Αποστολέας Θέμα: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft  (Αναγνώστηκε 13309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:09:36 μμ »
Ωραία δουλειά.  :!: :!: :!:
Τώρα μιας και έχεις μια καλή επιφάνεια να πατήσει το δεύτερο πέτσωμα δεν νομίζω ότι θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα.
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 04:55:57 μμ »
καλησπερα!! τελειωσα  το τριψιμο απο το πρωτο πετσωμα, στοκαρισα την επιφανεια με ξυλοστοκο και εχω τριψει την μια πλευρα. τελειωνοντας και την αλλη πλευρα θα ξεκινησω επιτελους για το δευτερο πετσωμα! :lol: :lol: :lol:





Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 01:05:51 μμ »
Ωραίο πέτσωμα, χρησιμοποίησε την επόμενη φορά λιγότερο στόκο για δική σου ευκολία στο τρίψιμο.
Στο δεύτερο πέτσωμα δείξε περισσότερη προσοχή ώστε η επιφάνεια που δεν καλυφθεί με χρώμα (δεν ξέρω εάν θα βάλεις το άσπρο που λέει η εταιρεία) να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη.
Όπως έχουμε πει πολλές φορές όχι βιασύνη και δεν κολλάς τίποτε πριν αυτό έχει εφαρμόσει στην σωστή θέση που θέλεις, δηλαδή μην βιάζεσαι, άλλωστε δεν έδωσες τόσα χρήματα για να φτιάξεις το μοντέλο μέσα σε 3 μήνες.
Προσωπικά με την μέχρι τώρα δουλειά σου είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ειδικά σε αυτό το κιτ που χρειάζεται περισσότερη μοντελιστική ικανότητα.
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 02:41:25 μμ »
προσπαθησα να βαλω οσο το δυνατον λιγοτερο στοκο αλλα δεν τα καταφερα απλα εχω περισοτερο τριψιμο!
στο μυαλο μου ειναι να ακολουθησω το χρωματισμο του κιτ δεν θελω να κανω κατι αλλο!

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 02:53:08 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον χρωματισμό και θα δεις ότι θα δείξει ακόμη καλύτερα από το να ήταν όλο σκέτο ξύλο, άλλωστε την εποχή την οποία κατασκευάστηκε το συγκεκριμένο χρησιμοποιούσαν χρωματισμό.
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 28, 2014, 09:40:18 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 02:35:40 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 12:21:09 μμ »
εβαλα τις 3 σανιδες του δευτερου πετσωματος απο καθε πλευρα οι οποιες θα βαφτουν με μαυρο χρωμα. Δυσκολευτικα αρκετα να βρω το σωστο σημειο που θα κολληθουν αφου ειχα διαφορα με τις διαστασεις και τις αποστασεις που μου εδεινε το manual. τελικα βρηκα ακρη και πιστευω οτι ειμαι οκ
προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα για καποιον λογο δεν μπορω θα δοκιμασω και αργοτερα

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 10:51:29 πμ »
     

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 08:11:09 μμ »
ωραια!!
σκεψου το αμα θες, εγω εβαζα κυανοακρυλικη στα σανιδια και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα, δηλαδη μεχρι τωρα δεν ξεκολησε καποιο.....
η εργασια βεβαια γινεται πολυ πιο γρηγορα και ξεκουραστα

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 08:32:57 μμ »
δεν εχω προβλημα με το κολλημα, βαζω σε καποια σημεια που θελω να κολλησουν αμμεσα οι σανιδες κυανοακρυλικη και στα υπολοιπα ατλακολ.
το προβλημα μου ηταν σε ποιο ακριβως υψος θα τοποθετηθουν οι πρωτες σανιδες.

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 09:05:13 μμ »
 ::salut::ενταξει, καλη συνεχεια!!

Αποσυνδεδεμένος dtselios

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 507
  • Age: 52
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Δημήτρης
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 09:51:34 μμ »
δεν εχω προβλημα με το κολλημα, βαζω σε καποια σημεια που θελω να κολλησουν αμμεσα οι σανιδες κυανοακρυλικη και στα υπολοιπα ατλακολ.
το προβλημα μου ηταν σε ποιο ακριβως υψος θα τοποθετηθουν οι πρωτες σανιδες.

Νικόλα καλησπέρα, λογικά οι πρώτες σανίδες πάνε κάτω ακριβώς απο τα παραπέτα εκτός αν οι οδηγίες λένε κάτι διαφορετικό.
(Νομίζω ότι σε κάποια σημεία τις έχεις βάλει λίγο παρακάτω). Για τσεκαρέ το πριν συνεχίσεις και περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος με μεγαλύτερη εμπειρία. Πάντως φαίνεται μια χαρά!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:54:12 μμ »
Νικόλα καλησπέρα, λογικά οι πρώτες σανίδες πάνε κάτω ακριβώς απο τα παραπέτα εκτός αν οι οδηγίες λένε κάτι διαφορετικό.
(Νομίζω ότι σε κάποια σημεία τις έχεις βάλει λίγο παρακάτω). Για τσεκαρέ το πριν συνεχίσεις και περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος με μεγαλύτερη εμπειρία. Πάντως φαίνεται μια χαρά!! ::salut::
καλησπερα  οι σανιδες λογικα ειναι σωστες σε αυτο το υψος αφου τελικα πηρα μετρα απο την πανω πλευρα προς τις κανονιοπορτες αλλα και απο την κατω πλευρα . Η διαφορα μου ειναι περιπου στο 1mm. Οι οδηγιες μιλανε για συγκεκριμενο υψος απλα δεν μου εβγαινε σωστο στην αρχη

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 23, 2014, 09:08:40 μμ »
καλησπερα μετα απο καιρο! τελειωσα το δευτερο πετσωμα μου μενει ακομα τριψιμο λιγο στοκαρισμα ξανα τριψιμο και ασταρωμα!
πιθανον να μην το βαψω αμεσα να συνεχισω το καταστρωμα και το πετσωμα του και μετα να το βαψω εξωτερικα, φοβαμαι μην τύχον  και το λερωσω
μερικες φωτο απο την μεχρι στιγμη δουλεια μου!!



   

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 11:08:02 πμ »
συνεχιζω την κατασκευή και μερικές φώτο από το πέτσωμα του καταστρώματος, βέβαια έχει ακόμα μερική δουλίτσα όπως να κόψω μερικά περιττά σημεία και να το περάσω ένα ψιλό γυαλόχαρτο

 

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 09:27:23 μμ »
τελείωσα και το δεύτερο πέτσωμα μου μένουν μερικές λεπτομέρειες και λίγο τρίψιμο

   

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 09:17:52 μμ »
επιστροφη επιτελους!
μετα απο πολυ καιρο ειμαι και παλι στην παρεα.
εχω προχωρησει την κατασκευη οπως φαινετε στις φωτογραφιες
τα χρωματα στις φωτο δειχνουν καπως σκοτεινα και μουντα αλλα δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτητα λογικα φταιει ο φωτισμος  θα βγαλω και στο φως τις ημερας. αλλαξα μερικα πραματα απο αυτα που μου ειχε το κιτ οπως το sheer rail οπου το ειχε  brass και αποφασισα να το αλλαξω με ξυλο. το διαμορφωσα αφου επρεπε να εχει κατα μηκος μια εγκοπη βαθους 2mm και πλατους 1mm. επειτα το κολλησα και το εχω στοκαρει οπως φαινετε στις φωτο. ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα. εχω βαψει την γαστρα και εχω τελειωσει με αυτο, το μονο που δεν εχω κανει δεν το εχω περασει βερνικι και η απορια μου ειναι αν το κανω μην τυχον εχει την ταση να κιτρινισει το λευκο χρωμα.
στην πρωτη φωτο δειχνω πως προσπαθω να αναπαραστησω τα κανονια οσο το δυνατον να δειχνουν περισοτερο ρεαλιστικα. εφτιαξα απο eyepin τους γαντζους γιατι δεν υπηρχαν στο κιτ και αν εξαιρεσει κανεις τις μικρες διορθωσεις που θελει η κλωστη αν μεινει σταθερο το κανονι και τεντωσουν τα gun tackle θα ειναι μια χαρα σαν αποτελεσμα.

 

   




Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 10:10:51 μμ »
Το πυροβόλο είναι όντως ωραίο. Οι υπόλοιπες φωτογραφίες είναι αρκετά σκοτεινές και δεν βοηθάνε πολύ.

Καλή συνέχεια, θα περιμένω να δω και άλλες φωτογραφίες που θα ανεβάσεις.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:51:39 πμ »
Νικόλα, περιμένουμε πιο φωτεινές φώτο..
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 06:59:57 μμ »
εχετε δικιο για τις φωτογραφιες!! τωρα ειμαστε πολυ καλυτερα πιστευω

   

μηπως εχει καμια ιδεα κανεις πως μπορω να κανω αυτο το κυκλικο με το σχοινι


Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 11:27:05 μμ »
Πολύ καλύτερα....

Τα σχοινιά για ευταξία και καλλωπισμό τα τυλίγουνε σε «ντούκες» ή σπείρες (αρχαία ελληνικά), όπως ο σαλίγκαρος που μας δείχνεις στην φωτογραφία.

Δεν είναι τίποτε δύσκολο, βάλε στο εσωτερικό την μια άκρη του σχοινιού και τύλιξέ το  σιγά σιγά κυκλικά. Μπορείς να το κάνεις εύκολα κρατώντας την άκρη του σχοινιού με τον αντίχειρα και τον δείκτη. Όπως μαζεύουμε και μια κορδέλα ή έναν ιμάντα.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος nickolas77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 133
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 03:01:34 μμ »
καλησπερα σε ολα τα παιδια!! σκεφτηκα να ανεβαζω αυτες τις φωτο για να σας δειξω σε τι σταδιο κατασκευης βρισκομαι. βεβαια εχω να ασχοληθω πανω απο 7-8 μηνες και ελπιζω να βρω χρονο να συνεχισω την κατασκευη.



 







Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Η.Μ. Bomb Vessel Granado 1756 1:64 scale - Caldercraft
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 03:23:23 μμ »
Προχωράει πάρα πολύ καλά η κατασκευή σου.
Σχετικά με το deck coils είναι εύκολο να φτιάξεις μια μόνιμη κατασκευή (jig). Φυσικά εάν το ψάξεις το θέμα υπάρχουν πολλοί τρόποι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
Σου παραθέτω έναν τρόπο που χρησιμοποιώ εγώ, παίρνοντας την ιδέα από Καναδό μοντελιστή.

With this winder (1), preparing deck coils becomes a game, even with 0.15mm rope.
The tools required for building the winder is current:
2. A CD packaging, which transparent lid is cut.
3. A lid of instant coffee container, which must be quite smooth inside.
4. Four small magnets which can be found in hobby shops (used to increase the adherence of racing cars).
Dimensions: winder diameter 32mm - 4 magnets of 6 x 22mm - winder support 25 x 30mm - winder rod 85mm by 5mm in diameter.
The role of the magnets is to press the two sides of the winder one against the other. The magnets are glued with contact adhesive.



Δες και το ανάλογο βίντεο



Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Tags: