Αποστολέας Θέμα: Κανείς για τρένα?  (Αναγνώστηκε 37381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KoMo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • Age: 42
  • Τόπος: Αγία Παρασκευή
  • modelclub.gr
Απ: Κανείς για τρένα?
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 21, 2015, 02:37:07 μμ »
 ::welcome_model::

Καλή αρχή και καλό παιχνίδι με το γιο!

Αποσυνδεδεμένος Ernest

  • Scale 1/87
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Τόπος: Raleigh, North Carolina (USA)
  • modelclub.gr
Απ: Κανείς για τρένα?
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 21, 2015, 03:39:57 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να μπορέσω να προσφέρω έστω και λίγο στο φόρουμ αυτό.

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Κανείς για τρένα?
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 25, 2015, 10:17:50 πμ »
Ernest ,

καλώς όρισες στο forum αυτό και δη στα τραίνα.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις και πολύ καλή η πρωτοβουλία σου να τα γράψεις εδώ.
Αυτά που διαβάζεις για την Ελλάδα δεν παρουσιάζουν την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι χειρότερη...

Οι περισσότεροι Έλληνες ήταν ανέκαθεν άνθρωποι πολύ ικανοί , πολύ δημιουργικοί και πολύ εφευρετικοί. Ποτέ όμως δεν είχαμε -ως χώρα- τα οικονομικά μέσα. Ίσως πάλι αυτός να είναι ο λόγος της εφευρετικότητας : εάν δεν μπορείς να το αγοράσεις, το φτιάχνεις.

Η πρώτη επαφή των περισσοτέρων μας ήταν με την Lima (ευτυχώς) , διότι εάν είχαμε χρήματα θα είχαμε μπλέξει με την Maerklin ( το ανάλογο "αστείο" με τη Lionel ,που συναντάς σε μακέτες επιπέδου τσίρκο στην Αμερική...)

Ο μοντελισμός τραίνων, αλλά και η κατασκευή μακέτας, είναι ικανοί λόγοι για να δεθείς ως γονιός με τα παιδιά σου. Πιστεύω , ότι το τραίνο είναι η μοναδική πτυχή του μοντελισμού , που μπορεί όλη η οικογένεια να παίξει μαζί ταυτόχρονα.

Εύχομαι για σένα τα καλύτερα. Εάν μπορείς μείνε στην Αμερική. Η Ελλάδα -ως χώρα- έχει τελειώσει.

Περιμένουμε φωτό από τα τραίνα !

Χαιρετώ,

Δημήτρης
Jimmy.k


Αποσυνδεδεμένος Ernest

  • Scale 1/87
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Τόπος: Raleigh, North Carolina (USA)
  • modelclub.gr
Απ: Κανείς για τρένα?
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 26, 2015, 08:45:27 πμ »
Ernest ,

καλώς όρισες στο forum αυτό και δη στα τραίνα.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις και πολύ καλή η πρωτοβουλία σου τα γράψεις εδώ.
Αυτά που διαβάζεις για την Ελλάδα δεν παρουσιάζουν την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι χειρότερη...

Οι περισσότεροι Έλληνες ήταν ανέκαθεν άνθρωποι πολύ ικανοί , πολύ δημιουργικοί και πολύ εφευρετικοί. Ποτέ όμως δεν είχαμε -ως χώρα- τα οικονομικά μέσα. Ίσως πάλι αυτός να είναι ο λόγος της εφευρετικότητας : εάν δεν μπορείς να το αγοράσεις, το φτιάχνεις.

Φίλε Δημήτρη,

Σ' ευχαριστώ για το θερμό καλοσώρισμα και ελπίζω να μπορέσουμε όλοι να βάλουμε ένα χεράκι για να γίνει ο τρενομοντελισμός πιο διαδεδομένος ανάμεσα στους Έλληνες.

Είσαι 100% σωστός σε ό,τι είπες σχετικά με την εφευρετικότητα των Ελλήνων και την ικανότητά τους να κάνουν θαύματα ακόμη και με πενιχρά μέσα. Φαντάζομαι τι θα μπορούσατε να κάνατε αν είχατε στη διάθεσή σας τα μέσα που έχουν μοντελιστές σε άλλες χώρες!!! Θα υπήρχαν πολλοί σαν τον George Sellios, ο οποίος αν δεν απατώμαι είναι Ελληνικής καταγωγής (από Βόρεια Ήπειρο). Ο Sellios είναι ένας φοβερός τρενομοντελιστής, τον οποίον έχει επισκεφθεί και ο διάσημος τραγουδιστής Rod Stewart (έχει μεγάλη μανία με το χόμπυ). Ο Sellios, όπως ίσως γνωρίζετε ήδη, έχει δική του εταιρεία που κατασκευάζει κιτ με κτίρια. Γιατί να μην κάνει κάτι ανάλογο και κάποιος από Ελλάδα; Η ικανότητα και η ευστροφία υπάρχει.

Η πρώτη επαφή των περισσοτέρων μας ήταν με την Lima (ευτυχώς) , διότι εάν είχαμε χρήματα θα είχαμε μπλέξει με την Maerklin ( το ανάλογο "αστείο" με τη Lionel ,που συναντάς σε μακέτες επιπέδου τσίρκο στην Αμερική...)

Όντως, η Lionel δίνει την εντύπωση τσίρκου μερικές φορές. Δυστυχώς σε μεγαλύτερες κλίμακες οι λεπτομέρειες κοστίζουν και φυσιολογικά ανεβάζουν τις τιμές. Η Lionel έχει βγάλει αρκετά ωραία βαγόνια σε κλίμακα HO, αλλά δυστυχώς δεν προσέφερε περισσότερα μετά τη δεκαετία του '70, παραμένοντας πιστή στις κλίμακες που την έκαναν διάσημη. Για τη Maerklin δεν ξέρω αρκετά πέραν από αυτά που έχω δει στο Internet, αλλά απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν την έχετε σε πολλή εκτίμηση :twisted:

Ο μοντελισμός τραίνων, αλλά και η κατασκευή μακέτας, είναι ικανοί λόγοι για να δεθείς ως γονιός με τα παιδιά σου. Πιστεύω , ότι το τραίνο είναι η μοναδική πτυχή του μοντελισμού , που μπορεί όλη η οικογένεια να παίξει μαζί ταυτόχρονα.

Εύχομαι για σένα τα καλύτερα. Εάν μπορείς μείνε στην Αμερική. Η Ελλάδα -ως χώρα- έχει τελειώσει.

Περιμένουμε φωτό από τα τραίνα !

Χαιρετώ,

Δημήτρης
Jimmy.k

Η παραμονή μου στις ΗΠΑ είχε προγραμματιστεί από το 1985, όταν ουσιαστικά επέστρεψα στη γενέτηρά μου (τη Νέα Υόρκη). Δεν είχα ποτέ σκοπό να επιστρέψω στην Ελλάδα, λόγω νοοτροπίας. Δυστυχώς οι 'Ελληνες πολιτικοί καταδίκασαν τον Ελληνικό λαό εδώ και μερικές δεκαετίες, κάτι που δεν άντεχα να βλέπω. Πώς μπόρεσαν κάποιοι να διώξουν κάποιο άχρηστοι τα τόσα ταλέντα που έβγαλε η Ελλάδα;  Είμαι περήφανος για την Ελληνική μου καταγωγή, αλλά πιστεύω ότι μπορώ να κάνω περισσότερα για τον Ελληνισμό από εδώ που βρίσκομαι. Να μη σας ζαλίζω με αυτά όμως, μιά και δεν έχουν σχέση με τον τρενομοντελισμό.

Προς το παρόν έχω κατορθώσει να δημιουργήσω μια μεγάλη συλλογή από μηχανές, βαγόνια, κτίρια και άλλα πολλά. Στην περιοχή μου έχουμε γραμμές της Norfolk Southern και της CSX (όσον αφορά τα εμπορικά τρένα) ενώ στα επιβατικά έχουμε την Amtrak και την εσωτερική (Βορείου Καρολίνας) γραμμή που ονομάζεται The Carolinian. Είναι φυσιολογικό λοιπόν να έχω συγκεντρώσει την προσοχή μου σ' αυτές τις γραμμές. Έχω συγκεντρώσει επίσης και τρένα των γραμμών BNSF (Burlington, Burlington Northern, Santa Fe), Union Pacific, Rio Grande και μερικών άλλων. Οι αγαπημένες μου ντιζελομηχανές είναι Dash-8, Dash-9, SD 40-2 και SD 70, αν και δε νομίζω ότι χρησιμοποιούνται στις Ευρωπαϊκές γραμμές οπότε μάλλον δεν είναι διαδεδομένες.

Στα πλάνα μου συμπεριλαμβάνονται 2 μακέτες μεγέθους 1,5m Χ 2,75m (5ft X 9ft) σε κλίμακα HO. Η μία θα είναι εμπνευσμένη από την ταινία Polar Express. Θα χωρίζεται στη μέση (δια μήκους) και θα προσφέρει τρεις ομάδες τοπίων: την πόλη, τα βουνά και τον Βόρειο Πόλο (ο οποίος θα είναι σε κλίμακα N, μιάς και οι νάνοι είναι μικρότεροι σε μέγεθος). Η δεύτερη μακέτα θ' αποτελείται από 2 κυρίως γραμμές: μία εμπορική και μία επιβατική. Θα χωρίζεται και αυτή δια μήκους σε δύο κυρίως περιοχές: την πόλη και τη βιομηχανική περιοχή. Θα υπάρχει "υπογείως" και ένα train yard, στο οποίο θα βρίσκονται τουλάχιστον 4-5 εμπορικά τρένα και 2-3 επιβατικά που θα χρησιμοποιούνται εναλλακτικά, για να υπάρχει ενδιαφέρον. Και οι δύο μακέτες θα είναι DCC.

Προς το παρόν μόνο λόγια διότι ο χώρος που θα φιλοξενήσει τις μακέτες είναι γεμάτος από κουτιά με τρένα και κτίρια. Για να ξεκαθαριστούν όλα αυτά θα χρειαστούν μήνες οπότε δεν προβλέπω προόδους μέχρι το τέλος του χρόνου σε ό,τι αφορά τις μακέτες. Ντρέπομαι και που το λέω :oops: Θα σας κρατάω ενήμερους για την όποια πρόοδο κάνω.

Να είστε όλοι καλά με τους δικούς σας και τα λέμε σύντομα.

Έρνεστ

Tags: