Αποστολέας Θέμα: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ  (Αναγνώστηκε 65342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 09:13:12 πμ »

Λοιπόν, το μαγαζί είναι Ήλιδος και Δασκαλάκη γωνία. Η Ηλιδος είναι κάθετη στην Σεβαστουπόλεως και την Κηφισίας, όπως είπα περίπου στο ύψος του President.
Το μαγαζί είναι περισσότερο "είδη προικός" δηλαδή κεντήματα, μαλλιά για πλέξιμο, εργόχειρα κτλ , και ολίγον παιχνιδάδικο. Η ταμπέλα γράφει "Καραμπούλας".
Έχει στρατιωτάκια "ΑΘΗΝΑ" σε κουτιά και χύμα, μεγάλη ποικιλία, Αρχαίους Έλληνες με άρματα και άλογα, στρατιώτες πεζικού , Αεροπορίας, Ναυτικού, Στρατονόμους, Εύζωνους, ακόμα και ποδοσφαιριστές των μεγάλων ομάδων. Μιλάμε για πολύ πράμα.

Δυστυχώς στις 8.10μμ  που πήγα ήταν κλειστά (καίτι εορταστική περίοδος) και δεν έχω τιμές να σας δώσω σήμερα. Θα ξαναπάω το απόγευμα νωρίς , να αγοράσω μερικά οπότε θα έχετε ενημέρωση για τιμές την Δευτέρα.

Έχει και κάτι ξεχασμένα κίτ  (ακόμα και FW-190 στην 1/24) και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν μέσα (που δεν έβλεπα καλά γιατί ήταν σκότος και έρεβος) υπάρχουν και τίποτα αρχαία Matchbox.......
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Sjmygian

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1272
  • modelclub.gr
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 12:38:02 μμ »
.....
2. Λυκούργου (στην Ομόνοια πίσω απο τον Λαμπρόπουλο διπλα από το τσοντάδικο) κατάστημα παιχνιδιών Δαμίγος
.....

Στον ίδιο δρόμο (Λυκούργου) και στην ίδια πλευρά υπάρχει λίγο πριν την διασταύρωση με την Αθηνάς, ένα μαγαζάκι (φωοτογραφείο μάλλον), που στον ένα τοίχο είχε πολλά στρατιωτάκια σε ράφια. Δεν ξέρω αν είναι αυτά για τα οποία συζητάτε, αλλά αν περνάτε από εκεί μπορείτε να ρίξετε μία ματιά.

ΥΓ: Κάτω από τα ράφια, πήρε το μάτι μου και καποια (παλιά) κουτιά που έμοιαζαν με κουτιά μοντέλων. Οπότε, αν βρεθείτε από εκεί, ίσως και να βρείτε κάτι ενδιαφέρον
"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια
--------------------------------------------------
clopy & paste
επειδή και η αντιγραφή θέλει μυαλό

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 12:58:14 μμ »
.....
2. Λυκούργου (στην Ομόνοια πίσω απο τον Λαμπρόπουλο διπλα από το τσοντάδικο) κατάστημα παιχνιδιών Δαμίγος
.....

Στον ίδιο δρόμο (Λυκούργου) και στην ίδια πλευρά υπάρχει λίγο πριν την διασταύρωση με την Αθηνάς, ένα μαγαζάκι (φωοτογραφείο μάλλον), που στον ένα τοίχο είχε πολλά στρατιωτάκια σε ράφια. Δεν ξέρω αν είναι αυτά για τα οποία συζητάτε, αλλά αν περνάτε από εκεί μπορείτε να ρίξετε μία ματιά.

ΥΓ: Κάτω από τα ράφια, πήρε το μάτι μου και καποια (παλιά) κουτιά που έμοιαζαν με κουτιά μοντέλων. Οπότε, αν βρεθείτε από εκεί, ίσως και να βρείτε κάτι ενδιαφέρον
Aυτο είναι το στρατηγός Αθήνα. Δεν το ανέφερα γιατί δεν θυμάμαι να είχε αυτή την συγκεκριιμένη σειρά

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 02:53:41 μμ »
Λοιπόν, το μαγαζί όπως αναφέρθηκε παραπάνω είναι Ήλιδος και Δασκαλάκη γωνία και λόγω μονόδρομου, εαν πατε με auto είναι προτιμότερη η είσοδος απο Κηφισίας στην Ηλιδος.
Απο Σεβαστουπόλεως, είναι 50 μέτρα απο τη γωνία με Ηλιδος.
Έχει στρατιωτάκια "ΑΘΗΝΑ" σε κουτιά (δηλαδή σετ) ντανιασμένα και χύμα παρεταγμένα στις βιτρίνες του
Εχει πολύ μεγάλη ποικιλία και σε απίστευτα μεγάλες ποσότητες : Αρχαίους Έλληνες με άρματα και άλογα, στρατιώτες πεζικού , Αεροπορίας, Ναυτικού, Στρατονόμους, Εύζωνους, Σημαιοφόρους, μελη μπάντας, άλλους με στολές τροπικές, προσκόπους, ακόμη και ποδοσφαιριστές των μεγάλων ομάδων. Εχει και γυναικείες φιγούρες με παραδοσιακές στολές.
Ο τυπος γνωρίζει πλήρως τι έχει στην κατοχή του, διότι το πρωτο πράγμα που λέει είναι ότι είναι σταματημένες κλπ. κλπ.
Οι τιμές του είναι ήδη φιξ και περασμένες σε ταμπελάκια (αυτοκόλλητα).
Πεζοί απο 5,5 έως 9 ευρώ.
Τα άρματα (μονάλογα) με τη φιγούρα τους είναι στα 35 ευρώ και έχει 5-6 τουλάχιστον.
Τα μεγαλύτερα σετ με άρματα και πεζούς σε διάφορους συνδυασμούς φτάνουν μέχρι τα 80 ευρώ. Εχει πάρα πολλά.
Εχει ακόμη τις φιγούρες της matchbox με την πράσινη μεταλλική βάση (!) στις γνωστές πόζες και τιμή 10 ευρώ.
Εχει μέχρι και τα "αξεσουάρ" που πουλούσαν τότε παράλληλα με εκείνες τις φιγούρες όπως φοινικόδεντρα κλπ.
Τα πλαστικά κιτ του δεν είναι "ξεχασμένα" διότι είναι απο πρόσφατες κυκλοφορίες Heller και Revell,  τουλάχιστον αυτά που είδα.
Λοιπόν, όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται για τις φιγούρες, πιστεύω αξίζει να πάνε. Οπωσδήποτε.
Σ.Σ.

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 06:23:03 μμ »
Nα προστεθεί οτι ο γιός τους είναι μοντελιστής και εκπτώσεις δεν κανουν με τίποτα

Αποσυνδεδεμένος JOHNGE

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 12:22:31 πμ »
Τελικά τι έγινε με τα στρατιωτάκια  ΑΘΗΝΑ ;
Πήγε κανένας στο μαγαζί   στους Αμπελοκήπους ;

Πάντως ο φίλος  ΙΤΑΛΟΣ που ξεκίνησε  το θέμα είναι επαγγελματίσς συλλέκτης, έχει και SITE
http://www.freewebs.com/atlanticplus/.
Ισως ο φίλος έχει κάποια σχέση με την παρακάτω ιστορία

Τυχαία έμαθα ότι το καλοκαίρι του 2007  κάποιοι Ιταλοί από την Χαλκιδική όπου παραθέριζαν βρέθηκαν στην  Λάρισα και σκούπισαν (!!!)  όλα τα ΑΘΗΝΑ ( σε άριστη κατάσταση - μέσα σε κουτιά) από ένα μαγαζί. Το τελευταίο κουτί με μια μπάντα με Εύζωνους (8 κομμάτια ) το αγόρασε  φίλος μου 55 Ευρώ λίγο πριν τα Χριστούγεννα.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 12:34:48 πμ »
Τελικά τι έγινε με τα στρατιωτάκια  ΑΘΗΝΑ ;
Πήγε κανένας στο μαγαζί   στους Αμπελοκήπους ; ...

 ... Τυχαία έμαθα ότι το καλοκαίρι του 2007  κάποιοι Ιταλοί από την Χαλκιδική όπου παραθέριζαν βρέθηκαν στην  Λάρισα και σκούπισαν (!!!)  όλα τα ΑΘΗΝΑ ( σε άριστη κατάσταση - μέσα σε κουτιά) από ένα μαγαζί. Το τελευταίο κουτί με μια μπάντα με Εύζωνους (8 κομμάτια ) το αγόρασε  φίλος μου 55 Ευρώ λίγο πριν τα Χριστούγεννα.

Και πολύ τυχερός ήταν αν τα πήρε τόσο φθηνά. Και λέω τόσο φθηνά γιατί πέρασα από το εν λόγω μαγαζί, το οποίο είναι κοντά στη δουλειά μου και το ήξερα κάμποσα χρόνια τώρα.
Λοιπόν ο ιδιοκτήτης έχει τρελό στοκ, όπως και ποικιλία. Έχει τα πάντα από ότι είχε βγάλει η εταιρεία και σε μεγάλες ποσότητες.
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ξέρει ότι η εταιρεία έχει κλείσει πλέον, εδώ και τρία χρόνια περίπου, όπως μου είπε και πουλάει τα πάντα ως συλλεκτικά όπως λέει, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δηλαδή το κουτί  με τις 8 φιγούρες (διάφορες θεματικές συλλογές όπως αρχαίοι Έλληνες, τσολιάδες, μπάντες κλπ) από 100 Ευρώ !!!!! και άνω  :shock:  .


Αποσυνδεδεμένος JOHNGE

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 12:44:17 πμ »
 Αναφέρεσαι  στο μαγαζί στους Αμπελόκηπους, αν κατάλαβα καλά.
Δηλαδή σε κουτί τα πουλά 100 ευρώ ?

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 01:35:13 πμ »
Ναι, και βάλε... μου φαίνεται ότι σε κάποια κουτιά, δυστυχώς δεν θυμάμαι περειχόμενο, είδα και ετικέτες με 150€

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 02:00:47 πμ »
Εγώ έτσι για να υπάρχει τελικά κάτι σαν ενθύμιο, πήρα τον αρχαίο Έλληνα και το άρμα με τα 2 άλογα. Το οποίο, όπως μου είπε και αφού είχαμε πιάσει κουβεντούλα για αρκετή ώρα, μου το έδωσε με την παλιά τιμή ακόμα, δηλ. 60 € και κόβοντάς μου στο τέλος και κάτι ακόμα το πήρα τελικά 40€.



Επίσης πήρα άλλον ένα αρχαίο Έλληνα με σπαθί στο χέρι αντί για δόρυ και ένα τσολιαδάκι, τα οποία τιμώνταν κανονικά 7,5€ έκαστο.



 Γενικά αν θυμάμαι καλά όλες οι μονές φιγούρες ήταν από 7,5 έως 8 μέχρι και 10 €. Αυτές που ήταν με τη σκοπιά αν τη θυμάσται έκαναν 15€, και από κει και πάνω τα κουτιά με τις πολλές φιγούρες πήγαιναν στα ύψη.

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 09:03:14 πμ »
Τυχαίνει να γνωρίζω τον Ιταλό και ξερω οτι δεν έχει καμμιά σχέση με τον έμπορα των Αμπελοκήπων. Νίνο πότε πήγες :?: Σαν να μου φαίνεται οτι ανέβασε τις τιμές του :roll:Απο κει και πέρα οταν είχα περάσει, οι απλές φιγουρες (ποδοσφαιριστές,στρατιώτες σε παρέλαση, απλοί τσολιάδες είχαν 5 ευρώ. Οργανοπαίκτες και κατι περίεργα, 7,5-10€. Εφιπποι και σκοπιές 15€. Απλο σετ αρχαιων ελλήνων πολεμιστών 35€. Αυτό που πήρε ο Νινο 45 :!: 60 ευρώ με 4 επιπλέον οπλίτες και 85 με 10 :!: Κάτι μου λέει οτι ο γιος του που είναι μοντελιστής μας διαβάζει :!: :!:  Υπόψη οτι ενα απλό "Αθήνα" πιάνει στην Αγγλία 12 λίρες :!:

Αποσυνδεδεμένος Βαγγέλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 624
  • Age: 55
  • Τόπος: Χαλάνδρι
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 09:13:05 πμ »
Σχετικά με το εν λόγο μαγαζί που βρίσκεται στη γειτονιά μου (και απο το οποίο πέρασα πολλάκις) έχω να πώ οτι βαράει όπου σε βρεί.

Αν και πολύ θα ήθελα να πάρω μερικές φιγούρες για την ανάμνηση των παιδικών μου χρόνων, ωστόσο δεν αγόρασα καμμία θεωρώντας πολύ ακριβή αυτή την "ανάμνηση".

Ο έμπορας των Αμπελοκήπων είναι αρκούντως υποψιασμένος . Προσοχή σε όσους τον επισκευθούν γιατί 60 ευρώ (20.000 δραχμές !!!) είναι πολλά για "στρατιωτάκια"

Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 09:53:20 πμ »
Πέρασα από εκεί παραμονές γιορτών. Αυτό που κι εγώ τουλάχιστον κατάλαβα είναι ότι χρεώνει ανάλογα με το πως σε "κόβει" και λέγοντας πάντα ότι είναι πλέον "συλλεκτικά" μετά από το κλείσιμο της εταιρείας τα "βαράει" ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNGE

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 10:05:51 μμ »
Παράθεση
Στάλθηκε από: ramfighter
Εισαγωγή παράθεσης
Τυχαίνει να γνωρίζω τον Ιταλό και ξερω οτι δεν έχει καμμιά σχέση με τον έμπορα των Αμπελοκήπων. Νίνο πότε πήγες

Φίλε  μάλλον δεν κατάλαβες . Ο ΙΤΑΛΟΣ είπα πιθανόν να έχει σχέση με τους Ιταλούς που "σκούπισαν" το μαγαζί στη Λάρισα το καλοκαίρι και όχι με το μαγαζί στους Αμπελοκήπους. Αλλωστε στην ιστοσελίδα που παρέθεσα και την οποία δίνει ο ιδιος ο ΙΤΑΛΟΣ  σε ένα παλαιότερο μήνυμά του υπάρχει αναφορά στην ιταλική γλώσσα ότι πουλά στρατιωτάκια ΑΘΗΝΑ.

Αποσυνδεδεμένος Trutch

  • ΕΛΛΗΝ ΟΠΛΙΤΗΣ - ΑΕΘΝΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 912
  • Age: 34
  • Τόπος: Αθήνα
  • OY ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ..
    • Trutch
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 01:10:39 πμ »
Ρε παιδια!! ειχα αγορασει στην Πατρα πριν 10-11 χρονια δυο τετοιους οπλιτες προς 500 δραχ. εκαστον! ειχε και ιππεις και εκαναν 1000 δρχ. Η μητερα μου με ρωτησε αν ηθελα περισσοτερους και εγω ειπα οχι :shock: Τελικα ο ενας επιβιωσε μετα απο τοσα χρονια και κοσμει το γραφειο μου :D (δεν ηξερα οτι μιλουσαμε γι αυτα πριν δω την φωτο..)
Για τον κοσμο εισαι καποιος....για καποιον εισαι ο κοσμος!!! Με αγαπη..ο καποιος! (το avatar μου φιλοτεχνηθηκε απο τον φιλο Corto)


http://trutch.moonfruit.com

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 01:23:19 πμ »
Ειδες τι σου κανει το ευρώ :?: 1000δρχ = 2,93 ευρώ ο ιππέας πριν 10 χρόνια, 15 τωρα δηλαδή 5 φορές πάνω. Και γ..ώ τις αποδόσεις :!: :D :D

Αποσυνδεδεμένος vlachos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 04:22:29 μμ »
Καλησπέρα σας! Είμαι συλλέκτης Ελληνικών στρατιωτών . Εκτός από τα ΑΘΗΝΑ , ΠΑΛ και Σόπλα συλλέγω και Ε.Π.Α. εταιρεία που έχει έδρα στην Θέρμη Θεσσαλονίκης και παρήγαγε στρατιωτάκια που μοιάζουν με τα Γαλλικά "Σταρλούξ" . Το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου φυσικά καταλαμβάνουν τα ΑΘΗΝΑ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ανταλλαγές αγοραπωλησίες ας επικοινωνήσει μαζί μου! vlachos64@yahoo.gr 697 2004530 . Επίσης φιλοξενούμαι σε μία ιστοσελίδα όπου έχω γράψει ορισμένα πράγματα για τα Ελληνικά στρατιωτάκια. www.every-thing.gr και μπείτε στο link "Greek toy soldiers"

Αποσυνδεδεμένος Pyrgiotis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 483
  • Age: 39
  • Τόπος: Πύργος Ηλείας
  • Σπύρος
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 06:33:21 μμ »
Τι μου θυμησατε τωρα...

Τετοια στρατιωτακια μου εφερνε η γιαγια μου τα καλοκαιρια,οταν πηγαινε διακοπες στη Βυτινα!!!
Τα ειχε ενα μαγαζακι με σουβενιρ...Πρεπει να εχω καμια 15αρια κομματια,εχω και βατραχανθρωπο!!

Αποσυνδεδεμένος O_Italos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Age: 60
  • Τόπος: Milano
    • AtlanticPlus
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 05:31:17 μμ »
Γεια σε ολους τους φιλουσ απο τον Ιταλο.

 :D

Δυστυκως ΔΕΝ έχω κάμια σχέση με την ιστορία των Ιταλων απ'την Χαλκιδική που σκούπισαν Αθηνα στην Λάρισα...μα ναι κραταω το site www.freewebs.com/atlanticplus για συλλεκτικα στρατιοτακια, που ειναι την αδιναμια μου...παλι δυστυκος, τετιο site (προσ το παρον) ειναι μονο στα ιταλικα, και οι πελατεσ ειναι 99,9% ιταλοι.

Διαβαζα γεια τα 15 λιρες γεια τα Αθηνα στην Ανγλια...πιο ακρυβα εινα στο Μοναστιρακι !!! 12 με 25 ευρο πιροβολανε, ανα στρατιοτακι, μα μιλαμε για τα κεονουργια...τα παλιοτερα φτανουν στα 40 ευρο στο μοναστιρακι.

Για αυτο, εκει τα πουλαμε, δεν τα αγοραζουμε ...  :wink:





 
"Time Danaoi et Dona Ferentes"

Αποσυνδεδεμένος Syzygy

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 169
  • Age: 34
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 07:33:52 μμ »
Χαχαχαχα...Έχω ολόκληρα τάγματα απο δάυτους...Και όχι μόνο τσολιαδάκια αλλα και στρατιωτάκια...! :lol: 8)
Traceur for a life...

Αποσυνδεδεμένος O_Italos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Age: 60
  • Τόπος: Milano
    • AtlanticPlus
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 09:27:45 μμ »
Ρε Syzygy , γιατί δεν οργανώνουμε μια ανταλλαγή μερικών ταγμάτων Αθηνά;  :lol:

Θα μπορουσα να τα πληρώσω η να τα ανταλλαξουμε με καποια απ'αυτα που σου αρεσουνε (θα δεις τις φωτογραφιες ακολουθωντας τα links):

- αρχαίοι
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132antichi.htm

- μεσαίωνας
http://www.freewebs.com/atlanticplus/medioevo132.htm

- waterloo
http://www.freewebs.com/atlanticplus/waterloo132.htm

- φαρ γουεστ
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132farwest.htm

- λεγεωνα των ξενων
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132legione.htm

- Β' π.π.
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132iigm.htm

- φυλακες / παρελασεις
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132guards.htm

- εσκιμωοι
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132specials.htm

- αστροναυτες / εξωγηινοι
http://www.freewebs.com/atlanticplus/132space.htm

To email μου είναι: atlanticplus@gmail.com

 ::icon_thumright:: Τα λεμε...
"Time Danaoi et Dona Ferentes"

Αποσυνδεδεμένος Syzygy

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 169
  • Age: 34
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 11:39:31 μμ »
Συγνώμη φίλε μου Ιταλέ αλλα δεν είναι ούτε για ανταλλαγή ούτε για πούλημα...Κάθε κομμάτι απο αυτά έχει συναισθηματική αξία...Εξάλλου με αυτά μεγάλωσα! :wink:
Traceur for a life...

Αποσυνδεδεμένος O_Italos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Age: 60
  • Τόπος: Milano
    • AtlanticPlus
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 09:37:01 πμ »
 :(
"Time Danaoi et Dona Ferentes"

Αποσυνδεδεμένος GramSchmidt1

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 05, 2008, 04:03:09 μμ »
Παιδιά γεια σας!

Δεν είμαι μοντελιστής (ή τέλος πάντων πολύ ερασιτέχνης) αλλά διαβάζοντας το topic θυμήθηκα τα νιάτα μου.

Εκτός από Αθηναϊκές Μινιατούρες υπήρχαν και άλλα στρατιωτάκια.

1. Για Airfix σε 1:72 και 1:35 δεν συζητάω, υποθέτω (σχεδόν) όλοι τα ξέρουν.
2. Με Timpo ποιος ασχολιόταν?
    http://www.timpofiguren.com/
    http://www.timpo.be/timpo_site_catalogue.htm
    http://www.die-cast-toys.com/plastic-soldiers/swoppets/timpomenu.html
3. Υπήρχαν και οι "Army Men". Κλίμακα 1:35, κυκλοφορούσαν άβαφοι, συνήθως σε πλαστική σακούλα. Τουσ βρίσκει κανείς ακόμα σε πολλά ψιλικατζίδικα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Army_men
http://www.thortrains.net/armymen/lidogi1.html


4. Πηγαίνοντας σε Ελληνικά στρατιωτάκια, έχω ερώτηση. Μιλάω για αρχές με μέσα δεκαετίας εξήντα. Τότε λοιπόν υπήρχαν κάποια στρατιωτάκια που δεν γνωρίζω με τίποτα προέλευση, ιστορία κτλ. αλλά εκτιμώ ότι ήταν Ελληνικής κατασκευής και είχαν τα ακόλυθα χαρακτηριστικά.

    ο Κλίμακα περίπου 1:35.
    ο Κυκλοφορούσαν βαμένα.
    ο Δεν είχαν "στατικες" πόζες, όπως των Αθηναϊκών, αλλά "δυναμικές: ένας που έριχνε χειροβομβίδα, άλλος με φλογοβόλο, ένας ασυρματιστής ...
    ο Κάτι μου θυμίζουν από πόζες της Britain αλλά δεν παίρνω και όρκο.
Ήταν κάπως σαν αυτούς αλλά όχι ίδιοι

Καταλαβαίνει κανείς για τι μιλάω? Και αν ναι, γνωρίζει περισσότερες ιστορικές πληροφορίες για τις συγκεκριμένες φιγούρες?

Αποσυνδεδεμένος JOHNGE

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 12:14:49 πμ »
Σπάνιο να βρεις αυθεντικά ΤΙΜΠΟ.  Μόνο ατο E-bay και εκεί με προσοχή γιατί κυκλοφορούν recast
Προσωπικά έχω γύρω στα 350 κομμάτια, αυθεντικά  και φυσικά δεν πωλούνται.
Και λίγα ιστορικά στοιχεία για την εταιρεία.
http://www.timpo-artist.de/timpo/company/company.html#history

Tags: