Αποστολέας Θέμα: Η μακέτα που φτιάχνω  (Αναγνώστηκε 235890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος john67

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Age: 56
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
  • modelclub.gr
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #975 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:59:24 μμ »
Δημήτρη Χρόνια Πολλά με υγεία, συνέχισε να έχεις κέφι και δημιουργικότητα, να χαίρεσαι και την οικογένεια σου.
Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του Φόρουμ.

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς απολαμβάνουμε και εκτιμούμε την δουλειά σου και βέβαια μαθαίνουμε μεσα από αυτήν. Κράτα αυτό. Το αν υπάρχουν και κάποιοι κακοπροαίρετοι τι να κάνουμε , μάλλον δεν θα μπορούσες να το αποφύγεις, μην δίνεις σημασία.
Να ξέρεις ότι μέσα από αυτό που κάνεις αλλά και τον τρόπο που το παρουσιάζεις, έχεις κερδίσει τον σεβασμό των πολλών. Ο φθόνος λίγων είναι το τίμημα.

Φιλικά

Γιάννης     

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #976 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 10:18:11 μμ »
Δημήτρη Χρόνια Πολλά με υγεία, συνέχισε να έχεις κέφι και δημιουργικότητα, να χαίρεσαι και την οικογένεια σου.
Χρόνια πολλά σε όλους τους φίλους του Φόρουμ.
Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι από εμάς απολαμβάνουμε και εκτιμούμε την δουλειά σου και βέβαια μαθαίνουμε μεσα από αυτήν. Κράτα αυτό. Το αν υπάρχουν και κάποιοι κακοπροαίρετοι τι να κάνουμε , μάλλον δεν θα μπορούσες να το αποφύγεις, μην δίνεις σημασία.
Να ξέρεις ότι μέσα από αυτό που κάνεις αλλά και τον τρόπο που το παρουσιάζεις, έχεις κερδίσει τον σεβασμό των πολλών. Ο φθόνος λίγων είναι το τίμημα.

Φιλικά

Γιάννης   

Σ' ευχαριστώ Γιάννη και ανταποδίδω τις ευχές...

Το ίδιο πιστεύω και εγώ : ότι δηλαδή είναι ενδιαφέρον νήμα για κάποιον που θέλει να δει και να μάθει.
Τα υπόλοιπα τα αφήνω πίσω...

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #977 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 10:56:11 μμ »
Βρε Χριστιαννέ τι έχεις φτιάξει εκεί?????
έχω μηνει αφωνος..... πραγματικά χαίρομαι για το κουράγιο σου κ το μεράκι σου....

Απλά να πώ ότι πριν το στατικό μοντελισμό είχα ξεκινήσει κ εγώ με τραινάκια της LIMA (πριν 30 χρόνια κ πλεόν χρόνια) που ακόμα έχω φυλάξει σε κουτιά.... είναι πραγματικά όμορφα αλλά θέλει ακόμα περισσότερο τα 3 ΧΧΧ (Χρημα, Χωρο, Χρόνο) από ότι ο στατικός μοντελισμός...

Χρόνια σου πολλά κ πάντα να συνεχίζεις να μας θαμπώνεις...
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #978 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 09:47:02 πμ »
Βρε Χριστιαννέ τι έχεις φτιάξει εκεί?????
έχω μηνει αφωνος..... πραγματικά χαίρομαι για το κουράγιο σου κ το μεράκι σου....
Απλά να πώ ότι πριν το στατικό μοντελισμό είχα ξεκινήσει κ εγώ με τραινάκια της LIMA (πριν 30 χρόνια κ πλεόν χρόνια) που ακόμα έχω φυλάξει σε κουτιά.... είναι πραγματικά όμορφα αλλά θέλει ακόμα περισσότερο τα 3 ΧΧΧ (Χρημα, Χωρο, Χρόνο) από ότι ο στατικός μοντελισμός...
Χρόνια σου πολλά κ πάντα να συνεχίζεις να μας θαμπώνεις...

Μεγάλες αλήθειες!! Πάντα -σε κανονικές συνθήκες- κάτι θα λείπει από τα Χ  :wink:

Χαίρομαι που σ' αρέσουν αυτά που βλέπεις. Καλές γιορτές! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kdapab

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 55
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • modelclub.gr
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #979 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 10:09:01 πμ »
Πολλά τα λεφτά!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #980 στις: Δεκέμβριος 28, 2013, 10:34:32 πμ »
Πολλά τα λεφτά!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ναι..Δυστυχώς!!

Αλλά αν ξεκινήσεις σωστά και δεν αποτανθείς σε ασχέτους και κλέφτες μπορείς να κάνεις το κέφι σου με μία λεπτομερέστατη μακέτα κοντά στο 80 χ 40 , σε ΗOe -επί παραδείγματι- με ελάχιστο κόστος...
Μπορείς δηλαδή να έχεις μία πλήρως λειτουργική , φωτιζόμενη μακέτα στο ράφι της βιβλιοθήκης σου με πάρα πολύ λίγα χρήματα.
Προς τα πάνω βεβαίως δεν υπάρχει (οικονομικό) όριο...

Αποσυνδεδεμένος flecktarn

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Age: 50
  • Τόπος: Αργυρουπολη
  • modelclub.gr
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουάριος 14, 2014, 08:24:24 μμ »
φίλε Δημήτρη... πραγματικά δεν έχω λόγια... δεν θα σου πω αν τα ''project'' που βλέπω στις φώτο και τα video είναι καλά...
το μόνο που θα σου πω είναι... ο θεός να σε έχει καλά με υγεία για να συνεχίσεις να ''δίνεις'' στον κόσμο τέτοια έργα τέχνης
να σαι καλά παλικάρι μου να δημιουργείς εσύ για να βλέπουμε εμείς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
μπράβο... μπράβο... μπράβο... μπράβο... μπράβο... μπράβο........  ::101:: ::101:: ::101::

Γιώργος

Υ.Γ.  Δημήτρη... έχω μείνει χαζός :o

εισαι στο μυαλοooooo..κατι μαγικοooooo

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουάριος 15, 2014, 10:52:58 μμ »
φίλε Δημήτρη... πραγματικά δεν έχω λόγια... δεν θα σου πω αν τα ''project'' που βλέπω στις φώτο και τα video είναι καλά...
το μόνο που θα σου πω είναι... ο θεός να σε έχει καλά με υγεία για να συνεχίσεις να ''δίνεις'' στον κόσμο τέτοια έργα τέχνης
να σαι καλά παλικάρι μου να δημιουργείς εσύ για να βλέπουμε εμείς :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
μπράβο... μπράβο... μπράβο... μπράβο... μπράβο... μπράβο........  ::101:: ::101:: ::101::
Γιώργος
Υ.Γ.  Δημήτρη... έχω μείνει χαζός :o

Ωραίες ευχές φίλε Γιώργο, σ' ευχαριστώ πολύ! Όσο είμαι όρθιος ,θα φτιάχνω...

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #983 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 02:17:33 μμ »
Προσοχή: αυτό το θέμα δεν έχει λάβει απαντήσεις για τουλάχιστον 120 ημέρες.
Αν δεν είστε σίγουροι ότι θέλετε να απαντήσετε, παρακαλούμε σκεφτείτε την περίπτωση να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα.


Μου έγραψε ο Server και τον "έγραψα" και εγώ και παρουσιάζω την εξέλιξη του Project μετά από 360 ημέρες..., διότι post-άρω όταν έχω κάτι να πω και όταν αυτό το κάτι είναι ολοκληρωμένο. :wink:

Το κομμάτι που σας παρουσιάζω τώρα ήταν άλλη μία πρόκληση κατασκευαστική , διότι αφορούσε την λειτουργία του τελεφερίκ της Brawa και του Car system σε ένα ανηφορικό και δύσκολο κομμάτι, με βράχια κάθετα και σε κάποιες περιπτώσεις με αρνητικές κλίσεις πάνω από το οδόστρωμα -πράγμα που δεν το βλέπουμε συχνά σε μακέτες-. Το κομμάτι του δρόμου ήθελα να θυμίζει κάτι εκπληκτικές διαδρομές Καλαμάτα-Σπάρτη από τον Ταϋγετο, πέτρες του οποίου χρησιμοποίησα για τα καλούπια των βράχων...Οι ομοιότητες βεβαίως τελειώνουν εδώ, διότι πρόκειται για ένα διόραμα με Γερμανικό τοπίο. 

Η τοποθέτηση του Titlis seilbahn ήταν περίπλοκη λόγω της υψομετρικής διαφοράς και του συνολικού μήκους του σύρματος ,αλλά έπρεπε να προηγηθεί της κατασκευής για λόγους προσβασιμότητος. Χρειάστηκε δε να γίνει μία μικρή προσθήκη scratch built στον πυλώνα της Brawa για να είναι λειτουργικός. Επ' ευκαιρία θα ήθελα να καταραστώ τον σχεδιαστή του τελεφερίκ , να περνάει τα συρματόσχοινα για όλη την υπόλοιπη ζωή του με τρέμουλο και λόξυγγα.

Τέλος πάντων εδώ οι μετατροπές , η τοποθέτηση και οι ρυθμίσεις...




Έπειτα ξεκίνησα το βραχώδες έδαφος, τοποθετώντας τα φωτιζόμενα τούνελς για το Car system και κάνοντας πολλές δοκιμές και διορθώσεις της πορείας με το "δύστυχο" μπλε πουλμανάκι... :D και λίγο μετά μπήκε το χειροποίητο βάθρο πάνω στο "δικό" του βάθρο...

   


Έφτιαξα πολλές σκηνές, έβαλα παντού πυλώνες με σύρματα,φώτα,τοποθέτησα άλλες δύο γέφυρες της Kibri  (τέσσερις από τις πέντε συνολικά έχω τοποθετήσει. Η πέμπτη -δίπλα από την βάση εδάφους του τελεφερίκ- είναι εκεί πρόχειρα για την φωτογράφιση) ,  αρκετούς ανθρώπους (εργάτες , γεωργούς , πεζούς κλπ) , πολύ χειροποίητη φύση και δέντρα και για να μην σας κουράζω , παρακάτω σας παρουσιάζω την τωρινή μορφή του Αλπικού μέρους του διοράματος.












































Και μερικά βιντεάκια...

Μία MLW σε δοκιμές στην γέφυρα

https://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/15420618457/in/photostream/

Το faller Car system σε άνοδο και κάθοδο

https://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/14986455183/

https://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/15419965689/in/photostream/

και ένα πανοραμικό βίντεο με το τελεφερίκ titlis bahn



Στην διάθεσή σας για κάθε υπόδειξη ή επισήμανση,

Για τους νέους θεατές και την οικονομία της κουβέντας : Ό,τι βλέπετε εκεί μέσα είναι φτιαγμένο από τον υπογράφοντα. Όλα.   

Να είστε καλά,

Jimmy.k

https://www.facebook.com/katsikas.dimitris
https://www.facebook.com/ProjectNeustadt

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #984 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 03:56:59 μμ »
Τελεφερίκ;!!! ::eusa_wall:: Στο σχετικό video το τελεφερίκ δείχνει πολύ όμορφο με φυσική και ομαλή κίνηση. Για τα υπόλοιπα τι να λέμε... ακόμα μία φορά μένω άφωνος...

Και μία παρατήρηση. Στις μεγάλες φωτογραφίες, στη δεύτερη από πάνω, φαίνεται ένα κτίριο κάτω από τη γέφυρα με δύο φώτα στις πάνω γωνίες της πρόσοψής του. Τα φωτιστικά αυτά δείχνουν πολύ μεγάλα και εκτός κλίμακας, αν δε με ξεγελάει φυσικά ο φακός ή/και η γωνία λήψης.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #985 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 04:02:49 μμ »
Δημήτρη δεν υπάρχουν λόγια.
Καταπληκτική δουλειά.!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #986 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 05:14:43 μμ »
Το μόνο πράγμα που έχει να ζηλέψει η μακέτα σου από το Miniature Wunderland είναι το μέγεθος, αν και είμαι σίγουρος πως σε λίγα χρόνια η μακέτα σου θα φτάνει κάτω στην Ακτή Μιαούλη...

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #987 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 09:10:20 μμ »
Τελεφερίκ;!!! ::eusa_wall:: Στο σχετικό video το τελεφερίκ δείχνει πολύ όμορφο με φυσική και ομαλή κίνηση. Για τα υπόλοιπα τι να λέμε... ακόμα μία φορά μένω άφωνος...
Και μία παρατήρηση. Στις μεγάλες φωτογραφίες, στη δεύτερη από πάνω, φαίνεται ένα κτίριο κάτω από τη γέφυρα με δύο φώτα στις πάνω γωνίες της πρόσοψής του. Τα φωτιστικά αυτά δείχνουν πολύ μεγάλα και εκτός κλίμακας, αν δε με ξεγελάει φυσικά ο φακός ή/και η γωνία λήψης.

Σ' ευχαριστώ! Ήταν μανίκι το τελεφερίκ. Ιδίως η ευθυγράμμιση και το τέντωμα των καλωδίων. Έχω κάποιες σκέψεις να το προεκτείνω καμμιά 40-50 πόντους (από τον σταθμό εδάφους) για να δείξει καλύτερα στην μακέτα.
Τα φώτα είναι 1:87 (σύμφωνα με την εταιρεία). Είναι όντως μεγάλες οι λάμπες , αλλά μπερδεύει και η γωνία της φωτό. Συχνά προτιμώ φώτα από ΤΤ ( 1:120) , διότι δείχνουν σωστότερα, αλλά εδώ δεν είχα επιλογές. ::salut::


Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #988 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 09:12:03 μμ »
Δημήτρη δεν υπάρχουν λόγια.
Καταπληκτική δουλειά.!!!!!

Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #989 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 09:18:33 μμ »
Το μόνο πράγμα που έχει να ζηλέψει η μακέτα σου από το Miniature Wunderland είναι το μέγεθος, αν και είμαι σίγουρος πως σε λίγα χρόνια η μακέτα σου θα φτάνει κάτω στην Ακτή Μιαούλη...

Λίγα μετράκια παραπάνω εμβαδόν τα ήθελα...
Κοίτα : σε καινοτομίες δεν παίζονται οι Γερμανοί της MIWULA (το budget που έχουν είναι τεράστιο). Στην λεπτομέρεια και στην ποιότητα δουλειάς χάνουν αλλά εν γνώση τους. Είναι επιλογή τους δηλαδή να πάνε για το μέγεθος και όχι για την κορυφαία ποιότητα.
Είμαι σίγουρος ,ότι εάν ήθελαν θα μπορούσαν να παρουσιάσουν δουλειές υψηλής λεπτομέρειας.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #990 στις: Οκτώβριος 23, 2014, 11:57:22 μμ »
Πρώτη φορα βλέπω το συγκεκριμένο θέμα!!! Ειναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Συγχαρητήρια!!!!

2 ερωτήσεις άσχετου με τι θέμα και άσχετες μεταξύ τους:
1. Το λεωφορείο πως ακριβώς κινείται στην προκαθορισμένη διαδρομή;
2. Ποσό ειναι περίπου το κόστος μέχρι στιγμής σε υλικά και για τι μέγεθος μιλάμε;

Καλή και εντυπωσιακότερη συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος KoMo

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • Age: 42
  • Τόπος: Αγία Παρασκευή
  • modelclub.gr
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #991 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 02:13:18 μμ »
Δημήτρη και πάλι άψογος... Καταπληκτική λεπτομέρεια και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ το βάψιμο στο κτήριο και στα τοιχία από κάτω.

Το μπλε πουλμανάκι μια χαρά τα πάει στις στροφές στην ανηφόρα  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος angkouf

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Age: 62
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #992 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 06:49:26 μμ »
Τουνελ, χαραδρες,τελεφερικ,φιδωτοι δρομοι, Φ Υ Σ Η ,χειροποιητες γεφυρες και ζητας και υποδειξεις??
Αφωνος οπως παντα.
Τελικα δεν πειραζει που αργησες να ποσταρεις.
Καλη συνεχεια(ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει)
Αγγελος ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #993 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:12:18 μμ »
Πρώτη φορα βλέπω το συγκεκριμένο θέμα!!! Ειναι απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Συγχαρητήρια!!!!
2 ερωτήσεις άσχετου με τι θέμα και άσχετες μεταξύ τους:
1. Το λεωφορείο πως ακριβώς κινείται στην προκαθορισμένη διαδρομή;
2. Ποσό ειναι περίπου το κόστος μέχρι στιγμής σε υλικά και για τι μέγεθος μιλάμε;
Καλή και εντυπωσιακότερη συνέχεια!!!

Καλησπέρα,

Σ' ευχαριστώ για τα σχόλια.

1.υπάρχει σύρμα μέσα στον δρόμο (το τοποθετώ με μία ειδική φρέζα της proxxon ,την microcutter.) Στην κρεμαγιέρα των αυτοκινήτων υπάρχει μαγνήτης, και έτσι επιτυγχάνεται η κίνηση.Αυτό είναι η απλούστερη μορφή. Υπάρχουν και πιο σύνθετα, ψηφιακά αυτοκίνητα ,με σύστημα δορυφορικής πλοήγησης , αλλά δεν είναι της παρούσης.
2.Το μέγεθος είναι γύρω στα 15-16 μ2. Επειδή το κόστος για μένα είναι "σχετικό" ,θα προτιμούσα να μην απαντήσω ευθέως.  Κόστος είναι και τα υλικά -όπως είπες-, αλλά και τα εργαλεία , η βιβλιογραφία, η έρευνα , ο χώρος, ο χρόνος , τα λάθη, η γνώση.

Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #994 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:16:30 μμ »
Σ' ευχαριστώ! Ήταν μανίκι το τελεφερίκ. Ιδίως η ευθυγράμμιση και το τέντωμα των καλωδίων. Έχω κάποιες σκέψεις να το προεκτείνω καμμιά 40-50 πόντους (από τον σταθμό εδάφους) για να δείξει καλύτερα στην μακέτα.
Εννοείς πως θα πάει πιο ψηλά; Δε θα χρειάζεται τότε ακόμα έναν πυλώνα;

Τα φώτα είναι 1:87 (σύμφωνα με την εταιρεία). Είναι όντως μεγάλες οι λάμπες , αλλά μπερδεύει και η γωνία της φωτό. Συχνά προτιμώ φώτα από ΤΤ ( 1:120) , διότι δείχνουν σωστότερα, αλλά εδώ δεν είχα επιλογές. ::salut::
ΟΚ, απλά μου φάνηκαν μεγάλα. Πάντως είναι πολύ όμορφος ο φωτισμός, ειδικά στους φανοστάτες του δρόμου που το φως δείχνει "κίτρινο" και όχι το άψυχο λευκό των LED.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #995 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:25:23 μμ »
Εννοείς πως θα πάει πιο ψηλά; Δε θα χρειάζεται τότε ακόμα έναν πυλώνα;
ΟΚ, απλά μου φάνηκαν μεγάλα. Πάντως είναι πολύ όμορφος ο φωτισμός, ειδικά στους φανοστάτες του δρόμου που το φως δείχνει "κίτρινο" και όχι το άψυχο λευκό των LED.

Σωστά κατάλαβες για τον πυλώνα (θα χρειαστώ άλλον ένα) αλλά ο σταθμός βάσεως του τελεφερίκ θα κατέβει χαμηλότερα. Θα επιμηκυνθεί δηλαδή η πορεία προς τα αριστερά στον χώρο. :wink:

Οι μαύροι φανο-πυλώνες είναι ΤΤ (1:120). Γενικά η Viessmann - ενώ είναι πάρα πολύ καλή εταιρεία- θεωρώ ,ότι τα φώτα της στην 1:87 είναι ελαφρώς off scale. Επειδή η γκάμα της ΤΤ είναι περιορισμένη και η Ν (1:160) off scale ,σου έγραψα πριν ότι δεν έχω πολλές εναλλακτικές παρά να χρησιμοποιήσω αυτά που δίνει ως 1:87 η εταιρεία και τα μικρότερα ΤΤ , όπου μπορώ.
 

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #996 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:36:48 μμ »
Δημήτρη και πάλι άψογος... Καταπληκτική λεπτομέρεια και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ το βάψιμο στο κτήριο και στα τοιχία από κάτω.
Το μπλε πουλμανάκι μια χαρά τα πάει στις στροφές στην ανηφόρα  :mrgreen:

Να είσαι καλά!

Το πουλμανάκι ταλαιπωρήθηκε στις δοκιμές , οι οποίες ήταν πάρα πολλές...
Και μόνο από το γεγονός ,ότι ο δρόμος είναι δρόμος  :wink: , με τις φθορές και τις ανωμαλίες που έχει ένα επαρχιακό δίκτυο και όχι τα χάρτινα ρολλά-σκουπίδια που βλέπω σε μακέτες, έβγαζε το αυτοκίνητο εκτός πορείας. Αυτό που βλέπεις είναι μία λεπτή ισορροπία στόκου στην επιφάνεια και σύρματος, τέτοια ώστε να έχει υφή ο δρόμος αλλά και να συγκρατείται στην πορεία το πουλμανάκι...

Σε μία από τις σαβούρδες μας εγκατέλειψε ο οδηγός και το μπροστινό τζάμι...Μπρος στα κάλλη όμως... :lol:

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #997 στις: Οκτώβριος 24, 2014, 09:50:45 μμ »
Τουνελ, χαραδρες,τελεφερικ,φιδωτοι δρομοι, Φ Υ Σ Η ,χειροποιητες γεφυρες και ζητας και υποδειξεις??
Αφωνος οπως παντα.
Τελικα δεν πειραζει που αργησες να ποσταρεις.
Καλη συνεχεια(ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει)
Αγγελος ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αφού σ' ευχαριστήσω θα σου γράψω ,ότι το εννοώ αυτό για τις υποδείξεις. Ο gkontog είχε δίκιο για τις λάμπες, κάποιος άλλος μπορεί να παρατήρησε κάτι άλλο. Φτιάχνεις και ελέγχεις το διόραμα από το ύψος του ματιού και φωτογραφίζεις μάκρο από 30 εκατοστά....Όλα τα λάθη εκεί αποκαλύπτονται. Εάν δεν έχεις λάθη εκεί, τότε είσαι σε σωστό δρόμο. :wink:

Αποσυνδεδεμένος mitsaki

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #998 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:19:42 πμ »
Premium level !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: Η μακέτα που φτιάχνω
« Απάντηση #999 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:22:12 μμ »

Tags: