Αποστολέας Θέμα: Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai  (Αναγνώστηκε 2977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai
« στις: Μάιος 05, 2017, 07:49:25 μμ »
Έχοντας πέσει λίγη ησυχία τους τελευταίους μήνες, μου φαίνεται πως είναι καιρός να αναζωογονηθεί λίγο η θεματολογία μας με κάτι γρήγορο εύκολο αλλά και εντυπωσιακό. Τι πιο κατάλληλο από το μικροσκοπικό μοντέλο του μεγαλοπρεπούς Star Destroyer που εμφανίζεται  στη γνωστή ταινία  Star Wars, σε κλίμακα  1:14000 !!! από την ιαπωνική Bandai, όπου παρά το λιλιπούτειο μέγεθος η απόδοση του σχήματος είναι ότι πιο σωστό έχει αποδοθεί ποτέ, ανεξαρτήτου κλίμακας σε κιτ ευρείας παραγωγής - εξαίρεση μπορεί να αποτελεί το νέο κιτ από την Zvezda- η δε λεπτομέρεια των λίγων κομματιών που το απαρτίζουν είναι εξωπραγματική!
 
     
         


Η Bandai έχει δώσει νέα πνοή στην θεματολογία του Star Wars, τα τελευταία δύο σχεδόν χρόνια από τη στιγμή που πήρε την άδεια από την Disney έχει κυκλοφορήσει δεκάδες νέα μοντέλα, κάθε μήνα κυκλοφορεί δύο με τρία μοντέλα που αφορούν όλα τα επεισόδια του Star Wars  από την αρχική τριλογία μέχρι τα πρόσφατα prequels.Όλα αυτά σε άψογη ποιότητα και έχοντας σαν ατού την ευκολία κατασκευής κατάφερε να προσεγγίσει τόσο τους αρχάριους όσο και τους έμπειρους μοντελιστές με τα προσφερόμενα κιτ. Το μόνο "παράπονο" μπορεί να έχει κάποιος είναι οι μικρές κλίμακες των μοντέλων που κυκλοφορεί αλλά και ο ρυθμός που βγαίνουν νέα κάθε μήνα, σου αδειάζουν το πορτοφόλι!! 
Η συναρμολόγηση δεν κράτησε πάνω από δύο ώρες πιο πολύ για να αφαιρεθούν και καθαριστούν τα πολύ μικρά κομμάτια από τα sprues.

   

Σε επόμενο ποστ το βάψιμο με τη χρήση μιας νέας τεχνικής  :D :D ::salut::

Συνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2017, 08:36:43 μμ »
Κι έλεγα αυτός ο Μάνος με τόσο BAndai που εξαφανίστηκε;  :lol: :lol:
Ομολογώ πως η εταιρεία αποδείχτηκε πολύ ανώτερη των προσδοκιών
μου. Οι μικρές κλίμακες ίσως είναι τεστ για να δουν πως θα πάει το κάθε
μοντέλο. Πάντως για το Rogue 1 δεν είχαν τα αναμενόμενα στις πωλήσεις.
Δείξε την τεχνική να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8207
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2017, 02:01:50 πμ »
Καλά βαψίματα :!:
 
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2017, 12:32:47 μμ »
Ανυπομονούμε για την τεχνική βαψίματος και το αποτέλεσμα που έφερες, μεσιέ Μάνος!   :wink:
Spoiler (hover to show)



 :D :D :D :D


Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2017, 02:28:38 μμ »
Γιώργο χωρίς τα optivisor δεν δουλεύονται τόσο μικρές κλίμακες, ούτε τα κομμάτια δεν μπορείς να πιάσεις καλά-καλά χωρίς την βοήθεια λαβίδων.
Μάνο ευχαριστώ  ::salut::  :wink: ελπίζω η σημερινή ανανέωση να σου αρέσει.
Κώστα"μοντελάρω"με αργούς ρυθμούς και παράλληλα έχω ανοίξει και δεύτερο μέτωπο με μια άλλη κατασκευή - σύντομα θα ποστάρω και γι΄αυτήν- με συνέπεια αυτήν τη μικρή "εξαφάνιση". Πράγματι η Bandai τα "σπάει" και μακάρι και άλλες εταιρείες να ακολουθούσαν την φιλοσοφία των μοντέλων της.
Συνέχεια με το βάψιμο με αραιωμένο ακρυλικό Η21 off white της Gunze και χαμηλή πίεση, αφού προηγουμένως το μοντέλο ασταρώθηκε με Mr Surfacer 1500 της Gunze πάλι. Η τεχνική που"ανακάλυψα" στο διαδίκτυο, είναι λίγο δύσκολο να την περιγράψω, νομίζω το παρακάτω βίντεο να βοηθήσει https://www.youtube.com/watch?v=Rz3ySO2S4vc   
Το μοντέλο που εφαρμόζεται η τεχνική είναι πολύ μεγαλύτερο αλλά η τεχνική παραμένει η ίδια και στο δικό μου μοντέλο.

     
      ]
     
 

Για το βάψιμο χρειάστηκαν 10 ώρες συνολικής εργασίας που μοιράστηκαν μέσα σε δύο μέρες και έγινε αντίστοιχα για κάθε μέρα το μισό τμήμα του μοντέλου. Το αποτέλεσμα δίνει νομίζω τις απαραίτητες τονικές διαφορές στην επιφάνεια του μοντέλου ώστε να ξεγελάσει το μάτι του θεατή για το πραγματικό του μέγεθος,  ελπίζω ότι οι τελικές φωτογραφίες να μην με διαψεύσουν.
Νομίζω η συγκεκριμένη τεχνική έχει πολλές εφαρμογές σε μοντέλα με μικρές και μεγάλες επιφάνειες δίνοντας ρεαλισμό με τις διαφορετικές τονικότητες ενώ παράλληλα δείχνει και τις απεριόριστες δυνατότητες που έχει ο αερογράφος  σαν εργαλείο
 

Αποσυνδεδεμένος athor1972

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2010
  • Age: 51
  • Τόπος: Δυτικά προάστια
  • Γιώργος Αθανασιάδης
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2017, 11:49:02 πμ »
Σαν εφέ  δείχνει αρκετά ...περίεργο!!! Νομίζω οτι ταιριάζει σε μοντέλα...επιστημονικής
φαντασίας ,αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα ταίριαζε σε μοντέλα αεροπλάνων ή αρμάτων! ::dontknow:: Θα κάτσω πάντως να κάνω μερικές δοκιμές
με την εν λόγω τεχνική!  :wink:
Παντως παλικάρι μου αν σου πήρε 10 ώρες  να βάψεις  κλίμακα 1:62000 ,φάνταζομαι στην 1/35 για να βάψω ενα άρμα,
θα μου έπαιρνε  το λιγότερο...1000 ωρες!   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μπράβο σου πάντως βρε φίλε, που πειραματίζεσαι και μας δίνεις ιδέες! ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::



 :D :D :D :D

Συνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2017, 10:48:58 πμ »
Δεν μπορώ να πω ότι μου καλοκάθεται στο μάτι.
Ίσως να είναι σε πρώιμο στάδιο.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2017, 03:18:44 μμ »
Είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, η μία πλευρά στις φωτογραφίες είναι το πρώτο πέρασμα και στην άλλη μισή πλευρά έχει περαστεί από πάνω με τον αερογράφο και "ελαφρύ" χέρι η βασική απόχρωση για να μειωθούν οι μεγάλες τονικές διαφορές. Το αποτέλεσμα είναι να εμφανίζονται μικρά τετράγωνα πάνελ-πίξελ ακανόνιστου σχήματος με μικρές -τονικά- διαφορές μεταξύ τους. Είναι κατά την γνώμη μου μια παραλλαγή της τεχνικής Mottling με ακανόνιστα μικρά γεωμετρικά σχήματα σε αντίθεση με την κλασσικό Mottling όπου τα σχήματα που δημιουργούνται πάνω στην μαύρη βάση είναι ακανόνιστα.
Τις επόμενες μέρες θα φωτογραφίσω το τελειωμένο μοντέλου για να έχετε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα ::thumbleft::
Γιώργο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  :D :D ::salut::
Νομίζω μια παραλλαγή της τεχνικής σε άρματα ή αεροπλάνα θα μπορούσε να αναπαραστήσει το έντονα φθαρμένο -ξεθωριασμένο χρώμα σε οριζόντιες ή κάθετες επιφάνειες με χρήση και άλλων χρωμάτων πέρα του λευκού.
Μία ακόμη παραλλαγή της θα μπορούσε να  αναπαραστήσει τις ανομοιομορφίες στις μεταλλικές επιφάνειες (stressed skin) πλοίων,αεροσκαφών, πυραύλων. Ακόμα την απεικόνιση των έντονων φθορών σε κουκούλες οχημάτων, καμβάδες, υφασμάτινες επιφάνειες σε αεροπλάνα, απομίμηση του τριχώματος σε ζώα, τέρατα κ.α. 
Γενικά όποιος έχει χρόνο όρεξη και φαντασία να παίζει με τον αερογράφο του σε λεπτές δέσμες και να δημιουργεί διαφορετικά εφέ η συγκεκριμένη τεχνική μπορεί να προσαρμοστεί σε κάθε είδους απαίτηση.   

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2017, 06:49:50 μμ »
Το μικροσκοπικό μοντέλο του Star Destroyer τελείωσε σε χρόνο ρεκόρ, συνολικός χρόνος κατασκευής μαζί με το βάψιμο περίπου 12 ώρες. Το αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου, είναι εντυπωσιακό λαμβάνοντας υπ΄όψιν και την κλίμακα, το μήκος του μοντέλου δεν ξεπερνάει τα 11cm με  πλάτος 6cm και ύψος 3cm

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν το ολοκληρωμένο μοντέλο, σε μεγέθυνση, μπορείς να παρατηρήσεις όλες τις μικρές λεπτομέρειες που δύσκολα διακρίνεις με γυμνό μάτι και να αναρωτιέσαι πως τα κατάφεραν οι δημιουργοί της Bandai, πραγματικά είναι αξιοθαύμαστοι!

σε ανοιχτόχρωμο φόντο



     
     
     
 

Ακολουθούν σε σκούρο φόντο
                                             

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2017, 07:08:15 μμ »
Στις επόμενες φωτογραφίες το μοντέλο αποκτάει "άλλη" διάσταση!



     
     
       
     
   

Σχόλια ευπρόσδεκτα  :D :D ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8207
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2017, 07:25:17 μμ »
Γενικότερα σαν τεχνική για SciFi θέματα, μου αρέσει το αποτέλεσμα που δίνει :!:
Στη συγκεκριμένη εφαρμογή είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα, εκτός από το σημείο που σου έχω σημαδέψει στη φωτό, λόγω της γωνίας:



Για προχώρα και σε κάτι πιο ογκώδες. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο... σπόρι δεν ήταν και το καλύτερο πειραματόζωο και σε κάτι σε μεγαλύτερη κλίμακα, θα δείξει καλύτερα :wink:
 
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:14000 Bandai
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2017, 08:19:46 μμ »
Μάνο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τα καλά λόγια :wink: ::salut::

Αν κατάλαβα καλά στο σημείο που αναφέρεσαι η "διαγράμμιση" έγινε διαγώνια σε σχέση με τα πάνελ που υπάρχουν στην επιφάνεια του μοντέλου, αυτό έγινε σκόπιμα με βάση και τις οδηγίες του "εφευρέτη" της τεχνικής ότι δεν πρέπει να ακολουθείται κάποιο συγκεκριμένο περίγραμμα με βάση την γράμμωση ή τις λεπτομέρειες στην επιφάνεια αλλά όσο είναι δυνατόν να γίνεται ακανόνιστα. Στο συγκεκριμένο σημείο η γωνία που δημιουργήθηκαν οι σκιές μπορεί να δείχνει λίγο περίεργη και να ξενίζει αλλά μόνο όταν κοιτάζεις κάθετα το μοντέλο από επάνω. Σε οποιαδήποτε άλλη γωνία αν το κοιτάς δεν γίνεται καν αντιληπτή. Η λογική του βαψίματος είναι ότι υπάρχουν χρωματικές διαφορές αλλά σε τέτοιο βαθμό που το μάτι δεν μπορεί να τις ξεχωρίσει-αντιληφθεί.
Σ΄ ένα μεγαλύτερο μοντέλο σίγουρα το μάτι "χάνεται" πιο εύκολα και το εφέ πρέπει να έχει πιο καλό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 20, 2017, 12:09:07 πμ »
ειλικρινά μάνο παρόλο το μεγεθος που δυσκολευει πολυ την βαφη....έκανες καταπληκτικό ΄βαψιμο στο κιτ.
μπραβο .... ::salut:: ::salut::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2017, 03:02:57 μμ »
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τα καλά σου σχόλια  :D :D ::salut::
Θα υπάρχει συνέχεια με περισσότερες κατασκευές  μοντέλων της Bandai, είναι απολαυστικά στην συναρμολόγηση με άψογο πάντα στο τέλος αποτέλεσμα.

Συνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars Star Destroyer 1:62000 Bandai
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 20, 2017, 04:56:54 μμ »
Φαίνεται αποτελεσματικό το εφφέ. Θα προτιμούσα την
πατροπαράδοτη συνταγή με μικρά τεμάχια ταινίας και
αλλεπάλληλα περάσματα με διαφορετικούς τόνους αλλά
δεν ξέρω με τις ανάγλυφες λεπτομέρειες εάν θα κόλαγε
σωστά και δεν υπήρχε overspray.
Και φυσικά αναμένομεν Bandai και κάνε ένα κόπο εάν δεν
το έχεις κάνει ήδη και πάρε μέρος στο Poll  ::arrowred::
https://analytics.bnfes.jp/enquete/pc/swc_hobby2017/index.php?q=e
Καιρός να βγει σε παραγωγή κανένα σωστό Nebulon frigate,
Imperial Star Destroyer ( όπως της ZvezdaRevell ), B-Wing,
Tantive IV, Sandcrawler κλπ συγγενείς...

Tags: