Αποστολέας Θέμα: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review  (Αναγνώστηκε 4529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« στις: Οκτώβριος 18, 2008, 03:53:15 μμ »
Η TRUMPETER ακολουθώντας από κοντά την AFV CLUB κυκλοφόρησε το δεύτερο κιτ της δικής της οικογένειας Stryker. Πρόκειται για την έκδοση M1127 "Stryker" Reconnaissance Vehicle (RV).
Το όχημα αυτής της έκδοσης έχει σαν σκοπό την αναγνώριση και την παρατήρηση. Για το σκοπό αυτό είναι εφοδιασμένο με το σύστημα Long Range Advanced Scout and Surveillance System (LRAS3) που έχει αναπτυχθεί από τη Raytheon. Σε αντίθεση με τη βασική έκδοση του Stryker Μ1126, η έκδοση Μ1127 δεν φέρει το Μ151 Remote Weapon Station. Φέρει είτε M2 HB (το γνωστό σε όλους 50άρι) είτε αυτόματο εκτοξευτή βομβίδων των 40mm ΜΚ19 MOD3 καθώς επίσης και πολυβόλο των 7,62 στο πίσω μέρος του οχήματος.

Αναφορικά τώρα με το κιτ, ανοίγοντας το μεγάλο και όμορφα διακοσμημένο κουτί

έχουμε μπροστά μας 440 συνολικά κομμάτια κατανεμημένα σε 15 πλαίσια πλαστικού. Υπάρχουν επίσης το πάνω και το κάτω μέρος του οχήματος, 8 τροχοί από βινύλιο, 2 πλαίσια με φωτοχαραγμένα κομμάτια, διαφανή μέρη για διάφορα σημεία του μοντέλου, μάσκες για το μασκάρισμα και βάψιμο των διαφανών μερών, το βιβλιαράκι οδηγιών, μία σελίδα με τις οδηγίες βαψίματος, χαλκομανίες, ένα χαρτί που φέρει λωρίδες για το πιάσιμο διαφόρων φορτωμάτων και τέλος χαρτοκιβώτια νερού και αναψυκτικών.

Αναλυτικά τα πλαίσια και τα διάφορα μέρη του κιτ είναι τα παρακάτω:
ΠΛΑΙΣΙΟ Α*2: κομμάτια για το κάτω μέρος του οχήματος

ΠΛΑΙΣΙΟ Β: κομμάτια για το άνω μέρος του οχήματος

ΠΛΑΙΣΙΟ C: κομμάτια για τα πλαϊνά μέρη του άνω μέρους

ΠΛΑΙΣΙΟ D: κομμάτια για το άνω μέρος του οχήματος

ΠΛΑΙΣΙΟ E: κομμάτια για τα πλαϊνά μέρη του άνω μέρους

ΠΛΑΙΣΙΟ Η: κομμάτια για το άνω μέρος του οχήματος

ΠΛΑΙΣΙΟ S & R: κομμάτια για τη σταθερή ρυμούλκησης και για τη θυρίδα οδηγού

ΠΛΑΙΣΙΟ Ν & P: διαφανή μέρη για τη θυρίδα του οδηγού και για τα φώτα του οχήματος

ΠΛΑΙΣΙΟ J: κομμάτια για το άνω μέρος του οχήματος

ΠΛΑΙΣΙΟ G*2: φορτώματα για το μοντέλο

ΦΩΤΟΧΑΡΑΓΜΕΝΑ Α & Β: για διάφορα μέρη του μοντέλου

ΦΙΓΟΥΡΕΣ

ΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΠΗΓΜΑΤΟΣ

ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΠΗΓΜΑΤΟΣ

ΤΡΟΧΟΙ

ΔΙΑΦΟΡΑ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ & ΒΑΨΙΜΑΤΟΣ


Σύμφωνα με τα όσα αναφέρει η TRUMPETER στο site της η βασική διαφορά ανάμεσα στο αρχικό Stryker που είχε κυκλοφορήσει και στο νέο αυτό μοντέλο είναι τα 141 εντελώς νέα κομμάτια που βρίσκονται σε 6 πλαίσια.
Ο μεγάλος αριθμός κομματιών δε θα προκαλέσει προβλήματα κατά τη διάρκεια της συναρμολόγησης αν ακολουθηθούν τα στάδια που υπάρχουν στις οδηγίες. Η TRUMPETER παρέχει τη δυνατότητα σε ορισμένα στάδια της συναρμολόγησης να χρησιμοποιήσουμε είτε πλαστικά είτε φωτοχαραγμένα κομμάτια ανάλογα με τις διαθέσεις του εκάστοτε μοντελιστή.
Στα πλεονεκτήματα του κιτ συγκαταλέγονται οι 3 φιγούρες (2 ολόκληρες και μία μισή) καθώς επίσης και τα «φορτώματα» που δίνει (περιλαμβάνονται ακόμη και χαρτοκιβώτια από μπουκάλια νερού και αναψυκτικών).

Συμπερασματικά, η TRUMPETER έχει αποδώσει πιστά όλες τις λεπτομέρειες και ιδιαιτερότητες που χαρακτηρίζουν αυτήν την έκδοση του Stryker.
Προσωπικά θεωρώ ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό μοντέλο. Σε ιδιαίτερα ελκυστική και προσιτή τιμή, έχουμε ένα πλήρες κιτ που μπορεί απευθείας από το κουτί να αναπαραστήσει με πιστότητα το πραγματικό όχημα.

Συνιστάται ανεπιφύλακτα στους απανταχού αρματάδες.

Και η έκπληξη από την TRUMPETER είναι ότι πρόκειται να κυκλοφορήσει και τις υπόλοιπες εκδόσεις του οχήματος μέσα στο 2009.

Επίσης εξαιρετικό βοήθημα στην κατασκευή οποιουδήποτε Stryker αποτελούν τα 2 βιβλία του εκδοτικού οίκου WINGS AND WHEELS PUBLICATIONS που αναλύουν διεξοδικά με πολλές έγχρωμες φωτογραφίες σχεδόν όλες τις εκδόσεις της οικογένειας Stryker.








Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 06:13:47 μμ »
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Μπράβο Φάνη, εξαιρετική παρουσίαση.

Και αν ξέρεις, πόσο τιμάται το θηρίο;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 06:45:13 μμ »

Και αν ξέρεις, πόσο τιμάται το θηρίο;

Τώρα εδώ μου βάζεις δύσκολα.......
Στην Ελλάδα το προηγούμενο Σάββατο το είδε στο τρίγωνο €33,00 αν θυμάμαι καλά.
Εγώ το αγόρασα από το εξωτερικό(Ευρώπη) και μου ήρθε €25,00.
 :wink:

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:29:58 μμ »
Ωραίο το review σου άντε να δούμε πότε θα το αρχίσεις μιας και βλέπω ότι σιγά-σιγά θα παίρνουν την θέση των παπακιών σου από τις διάφορες παραλλαγές που το έχουν βγάλει και αυτό.Και κάνε και ένα review και στο Stryker με το πυροβόλο των 105mm AFV αφού το έχεις και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:37:20 μμ »
Ετοιμάζεται και το review του άλλου Stryker.
 :wink:
Απλά να μοντελάρουμε και λιγάκι εεεεεε :?:
 :mrgreen:

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:38:15 μμ »
να με καλα που τα κουβάλησα και εφτασαν στα χερια σας  
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:42:35 μμ »
να με καλα που τα κουβάλησα και εφτασαν στα χερια σας  
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Σας ευχαριστούμε και δημόσια.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:44:28 μμ »
να με καλα που τα κουβάλησα και εφτασαν στα χερια σας  
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Που καταντήσαμε να σε έχουμε πασά στα Γιάννενα μιας και σε έχουμε ανάγκη μποσελβίκε :mrgreen: Ρε που πάμεε που πάμεεε όπως έλεγε και ο Αυλωνίτης στην Ωραία των Αθηνών.Ο τόκος Αρκάδιε πόσο θα φτάσει μέχρι το άλλο Σάββατο; :mrgreen:

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 07:54:41 μμ »
 
Ο τόκος Αρκάδιε πόσο θα φτάσει μέχρι το άλλο Σάββατο; :mrgreen:

αρκετα ψηλα....  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 ::offtopic:: ::offtopic::


Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 08:13:26 μμ »
 ::offtopic:: λοιπόν και ήδη οι πρώτες δοκιμές εφαρμογής (χωρίς κόλλα) έλαβαν χώρα.
Απ' ότι φαίνεται η εφαρμογή του πήγματος είναι αρκετά καλή.
Περισσότερες πληροφορίες και φώτος όταν το αρχίσω επίσημα και ανοίξω και νέο θέμα στο φόρουμ.
Για την ώρα έχω πέσει με τα μούτρα στην ανάγνωση της βιβλιογραφίας.
 :wink:


Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 11:07:10 πμ »
Μπράβο Φάνη, ωραία παρουσίαση  ::eusa_clap::
Θα μου επιτρέψεις να προσθέσω κι εγώ μερικά σχόλια για το κιτ, καθώς το απέκτησα πρόσφατα:

Η Trumpeter κατ' αρχήν βελτίωσε και το "επικοινωνιακό" της κομμάτι καθώς το κιτ προσφέρεται στο νέας εμφάνισης κουτί με πολύ ελκυστικά χρώματα και ωραία ζωγραφιά. Στο εσωτερικό γίνεται προσπάθεια για ένα "πλήρες πακέτο" (όχημα + "υπερλεπτομέρειες" + φιγούρες + φορτώματα) που πιστεύω θα προσελκύσει πολλούς μοντελιστές, ιδίως τους νεώτερους.

Οπως προαναφέρθηκε, το κιτ βασίζεται σε μεγάλο ποσοστό στο προηγούμενο κιτ του Μ-1126 της εταιρείας το οποίο δινόταν σε 7 πλαίσια με 307 κομμάτια ενώ τώρα το Μ-1127 δίνεται σε 15 πλαίσια με 440 κομμάτια.
Σημειώστε ότι :
το πλαίσιο Α δίνεται με ένα κομμάτι λιγότερο (#10), το πλαίσιο Β με ένα επιπλέον (#64), το πλαίσιο C με αρκετά κομμάτια αλλαγμένα, το πλαίσιο D με ένα κομμάτι αλλαγμένο (αφαιρέθηκε το #5, προστέθηκε το νέο #7), το πλαίσιο Ε ελαφρά αλλαγμένο (#16, 17), το πλαίσιο G είναι ίδιο ενώ τα πλαίσια H, J, N, P, R, S , A (φιγουρών) είναι εντελώς νέα. Επίσης τα δυο κύρια κομμάτια του σκάφους είναι βασικά ίδια αλλά έχουν κάποιες αλλαγές, ιδίως το άνω μισό.
Πάντως με τα κομμάτια που δίνονται φτιάχνεται μόνο η έκδοση Μ-1127 και όχι η αρχική "βασική" έκδοση Μ-1126.

Κάποιες λεπτομέρειες χρήζουν επισήμανσης όπως πχ:
-  τα δυο πλαίσια με photo-etched (μεταξύ άλλων δίνουν τα διάτρητα καλύμματα των αναρτήσεων, το κάλυμμα-απαγωγό των καυσαερίων της εξάτμισης, τις βάσεις των καπνογόνων κ.α.)  ::eusa_clap::,
-  τα διαφανή κομμάτια για τα φώτα και κυρίως για το ειδικό προστατευτικό αλεξίνεμο του οδηγού για το οποίο δίνονται έτοιμες μάσκες για το βάψιμο  :shock: ::eusa_clap::,
-  η μπάρα ρυμούλκησης . Πολύ χαρακτηριστική στα σύγχρονα αμερικανικά και πρωτη φορά δίνεται σε κιτ του Stryker. H συγκεκριμένη λένε οι κακές γλώσσες - και έχουν αρκετό δίκιο - μοιάζει πολύ με αυτή του Μ-1Α1/Α2 της Dragon)
-  τα πολύ καλά ελαστικά Michelin X με πολύ ρεαλιστικό ανάγλυφο. ελάχιστα έχουν να ζηλέψουν απο τα αντίστοιχα ρητινένια.
-  οι πολύ καλές φιγούρες που εκτιμώ σύντομα θα κυκλοφορήσουν σε ξεχωριστό σετ. Οι λεπτομέρειες των στολών είναι σωστές και "μελετημένες".
-  τα πολλά φορτώματα : πλαστικά κάνιστρα δυο τύπων και σακίδια κλπ προσωπικός εξοπλισμός που έδινε και το προηγούμενο κιτ αλλά και πολλά χαρτοκιβώτια απο αναψυκτικά (των 2 αιωνίων αντιπάλων  :wink:), εμφιαλωμένου νερού (3 εταιριών στο Ιράκ) και σισιτίου (MRE - Meals Ready to Eat). Επιπλέον δίνεται ειδική κομμένη χαρτοταινία για να κατασκευαστούν οι πολύ χρακτηριστικοί ιμάντες προσδεσης του Stryker (στις οδηγίες φτιάχνονται τυλιγμένοι)
-  τα σήματα που είναι για την πιο διάσημη μονάδα με Stryker (2nd Squadron, 2nd Stryker Cav Rgt, FTX Coucar Steel, "Cougars"), με το χαρακτηριστικό μαύρο κεφάλι του αγριεμένου Cougar στο ρύγχος. Για την ίδια μονάδα είναι και τα σηματα του Stryker της AFV Club  :wink:
-  για το βάψιμο δίνεται ένα πολύ ωραίο έγχρωμο φυλλάδιο 5 όψεων του οχήματος. Το χρώμα που προτείνεται είναι το Gunze H-303 / Humbrol 117 (FS 34102), Model Master 1713, Tamiya XF-20. Είναι αρκετά σωστό αλλά επίσημα είναι λάθος καθώς το σωστό χρώμα είναι το FS 34094 και προς το παρόν δίνεται μόνο από την Lifecolor (UA-303) ενώ το πλησιάζει και το "νέο" πράσινο της Tamiya (XF-67 NATO Green). 

H αυτονόητη σύγκριση με το αντίστοιχο κιτ της AFV Club (M-1126 / M-1130) μας δείχνει ότι πρόκειται για διαφορετικά κιτ (απο διαφορετικό master) καθώς διαφέρουν τόσο στις βασικές διαστάσεις (το Trumpeter 2-3mm πιο φαρδύ και 3-4mm πιο κοντό από το AFV Club - ελείψει αξιόπιστων σχεδίων του πραγματικού δεν μπορώ να πω ποιο είναι το σωστό  :oops:), οσο και σε βασικά σημεία της κατασκευής (τα πλαινά εξωτερικά τοιχώματα δίνονται ενσωματωμένα στο Trumpeter και χωριστά στο AFV Club) και φυσικά στην γενικότερη λεπτομέρεια (το AFV Club γενικά είναι πιο "φίνο", με πιο ψιλές λεπτομέρειες, λεπτά εργαλεία, εξαιρετικά όπλα κλπ.)

Εαν έπρεπε να σημειώσω κάποιες παραλείψεις, στις πιο "light" θα ανέφερα την απουσία σύγχρονων όπλων (το AFV δίνει 2 εξαιρετικά καραμπινάκια Μ-4 με βομβιδοβόλο, διόπτρες, σκοπευτικά laser κλπ.) και στις πιο "heavy" την απουσία φυσικά της πολύ χαρακτηριστικής "καγκελοθωράκισης" (SLAT Armor) που "φορούν" όλα τα Stryker στο Ιράκ.
Για το τελευταίο η λύση είναι :
-  ή scratch ("μανίκι" αλλά γίνεται - συνιστάται σε κατοίκους ακριτικών νησιών το χειμώνα ή σε φυλακισμένους  :wink:),
-  ή p-h Eduard-Voyager κλπ. (από 70 έως 100 ευρώ "κουστουμάκι" και μπόλικη δουλειά)
-  ή "best defence, no be there" δηλ. το φτιάχνεις εκτός Ιράκ σε κάποια άσκηση κλπ. και ξεμπερδεύεις  :lol:)

Γενικά πάντως πρόκειται για μια πολύ "τίμια" προσφορά με όλα αυτά που προσφέρει στα περίπου 34 ευρώ που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά.
Εαν σας ενδιαφέρουν τα σύγχρονα τεθωρακισμένα ή μια απλή και σχετικά πλήρης κατασκευή, δοκιμάστε το.
Η βαθμολογία μου: 8,5/10 και η δήλωση-δέσμευση: εάν το αρχίσει ο leopard (έχει μπόλικα) και ο Jim-ETA το δικό του (Μ-1126), τότε το ξεκινάω κι εγώ για να τα βάψουμε παρέα  :wink:
 ::salut::
Σ.Σ.

 

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 11:58:56 πμ »
Κατατοπιστικότατος ήσουν για άλλη μια φορά Σταύρο.Τώρα αν είναι κανονίζουμε με τον Φάνη και ξεκινάμε και οι 3 τρείς μας τα αντοίστοιχα Stryker και τα βάφουμε όντως παρέα δεν μένει παρά να το αποφασίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 12:00:59 μμ »
Εξαιρετική παρουσίαση  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::  Αν θέλετε 4ο με το Stryker Moval Device "παίζω" και 'γώ στο γκρουπάκι σας  :wink: :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 12:11:02 μμ »
 ::icon_thumright::
 ::arrowred::  Πάνο, φαντάζομαι αναφέρσαι στο Blast  :wink:

 ::arrowred:: Δημήτρη μένει να πείσεις το Φάνη  :wink:

 ::arrowred:: Φάνη ... είσαι άφαντος. τι έγινε ?   :mrgreen:

Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 12:13:00 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 01:27:48 μμ »
Μετά από αναγκαστική διακοπή λόγω ΔΕΗ ήρθα και πάλι.
Λοιπόν και εγώ είμαι μέσα.
Απλά να αποφασίσουμε ποιός θα φτιάξει τί.
Εγώ έχω τα Μ1126 & Μ1128 της AFV CLUB και το Μ1127 της Trumpeter.
Θα ήθελα να φτιάξω το Μ1127 γιατί έχω και άφθονη βιβλιογραφία και γιατί ήδη έχω κόψει κάποια κομμάτια.
 :wink:

Όσο για την πρότασή σου Σταύρο για ομαδικό βάψιμο είμαι μέσα και διαθέτω και την υπόγα μου.
 ::icon_thumright::
Μέχρι το απόγευμα θα ανοίξω και νέο τόπικ με θέμα "Stryker Group Build" αν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 01:30:27 μμ »
Μέχρι το απόγευμα θα ανοίξω και νέο τόπικ με θέμα "Stryker Group Build" αν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι.
 ::icon_thumright::

να σας ανοιξω νεα ενοτητα? :wink:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 01:37:35 μμ »
Μέχρι το απόγευμα θα ανοίξω και νέο τόπικ με θέμα "Stryker Group Build" αν συμφωνείτε και οι υπόλοιποι.
 ::icon_thumright::

να σας ανοιξω νεα ενοτητα? :wink:

Αν θέλεις και μπορείς θα το εκτιμούσαμε ιδιαιτέρως.
 ::icon_thumright::
Φανταστικέ Αρχηγέ μας σε ευχαριστούμε πολύ.
 ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 02:14:37 μμ »
και εγενετο φως μωρακια :twisted: :twisted: :twisted:  :arrow: http://www.modelclub.gr/forums/index.php/board,74.0.html

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 02:18:33 μμ »
OK λοιπόν  ::icon_thumright::
O φανταστικός Admin άνοιξε το τοπικ και εγώ θα συμμετάσχω με το Μ-1130 (AFV Club) και το Μ-1127 (Trumpeter).
Ως μόνο κανόνα (περιορισμό) θα εφαρμόσω αυστηρά (τουλάχιστον για τον εαυτό μου), την κατασκευή κατευθείαν απο το κουτί, με μόνα "βελτιωτικά" αυτά που δίνουν και τα δυο κιτ (photo-etched κλπ.). Επίσης, στο τέλος ενδεχομένως να υπάρξει λίγη βοήθεια απο φιγούρες (Hobby Fan και Alpine  :wink:)
Eννοείται πως εαν υπάρχουν κι άλλοι Stryker-όπληκτοι, είναι καλοδεχούμενοι.
 ::salut::
 ::arrowred::  Εαν θυμάστε απο παλιά, είχα ξεκινήσει ένα άλλο Μ-1130 αλλά επειδή εκείνο είχε "πειραχτεί" στα πλαινά για να δεχτεί το SLAT Armor (Eduard), δεν παίζει εδώ και θα φτιαχτεί ένα άλλο από την αρχή.   
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 06:58:08 μμ »
Εγώ λέω να αρχίσω μετά το LECLERC το M1126 Stryker 8x8 ICV της AFV μιάς και το ΠΣΚ ήμουν γριπωμένος και δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα εκτός το να χαζέυω που και που το φόρουμ στον  υπολογιστή.Ας κατωχυρωθεί σε μένα ο έν λόγω τύπος χωρίς να είναι δεσμευτικός αν θέλει να αρχίσει και άλλος τον ίδιο τύπο όλοι οι καλοί χωράμε για να δώσουμε  Stryker στον λαό. :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 07:02:23 μμ »
Εγώ με τη σειρά μου θα ξεκινήσω με το Μ1126 της AFV CLUB και το Μ1127 της Trumpeter. Θα ήθελα να ξεκινήσω και το Μ1128 της AFV CLUB αλλά ελλείψει βιβλιογραφίας θα περιμένω.
Αντίθετα με το Σταύρο θα προχωρήσω στην αγορά κάποιων βελτιωτικών και φορτωμάτων αν τα οικονομικά μου μου το επιτρέψουν.
Καλή αρχή μας λοιπόν κύριοι.
 ::icon_thumright::
Για να μην μπερδευτούμε θα πρότεινα ο καθένας μας στο νέο θέμα που θα ανοίξει να αναφέρει και το όνομά του.
 :wink:

Συνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 08:21:15 μμ »

 ::arrowred::  Εαν θυμάστε απο παλιά, είχα ξεκινήσει ένα άλλο Μ-1130 αλλά επειδή εκείνο είχε "πειραχτεί" στα πλαινά για να δεχτεί το SLAT Armor (Eduard), δεν παίζει εδώ και θα φτιαχτεί ένα άλλο από την αρχή.   
 ::salut::
Σ.Σ.

θυμαμαστε .. θυμομαστε  ::glossa:: ::glossa:: 

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: M1127 Stryker Reconnaissance Vehicle (RV) Trumpeter - review
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 08:25:52 μμ »
Και ένα πολύ χρήσιμο link Με πολλές φώτος των πραγματικών οχημάτων:
http://www.primeportal.net/apc/stryker.htm
Μιλάμε για πολλές φώτος.
 :wink:

Tags: