Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 22205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 12:39:00 πμ »

           Κρύο πολύ σήμερα.Τα σχολεία κλειστά καί οι προπονήσεις κομμένες.Ευκαιρία γιά οικογενειακό μοντελάρισμα.

           Είναι κάτι που το κάνουμε τακτικά το να φτιάχνουμε μοντέλο από κοινού με τα παιδιά μου,σπάνια όμως βρισκόμαστε καί οι τρείς στον πάγκο την ίδια στιγμή.Τρία μυαλά καί έξι χέρια μάλλον πανικό καί φασαρία κάνουμε παρά μοντελισμό.

           Σήμερα λοιπόν ήταν μιά τέτοια μέρα.Δύο μυστήριοι να παρακολουθούμε τον μικρότερο της παρέας τον Χρήστο να προσπαθεί να τρίψει δύο σχολικά μολύβια με τέτοιο τρόπο ώστε από εξάπλευρα να γίνουν τετράπλευρα γιά να χρησιμοποιηθούν στο τρέχον project σαν στηρίγματα του LCVP πάνω στην καρότσα του SCAMMEL.

           Ξαφνικά καί ενώ τα δάχτυλα του Χρήστου άρχισαν να καίγονται από το τρίψιμο του ξύλου πάνω στο γυαλόχαρτο,εκείνος σήκωσε τα μάτια καί χωρίς να σταματήσει το τρίψιμο με ρώτησε........

           "Μπαμπά,πότε ήρθαν τα πρώτα πλαστικά μοντέλα στην Ελλάδα ? Ποιός τα έφερε καί από πού? Τί μαρκα ήταν? "

           Κεραμίδα μου ήρθε.Πραγματικά δεν ήξερα τι να απαντήσω.Αν καί ασχολούμαι από παιδί με τον μοντελισμό ποτέ δεν έμαθα την ιστορία του στον τόπο μας.Καί όχι από αφηγήσεις ή εμπειρίες άλλων,αλλά την πραγματική ιστορία.Με ονόματα καί ημερομηνίες.

           Κι εγώ τό πάω λίγο παρακάτω...........Πότε έγινε η πρώτη μοντελιστική έκθεση στην Ελλάδα καί σε ποιό χώρο? Ποιοί ήταν καί είναι οι άνθρωποι που έβαλαν ή στήριξαν τον μοντελισμό στον τόπο μας?

           Γιά να δούμε................

Αποσυνδεδεμένος Rambo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 611
  • Age: 42
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 01:01:52 πμ »
Παράθεση
Ποιοί ήταν καί είναι οι άνθρωποι που έβαλαν ή στήριξαν τον μοντελισμό στον τόπο μας?

καπου ειχα δει παλιά ενα έντυπο το οποίο ειχε εκδοθεί τη δεκαετία του '70 στα Ελληνικά απο καποιον Ελληνα συγγραφέα και
στο εξώφυλλο εγραφε αν δεν κανω λάθος: Οδηγός ή Εγχειρίδιο :? :?: πλαστικου μοντελισμού, στο κάτω μέρος ειχε και το σήμα της airfix
δυστηχως δεν θυμαμαι περισσότερες λεπτομέριες ή στοιχεία, μπορει καποιος απο τους παλαιότερους συναδελφους να το εχει στην βιβλιοθήκη του...
the devil lies in the details

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 01:02:30 πμ »
H πιο παλιά έκθεση που θυμάμαι και συμμετείχα με ενα διοραμα, ήταν της ΕΝΕΜ, σε ένα Υπόγειο κάποιας Αερολέσχης (?) στο Παγκράτι, γύρω στο 1983 ή 84 (ή πιο πριν ?). ::icon_thumright::
Το πιο παλιό μοντελομάγαζο που θυμάμαι ήταν ο Καλφάκης στη Στοά της Σταδίου, με το συχωρεμένο γερο Παράσχο, κέρβερο και φιλικό ταυτόχρονα και την ίδια εποχή το πρώτο Plastimodellismo στο Νέο Κόσμο (Βρεσθένης). Το πρώτο μου το συστησε φιλος μου που ο πατερας του (δικηγόρος) δούλευε στη στοά, το δεύτερο το βρήκα απο διαφήμιση στην Πτήση  ::eusa_clap::
Πριν απο αυτά ψώνιζα απο το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου στην Καισαριανή, απο ένα μαγαζί στο παγκράτι (πίσω απο το σημερινο Village)  που πούλαγε μοντέλα (όχι μόνο matchbox Και airfix) και απο ένα βιβλιοπωλείο λιγο πιο κάτω.  ::eusa_clap::  ::eusa_clap::
Νομίζω υπάρχει και άλλο παρόμοιο θέμα ? Δεν πειράζει, ας το κρατήσουμε πάντως στο ρομαντισμό του τίτλου.  ::icon_thumright::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 01:10:28 πμ »
Φίλε Νίκο δεν ξέρω πολλά απο την ιστορία του πλαστικομοντελλισμού στην Ελλάδα αλλά ενα απο τα πρώτα κιτ που πρωτοαντίκρισα σαν παιδί ήταν ενα κιτ που έκαναν δώρο στην μητέρα μου. Η μητέρα μου ήταν φανατική ναυτο-μοντελλίστρια (ξύλινα σκαριά) απο τα 20 της. Της έμαθε ο παππούς της να κατασκευάζει πλοία με απλά μέσα και αργότερα άρχισε να αγοράζει του εμπορίου. Λοιπόν σε κάποιο ταξίδι της το 1968 στο Παρίσι αγόρασε απο ενα κατάστημα εκεί ενα ξύλινο καράβι (ιστιοφόρο όπως θυμάται) και της έκαναν δώρο ενα πλαστικό κιτ το "B.R. TANK WAGON" ενα βυτίο βαγόνι σε κλίμακα 1/72 ή OH (δεν θυμάμαι  :oops: ). Ήταν σε χάρτινο κουτί και σε μαύρο πλαστικό......
 Θυμάμαι οτι το είχε στην ντουλάπα της με τα εργαλεία αλλά ψηλά να μην το φθάνω.....την τελευταία φορά που το είδα πρέπει να ήμουν 6η δημοτικού ή 1η γυμνασίου......Σίγουρα κάπου θα το 'χει καταχωνιασμένο αλλά μάλλον δεν θα θυμάται  :roll: :roll:  Ευκαιρεία να ξαραχνιάσω λίγο την ντουλάπα της (σταμάτησε τα καράβια στα 40-45 της)......
 Πάντως θυμάμαι οτι απο τα πρώτα καταστήματα εδώ στην Θεσ/νίκη ήταν του συγχωρεμένου Κου Μπενεβίστε στην στοά του Τόττη (στοά Χίρς). Πρέπει να ήταν τέλη του '70 (  :?: ) και 'γώ να κάθομαι να χαζεύω τις βιτρίνες και τα συρτάρια γεμάτα μοντέλα. Φίλος του Verlinden και του ADV (  :?: ) έφερνε προιόντα τους όταν καλά καλά δεν ξέραμε τί εστί μοντελλισμός......Πολλοί νεότεροι και καλοί μοντελλιστές "βγήκαν" απο εκεί πέρα  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 01:13:32 πμ »
Sorry  :oops: :oops: Κου Μπενβενίστε και οχι Μπενεβίστε  :oops: :oops: :oops:

Αποσυνδεδεμένος Rambo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 611
  • Age: 42
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 01:13:46 πμ »
ελεω "μπουτόν" τροποπιήσεως του αρχικού ποστ :mrgreen: (τι εγραψα παλι), συμπληρώνω εδώ
ρωτήστε τον jtrip49 σιγουρα εχει να μας πει πολλά ::salut::
the devil lies in the details

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:21:45 πμ »
Σωστά!
Ο Γιάννης θα ξέρει αρκετά.
Επίσης θα ήθελα αν κάποιοι απ τους παλιότερους μας διαβάζουν,να μας πουν κάποια πράγματα!
Υπάρχουν και άλλοι που έχουν γραφτεί και γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω.
Απ τα αρχικά βήματα του Μοντελισμού στην Ελλάδα,το πρώτο μοντελιστικό περιοδικό,οι προσπάθειες να μαζευτούν οι μοντελιστές,
τα πρώτα άρθρα μοντελισμού στην Πτήση,η ίδρυση της IPMS,ο εμφύλιος,μεταξύ IPMS-περιοδικών,και άλλα πολλά.
Καλό είναι βέβαια να μην αναφερθούμε στο ποιος είχε δίκιο ή όχι,απλά κάποιες αναφορές για να μαθαίνουν οι νεότεροι.
Απλά γεγονότα και μαρτυρίες για το πως έβλεπαν τότε τα πράγματα,πως περίμεναν να ήταν στο μέλλον,κλπ... ::salut::
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Συνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:50:46 πμ »
Νομίζω υπάρχει και άλλο παρόμοιο θέμα ? Δεν πειράζει, ας το κρατήσουμε πάντως στο ρομαντισμό του τίτλου.  ::icon_thumright::
Σ.Σ.

     Ναί.Πράγματι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα.Εκεί όμως ο καθένας γράφει τις προσωπικές του εμπειρίες καί αναμνήσεις.

     Θα πρότεινα να επικεντρωθούμε σε γεγονότα,πιό πολύ ιστορικά,αν μπορούμε να τα ονομάσουμε έτσι........

     Πότε άνοιξε το πρώτο "μοντελάδικο"?Ήταν αυτό του κ. Καλφάκη ή είχε προηγηθεί κάποιο άλλο?

     Πότε ιδρύθηκε επισήμως η IPMS? Πότε οργανώθηκς η πρώτη έκθεση?Πότε εκδόθηκε το πρώτο μοντελιστικό περιοδικό?Πότε "ανέβηκε" το modelclub.gr?

     Γιά να δούμε τί μπορούμε να μαζέψουμε..........

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 12:01:02 μμ »
... Αν δεν κάνω λάθος τα πρώτα κίτ που ήρθαν στην χώρα πρέπει να ήταν matchbox και μετά starix/airfix και τα λοιπά.. Το λέω αυτό διότι απο αναφορές του πατέρα μου νομίζω οτι το πρώτο κίτ που έφτιαξε την δεκαετία του 70 ήταν matchbox..

   Επίσης θυμάμαι κάποια εποχή αρχές τις δεκαετίας του 80 που πήρα κιτ της Italeri για να το κάνω δώρο Χριστουγέννων στον πατέρα μου απο τον Μαρινόπουλο (πριζουνικ Μαρινόπουλος)..

  Στην Θεσσαλονίκη πάντος το παλαιότερο μαγαζί νομίζω οτ (δεν υπάρχει πλέον) ήταν ο Σαββας Καλπίδης στην Παύλου Μελά..

 

Αποσυνδεδεμένος jogiav

  • ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1456
  • Age: 57
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Innocence is no excuse
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 12:28:53 μμ »
... Αν δεν κάνω λάθος τα πρώτα κίτ που ήρθαν στην χώρα πρέπει να ήταν matchbox και μετά starix/airfix και τα λοιπά.. Το λέω αυτό διότι απο αναφορές του πατέρα μου νομίζω οτι το πρώτο κίτ που έφτιαξε την δεκαετία του 70 ήταν matchbox..

   Επίσης θυμάμαι κάποια εποχή αρχές τις δεκαετίας του 80 που πήρα κιτ της Italeri για να το κάνω δώρο Χριστουγέννων στον πατέρα μου απο τον Μαρινόπουλο (πριζουνικ Μαρινόπουλος)..

  Στην Θεσσαλονίκη πάντος το παλαιότερο μαγαζί νομίζω οτ (δεν υπάρχει πλέον) ήταν ο Σαββας Καλπίδης στην Παύλου Μελά..

 

Σωστά, εγώ θυμάμαι 1975-1976 στην τετάρτη Δημοτικού πρωτοέφτιαξα αεροπλάνο της Matchbox στα πλαίσια της ώρας χειροτεχνίας στο σχολείο. Τότε μόνο Matchbox βρίσκαμε στα ψιλικατζίδικα και στο παιχνιδάδικο "Νίκος" στη Θεσσαλονίκη. Αργότερα βρίσκαμε και Airfix.
Το παλαιότερο μαγαζί, με την έννοια του κάπως πιο οργανωμένου μοντελομάγαζου με αποδεκτή ποικιλία κιτ και κάποιων υλικών ήταν πράγματι ο θρυλικός Σάββας...
Γιάννης Γιαβάσης


Αποσυνδεδεμένος apostolos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 494
  • Age: 53
  • Τόπος: Θεσ/νίκη - Λουτράκι πάνω κάτω
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 12:50:14 μμ »
Τι μου θυμίσατε ρε παιδιά, λοιπόν αρχές δεκαετίας 80 και στο Λουτράκι είναι το μαγαζί του Θανάση (στο πάρκο για όσους ξέρουν) με τουριστικά είδη βέβαια αλλά και μία τεράστια βιτρίνα γεμάτη Esci άρματα και αεροπλάνα (από τα οποία πολλά ακόμα περιμένουν υπομονετικά να τα φτιάξω  :)), στην Κόρινθο υπήρχε ένα κατάστημα στη Δερβενακίων ενώ ανακάλυψα σε ένα παμπάλαιο βιβλιοπωλείο στην Εθνικής αντιστάσεως 2 κιτ στην 1/72 ένα gladiator και ένα Ι-153 της Heller αντιπροσωπείας Lyra του 1979 και με ελληνικές οδηγίες παρακαλώ με τιμή πάνω 1,02Δρ



Αποσυνδεδεμένος NICK OLIVER KALIMERIS

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 525
  • Age: 39
  • Τόπος: NAUPLIO-OXFORD,UK
  • modelclub.gr
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 03:16:09 μμ »
Σωστά!
Ο Γιάννης θα ξέρει αρκετά.
Επίσης θα ήθελα αν κάποιοι απ τους παλιότερους μας διαβάζουν,να μας πουν κάποια πράγματα!
Υπάρχουν και άλλοι που έχουν γραφτεί και γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω.
Απ τα αρχικά βήματα του Μοντελισμού στην Ελλάδα,το πρώτο μοντελιστικό περιοδικό,οι προσπάθειες να μαζευτούν οι μοντελιστές,
τα πρώτα άρθρα μοντελισμού στην Πτήση,η ίδρυση της IPMS,ο εμφύλιος,μεταξύ IPMS-περιοδικών,και άλλα πολλά.Καλό είναι βέβαια να μην αναφερθούμε στο ποιος είχε δίκιο ή όχι,απλά κάποιες αναφορές για να μαθαίνουν οι νεότεροι.Απλά γεγονότα και μαρτυρίες για το πως έβλεπαν τότε τα πράγματα,πως περίμεναν να ήταν στο μέλλον,κλπ... ::salut::


Καλο θα ηταν καποτε Γιωργο ,να ειποθουν αυτα τα πραγματα απο ανθρωπους που τα ζησανε και τα ξερουν ωστε να μαθαινουν και οι νεοτεροι το τι ακριβως ειχε γινει για να μπορεσουν και αυτοι να βγαλουν ενα σαφη συμπερασμα για το τι εχει περασει ο μοντελισμος στην ελλαδα.

Πισω στο θεμα μας λοιπον.Εγω θυμαμαι απο ιστοριες του Πατερα μου οτι τα πρωτα κιτ στην Ελλαδα ηταν της Airfix και της matchbox και οτι ηταν κυριως αρματα στην 1/76.Επισης θυμαμαι να μου λεει οτι ψωνιζε απο ενα μαγαζη στην αθηνα που ηταν σε καποιο υπογειο(ονομασια δεν θυμαμαι αλλα θα τον ρωτησω να σας πω) :roll:.Ολα αυτα την δεκατια του 70 παντα ::icon_thumright::.

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:03:14 μμ »
Τά πρώτα πλαστικά κιτ στην Ελλάδα (Heller, Airfix, Revell) εμφανίσθηκαν στις αρχές της δεκαετίας του 60 (το 62-63 περίπου) και τα έβρισκες στα τότε πολυκαταστήματα Μινιόν, Δραγώνας, Αφοι Τσιτσόπουλοι (με λίγα χρώματα και κόλλες κυρίως Heller) και σε λίγα βιβλιοπωλεία.
Εξειδικευμένο μοντελάδικο σαν πρώτο θα μπορούσαμε να αναφέρουμε του Καλφάκη αρχικά στη στοά στο πρώτο μαγαζί (που ήταν βιβλιοπωλείο κυρίως για λεξικά) και αργότερα στη Σταδίου μόνο για μοντέλα και υλικά μοντελισμού:



Τα πρώτα άρθρα με θέμα τον πλαστικομοντελισμό εμφανίσθηκαν στο περιοδικό Αθλητική Αεροπορία της Αερολέσχης Πειραιώς απο τους Η Νταλούμη, και Δ Λαρόζα μέσα δεκαετίας 70.




Το πρώτο περιοδικό με θέμα τον μοντελισμό με τίτλο "Μοντελιστής"  εμφανίστηκε το 79 (αν θυμάμαι πάλι καλά) αλλά δεν προχώρησε πέρα απο το πρώτο τεύχος(κάπου το έχω, θα ψάξω):



 Πρώτη επιτυχημενη προσπάθεια ήταν το "Μοντέλλο" απο τις τεχνικές εκδόσεις.

 
Ο πρώτος επιτυχημένος μοντελιστικός σύλλογος ήταν η IPMS Ελλάδος. Δεν θυμάμαι ποιός πραγματοποίησε την πρώτη έκθεση μοντελισμού νομίζω όμως πως ήταν η Αερολέσχη Πειραιώς το 78:

 




Η μεγάλη ώθηση δόθηκε με τα μοντέλα της Matchbox αρχές 70. Η εταιρεία αυτή έχοντας στημένο ένα μεγάλο δίκτυο διανομής στα ψιλικατζίδικα και βιβλιοπωλεία (λόγω των μεταλλικών αυτοκινήτων που ήταν η Νο1 προτίμηση των πιτσιρικάδων της εποχής και τα έβρισκες παντού ακόμη και στα περίπτερα) πλημμύρισε την αγορά μοντέλα τα οποία σε συνδυασμό με τα τότε δημοφιλή κόμικς (Δράσις, Κράνος κλπ) έφεραν σε επαφή με το μοντελισμό πάρα πολλούς νέους.



Πρός το τέλος της δεκαετίας του 70 υπήρχαν πολλά μοντελάδικα, ίσως περισσότερα απ ότι σήμερα στην Αθήνα (!):


 






Αυτά προς το παρόν, εν αναμονή περαιτέρω ανασκαφών....


Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:06:45 μμ »
Θειε Νωντα, εκπληκτικη η δημοσιευση σου ::eusa_clap:: ::icon_thumright:: ::salut::

περιμενουμε κι αλλες πληροφοριες απο το αρχειο σου ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:15:22 μμ »
ΑΥΤΟ κι αν είναι η ιστορία του μοντελισμού στην Ελλάδα.
Ευχαριστούμε πολύ θείε Νώντα που τα μοιράστηκες μαζί μας.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:43:48 μμ »
Πωπω τι μας θύμησες Θείε Νώντα!!!!
Ο κυρ Παράσχος νεότερος!
Ο Λαρόζας λες και βγήκε απ το Πολυτεχνείο! ::glossa:: (εκείνη η εποχή πρέπει να ήταν!)
Το περιοδικό "Μοντελιστής"
Αν δεν κάνω λάθος κάπου το έχω αυτό το τεύχος...(Είχε ένα 48αρι F-104 Ελληνικό,ανοιγμένο παντού,και κάποιο άρμα του Παπανικολάου?)
Αθλητική Αεροπορία,όπου σε κάποιο τεύχος στην κεντρική σελίδα είχε έγχρωμα προφίλ Ελληνικών Αεροσκαφών!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:58:49 μμ »
Τρομερές φωτογραφίες Θείε Νώντα!!!!
Σε ευχαριστούμε πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 09:01:51 μμ »
φοβερές οι φώτο σου θείε Νώντα  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Συνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 09:13:51 μμ »
         Αρχίζει να βγαίνει άκρη σιγά-σιγά από ένα καί μόνο ποστ του θείου........ ::eusa_clap::

         Περιμένουμε κι από τους υπόλοιπους.

         Γιά ενημερώστε καί από την υπόλοιπη Ελλάδα.Εκεί τα πράγματα πρέπει να είναι πιό απλά.

         

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 09:39:15 μμ »
καταπληκτικό το υλικό του Θείου Νώντα  ::eusa_clap::
λοιπόν, ακριβώς πριν απο 20 χρόνια, έγινε στην Αθήνα η μεγαλύτερη απο πλευράς οργάνωσης εκδήλωση μοντελισμού στην Ελλάδα.
Την οργάνωσαν η τότε Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς του Υπουργείου Μοντελισμού, σε συνεργασία με
την IPMS Ελλάδος,
την Ενωση Αερομοντελιστών Αθήνας (Ε.Α.Α.) και
την Ενωση Μοντελιστών Ελλάδας (Ε.Μ.Ε.)
στο Ολυμπιακό Στάδιο.  ::eusa_clap::

παραθέτω την επίσημη ανακοίνωση της εποχής





τη θυμάται κανείς ?

Για το πολύ ωραίο θέμα που άνοιξε ο Nick2, ελπίζω να μας κάνουν την τιμή και να γράψουν τις αναμνήσεις τους για το θέμα - και το εννοώ απόλυτα - οι κ.κ. Κ. Καλφάκης και Δ. Λαρόζας που είναι μέλη του modelclub.gr, αρκεί να μην βρεθεί ξανά κανένας "μυστήριος" και τους "αρπάξει απο τα μούτρα" με τα διάφορα κολλήματα που κυκλοφορούν.
 ::icon_thumright::
 ::salut::
Σ.Σ.


Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 09:59:07 μμ »
Τη θυμάμαι Σταύρο, ήταν μια πολύ καλή εκδήλωση, άρτια οργανωμένη και με υψηλό κόστος, κρίμα που δεν συνεχίστηκε για να γίνει θεσμός.

Θυμήθηκα επίσης και για το "μοντελάδικο" που ανέφερες στο Παγκράτι, του κου Σπηλιοτόπουλου, καθαρόαιμο ψιλικατζίδικο με πλήθος κουβαρίστρες, κορδέλες και καλσόν  :D :D  αλλά και τεράστιο στοκ μοντέλων σε μια εποχή που ειδικά σε airfix υπήρχε μεγάλη μεγάλη έλλειψη...  :wink:

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:06:01 μμ »

Εξειδικευμένο μοντελάδικο σαν πρώτο θα μπορούσαμε να αναφέρουμε του Καλφάκη αρχικά στη στοά στο πρώτο μαγαζί (που ήταν βιβλιοπωλείο κυρίως για λεξικά) και αργότερα στη Σταδίου μόνο για μοντέλα και υλικά μοντελισμού:


Τον Καλφάκη τον θυμάμα στη Σταδίου 50 (στη στοά με το θέατρο) με τα σακκουλάκια Airfix, τα frog, κάποια Aurora & Lindberg. Κάπου το 1970-71 (?)

Ισα-ισα που χώραγες να μπείς...

 ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:24:33 μμ »
ήξερες το Σπηλιωτόπουλο  :shock:  ::eusa_clap::  ::salut::  ::icon_thumright::  ::eusa_clap::  ::salut::  ::eusa_clap::  ::icon_thumright::
τότε θα ήξερες και το μεγάλο βιβλιοπωλείο στην Πρατίνου (200 μέτρα απο τον πρώτο) που εκείνες τις εποχές του είχαν "ξεμείνει" παλιά Airfix στην 1/24 και 72-άρες Κορβέτες Flower Class της Matchbox (μιλάμε για πολλά κιτ σε στοκ  :shock:), τα οποία "σήκωσαν" κάποιοι επαγγελματίες της εποχής για τα μαγαζιά τους (το ίδιο έγινε και όταν ΄'εκλεισε ο Σπηλιωτόπουλος)
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 10:26:43 μμ »
τότε θα ήξερες και το μεγάλο βιβλιοπωλείο στην Πρατίνου (200 μέτρα απο τον πρώτο) που εκείνες τις εποχές του είχαν "ξεμείνει" παλιά Airfix στην 1/24 και 72-άρες Κορβέτες Flower Class της Matchbox (μιλάμε για πολλά κιτ σε στοκ  :shock:), τα οποία "σήκωσαν" κάποιοι επαγγελματίες της εποχής για τα μαγαζιά τους (το ίδιο έγινε και όταν ΄'εκλεισε ο Σπηλιωτόπουλος)
Σ.Σ.

Μιλάς για τον Δημόπουλο πιστεύω....

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: ΠΛΑΣΤΙΚΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 11:06:47 μμ »
οχι το υπόγειο του Δημόπουλου όπου επίσης είχε μοντέλα αλλά ένα βιβλιοπωλέιο στην Πρατίνου, αριστερά μπαίνοντας απο Ευτυχίδου.
τώρα που το συζητάμε, στο Παγκράτι, δεκαετία '80 και είχε τρία μαγαζιά με μοντέλα σε ακτίνα 200 μέτρων. εννοείται πως εκείνη την επόχή, ακόμη δεν είχα μάθει τα μοντελάδικα της Αθήνας.
Σ.Σ.

Tags: