Αποστολέας Θέμα: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)  (Αναγνώστηκε 13079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« στις: Μάιος 29, 2008, 09:50:57 πμ »
Καλημερα σε ολους!!!Για να ασχοληθουμε λιγο και με τα παλιοτερα(και απ οτι γνωριζω ξεβαμμενα)ξερει κανεις που μπορω να βρω φωτογραφιες απο το εν λογω αεροπλανο,γιατι το κοιταζα χτες σε ενα περιοδικο και οπως καταλαβαινετε μου μπηκε το μικροβιο της 1/48!!!Οτιδηποτε υπάρχει ευπροσδεκτο!!!

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2008, 12:06:43 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2008, 12:07:33 μμ »
Thanks admin!!!

Αποσυνδεδεμένος teo

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 159
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2008, 12:47:51 μμ »
Τρέλα φτιάξε ένα ίδιο να πάνε στα ξένα air show τα τρία α-7 και τα δύο rf4 να γινει χαμός :twisted:
ΠΑΟΚ και Μοντελισμός = A-7 ΟΛΥΜΠΟΣ (πολύ ΠΑΟΚ αυτό το αεροπλάνο ε???)

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2008, 04:23:51 μμ »
 :shock: :shock: :shock: δεδομένου ότι δεν υπαρχουν πολλές φώτο από το συγκεκριμένο αφ/ος, αυτή η εν πτήσει είναι διαμάντι

απο militaryphotos.net και το μέλος D-Mitch


Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2008, 04:52:29 μμ »
:shock: :shock: :shock: δεδομένου ότι δεν υπαρχουν πολλές φώτο από το συγκεκριμένο αφ/ος, αυτή η εν πτήσει είναι διαμάντι

απο militaryphotos.net και το μέλος D-Mitch

[imgt]http://www.militaryphotos.net/forums/attachment.php?attachmentid=51596&d=1213362077[/imgt]

Ρε Τάσο, τα μάτια μου κάνουν πουλάκια, ή αυτή είναι η μόνη φωτό στην οποία το αεροπλάνο έχει και BuNo (το αντίστοιχο του s/n) στο κάθετο σταθερό?  Στην επίσημη τελετή πάντως δεν το  είχε όπως φαίνεται και στις φωτό που ανέβασε ο Λάμπρος. Ίσως το έβαλε λίγο πριν πάει στην ΕΑΒ και ξεβαφτεί.
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2008, 04:59:59 μμ »
μια χαρα ειναι τα ματα σου, αλλα αυτες τις λεπτομεριες τις ξερετε μονο εσεις που εχετε το "ψωνιο" με τους αριθμους... :twisted: :mrgreen:

και μαμω παντως η photo ετσι... 8)
εχετε βρει εσεις αλλες;
...πολυ στην αφανεια το συγκεκρομενο αφ/ος και ειναι ομορφο παναθεμα το :lol:


Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2008, 05:14:51 μμ »
και μαμω παντως η photo ετσι... 8)

Για μένα που έχω το "ψώνιο" όντως είναι :D, αλλά (επιμένω) λόγω του αριθμού. Όχι γιατί δεν ήξερα ποιο αεροσκάφος είναι, αλλά γιατί όπως θα δεις και στο προφίλ που είχα φτιάξει δεν ήξερα ότι του έβαλαν και νούμερο. Επομένως είναι όντως ντοκουμέντο και για όποιον θέλει να φτιάξει το αεροπλάνο σε κλίμακα.  ::icon_thumright::
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:08:36 μμ »
Γιάννη το σε ποια Μοίρα ανήκε νομίζω  ότι είναι προφανές από την αλεπού: 340 ΜΒ. Βάφτηκε με την ευκαιρία της προσωρινής διακοπής λειτουργίας της 340 (2001 αν δεν κάνω λάθος), όταν έδωσε τα Corsair της με σκοπό να προετοιμαστεί για την υποδοχή των F-16. Ο λόγος που ξεβάφτηκε, νομίζω ότι είναι ο ίδιος με αυτόν που βάφτηκε!!! Προφανώς οι άνθρωποι της Μοίρας διάλεξαν ένα αεροπλάνο που ήταν ένα βήμα πριν πάει στην ΕΑΒ για συντήρηση, αφού η Μοίρα διέκοπτε τη λειτουργία της και τα αεροπλάνα δεν αποσύρονταν, αλλά έπρεπε να τα παραδώσει σε κάποια άλλη Μοίρα (345). Έτσι το βάψιμό του κράτησε ελάχιστα.
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:35:04 μμ »
Μαλιστα. Δηλαδη με την οριστικη αποσυρση τους απο την συγκεκριμενη μοιρα, υπαρχει περιπτωση να το ξαναδουμε βαμμενο ετσι ή θα αρκεστουμε στον Ολυμπο και αυτο ειναι ολο?  :roll:
Δηλαδή ακόμα και άν αποφασίσουν να ξαναβάψουν επετειακό πιστεύεις ότι η 345 θα το βάψει στα χρώματα της 340? ::lol18::

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:53:19 μμ »
Πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.... Η ιστορία βαφής αυτού του αεροσκάφους ήταν μάλλον η κορυφαία στιγμή της θητείας μου στην αεροπορία... Απλά θα σας πώ οτι ήμουν ο μοναδικός φαντάρος που πήρε μέρος σε αυτή τη διαδικασία μαζί με δύο βαφείς από την ΕΑΒ και δυό σμηνίες της μονάδας....  Καιρό τώρα σκεφτόμουν να την μοιραστώ μαζί σας αλλά όπως είπα και πιο πάνω δεν ήξερα από που να αρχίσω.. Με αφορμή πάντως αυτό το θέμα και την φωτο του αεροσκάφους εν πτήση (δεν ήξερα οτι είχε πετάξει..) λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά να σας πω πως βάφτηκε αυτό το α/φος.... Ενδεικτικά σας λέω οτι ζωγράγισα την Αλεπού στο κάθετο σταθερό σε δύο διαφορετικές ημέρες καθώς δεν προλαβαίναμε να έχουμε και τις δυο για την τελετή. Έτσι η τελετή έγινε με το αφος παρκαρισμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μην φαίνεται η έλλειψη της δευτερής..... Απλά δώστε μου λίγο χρόνο...



Την φώτο αυτή την τράβηξα τη στιγμή που πήραν το αφος από το υπόστεγο που έγινε η βαφή στο υπόστεγο της 340 όπου θα γινόταν η τελετή...

Λιγο υπομονη............

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:01:57 μμ »
Παιχταρά μου!!!! ::eusa_clap:: ::icon_thumright:: Που κρυβόσουν τόσον καιρό!!!! Αναμένουμε... :lol:

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:04:13 μμ »
Σοβαρά μιλάς Μιχάλη? :shock: :shock:
Και μην μου πεις ότι δεν το έχεις φτιάξει ακόμα σε μοντέλο?
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:17:41 μμ »
Oh yes..Υπηρέτησα στα Χανιά ακριβώς εκέινη την περίοδο. Βρέθηκα σε αυτό το project εντελως τυχαία και ήταν για μένα απίστευτο όπως μπορείς να φανταστείς... Σκέφτομαι να scanαρω το υλικό που έχω... όπως είπα και πιο πάνω κάντε λίγο υπομονή.. Θα σας αρέσουν πολύ αυτά που θα δείτε..


όσο για το μοντέλο ξερεις οτι ο Β'ΠΠ είναι η θεματλογία μου. Το Α-7 μάλλον θα περιμένει λίγο καιρό ακόμα....

Αποσυνδεδεμένος phantomphlyer

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1328
  • Age: 38
  • Τόπος: Bogotá
  • Stay SPOOKED in Bogotá
    • delivery-volos.gr
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:20:20 μμ »
πωπω μπρίζες....μπράβο ρε Μιχάλη!!! Σ ευχαριστούμε εκ των προτέρων  ::proskino::

Αποσυνδεδεμένος Vasilis 07

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 580
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:22:49 μμ »
Μιχάλη αναμένουμε τα "φώτα σου" ::icon_thumright::

Θεωρώ πάντως λάθος που ξεβάφτηκε,καθώς σε λιγότερο από χρόνο διαλύθηκε και η 345 ΜΒ και περί τα 40 Α-7Η πήγαν στην 116 ΠΜ.Δέν νομίζω πώς υπήρχαν και τόσο πιεστικές ανάγκες που να απαιτούσαν και τα 100+ Α-7 να έφεραν παραλλαγή.Μάλλον υπήρχε ακόμα η παλιά νωοτροπία που ήθελε να βάφεται επετειακό ότι αποσυρόταν και "δυστυχώς" για το συγκεκριμένο Α-7Η δέν ήταν ακόμα η ώρα του.

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:33:12 μμ »
Όταν βάφτηκε το αρεοσκάφος (από το οποίο είχε αφαιρεθεί ο κινητήρας) θυμάμαι κάποιον να μου λέει οτι δεν επρόκειτω να ξαναπετάξει και οτι θα πήγαινε για στατική παρουσίαση στο Τατοι. Εκείνες της μέρες είχα επαφές με αρκετό κόσμο, όπως ον Μοίραρχο της 340, της ΜΣΒ, κάποιους ιπτάμενους και τους βαφείς από την ΕΑΒ που προανέφερα αλλα δεν θυμάμαι ποιός μου το είχε πει αυτο..(μπορεί και κανεις από τους παραπάνω..πραγματικά δεν θυμάμαι)..όπως και να χει...σήμερα έπαθα πλάκα που το είδα εν πτήσει.. Πραγματικά δεν το ήξερα οτι πέταξε. ¨οσο για το ξεβαμμμα το έμαθα και εγώ αργότερα..κρίμα

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:38:26 μμ »
Φανταστικά νέα... Το λιγότερο φωτογραφημένο επετειακό της ΠΑ, και έχουμε ανάμεσα μας, έναν από αυτούς που δούλεψαν για να γίνει... Είμαστε ποιλύ κ@@φαρδοι τελικά... Μιχάλη περιμένουμε τις φώτο πώς και πώς.... Βάλε και κανένα watermark στις φώτο, έτσι για να είσαι σίγουρος πώς μόνο εσύ τις έχεις αυτές τις φώτο...

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:43:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ melpa....Λίγο πρίν τις ανεβάσω θα σε ρωτήσω πως γίνεται αυτό...Απλά πρέπει να επανεμφανίσω τα αρνητικά (τα οποία τα έχω μπροστά μου...) γιατί δεν ξερω τι έχω κανει τις φωτογραφίες...

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:55:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ melpa....Λίγο πρίν τις ανεβάσω θα σε ρωτήσω πως γίνεται αυτό...Απλά πρέπει να επανεμφανίσω τα αρνητικά (τα οποία τα έχω μπροστά μου...) γιατί δεν ξερω τι έχω κανει τις φωτογραφίες...
Μιχαλη ζητα απο το φωτογραφιο να σου τα σκαναρουν απο τα αρνητικα για να μην κανεις τον κοπο! :wink:

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:59:25 μμ »
Οκ Δημήτρη.. Ευχαριστώ... Μάλλον θα το κάνω αυριο.... Φαντάζομαι έχω μπριζώσει αρκετούς σήμερα.... 

Αποσυνδεδεμένος fisherman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1033
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
    • http://hafcphotos.cs.net/
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:11:39 πμ »
’ψογα!!! Μιχάλη βλέπω να πηγαίνει μακριά το θέμα, αφού όλοι έχουμε κενά (απορίες) με το συγκεκριμένο επετειακό. Και επιτέλους υπάρχει κάποιος να μας τις λύσει.

Όσον αφορά αυτό που είπες για τη μια αλεπού, σε κάποιες φωτό του Αντώνη του Τσαγκαράτου από επίσκεψη για το περιοδικό Πτήση εκείνη την εποχή, είχα προσέξει ότι σε άλλες είχε την αλεπού και σε άλλες όχι. Νόμιζα ότι το είχε φωτογραφήσει σε διαφορετικά στάδια, αλλά με βάση αυτό που λες, μάλλον είχε φωτογραφήσει τις διαφορετικές πλευρές την ίδια μέρα!!!

Επίσης ο phantomphlyer είχε δίκιο για το "ψώνιο" :D. Το μάτι μου πήγε κατευθείαν στον αριθμό και δεν πρόσεξα ότι εκτός από νούμερο στην τελική έκδοση του είχαν βάλει και εθνόσημο στο κάθετο σταθερό... Κρίμα γιατί πιστεύω ότι χωρίς αυτές τις προσθήκες ήταν καλύτερο. Τι χρειαζόταν το εθνόσημο όταν το μισό αεροπλάνο ήταν μια ελληνική σημαία. Υπήρχε περίπτωση να το μπερδέψει κανείς?
Γιώργος Ψαρράς

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:17:28 πμ »
Τι χρειαζόταν το εθνόσημο όταν το μισό αεροπλάνο ήταν μια ελληνική σημαία. Υπήρχε περίπτωση να το μπερδέψει κανείς?
Μπορεί κάποιος να νόμιζε πώς του φορέσανε τη φανέλα της εθνικής Αργεντινής! :twisted: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:29:45 πμ »
Θυμάμαι πολυ καλά οτι ζωγράφισα την δευτερη αλεπού στις 28 Νοεμβρίου 2001, την ημέρα των γεννεθλείων μου. Η τελετή πρέπει να είχε γίνει κοντά στη γιορτή της αεροποριίας αλλα δεν θυμάμαι.. Ισως καποιος μπορεί να μας θυμίσει πότε έγινε η τελετή. Όπως και να χει η όλη ιστορία με το βάψιμο αποφασίστηκε τελυταία στιγμή. Αύριο θα σας πω τα πράγματα από την αρχή

Αποσυνδεδεμένος Μιχάλης Παπαδάκης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 176
  • Age: 46
  • Τόπος: Πεύκη
  • IPMS 784
Απ: A-7 Επετειακο της 340 (Φωτογραφιες)
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 14, 2008, 12:34:31 πμ »

Όσο για το εθνόσημο και το serial προστέθηκαν για να μπορέσει να πετάξει.. φαντάζομαι οτι υπάρχουν πολύ αυστηροί κανόνες με αυτά τα πράγματα..