Αποστολέας Θέμα: Fregata La Renommee  (Αναγνώστηκε 35805 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:55:44 μμ »
Την καλησπέρα  μου σ όλους .
Μια  άλλη  αρκετά  δύσκολη  κατασκευή  είναι  η πρύμνη  του πλοίου  (ruota  di  poppa ) ,  και ο λόγος  είναι  ότι
 αποτελείται  από κοίλα  τμήματα,  τραπεζοειδής  τομής   τα  οποία  συνδέονται  στο κάτω  μέρος  με
 την  (chiglia )  και στο πίσω  μέρος  με το ( dritto  di poppa  ) που  συγκρατεί  το τιμόνι . 
Αλλά  καλύτερα  φαίνεται στις  φωτογραφίες  παρά  στην περιγραφή .
  Είναι απαραίτητη η  κατασκευή της   για να  συνεχίσω    με την  τοποθέτηση  των  νομέων .
Βαγγελης

 

 

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 08, 2017, 08:22:03 πμ »
Την καλημέρα  μου σ όλους.
Αφού  καθαριστεί  ο κάθε νομέας , είναι έτοιμος  για την οριστική  τοποθέτηση  του στο ναυαθρο .
 Η τοποθέτηση   είναι μια διαδικασία  ρουτίνας , μπορώ  να πω ,γιατί  η ακριβή θέση  του είναι προκαθορισμένη  και
το περιθώριο  λάθους  είναι αδύνατο . 
Κάθε νομέας στερεώνεται  και συγκρατείται  στο ναυαθρο από πέντε  σημεία  ,  φαίνονται  στην πρώτη φωτογραφία  1,2,2,3,3 .
Βαγγελης.

   

   

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 08, 2017, 07:22:34 μμ »
 Βαγγέλη καλησπέρα δε θα πω πολλά  ::good_job_smilie:: ::101:: ::keep_mod::
 Αντώνης ::salut:: ::salut::
ΥΓ: Θαυμάζω την υπομονή σου .

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 09, 2017, 08:24:49 πμ »
Την καλημέρα  μου Αντώνη .
Σ’ ευχαριστώ  για την ανάρτηση .
Όσον  αφορά την υπομονή  έχω να πω τούτο .
Ο μοντελισμός  ,κατά την άποψη μου, είναι ένα  χόμπι  υπομονής  , επιμονής ,έρευνας, κατανόησης ,
ανάλυσης , σύνθεσης , σχεδιασμού  ,δημιουργίας  και …….πολύς  σκόνης….  ξύλου .
Και το αποτέλεσμα  δεν είναι πάντα  το αναμενόμενο ……
Εάν  δεν συμβιβάζομαι  μ’  αυτά  είναι  προτιμότερο   να επιλέξω  ένα άλλο  χόμπι .
  Να’ σαι  πάντα  καλά .
Βαγγελης


Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 10, 2017, 11:00:45 πμ »
Βαγγέλη καλημέρα
Επειδή σε βλέπω να έχεις πολύ μεγάλη γνώση στο θέμα της μικροναυπήγησης, και βλέποντας την καταπληκτικής ακριβείας εικόνα των νομέων του La Renommee,  μου προκύπτει μια απορία.
Τα μοντέλα μήκους περίπου 1,10 μέτρων που προκύπτουν από κιτ έχουν 12 -14 νομείς. Το La Renommee έχει 35 νομείς. Πως εξηγείται αυτό ?
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 10, 2017, 03:33:57 μμ »
Τα κιτ απλά χρειάζονται ένα μίνιμουμ αριθμό νομέων για να κάτσει
το πέτσωμα. Εδώ ο φίλος το φτιάχνει ακριβώς όπως ήταν στην
πραγματικότητα.
Εκπληκτικό αποτέλεσμα by the way.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 10, 2017, 04:56:39 μμ »
Γεια σας
Σας  ευχαριστώ  για τις αναρτήσεις .
Γιώργο  το renommee  δεν έχει  35 νομείς  αλλά  58 , και για την ακρίβεια   διπλούς , συν τα τμήματα  της πρύμνης
 και της πλώρης  . Δες την πρώτη  ανάρτηση  μου .

  ΄΄  Καταπληκτικής ακρίβειας ΄΄ …… όπως το λες δεν  είναι , θα έλεγα  απλώς  ακριβείς .
Το δεύτερο ερώτημα  σου το απάντησε  , κατά κάποιο  τρόπο ο Κώστας , και λέω κατά  …..κάποιο  τρόπο …. για τον όρο ….. απλά  χρειάζονται…….
Και  επειδή  μ αρέσει  να μιλώ  στη γλώσσα  του καθένα,  Γιώργο  σου λέω  τούτο .
Όταν  θέλεις  να φτιάξεις , για παράδειγμα, ασπιρίνη προσθέτεις σαλικυλικό οξύ, οξικό ανυδρίτη,  πυκνό θειικό οξύ και πάγο-νερό  και φαντάζομαι
 πως χρησιμοποιείς συγκεκριμένες ποσότητες από το κάθε υλικό .
Ε….….΄΄ το συγκεκριμένο ΄΄  δεν υπάρχει  στα κιτ .    Είναι όλα στο περίπου .

Μακάρι ,  τα κιτ , να είχαν  τον ακριβή  αριθμό  , και την πραγματική  σύνδεση   του κάθε νομέα ,και όχι μόνο .
Χρειάζεται  τεράστια   προσπάθεια  για να συμμορφώσεις  ένα κιτ .
Δυστυχώς  αυτή είναι η πραγματικότητα …….. είτε  το θέλουμε είτε   όχι .
Βαγγελης

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 16, 2017, 08:13:08 μμ »
Την  καλησπέρα  μου σ όλους.
Η  συνέχεια  της τοποθέτησης   υπολοίπων   νομέων  .
  Απομένει  η  σύνδεση  τελευταίου  νομέα   με  το πρυμναίο  τμήμα  , ( ruota di poppa ) .
Βαγγελης .

   


   

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 16, 2017, 08:29:11 μμ »
Παρατηρώ με ενδιαφέρον.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Όπως είναι οι νομείς αυτή την στιγμή το άνοιγμά τους κατά το εγκάρσιο διαφέρει, με αποτέλεσμα να παρατηρούμε αποκλίσεις μεταξύ τους όπως είναι τοποθετημένοι δίπλα ο ένας από τον άλλο.

Σκοπεύετε να τοποθετήσετε εγκάρσιο δοκάρι σε κάθε νομέα ή θα «φέρετε» τις αποστάσεις με κάποιο άλλο τρόπο;

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 16, 2017, 09:24:24 μμ »
Σ ευχαριστώ  για το ενδιαφέρων  και  για την πολύ εύλογη  ερώτηση .
Οι αποκλίσεις  αυτές  που παρατηρούνται  ,μου είναι αδύνατο  να τις διορθώσω  για δυο λόγους .
Πρώτος  και βασικός  είναι  ότι δεν διαθέτω  μηχανήματα  ακριβείας , όπως είχα αναφέρει  στην αρχική ανάρτηση  .
Δεύτερος  είναι ο εξής . Η θεωρητική  απόσταση  μεταξύ  των νομέων  σε  πραγματική  κλίμακα  είναι  20,32 cm .
Στην κλίμακα  της κατασκευής  1/48 μεταφράζεται  σε 4,233333…. mm . 
 Όπως καταλαβαίνεις   είναι πολύ δύσκολο  να γίνουν  οι τομές   κρατώντας  σταθερό  αυτό το νούμερο .
Αυτός  είναι ο λόγος  που σε ερώτηση  του Κώστα   ( καταπληκτικής  ακρίβειας  …… ) του  απάντησα  ότι είναι    (απλώς   ακριβείς ….. ) .   
Θα  ήθελα  να  μην έχω  καμία  απόκλιση   ,αν  έχεις  κάτι  υπόψη  σου , να  με βοηθήσεις να κάνω  την διόρθωση . 
Βαγγελης

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 16, 2017, 09:59:55 μμ »
Πόσα καταστρώματα έχει το πλοίο; Ίσως αν χρησιμοποιηθεί το δεύτερο κατάστρωμα (όχι το κύριο, το κάτω από το κύριο) χωρίς σιμότητα και κυρτότητα να καταφέρει κάποιος να φέρει τους νομείς.

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι με την πιθανή πίεση κατά το πέτσωμα να μεγαλώσει η απόσταση ή να πιτσικάρει το πέτσωμα μετά από κάποιον νομέα.

Η εμπειρία μου είναι μηδενική με τις ξύλινες κατασκευές, απλώς μου προκλήθηκε η απορία από τις φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:02:08 μμ »
Το πλοίο  έχει  δυο κύρια  καταστρώματα  ,ρίξε  αν θέλεις  μια ματιά  στην πρώτη  ανάρτηση , υπάρχει κατά  μήκος τομή  του πλοίου .
 Δεν καταλαβαίνω  τι θέλεις  να πεις με την λέξη  ( σιμοτητα ).  Η απόκλιση  των νομέων  είναι ελάχιστη  και μόνο  ως προς τα διάκενα  διαστήματα .
Όλοι οι νομείς  θα λειανθούν  εσωτερικά  και εξωτερικά  .
Υπάρχει  εσωτερικό  πέτσωμα  αλλά  και εξωτερικό . 
 Δεν καταλαβαίνω  αυτό που αναφέρεις  (πιθανή  πίεση ….)  το πέτσωμα  θα γίνει  με σφικτήρες  ανά  νομέα ….
Προσωπικά  δεν βλέπω  κανένα  πρόβλημα .
Από  πείρα  σου αναφέρω   ότι κάποιες  ατέλειες   θα διορθωθούν .
Βαγγελης

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 16, 2017, 11:40:13 μμ »
Τώρα κατάλαβα... Αναμένω λοιπόν την πρόοδο.  ::thumbleft:: ::salut::

Σιμότητα είναι η καμπυλότητα του καταστρώματος ως προς το διάμηκες, δηλαδή η κλίση που έχει προς τα επάνω το κατάστρωμα όσο πλησιάζουμε στην πρύμνη και την πλώρη αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 17, 2017, 07:29:12 μμ »
Αγαπητέ   gtdeath 13 .
Οφείλω   ορισμένες   διευκρινήσεις .
Σιμότητα η (Linea di insellatura ) είναι  η προβολή  της τομής ,της εσωτερικής  επιφάνειας  των πλευρών  του  πλοίου  ,με την κάτω  επιφάνεια  του καταστρώματος  .
 Η σιμοτητα  του κάθε καταστρώματος  είναι προκαθορισμένη  και φαίνεται  στην κατά  μήκος   τομή , είναι μετρήσιμη  η κάθετη  απόσταση  της
από την (linea d acqua ) η water lιne (WL) αγγλικα  ,σε κάθε νομέα  .
Το ίδιο  ισχύει  και για την καμπυλότητα του κάθε καταστρώματος , είναι δεδομένη  στα ναυπηγικά  σχέδια . Βλέπε  τομές .
Δεν μου είναι κατανοητό  αυτό που αναφέρεις    (αν χρησιμοποιηθεί το δεύτερο κατάστρωμα (όχι το κύριο, το κάτω από το κύριο) χωρίς σιμότητα και κυρτότητα να καταφέρει κάποιος να φέρει τους νομείς.
Με ποιον τρόπο  μπορείς  να φέρεις  τους νομείς. Θα χαρώ  ιδιαίτερα  αν με βοηθήσεις  να καταλάβω.
Βαγγελης



Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 29, 2017, 05:38:23 μμ »
Την καλημέρα  μου σ’ όλους .
Στη συνέχεια , αφού  έγινε   εξομάλυνση  των  νομέων  με γυαλόχαρτο  , άρχισε  η τοποθέτηση  του εσωτερικού
 πετσώματος  ,και η σύνδεση  του  πρυμναίου  τμήματος   ( ruota di poppa ) , με τους υπόλοιπους  νομείς .
Για  το  εσωτερικό  πέτσωμα  διάλεξα  ξύλο   κερασιάς  πάχους  1,2mm , κατάλληλα διαμορφωμένο   όσον  αφορά 
το πλάτος  , δηλαδή  πλατύ  στο κέντρο και σταδιακά  μικρότερο   στα άκρα  για να   ακολουθει  αρμονικά   την κοιλότητα  του σκάφους .
Θέλω  να επισημάνω  ότι σ’ αυτό το σημείο  και πριν το κόλλημα,   γίνεται  ένας  έλεγχος όσον  αφορά  την  απόσταση  των ενδιάμεσων  κενών  των  νομέων .
 Μια μικρή  διόρθωση  θα γίνει σ’ αυτό το στάδιο ,  είναι η απάντηση  στην ερώτηση  που έκανε  σε προηγούμενη  ανάρτηση ο  φίλος  ( gtdeath13) .
Βαγγελης
     

     

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 30, 2017, 06:36:48 μμ »
 Βαγγέλη , καλησπέρα , όμορφη και προσεγμένη δουλειά με μεράκι .
 Καλή συνέχεια  ::salut::
 Αντώνης
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 31, 2017, 07:28:52 μμ »
Σ’ ευχαριστώ  Αντώνη  , το  παλεύω …….. όπως  μπορώ .
Εύχομαι   τα  καλύτερα .
Βαγγελης


Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 31, 2017, 07:59:07 μμ »
Πολυ μερακλιδικη κατασκευη.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 01, 2017, 09:01:59 μμ »
Σ’ ευχαριστώ   Idomenea  ,  πολύ  χαριτωμένο  το ψευδώνυμο.
  Είναι  μια επιθυμία  πολλών  χρονών  αλλά …..ολα  θα κριθούν  από το αποτέλεσμα , και είναι πολύ νωρίς .
Βαγγελης


Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:37:09 πμ »
Καλημέρα  σας .
Σύνδεση  του τελευταίου  νομέα,  με το ακραίο  τμήμα  της  πρύμνης ( ruota di poppa ) και τοποθέτηση 
του  (specchio  di  poppa ), είναι η   κατασκευή  η οποία  συνδέει  τις  δύο πλευρές  του σκάφους  .
Είναι μια  κατασκευή   που   παρουσιάζει  μια   ιδιαίτερη   δυσκολία ,   αποτελείται  από πολλά 
κομμάτια   , έχει  μια καμπυλότητα ,  είναι κάθετη στο κέντρο της  προς  τον  διαμήκη  άξονα  του
σκάφους , αλλά  κεκλιμένη  προς τον άξονα ( Ζ ) .
Βαγγελης

     

     

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 30, 2017, 08:39:12 πμ »
Την καλημέρα  μου σ’ όλους  και  καλή  πρωτομαγιά  για αύριο  ..
Σ’ αυτό το  σημείο  αποφάσισα  να  τοποθετήσω  την  πρώτη   ‘’cinta ‘’   ζωνάρι  για καλύτερη ευθυγράμμιση  και
 σταθερότητα  των  νομέων  ,πριν  περάσω  στο εσωτερικό  διαγώνιο πέτσωμα .
Για τα  ζωνάρια   αποφάσισα  να  χρησιμοποιήσω   ξύλο  σκουρόχρωμης  μουριάς   πάχους  3,00 mm .
  Πρόθεση  μου είναι  να βγάλω  με σιγουριά  την μέχρι  τώρα  κατασκευή  από το ναυαθρο ,για να μπορέσω  να  δω
 συνολικά  την μέχρι  τώρα  προσπάθεια   .
Βαγγελης

   

   

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 12, 2017, 03:54:55 μμ »
Την  καλησπέρα  μου σ’ όλους  .
Σ’ αυτό το  στάδιο  και πριν βγάλω  την κατασκευή  από το ναυαθρο  ,αποφάσισα  να
 ασχοληθώ  με λίγες  κατασκευές  που θα πρέπει  να  τοποθετηθούν  πολύ αργότερα .
Αυτό το κάνω  για να σπάσω  την  μονοτονία  της συναρμολόγησης  που εκτός  των άλλων είναι  και  κουραστική  .
Τα υλικά  των κατασκευών  είναι , ξύλο , σίδηρος  , χαλκός , και θα  γίνει  η οξείδωση  τους  σε δεύτερη  φάση
 αφού  πρώτα  ολοκληρωθούν.
Βαγγελης .

   

   

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 13, 2017, 09:18:17 μμ »
Βαγγέλη με εντυπωσιάζεις τόσο με την κατασκευή του κυρίως σκάφους όσο και με την κατασκευή των μικρότερων κατασκευών που παρουσίασες τελευταία.
Διερωτώμαι τι εξοπλισμό έχεις στο εργαστήριο σου ώστε να μπορείς να κάνεις αυτές τις τόσο λεπτομερείς κατασκευές.
Επίσης θα ήθελα και τη γνώμη σου , αν είναι δυνατόν, σχετικά με το πρόβλημα που έθεσα στην τελευτάια μου καταχώρηση στο Le Soleil Royal
Φιλικά - Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 14, 2017, 07:16:44 πμ »
Καλημέρα  σας .
Κατ αρχάς   σ’ ευχαριστώ   Γιώργο   για την  ανάρτηση .
Δεν  απάντησα  στην  ερώτηση  και τον  ‘’προβληματισμό  σου’’  γιατί   με κάλυψε  η  απάντηση  του ‘ Dario 65’. 
    Τώρα ….. αν  έχεις  ένα  τόρνο…….. τα  πράγματα  αλλάζουν  τελείως  .
Αλλά  αυτό είναι ένα άλλο θέμα ,  ( πότε  μου είναι  απαραίτητος  και  πως  επιλέγω  τόρνο ? ) .
Όσον  αφορά  τον εξοπλισμό  , έχω  τα  απαραίτητα   μηχανήματα  ,αλλά  όχι μεγάλης ακρίβειας  .
 Πολλά  απ’ αυτά  είναι  ιδιοκατασκευές  . 
Το  ότι  δεν είναι  μεγάλης   ακρίβειας  αντιλαμβάνεσαι  ότι   είναι   το   ‘’πρόβλημα’’που αφορά  την  τελειότητα  .   
Με  λίγα  λόγια  το παλεύω  όπως  μπορώ  καλύτερα , κάνοντας   χρήση  την όποια δυνατότατα    του κάθε  εργαλείου
Βαγγελης

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Fregata La Renommee
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 18, 2017, 07:46:25 μμ »
Καλησπέρα  σ’ όλους  .
Αφού  τοποθέτησα   το πρώτο   ζωνάρι  , άρχισα  το  διαγώνιο εσωτερικό   πέτσωμα  ,  αποφάσισα  να  βγάλω
 την όλη  κατασκευή  από το ναυαθρο .
 Η  κατασκευή  είναι πολύ σταθερή , περισσότερο  από ότι  περίμενα ,και  συνάμα  σου δίνει  την δυνατότητα   να
 αντιλήφθης  την  όλη  καμπυλότητα  της  καρίνας .
 Θα  εξακολουθήσει  εξωτερική  εξομάλυνση των  νομέων   και  το εσωτερικό   πέτσωμα .
Βαγγελης .

 

   

   

Tags: