Αποστολέας Θέμα: FW-190 A-4 Tamiya 1/48 Τελος.  (Αναγνώστηκε 3743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
FW-190 A-4 Tamiya 1/48 Τελος.
« στις: Αύγουστος 14, 2015, 04:35:18 πμ »
Ανοιγω νεο θεμα για να ξεφυγω λιγακι (χαλαρα) απο τον αλλο γλυκο μπελα που εχω μπλεξει.  :twisted:

Το κιτ:



Το κιτ αγοραστηκε προσφατα και ξεκινησε πριν κανα δυο μερες. Το μοντελο παρα τα 20 χρονια του, δινει αρκετη λεπτομερεια και φυσικα ποιοτητα Tamiya σε εφαρμογη κλπ. Ξεκινησα κοβοντας και τριβοντας τα λιγα κομματια του κιτ, κοψιμο των elevators και κοληση λιγων κομματιων οπως τα πανελς του κοκπιτ, φωλεες Σ/Π και κοληση πτερυγων και ατρακτου. Αυτα. Ελπιζω μετα τις ζεστες να πιασω και λιγο αερογραφο γιατι εχω ξεχασει και πως ειναι... :mrgreen:





Ειμαι ακομα στις αρχες αλλα σκεφτομαι απο τωρα την παραλλαγη που θα επιλεξω. Ειμαι μεταξυ των δυο παρακατω. Η γνωμη σας μετραει! :)


Αποσυνδεδεμένος Palanadine

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 666
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθηνα
  • Παναγιώτης-Δημήτριος Γρηγορίου
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2015, 11:49:46 πμ »
 Η πρώτη και η τελευταία φωτογραφία είναι ωραία θέματα, ειδικά το τέταρτο (το "2"), με τα κομμένα καλύμματα του Σ/Π!
"We cannot direct the winds, but we can adjust the sails"


Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2015, 01:48:25 μμ »
Καλή αρχή φίλε! Θα ήθελα να δω την πρώτη επιλογή για βάψιμο. :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος SHAGRATHI

  • Ανθλγός (ΜΧ) Σαουρίδης Δημήτριος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 35
  • Τόπος: Florida
  • Civil Engineer - Project Manager
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2015, 01:53:58 μμ »
Το κιτ αγοραστηκε προσφατα και ξεκινησε πριν κανα δυο μερες. Το μοντελο παρα τα 20 χρονια του, δινει αρκετη λεπτομερεια και φυσικα ποιοτητα Tamiya σε εφαρμογη κλπ.

Tamiya=φτιάχνεται μόνο του.

 8)
21ος ΛΜΧ, 21η ΤΘΤ Κομοτηνή.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:32:26 πμ »
Η πρώτη και η τελευταία φωτογραφία είναι ωραία θέματα, ειδικά το τέταρτο (το "2"), με τα κομμένα καλύμματα του Σ/Π!

Γιατρε εχει ενδιαφερον ναι. Τα μισα καλυματα των σκελων του Σ/Π λειπουν! Προφανως για να μη κραταει λασπη και χιονι στα σημεια εκει. Γι αυτο μου τραβηξε κι εμενα το ενδιαφερον αυτο το α/φος. Παρατρησα τωρα στη φωτο οτι λειπει και το σπινερ  ::glossa::


 


Μαλλον ομως με βλεπω να καταληγω στη τριχρωμη παραλλαγη που λεει ο Λαμπρος.




Φιλε SAGRATHIi το κατασκευαστικο παει μονο του. Σημερα ετριψα τις ενωσεις ατρακτου και πτερυγων και δε θελει σταγονα στοκου πουθενα.....

Αποσυνδεδεμένος Palanadine

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 666
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθηνα
  • Παναγιώτης-Δημήτριος Γρηγορίου
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:56:58 πμ »
Γιατρε εχει ενδιαφερον ναι. Τα μισα καλυματα των σκελων του Σ/Π λειπουν! Προφανως για να μη κραταει λασπη και χιονι στα σημεια εκει. Γι αυτο μου τραβηξε κι εμενα το ενδιαφερον αυτο το α/φος. Παρατρησα τωρα στη φωτο οτι λειπει και το σπινερ  ::glossa::


 

 Μια και καλοβλέπω την φωτογραφία.....

 Λείπουν τα μισά καλύμματα και το σπίνερ, η καλύπτρα είναι ανοιχτή, λείπουν τα κάτω καπάκια του κινητήρα, φαίνεται σαν να έχουν βγάλει τα panel που καλύπτουν την κοιλια του αεροσκάφους, αλλά και κάτι σα να φαίνεται οτι κρέμμεται ακριβώς πίσω από τα σκέλη όπως βλέπεις τη φωτό....

 Μήπως τελικά είναι παρατημένο/ το βρήκαν οι σύμμαχοι, ή αεροσκάφος που έχουν αφήσει στην άκρη για spare parts?
"We cannot direct the winds, but we can adjust the sails"


Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:06:55 πμ »
Κυριε οφθαλμιατρε θα χρειαστειτε εξτρα γυαλια νομιζω.... Δεν βλεπετε καλα.... :? Το κατω καλυμα του κινητηρα που λες οτι λειπει, δε λειπει.... Ειναι το κιντρινο χρωμα και φαινεται λογω ασπρομαυρης φωτο πολυ σκοτεινο! Αν θες τσεκαρε το και με το κιτρινο κατω απο τις πτερυγες και θα δεις οτι εινα η ιδια ακριβως αποχρωση.... Περασε αυριο απο το γραφειο μου να σε εξετασω.....  ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:09:03 πμ »
Οσο γι αυτο που κρεμεται απο κατω στην κοιλια δε ξερω τι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Palanadine

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 666
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθηνα
  • Παναγιώτης-Δημήτριος Γρηγορίου
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:12:30 πμ »
Κυριε οφθαλμιατρε θα χρειαστειτε εξτρα γυαλια νομιζω.... Δεν βλεπετε καλα.... :? Το κατω καλυμα του κινητηρα που λες οτι λειπει, δε λειπει.... Ειναι το κιντρινο χρωμα και φαινεται λογω ασπρομαυρης φωτο πολυ σκοτεινο! Αν θες τσεκαρε το και με το κιτρινο κατω απο τις πτερυγες και θα δεις οτι εινα η ιδια ακριβως αποχρωση.... Περασε αυριο απο το γραφειο μου να σε εξετασω.....  ::glossa:: ::glossa::

 Ου να μου χαθείς! Δε σέβεσαι ούτε τα άσπρα μου τα γένια!!!  ::sofos11::

 Πέρα από την πλάκα, για κοίτα το εσύ λίγο καλύτερα, φαίνεται και το χείλος που πατάει το κάλυμα, ακριβώς πίσω από το στεφάνι του ρύγχους, αλλά και οι κύλινδροι της μηχανής....

 Άσε που δεν υπάρχει καλά καλά και η δοκός στο μέσον της φωλιάς του Σ/Π - πρέπει να είναι αυτό που κρέμμεται από κάτω ....  απλά δες κάποιο από τα προφίλ που ανέβασες σε σύγκριση με τη φωτό...
"We cannot direct the winds, but we can adjust the sails"


Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:19:15 πμ »
Δε βλεπω αυτα που περιγραφεις, σοβαρα τωρα. Απο κατω παντως αυτο που κρεμεται στην κοιλια, πρεπει να ειναι οι ιμαντες που δενουν και κρατανε τη δεξαμενη καυσιμου κατω απκριβως απο το κοκπιτ. στανταρ!

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:22:19 πμ »



Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2015, 09:42:26 πμ »
Καλημέρα
και καλή αρχή με ένα κλασικό α/φος....πολύ αγαπημένο!
Προτιμώμενη παραλλαγή το λευκό 3 στάνταρ, έχει και το πράσσινο και το λευκό που παίρνει πολύ δουλειά.
Διαβάζοντας τα παραπάνω θα έλεγα και εγώ οτι το κάλυμα λείπει από κάτω, φαίνεται λεπτομέρεια του κινητήρα μέσα.

Όπως και να έχει, καλόφτιαχτο!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:34:14 μμ »
Το αεροπλάνο είναι παρατημένο. Προσέξτε την περιοχή στη ρίζα της πτέρυγας και το σημείο ακριβώς από κάτω που κάνει σκαλοπάτι η άτρακτος. Λείπει ένα κομμάτι από εκεί αρκετά μεγάλο σε μέγεθος.


Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 15, 2015, 02:39:32 μμ »
Προσέξτε την περιοχή στη ρίζα της πτέρυγας και το σημείο ακριβώς από κάτω που κάνει σκαλοπάτι η άτρακτος. Λείπει ένα κομμάτι από εκεί αρκετά μεγάλο σε μέγεθος.


Οπως εβαλα παραπανω στην φωτο που δειχνει το FW-190 εσωτερικα, προκειται για το πανελ της κοιλιας το οποιο φιλοξενει εσωτερικα κατω απο το κοκπιτ τις κοιλιακες δεξαμενες καυσιμου. Ιδου τι εννοω.



Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 27, 2015, 06:18:45 μμ »
Αποφασισα (αν προλαβω) να το κατεβασω στην εκθεση που σημαινει οτι θα το παω σφεντονα. Το κοκπιτ σε περιπου δυο ωρες ετοιμο χθες βραδυ. Βαψιμο με German Gray της Tamiya, wash με λαδι ζωγραφικης, βαψιμο λεπτομερειων κλπ. Σημερα εκλεισα και πτερυγες με ατρακτο, Το μοντελο τριφτηκε παντου (πλην σημερινης κολησης) και δε χρειαστηκε στοκο πουθενα.




Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 27, 2015, 10:07:04 μμ »
Κούκλα!
Μολόγα τώρα πως έκανες τον πίνακα οργάνων. Και μην μου πεις ότι είναι βαμμένος.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Yannis_v

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Τόπος: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα
  • Γιάννης Β
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 27, 2015, 11:22:20 μμ »
Κούκλα!
Μολόγα τώρα πως έκανες τον πίνακα οργάνων. Και μην μου πεις ότι είναι βαμμένος.

χ2, την ίδια απορία έχω.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 28, 2015, 01:04:04 πμ »
Βαφεις με το βασικο χρωμα τον πινακα οργανων, στην προκειμενη με το German Gray (RLM66) μετα με ενα λεπτο πινελο ενα μαυρο σατινε-γκλος τα οργανα, μετα με λευκο λαδι ζωγραφικης και ψιλο πινελο τις ενδειξεις και τελος λιγο βερνικι γκλος επανω για να δωσει την εντυπωση γυαλιου. Η ολη διαδικασια δε μου πηρε πανω απο ενα δεκαλεπτο-τεταρτο για τον πινακα.




Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 28, 2015, 08:46:16 πμ »
Η ολη διαδικασια δε μου πηρε πανω απο ενα δεκαλεπτο-τεταρτο για τον πινακα.



Δεκάλεπτο- τέταρτο ??? Τόσο θέλω μόνο για να καταφέρω να πιάσω τον πίνακα. Να ρωτήσω όμως γιατί το άσπρο με λάδι ζωγραφικής ?
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 28, 2015, 09:07:45 πμ »
 ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::
Δεν σου είπα να μη μου πεις ότι είναι βαμμένος; Τι κατάλαβες τώρα να με ρίχνεις σε κατάθλιψη και υπαρξιακή μοντελιστική αναζήτηση πρωινιάτικα; Ε;  :mrgreen: ::glossa::
Αν το έκανα έτσι όπως λες με το πρώτο άγγιγμα του πινέλου με το άσπρο χρώμα, θα είχε γίνει όλο το όργανο άσπρο! :oops: :roll:
Και πάλι, φανταστική δουλειά!
 ::salut::
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Yannis_v

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Τόπος: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα
  • Γιάννης Β
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 28, 2015, 10:07:57 πμ »
Με πόσο λεπτό πινέλο βάφεις τις ενδείξεις; Εγώ με 000 το μόνο που καταφέρνω είναι να το βάφω όλο!
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 28, 2015, 04:39:00 μμ »
Παιδια δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται! Εξασκηση χρειαζεται και υπομονη. Με ενα πινελο 000 το ποιο ψιλο δηλαδη γινεται η δουλεια. Ειναι ο τεταρτος η πεμπτος πινακας που κανω με τον ιδιο τροπο. Το χερι παιρνει το ''κολαει'' που λενε και παει μονο του μετα!

Βαγγελη επειδη ρωτας γιατι λαδι. Κατα τη γνωμη μου με βολευει επειδη πρωτον ειναι πολυ λεπτοκοκκο σε σχεση με τα υπολοιπα χρωματα που χρησιμοποιυμε και δευτερον επειδη ειναι πιο παχυρευστο, δηλαδη πολυ πιο ευκολο στη χρηση του με πινελο.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 28, 2015, 06:53:15 μμ »
Μάλλον το μυστικό πρέπει να είναι το χρώμα ζωγραφικής. Είναι αρκετά παχύρρευστο για να μένει στην μύτη του πινέλου χωρίς να απλώνει οπότε με ένα απλό άγγιγμα βάφει αρκετά. Τα κοινά χρώματα είναι αρκετά λεπτόρρευστα και για να μείνει χρώμα πάνω σε τόσο ανεπαίσθητη λεπτομέρεια θέλει αρκετά περάσματα και το χρώμα απλώνει, δεν κάθεται μόνο εκεί που το βάζεις.
Θα το δοκιμάσω σίγουρα!
 
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 31, 2015, 12:54:53 πμ »
Ωραία δουλειά στο "γραφείο" Χρηστάρα! :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: FW-190 A-4 Tamiya 1/48
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 02:24:52 πμ »
Ωραία δουλειά στο "γραφείο" Χρηστάρα! :wink: ::salut:: ::salut::
Λαμπρο να σαι καλα φιλε! Η αληθεια ειναι οτι η περισσοτερη δουλεια εγινε στο γραφειο εκτος απο τα βαψιματα. ::trinken_002::

Αφου κοληθηκε η ατρακτος με τις πτερυγες, το μοντελο πηρε την τελικη του μορφη. Κοληση του ραχιαιου καλυματος τριψιμο και καθολου στοκαρισμα εκτος απο ενα σημειο νομιζω που ηθελε ελαχιστο. Βαψιμο ολων των υπολοιπων κομματιων του κιτ, βαψιμο των φωλεων και μασκαρισμα καλυπτρας. Το μονο που μενει ειναι ενα σετ απο μεταλλικες καννες που θα παραλαβω συντομα και το μοντελο μπαινει βολιδα στο βαφειο.








Tags: