink: :wink:

Bοηθησες μια χαρα φιλαρακι, απλα επειδη τα λαστιχα δεν ειναι αγωνιστικα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να τριφτουνε με ντουκοχαρτο η με scots brite οπως λες. εχω χρονο ομως να το ψαξω αφου ειμαι ακομα στην αρχη της μηχανης. Απλα κανω μια προεργασια για τα επομενα σταδια για αυτο ρωτησα. Να σαι καλα παντως για την βοηθεια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 11:59:49 πμ »
Να πω λίγο κάτι;
Τα λάστιχα όταν είναι καινούρια γυαλίζουν!!! Γυαλίζουν από μία στρώση υλικού που έχουν, κάτι σαν λιπαντικό ή κερί ή δεν ξέρω τι ακριβώς, που μάλιστα πρέπει να φύγει με προσοχή πριν το λάστιχο αρχίσει να χρησιμοποιείται όπως προορίζεται. Γι' αυτό τα πρώτα μας χιλιόμετρα τα κάνουμε με προσοχή. Επίσης, αγωνιστικά ή μη, τα λάστιχα έχουν λείες επιφάνειες. Μπορεί να μην δείχνουν τόσο γυαλιστερά όσο τα slick, αλλά γυαλίζουν!!!

Οπότε, εγώ θα έλεγα αν θες να αναπαραστήσεις ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μηχανή, απλά ρίξε ένα ελάχιστο τρίψιμο στο κέντρο του πέλματος του ελαστικού (γιατί λίγα μέτρα σίγουρα τα έχει κάνει) και πλύνε καλά όλο το υπόλοιπο για να φύγουν οι σκιές απ' την πούδρα (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) και θα είσαι οκ. Αν τώρα θες να δείξεις μηχανή που έχει κυκλοφορήσει, κάνε όλα τα παραπάνω και μάλιστα γενναία. Η κλίμακα της μηχανής είναι τέτοια που να επιτρέπει στις τεχνικές αυτές να δείξουν ρεαλιστικά.

Και μη μασάς!!! Όλα γίνονται με καλή διάθεση! :-)

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 01:20:36 μμ »
Εγινε αγορινα , οταν φτασει η ωρα θα ακολουθησω την συμβουλη σου. Επειδη θελω να φαινεται καινουρια θα ακολουθησω στο χαλαρο την διαδικασια. Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου φιλαρακι, να σαι καλα ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 01:24:12 μμ »
Αλλη μια ερωτηση οσον αφορα το τριψιμο, πρεπει να γινει κυκλικα η κατα την φορα που εχει το λαστιχο κατα την γνωμη σου? Εχει σημασια?

Αποσυνδεδεμένος Ntalis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 01:43:21 μμ »
Ρε φιλαρακι το τριψιμο φαινετε αναλυτικα στο videaki που σου εστειλε ο "συνάδελφος" και εγω από κοντά! ::kerasma::
Άντε ξεκίνα επιτέλους να δούμε καμμιά εικόνα! Τόσο καιρό που έκανες να ξεκινήσεις θα βαρεθεί η μηχανή και θα φτιαχτεί και θα φύγει μόνη της! Είναι και μηχανάρα! Ποιος τι διάλεξε άλλωστε ::eusa_clap::! Άμα χρειαστείς κανένα χρώμα πες μου έχω πολλά μεταλλικά (σμάλτου όμως) αν ξέρεις τι είναι ::eusa_whistle::! Το Canadair τελείωσε χτες! Μπήκε στη βιτρίνα! Ξεκίνησα ήδη το Boeing!

Περιμένουμε φωτογραφίες! Άσε που εγώ θα την δώ από κοντά! Και εάν την έχει κάνει μάπα θα αρχίσουνε τα  ::bioliicon:: ::music-smiley-010:: ::drumstel:: ::Laie_41:: ::moshi44x42::!

Αποσυνδεδεμένος ZANDARK

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 45
  • Τόπος: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Απ: Τις ροδες σε μηχανη τις βαζεις οπως ειναι η ?
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 20, 2008, 04:30:42 μμ »
Ρε φιλαρακι το τριψιμο φαινετε αναλυτικα στο videaki που σου εστειλε ο "συνάδελφος" και εγω από κοντά! ::kerasma::
Άντε ξεκίνα επιτέλους να δούμε καμμιά εικόνα! Τόσο καιρό που έκανες να ξεκινήσεις θα βαρεθεί η μηχανή και θα φτιαχτεί και θα φύγει μόνη της! Είναι και μηχανάρα! Ποιος τι διάλεξε άλλωστε ::eusa_clap::! Άμα χρειαστείς κανένα χρώμα πες μου έχω πολλά μεταλλικά (σμάλτου όμως) αν ξέρεις τι είναι ::eusa_whistle::! Το Canadair τελείωσε χτες! Μπήκε στη βιτρίνα! Ξεκίνησα ήδη το Boeing!

Περιμένουμε φωτογραφίες! Άσε που εγώ θα την δώ από κοντά! Και εάν την έχει κάνει μάπα θα αρχίσουνε τα  ::bioliicon:: ::music-smiley-010:: ::drumstel:: ::Laie_41:: ::moshi44x42::!

Νταλακο μου μαλλον θα φτιαχτει μονη της η μηχανη αδερφε :(. Το Σαββατο παω Ιπποκρατους για τα χρωματα κ τα σχετικα. Τωρα οσον αφορα τις φωτογραφιες μολλον θα περιμενεις πολυ φιλαρακι. Αντε με το καλο να φτιαχτει κ το BOEING να γεμισει η βιτρινα σου :wink:. Εχει φτιαξει ενα καραβι μαγκες απιστευτο. Βαλε ρε καμια φωτο αντε.

Tags: