Αποστολέας Θέμα: Μπατονέτες...  (Αναγνώστηκε 1894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 38
  • Τόπος: Χανιά
Μπατονέτες...
« στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:47:29 μμ »
Πρόσφατα προσπάθησα να στοκάρω την εισαγωγή αέρα ενός κιτ αλλά εννοείτε πως δεν τα κατάφερα αφού τα πράγματα ήταν
κάπως στριμό..ολα εκεί μέσα.Σκέφτηκα κ είπα να πάρω ασετόν και να ποτήσω μία μπατονέτα και μετά να την περάσω πάνω από τον
στόκο που είχα ήδη τοποθετήσει στα σημεία που ήθελα και ήταν ακόμα υγρός.Το αποτέλεσμα ήταν καλό αλλά αν η μπατονέτα ήταν
πιο λεπτοκαμωμένη θα ήταν ακόμα καλύτερο.
Το βασικότερο πρόβλημα ήταν οτι λόγω μεγέθους η μπατονέτα ακούμπαγε στα τοιχώματα και το ασετόν όπως ξέρουμε χαλάει το πλαστικό
οπότε μετά από λίγο μέρος της εσωτερικής λεπτομέρειας χάθηκε και μερικές ίνες κόλησαν επάνω στα τοιχώματα.
Το καλό είναι πως οι ίνες απομακρύνθηκαν εύκολα.

Και τώρα το ζουμί...

Ξέρετε αν και που μπορώ να βρω μπατονέτες με λεπτή άκρη και όσο γίνετε πιο συμπαγείς γιατί αυτές για τα αυτάκια των μωρών είναι πολύ
μαλακές και χάνουν το σχήμα τους μόλις πέσει υγρό πάνω ενώ αφήνουν και ίνες.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:54:03 μμ »
Στον Καλφάκη έχω δει κάτι παρόμοιο. Σαν μπατονέτα αλλά με 2-3 χιλιοστά πλάτος μόνο και με μυτερή άκρη. Για δοκίμασε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:56:19 μμ »
Υπαρχουν στα οδοντιατρικα υλικα(μεγεθος κεφαλης περιπου 2mm)αλλα η τιμη τους ειναι ολιγον τσιμπημενη.......
Εχει διαφορες συσκευασιες(εγω συνηθως παιρνω των 100) αμα θελεις κοιταω ποσο εχουν γιατι δεν θυμαμαι.
Το χαρακτηριστικο τους ειναι οτι ΔΕΝ μαδανε και οι τριχουλες τους δεν ειναι σαν στριμενο βαμβακι οπως της μπατονετας αλλα πλαστικοποιημανες φουντιτσες...(οποτε αν θελεις κοβεις και τις τριχουλες για να μικρυνει η κεφαλη) :wink:
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2007, 01:56:43 μμ »
Ξέρετε αν και που μπορώ να βρω μπατονέτες με λεπτή άκρη και όσο γίνετε πιο συμπαγείς γιατί αυτές για τα αυτάκια των μωρών είναι πολύ
μαλακές και χάνουν το σχήμα τους μόλις πέσει υγρό πάνω ενώ αφήνουν και ίνες.

Βασικά το πρόβλημά σου είναι να βρεις μωρά με πιο μικρά αυτιά!  :)

Τύλιξε λίγο μπαμπάκι σε μία οδοντογλυφίδα. Αν δεν κάθετε βάλε στην οδοντογλυδία λίγο κόλλα UHU. Φτιάξε μπόλιες και άστες να στεγνώσουν, οπότε κάνε χρήση κατά βούληση. Για πραγματικά ζόρικα, το ίδιο κόλπο γίνετε και με λεπτό ατσαλόσυρμα...

Τέλος αντί για μπαμπάκι δοκίμασε μικρά μήκη υφάσματος, αφού βεβαιωθείς οτι δεν διαλύονται με το ασετόν.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:01:41 μμ »
 Εάν πας σε κατάστημα ιατρικών εργαλείων υπάρχουν κάτι μικρο μπατονέτες, αλλά όχι με βαμβάκι, που είναι υπερ-λεπτές για ΩΡΛ ιατρούς. Είναι ακριβούτσικες, "ματσάκι" των 10, αλλά τέλειες.
 Επίσης εάν πάς σε μαγαζί με είδη καπνιστού, ζήτα βουρτσάκια για καθαρισμό πίπας. Είναι λεπτά και αθάνατα  ::icon_thumright::
Τέλος, "δανείστηκα"  :) απο την σύζυγο κάποτε κάτι βουρτσάκια-μπατονέτες για τα μάτια που χρησιμοποιούν οι γυναίκες, είναι γύρω στα 2mm. διάμετρο και είναι απο υαλο-ίνες. Η συσκευασία περιέχει 4 και κοστίζουν σε γνωστό κατάστημα καλλυντικών περίπου 1,2 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:06:50 μμ »
 Επίσης σε καταστήματα καλλυντικών μπορείς να βρείς βουρτσάκια - σφουγγαράκι για μακιγιάζ ματιών με πλαστικό "χέρι" με μήκος έως 4εκ. και πάχος μόλις 1 χιλιοστό. Η πλαστική συσκευασία των 12 έχει 0.86 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:12:13 μμ »
Μήπως είναι πιο απλό να βάλεις ένα FOD cover από λίγο φύλλο πλαστικού και να τελειώνεις; (μεταξύ σοβαρού κ αστείου...)

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:26:50 μμ »
Λύσεις υπάρχουν πολλές,όρεξη να χεις!
Μπορείς να τυλίξεις εποξικό στόκο σε οτιδήποτε σε βολεύει και χωράει(πινέλο,σύρμα,οδοντογλυφίδα,κλπ) και να πιέσεις στα τοιχώματα του αεραγωγού.Αφού στεγνώσει,τυλίγεις ένα κομμάτι ύφασμα από φανελάκι,αφού πρώτα έχεις βάλει κόλλα.
Ο πιο εύκολος τρόπος για μένα,μια που θέλει και σχετική πίεση όταν τρίβεις να φύγει ο στόκος,είναι να πιάσεις ένα κομμάτι ύφασμα σε τσιμπίδα και να το τυλίξεις.Παρόμοιο τρόπο χρησιμοποιώ για το καθάρισμα του κυπέλλου του αερογράφου.
Τέλος αντί για ασετόν,πάρε καθαριστικό νυχιών που δεν περιέχει ασετόν και δεν κάνει χημιά στο πλαστικό!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 38
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:34:19 μμ »
Το σκέφτηκα αυτό με το FOD αλλά δεν λέει...Βέβαια ακόμα δεν το έχω απορήψει τελείως σαν ιδέα...
Αυτές τις μπατονέτες από τον Καλφάκη τις έχω δει αλλά μου φαίνονται λίγες σε αριθμό και δεν ξέρω
αν αξίζει να τις πάρω.Πάντως σαν σχήμα και μέγεθος είναι οτι πρέπει.
Δαίδαλε αν μπορείς να κοιτάξεις για αυτά τα ιατρικά που λες θα σου χρωστάω χάρη!
Βουρτσάκια δεν χρειάζομαι γιατί ειδικά για την δουλειά αυτή δεν κάνουν αφού θα αφήσουν σημάδια.
Αυτό με το βαμβάκι στην οδοντογλυφίδα το έκανα και έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Και το κόλπο με το καθαριστικό νυχιών θα ψάξω.

gkontog απλά με κούφανες!

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Μπατονέτες...
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 01, 2007, 04:21:20 μμ »
Στον Καλφάκη έχω δει κάτι παρόμοιο. Σαν μπατονέτα αλλά με 2-3 χιλιοστά πλάτος μόνο και με μυτερή άκρη. Για δοκίμασε εκεί.

πραγματι,εχουν 4.5 ευρω εαν δε κανω λαθος,μιας χρησης να ειναι αραγε??

Tags: