Αποστολέας Θέμα: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ  (Αναγνώστηκε 3865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

travel boy

  • Επισκέπτης
ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 12:56:21 πμ »
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΡΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ.ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΛΟΓΟ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΠΙΤΑΚΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΟΥΤΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ.ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΤΟΙΜΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΕ ΚΟΥΤΙΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ <<ΣΟΒΑΡΟ>> ΕΡΓΟ ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΕΓΗ,ΑΥΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΨΕΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ!!!ΟΙ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙΕΣ.ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΚΑΛΕΣ.ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.

http://s247.photobucket.com/albums/gg132/travelboy/

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 12:58:29 πμ »
ΣΟΡΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΑ ΛΑΧΑΝΙ.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΓΡΑΦΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ.Img http://s247.photobucket.com/albums/gg132/travelboy/

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 01:14:55 πμ »
"Ταξιδιάρικο Αγόρι", καλώς ώρισες.

Οπως θα σου πούνε και οι πιό παληοί, κατ'αρχάς γράφουμε με πεζά γράμματα, γιατί αλλοιώς είναι σαν να φωνάζουμε (Ε? κε Διαχειριστά, το έμαθα το μάθημά μου, περνάω την τάξη φαντάζομαι... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:)


Αξιοπρόσεκτη η προσπάθειά σου. Μπορείς και καλύτερο φινίρισμα, και να επιλέξεις και άλλα υλικά (έτοιμα, ημιέτοιμα, όπως εσένα σε εκφραζουν καλύτερα...). και προσπάθησε να κρατάς τις αναλογίες των αντικειμένων που σχεδιάζεις και κατασκευάζεις (αυτά για τις κλίμακες που έλεγες).

Πάρε μια γεύση στο κεφάλαιο ΔΙΟΡΑΜΑΤΑ, έτσι για τον "διάλογο" που λέμε...

Καλή συνέχεια, καλές γιορτές και ανέβασε και άλλες εργασίες σου.

 ::icon_thumright:: ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 01:18:04 πμ »
ωχ!κακη αρχη εκανα.σου ειπα οτι ειμαι ασχετος.μολις τελιωσω με αυτο το τερατουργημα θελω να ξεκινησω κατι πολυ καλο και θελω να το ξεκινησω με εσας για να εχω καποιον να πριζω με τις ερωτησεις μου.

Αποσυνδεδεμένος FOX-3

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 698
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 02:21:49 πμ »
κατ αρχας travel boy καλος ορισες τιποτα δεν ειναι τερατουργιμα ολα ειναι προσπαθειες και απο οτι βλεπω ειναι αρκετα καλη
(αν φανταστει κανεις οτι κανείς κατι χωρις σχεδεια και υλικα απο κουτι) λιγη προσπαθεια με την κλιμακα και προσοχη στα υλικα
για πιο αληθωφανες αποτελεσμα.οσο για ερωτησεις κανεις δεν γεννηθηκε μαθημενος πρωτον και δευτερον στο φορουμ υπαρχουν παρα πολλοι μετρ του ειδους που θα χαρουν να απαντησουν στεις ερωτησεις σου

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 02:35:39 πμ »
Φίλε "ταξιδιάρη" καλώς ήρθες στην παρέα μας  :wink:  Κανένα πρόβλημα μπορείς να ρωτήσεις οτι γουστάρεις περι μοντελισμού, υπάρχουν φιλαράκια στην παρέα μας που απλόχερα "δίνουν τα φώτα τους"  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: Βλέπω είσαι απο Θεσ/νίκη, πέρνα μια φορά απο την συνάντηση και θα "κολλήσεις"  :wink: :wink: Η "μακέτα" δεν είναι πολύ δύσκολο πράγμα απλά θέλει 1-2 μυστικά και εξάσκηση  ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 02:39:57 πμ »
Δεν υπάρχει άσχετος. Εμπειρία έχουμε λιγώτερη ή περισσότερη.

Προχώρα, και οτι θές ρώτα. Χτύπα πόρτες, κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ θα σου ανοίξει...το βλέπεις άλλωστε απο τα υπόλοιπα φιλαράκια της παρέας

 ::icon_thumright::

 ::salut:: ::salut:: ::salut::



      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 10:06:37 πμ »
εχω βαλει τις καινουργιες φωτο που ειναι πιο παραστατικες.μπειτε και δειτε φιλαρακια και πειτε μου ιδεες για να το βαψω.υποφιν οτι το μπλε στα παραθυρα ειναι μασκαρισμα για να το βαψω.επισης χρειαζομαι ιδεες για παραθυρα.αγορασα κεραμιδια και γκαζον και ενα δεντρακι.ηθελα να τα κανω μονος αλλα ειπα καλυτερα ν α τα βαλω ετοιμα γιατί δεν ήξερα πως θα είναι το αποτέλεσμα.ευχαριστω για τον χρονο σας.!!! ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 12:13:16 μμ »
Καλως ηρθες Traveller! :wink:
Αρχικα σαν σχεδιασμο,το σπιτι που εδειξες ειναι αρκετα πρωτοτυπο και πολυ ομορφο! ::icon_thumright::
Τελειωσε το αυτο οπως ειχες στο μυαλο σου απο την αρχη να το κανεις και οταν ερθει η ωρα να ξεκινησεις ενα νεο θα πρεπει να αλλαξεις(κατα την γνωμη μου) καποια πραγματακια!
Αρχικα το υλικο με το οποιο δουλευεις δεν σου δινει πολλες επιλογες να διακοσμησεις/στολισεις ενα κτιριο. :roll:
Θα πρεπει λοιπον να στραφεις και σε αλλα υλικα.
Αν σου αρεσει να δουλευεις με ξυλο,τοτε θα βρεις σε μαγαζια με ειδη μοντελισμου(αυτα που εχουν ξυλινα πλοια)ξυλεια σε Balsa(ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μαλακο ειδος ξυλου)σε πολλα σχηματα,παχη και διατομες!
Υπαρχουν κι αλλα ειδη ξυλου στα εν λογω καταστηματα,πιο σκληρα και πολυ λεπτα(που χρησιμοποιουν για το "πετσωμα" των καραβιων) :wink:
Αν θελεις να πειραμματιστεις και με αλλα υλικα,καλη θα ηταν μια βολτα απο κανενα Πλαισιο για να παρεις μακετοχαρτα!
Ενα ειδος πλαστικοποιημενου φελιζολ με το οποιο κανουν τις μακετες οι αρχιτεκτονες κλπ.
Ειναι παρα πολυ ελαφρυ και μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν βαση για τους τοιχους που θελεις να "ντυσεις" με ξυλο,το ιδιο και στην σκεπη κλπ κλπ και αν θελεις τις μεσοτοιχιες στο σπιτι να μην ειναι ξυλινες,τοτε δεχεται και βαψιμο χωρις να εχεις κανενα προβλημα!Κοινως μπαινει παντου!!
Το δευτερο και σημαντικοτερο ειναι οι αναλογιες!Η κλιμακα δηλαδη ειναι αυτη που θα κανει την διαφορα μεταξυ μιας αληθοφανους δουλειας και ενος κουκλοσπιτου!
Προσεχε σημεια οπως τα καγκελα,πορτοπαραθυρα κλπ!Μετρα πριν κοψεις οτιδηποτε!
Αλλα υλικα που θα χρειαστεις ειναι συρματα(οτιδηποτε συρμα βρεις βαζε το στην ακρη!Παντα χρειαζεται!!!),πλαστικα(ειτε φυλλα πλαστικου απο μοντελομαγαζα ειτε κομματια πλαστικου που κι εδω ισχυει το "μαζευε κι ας ειναι και ρογες" :mrgreen: )φυλλα χαλκου η αλουμινιου κλπ.
Ολα τα παραπανω ειναι υλικα που σιγουρα θα χρειαστεις μιας και το ξυλο δεν ειναι παντα ευκολο και βολικο!
Αυτα σε γενικες γραμμες!
Για οτιδηποτε θελησεις εδω ειμαστε !! ::icon_thumright::
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 12:19:00 μμ »
Α, και οσο αναφορα το βαψιμο του συγκεκριμενου,υπαρχουν αρκετα πραγματα που μπορεις να κανεις.
Ο ενας τροπος θα ητανε να βαψεις με αερογραφο(εχεις?)ολο το σπιτι ενα βασικο χρωμα και μετα να αρχισεις ενα ενα τα ξυλα να τους δινεις αποχρωσεις.
Μιας ομως και εχεις ηδη το ξυλο εμφανες θα ηταν κριμα να το καλυψεις...
Οποτε με λαδια ζωγραφικης σε αποχρωσεις του καφε και του κιτρινου μπορεις απλα να ξεκινησεις με καποια wash και με στεγνο πινελο να βγει μια χαρα! ::icon_thumright::
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 10:37:55 μμ »
αερογραφο δεν εχω.ποσο κοστιζει περιπου ενας οχι πολυ καλος?

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2007, 03:10:19 πμ »
αερογραφο δεν εχω.ποσο κοστιζει περιπου ενας οχι πολυ καλος?


Με 70 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα ικανοποιητικό αερογραφο π.χ grafotech 727
Αλλά θα έχεις και το εξοδο για κομπρεσέρ καθώς δεν αξίζει να παιδεύεσαι με φιάλες.
Εαν δεν εχεις προβλημα με τον θορυθο μπορεις να παρεις ενα των 100 ευρω ή ενα αθορυβο για μοντελιστικη χρηση στα 250+ ευρω.
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 10:16:30 πμ »
σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πολυ εμπεριστατομενες απαντησεις και συμβουλες.λεω να τελειωσω το σπιτακι που κανω  και υστερα να ξεκινησω κατι  μαζι σας.χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους. ::eusa_clap:: ::salut::

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 10:22:02 πμ »
και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω ειναι εαν ξερει κανεις κανα προγραμμα σχεδιασης απο αρχιτεκτονες αλλα να ειναι σχετικα απλο.το ρωταω γιατι το επομενο εργο μου θα ειναι μια βιλλα(το μελλοντικο μου σπιτι :lol: :lol: :lol:).σκεφτομαι να το κανω διοραμα με αυλη πισινες κλπ.ξερω για το google SketchUp μονο.και καμια σελιδα που να εχει σχεδια απο πραγματικες βιλλες,και αυτο θα ηταν χρησιμο.

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 29, 2007, 07:45:13 μμ »
Έχω δουλέψει σε παρόμοια ...περίπτωση το Home design 3D (WIN 95...) αρκετά απλό.
Πήγαινε εκεί: http://www.supershareware.com/software/home-design-3d.html και νομίζω κάτι θα βρείς .
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

travel boy

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 01:27:30 μμ »
Έχω δουλέψει σε παρόμοια ...περίπτωση το Home design 3D (WIN 95...) αρκετά απλό.
Πήγαινε εκεί: http://www.supershareware.com/software/home-design-3d.html και νομίζω κάτι θα βρείς .
φιλαρακο ευχαριστω.πολυ απλο και καλο.αυτο ακριβως εψαχνα.καλη χρονια!!!

Tags: