Αποστολέας Θέμα: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!  (Αναγνώστηκε 35493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 01:49:11 μμ »
Τι να σου πω τώρα ρε Νικόλα...
ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ απλά  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Πάντως ευχαριστούμε για το Παραγκο-σεμινάριο  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 02:20:31 μμ »
για άλλη μία φορά Νικόλα .....   ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia:: ::icon_antegeia::
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 02:57:16 μμ »
το μόνο που βλέπω είναι,... ότι εξελλίσεσαι στον Ελληνα  Per Olav  :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. πολύ ωραία η ιδέα για ένα συμμαζεμένο διόραμα με ξεκάθαρο central focus και λεπτομέρειες σε κάθε σημείο του
άντε να τελειώσει και να πάρει τη θέση του στα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΔΙΟΡΑΜΑΤΑ::eusa_clap::

Υ.Γ 1 πλαστικές φιγούρες  :( - αυτές θα μπούνε; :oops: :oops: :oops:

δεν με διέψευσε....
σε όλα

Υ.Γ. τα καρφιά στις σόλες  :shock: :shock: :shock:
μην έχουμε πολλά τέτοια όμως και περιμένουμε κανα χρόνο να τελειώσει .............

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 03:06:48 μμ »
Τι να σου πω τώρα ρε Νικόλα...
ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ απλά 
Να μην πεις τίποτα, απλά κάτσε και ΜΟΝΤΕΛΙΖΕ να καλύψεις τον χαμένο χρόνο Φίλιππε  ::icon_thumright::

::icon_antegeia::
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΛΑΜΠΡΟ  :mrgreen:

μην έχουμε πολλά τέτοια όμως και περιμένουμε κανα χρόνο να τελειώσει .............
Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί Πέτρο ... Αμήν  ::pop::  :wink:

Αποσυνδεδεμένος BLACK SHEEP

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 775
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Σουρλής Γιώργος
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 03:11:01 μμ »
Δεν παίζεσαι - Δεν παίζεσαι  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::  ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 06:38:48 μμ »
Σωραίοςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 08:06:13 μμ »
Εγω θα συμφωνησω με τον Φιλιππο για αλλη μια φορα.Εχω ομως και μια απορια.Τι ακριβως κανετε με τη λακ ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 08:41:58 μμ »
Εχω ομως και μια απορια.Τι ακριβως κανετε με τη λακ ρε παιδια?
Τη λακ; Τη βάζουμε στα μαλλιά μας :lol: :lol: :lol:  ::glossa::  :mrgreen:

Λοιπόν, βάφεις το υπόστρωμά σου, πχ καφέ για την απόδοση σκουριάς (και καλύτερα ας πούμε στην συγκεκριμένη περίπτωση να είναι σμάλτο)
Αφού στεγνώσει ψεκάζεις κανα δυο χέρια λακ (το οποίο θα σου αποτελέσει το "σαθρό" υπόβαθρό σου)
Μετά από ελάχιστο χρόνο μπορείς να ψεκάσεις το χρώμα σου (πχ ΑΚΡΥΛΙΚΟ γκρι)
Αμέσως μετά με ένα σκληρό πινέλο ή οδοντόβουρτσα το οποίο το έχεις βρεμμένο ή ελαφρά νοτισμένο - το βλέπεις εσύ αυτό και το ρεγουλάρεις - αρχίζεις και "χτυπάς"  ::violent1:: ::Laie_41:: ::drumstel::  :lol:
Το ήδη σαθρό υπόβαθρο της λακ όπως είπαμε, με το νερό βοηθά ακόμα πιο εύκολα να υποχωρήσει το γκρι χρώμα, δίνοντάς σου ένα πολύ επιτυχημένο chipping.  :wink:  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtets

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Age: 45
  • Τόπος: Καρδιτσα
  • Γιώργος Τέτσιος
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 08:50:51 μμ »
το πιασα :D :D.Πολυ καλο μου ακουγεται ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος siva

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1443
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 29, 2008, 10:11:29 μμ »
Τ’ αγόρι μου τι έκανε πάλι!! :shock: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Έχεις πιάσει ρυθμό για τα καλά!  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος pad

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Age: 47
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 10:34:37 πμ »
 ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 12:07:41 πμ »
τι γίνεται;;;

ούτε ένα update από το μέτωπο της ΠΑΡΑΓΚΑΣ

Υ.Γ. μήπως σκαρώνει τίποτε άλλο..... Θεικό και παράτησε τη ΠΑΡΑΓΚΑ  :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 01:16:36 πμ »
Μπράβο Νικολή... πραγματικά δεν χορταίνω να βλέπω την παράγκα σου!!!! ::icon_thumright::

Να σου πω και μια παρατήρηση... :?
Βλέπω της πρώτες φωτό με την παράγκα και λέω WOW!!!!
Πάω πιο κάτω και βλέπω το πλακόστρωτο.... όχι ότι δεν είναι πολύ καλό... ούτε ότι το όλο setup με το Pz I δεν μου αρέσει.... αλλά να αυτό το πλακόστρωτο δεν μου ταιριάζει με τέτοιου είδους παράγκα. Είχα στο νου μου ότι θα δω την άκρη ενός χωραφιού με το ίδιο setup αλλά με αγριόχορτα, χώμα κλπ. Μπορεί όλο το παραπάνω να είναι ιδέα μου και στο επόμενο update να με κάνεις να αλλάξω γνώμη... γι’αυτό δώσε πράμα στο λαό που διψάει!!!! ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος KostasT

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2490
  • Age: 56
  • Τόπος: Ουαλλια/Αθηνα
  • Κωστας Τσιπας
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 02:40:20 πμ »
Νικο ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Ζορικη η παραγκα, μια συμβουλη εαν επιτρεπεται, εκει που εχει σηκωθη η λαμαρινα κανε του λιγο βαψιματακι με καφε πολυ ανοιχτο και μεχρι σκουρο εως μαυρο
για αναπαρασταση ξυλου που εχει εκτεθει σε βροχη και ηλιο και εχει αρχισει να σαπιζη.
Βρηκα αυτο το παρακατο φωτο για να δης τι εννοω

Κατα τα αλλα αψογως ειδικα η πορτα ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::icon_thumright::
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
Τι τραβαει η ανθρωποτητα...................................

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 02:48:20 πμ »

Πολύ γ@μ@τη κατασκευή...

 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Μπράβο...  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος George R

  • Kapitän zur See
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/35
  • ***
  • Μηνύματα: 2174
  • DKM BISMARCK
    • Ένωση Μοντελιστών Ιωαννίνων
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 08:26:40 πμ »
Πάρα πολύ καλό  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
"Ich lasse mir doch mein Schiff nicht unter dem Arsch wegschiessen.  Feuererlaubnis !"


 www.emioannina.gr

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 05:07:54 μμ »
Νίκο η παράγκα είναι καταπληκτική το έγραψα και παραπάνω  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Θα μου επιτρέψεις να κάνω μόνο 2 παρατηρήσεις που σίγουρα θα φανούν υπερβολικές (του στυλ... "τι λέει ο μ@#@Κ@ς" ή "πάλι γκρινιάζςι κ.ο.κ.)
αλλά καλό θα είναι να τις έχεις (και έχουε όλοι) υπ'όψιν για μελλοντικές παρόμοιες κατασκευές:
-  τα "μπουλόνια/πιρτσίνια" που στερεώνουν τις λαμαρίνες, είναι μάλλον χοντρά για την κλίμακα, ιδίως λαμβάνοντας υπ΄όψιν τη φύση του κτιρίου (απλή κατασκευή και όχι κάποιο βιομηχανικό κτίριο)
-  συνήθως τα μπουλόνια αυτά, τοποθετούνται πάνω στην "καμπούρα" (της λαμαρίνας, του ελενίτ κλπ.) και όχι μέσα στη ρήση, προκειμένου να μειώνεται η πιθανότητα εισροής νερού στο εσωτερικό της σκεπής απο την οπή τους.
-  1-3 βαριά αντικείμενα (τούβλα, μεγάλες πέτρες) στη σκεπή θα πρόσθεταν κάποια δραματικότητα (πχ. προσπάθεια βελτιωσης της αντοχής της στους ανέμους  :wink:) του θέματος
είναι ψιλολεπτομέρειες που προήλθαν απο πολύωρο χάζεμα της εξαιρετικης δουλειάς που έχεις κάνει, σε συνδυασμό με κάποια προσωπική πείρα απο...σκεπές  :wink:
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 05:40:50 μμ »
Θα μου επιτρέψεις να κάνω μόνο 2 παρατηρήσεις που σίγουρα θα φανούν υπερβολικές (του στυλ... "τι λέει ο μ@#@Κ@ς" ή "πάλι γκρινιάζςι κ.ο.κ.)
αλλά καλό θα είναι να τις έχεις (και έχουε όλοι) υπ'όψιν για μελλοντικές παρόμοιες κατασκευές:
-  τα "μπουλόνια/πιρτσίνια" που στερεώνουν τις λαμαρίνες, είναι μάλλον χοντρά για την κλίμακα, ιδίως λαμβάνοντας υπ΄όψιν τη φύση του κτιρίου (απλή κατασκευή και όχι κάποιο βιομηχανικό κτίριο)
-  συνήθως τα μπουλόνια αυτά, τοποθετούνται πάνω στην "καμπούρα" (της λαμαρίνας, του ελενίτ κλπ.) και όχι μέσα στη ρήση, προκειμένου να μειώνεται η πιθανότητα εισροής νερού στο εσωτερικό της σκεπής απο την οπή τους.

μια παράγκα,  το 1939,  στη Πολωνία  :!: :!: :!:

άντε να βγάλεις άκρη του σωστού ή λάθους με "αντικειμενικά" κριτήρια και εικόνες του σήμερα  :roll: :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 08:33:11 μμ »
είτε στην Πολωνία του 1939 είτε στην Ελλάδα του 2008,
ένα τεράστιο  :shock: μπουλόνι-πιρτσίνι με κεφάλι της τάξης των 3-4 εκατοστών (τόσο το υπολογίζω και παραπάνω για την 1/35)
αν μη τι άλλο σε ξενίζει όταν το βλέπεις σε μια απλή τσιγκινη σκεπή.
το αυτό για τη θέση τους καθώς και τότε και τώρα και πάντα, η ρήση "μπάζει ή μαζεύει νερά" ενώ η κορυφή "τα διώχνει"  :wink:
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:05:23 πμ »
... αλλά να αυτό το πλακόστρωτο δεν μου ταιριάζει με τέτοιου είδους παράγκα. Είχα στο νου μου ότι θα δω την άκρη ενός χωραφιού με το ίδιο setup αλλά με αγριόχορτα, χώμα κλπ.
Νικόλα σ'ευχαριστώ πολύ για την ευστοχότατη παρατήρηση. Κι εγώ θα γούσταρα τρελλά χωματόδρομο ή αγρό με ξερόχορτα κτλ απλά όπως έχω αναφέρει και στο θέμα με το PzI προσπαθώ ν'αναπαραστήσω συγκεκριμένη σκηνή, αυτή της φωτογραφίας.

Ξέχασα να προσθέσω, ότι μετά από την σχετική ιστορική έρευνα αποφασίστηκε τι άρμα θ'αναπαρασταθεί και είναι αυτό ...

...ένα άρμα (το κίτρινο 133 με αρκετά ασυνίθηστα σήματα από το κανονικό) της 4ης Panzer Division όπως δρούσε το απόγευμα της 7ης Σεπτεμβρίου του 1939 στα δυτικά περίχωρα της Βαρσοβίας, όπως λέει και η λεζάντα της φωτογραφίας.
τις ξαναβάζω για όσους δεν τις έχουν δει στο άλλο θέμα ή δεν τις θυμούνται. (Οι ξύλινες παράγκες φαίνονται στο βάθος). Όσο δε για το πλακόστρωτο, από την σχετική έρευνα που έκανα σε όλες τις φωτό που βρήκα, όλη η Βαρσοβία (τουλάχιστον οι κεντρικότεροι δρόμοι) ήταν στρωμένοι με αυτές τις στρογγυλές πέτρες.





...μια συμβουλη εαν επιτρεπεται, εκει που εχει σηκωθη η λαμαρινα κανε του λιγο βαψιματακι με καφε πολυ ανοιχτο και μεχρι σκουρο εως μαυρο
για αναπαρασταση ξυλου που εχει εκτεθει σε βροχη και ηλιο και εχει αρχισει να σαπιζη.
Κώστα σ'ευχαριστώ πολύ, το'χω υπόψη μου και θα το περιποιηθώ ανάλογα  ::icon_thumright::

είτε στην Πολωνία του 1939 είτε στην Ελλάδα του 2008,
ένα τεράστιο  :shock: μπουλόνι-πιρτσίνι με κεφάλι της τάξης των 3-4 εκατοστών (τόσο το υπολογίζω και παραπάνω για την 1/35)
αν μη τι άλλο σε ξενίζει όταν το βλέπεις σε μια απλή τσιγκινη σκεπή.
το αυτό για τη θέση τους καθώς και τότε και τώρα και πάντα, η ρήση "μπάζει ή μαζεύει νερά" ενώ η κορυφή "τα διώχνει"  :wink:
 ::salut::
Σ.Σ.

Το κτίριο (μια από τις πολλές ξύλινες παράγκες) υποτίθεται ότι είναι κάποια αποθήκη της Πολωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας Polski. Εδώ φυσικά να ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά τον μέγιστο gkontog που με την έρευνά του και αυτά που ξεθάβει κάθε φορά εκεί που δεν το περιμένεις, σε στέλνει τελείως αδιάβαστο. Οπότε... διαβάστε.  :mrgreen:

....Λοιπόν η Polski Fiat SA δημιουργήθηκε το 1932 όταν η πολωνική κυβέρνηση αγόρασε την άδεια παραγωγής αυτοκινήτων από τη Fiat και ξεκίνησε να παράγει στο εργοστάσιο Państwowe Zakłady Inżynieryjne στη Βαρσοβία. Πάρε και ένα pdf, δυστυχώς μόνο στα πολωνικά, αλλά περιέχει και μία ωραία αφισούλα εποχής για την παράγκα σου.

http://rapidshare.com/files/154522530/PolskiFiat.pdf

Εφτιαχνε πάντως ωραία πραματάκια (Polski Fiat 508 III Junak)...

...Η Polski Fiat SA μετά τον Β ΠΠ έγινε FSO (Fabryka Samochodów Osobowych)...

Σταύρο τώρα για το αν το συγκεκριμένο χειροποίητο σφυρήλατο Πολωνικό καρφί της εποχής του μεσοπολέμου, είναι εκτός κλίμακας ή όχι δεν ξέρω.

Θα πω όμως μια άλλη ιστοριούλα. Ο παππούς μου (του οποίου το ονοματεπώνυμο φέρω) ήταν σαγματοποιός κοινώς έφτιαχνε σαμάρια για άλογα, μουλάρια κλπ. Στο εργαστήριο του που ήταν φτιαγμένο στον κήπο λίγο πιο κάτω από το δίπατο πέτρινο πατρικό και το οποίο δυστυχώς ήμουν πολύ μικρός και άμυαλος τότε (το 1981) για να εμποδίσω τον πατέρα μου να το χαλάσει, είχα δει το εξής. Επρόκειτο για μια κατασκευή με πέτρινους τοίχους, και ξύλινο σκελετό που ήταν σκεπασμένος με σκεπή από λαμαρίνες κυματιστές. Φτιάχτηκε δε λίγα χρόνια μετά τον πόλεμο. Η αποθήκη με τα ξύλα για το τζάκι και τον φούρνο στο χωριό μέχρι και σήμερα είναι ακόμα γεμάτη με κομμάτια από τον ξύλινο σκελετό της σκεπής. Έτσι λοιπόν έχω μαζέψει πολλά από τα καρφιά που συγκρατούσαν τις λαμαρίνες στις θέσεις τους. Παραθέτω μερικές από φωτό με μερικά από αυτά που σημειωτέον είναι τα μικρότερα.

   

Τα μεγαλύτερα που δυστυχώς δεν έχω εδώ αλλά στο χωριό είχαν κεφάλι καμπυλωτό μεγέθους του παλιού ασημένιου εικοσάρικου αν θυμάστε τουλάχιστον και πάχος όσο 3-4 νομίσματα μαζί. Οπότε δεν νομίζω ότι είναι εκτός κλίμακας. Επίσης ήταν καρφωμένες στο βαθύ σημείο και όχι στην ράχη και στα μικρότερα μάλιστα καρφιά υπήρχαν περασμένες σαν ροδέλες κάτι τεράστιες παλιές πεντάρες και δεκάρες ενώ από κάτω υπήρχε και σαν στεγανωτική τσιμούχα!!! ένα λαστιχένιο κομμάτι πιθανώς από σαμπρέλα;;;;
Τώρα γι'αυτό που λες Σταύρο ότι καρφώνεται/βιδώνεται ανάποδα δεν το έχω προσέξει απλά αναρωτιέμαι και δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει, γιατί αν καρφώσεις στο βαθύ σημείο που εφάπτεται πάνω στο ξύλο έχεις τη λαμαρίνα καρφωμένη στέρεα αν πας να καρφώσεις στην "ανάερη" ράχη πρώτα απ'όλα η κούφια λαμαρίνα θα υποχωρήσει από τη σφυριά αλλά δεν θα είναι και σταθερά πιασμένη. Τέλος πάντων για να μην καταντήσουμε και υστερικοί, μακάρι αυτή να είναι η μεγαλύτερη αβλεψία στην όλη κατασκευή μου ... και αν είναι να μου στερήσει μια οποιαδήποτε πιθανή διάκριση δεν ξέρω που, ένα τέτοιο "πραγματολογικό" φαλτσάρισμα,  :lol: ... χαλάλι του.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:24:03 πμ »
η παραπάνω στοιχειοθέτηση με καλύπτει  ::icon_thumright::
να υπενθυμίσω ότι όσα  παρατήρησα είναι αυτά που μου "χτυπησαν στο ματι" και τα κατέγραψα, στηριζόμενος στη δική μου πείρα, απο σκεπές και παράγκες στην περιοχή που μεγάλωσα (Καισαριανή Αττικής).
και την παρατηρηση μου δεν θέλω να την λάβεις ως "αυστηρη κριτική" αλλά ως απλή παρατήρηση και μονο.
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Πέτρος

  • ο τεως ...ΘΕΙΟΣ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 68
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:26:55 πμ »
καλά μη τρελλαθούμε  :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

δηλ. κάθεσαι και ασχολείσαι για το καρφί, δηλ. για μια τρίχα ...να μη πω από που -  έλεος :!: :!: :!:
τελείωσε αυτό που κάνεις

δηλ. πολλές κατασκευές σαν τις δικές σου, του eagle, του distam, του gets, του apostolis και μερικών λίγων άλλων - δεν θυμάμαι λόγω αλτζχαιμερ, οπότε με συγχωρούν - βλέπουμε εδώ;

αυτή η ιστορία του ...δήθεν ρεαλισμού ΔΙΑΒΑΖΕ, όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, πρέπει να τελειώσει  :!: :!: :!:

ασε που γενικευμένα, ως νοοτροπία κάνει κακό σε ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για άνοδο του ελληνικού μοντελισμού

δηλ. που να μείνουμε - κοιτάξτε πόσο καλά κόλησα όλα αυτά τα κομμάτια, έβαψα κι ένα χρώμα, κάτι μπλα, μπλά και θαυμάστε με;;;;;;

μεγάλα παιδιά είμαστε...φτάνουν οι ευγένειες

Υ.Γ. ΑΡΧΗΓΕ ήρεμα τα λέω, ε;

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:31:20 πμ »
...και την παρατηρηση μου δεν θέλω να την λάβεις ως "αυστηρη κριτική" αλλά ως απλή παρατήρηση και μονο.
 ::salut::
Σ.Σ.
Να'σαι καλά Σταύρο, δεν την λαμβάνω ως αυστηρή κριτική και καλά κάνεις και λες κάτι που σου "χτυπάει" στο μάτι, εξάλλου είμαι ο πρώτος που έχω ζητήσει να λέτε ΟΤΙ βλέπετε "κάπως". Απλά κι εγώ επειδή το βασάνισα στο τι να βάλω πολύ, κατέληξα σ'αυτά τα μικροσκοπικά καρφάκια, γι'αυτό και στάθηκα στο σημείο αυτό.  :wink:  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:56:28 πμ »
Φίλτατε πέτρο (τέως κολοσέ, νομίζω )
Θεωρώ την έκρηξη σου αδικαιολόγητη και μάλλον άστοχη, ιδίως στο σημείο με την αλεπού ....
Θα συμφωνήσω μόνο στο σημειο που αναφέρεσαι στο επίπεδο των ικανοτήτων των μοντελιστών και "συν-φορουμιτών" όπως ο nino.
Σε αυτό λοιπόν το επίπεδο, εγώ πιστεύω ότι λεπτομέρειες όπως οι ...."τρίχες" ή ο "δήθεν ρεαλισμός" που δεικτικά επεσήμανες,  είναι που ξεχωρίζουν τα καλά ή πολύ καλά έργα από τα αριστουργήματα.
Σε αυτό το επίπεδο επίσης, όσοι πραγματικά έχουν φτάσει και αναγνωριστεί σε αυτό, με τον κόπο τους - που όλοι αναγνωρίζουμε, έχουν μάθει και να ακούνε φιλικές παρατηρησεις διότι αυτές τους κάνουν και μας κάνουν όλους καλύτερους.
Εκτος κι αν νομίζεις ότι σε αυτό το επίπεδο απαγορεύονται οι παρατηρήσεις λόγω του ...αλάθητου που πολλοί νομίζουν ότι έχουν  :wink:
και για να μην προτρέξεις, αυτό το τελευταίο το λέω γενικά και δεν αναφέρομαι ούτε στο νίκο (nino) ούτε στους υπόλοιπους που σημείωσες  ::icon_thumright::
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Apostolis

  • Always look the bright side of life......
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 654
Απ: Η ΠΑΡΑΓΚΑ!!!
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 01:09:20 πμ »
Τελικα με τη φασαρια δε μας ειπατε σε ποιο σημειο μπαινει το καρφι...στο ψηλο η στο χαμηλο του κυματος? (για να ξερουμε και μεις οι υπολοιποι οταν φτιαξουμε κατι τετοιο)και πραγματικα το εχω απορια απο οταν πηγα να φταιξω κατι παρομοιο ...  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  [img]http://i365.photobucket.co

Tags: