Αποστολέας Θέμα: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit  (Αναγνώστηκε 4853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 05:30:51 μμ »
Ξεκίνησα υπο περίεργες συνθήκες -δεν είναι του παρόντος-σε "παράλληλο" εργαστήριο την κατασκευή του jagdpanther της italerι  & αφου του πέρασα zimmerit σε "καρεδάκια" αποφάσισα να κάνω λίγο δύσκολη τη ζωή μου κάνοντας backdating -κυρίως με περισσεύματα απο άλλα κιτ-να το βασίσω σε ναι μεν πήγμα panther ausf G ,αλλά σε early type  & όχι στο final που δίνει  το κιτ.Βασικά "αφαίρεσα" την αριστερή υπερυψωμένη εισαγωγή αέρα & έβαλα άλλες εξατμίσεις ,χωρίς πολύπλοκους "φλογοκρύπτες".
Η μετασκεύη πάει καλά & διαπιστώνω ότι στερούμαι εντελώς φωτογραφιών & προφιλ βαψίματος.
Γνωρίζει κάποιος ποιά ήταν η απόχρωση του zimmerit,για να το αναπαραστήσω σε σημεία "φθορών μάχης";
 ::Help2::

Αποσυνδεδεμένος xarisB

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Τόπος: Χαλκιδική-Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 05:58:30 μμ »
https://en.wikipedia.org/wiki/Zimmerit

The paste was composed of the following

40 % Barium sulfate - BaSO4
25 % polyvinyl acetate – PVA (similar to wood glue)
15 % pigment (ochre)
10 % Zinc sulfide – ZnS
10 % sawdust

οποτε το φανταζομαι σαν ανοιχτη ωχρα-γκρι.


Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 06:29:14 μμ »
Τι φώτο χρειάζεσαι Νικόλα;Διαθέτω αρκετές...  :wink: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 09:17:29 μμ »
Χάρη το λαμβάνω υπ'όψιν μου,ας το ψάξουμε λίγο ακόμη.Ευχαριστώ.
Ερνστ ,βασικά ότι έχεις ευχαρίστηση,δεν έχω τίποτα,για τον συγκεκριμένο τύπο...αλλά "βασανίσου" λίγο,κάποιο προφάιλ βαψίματος, μονάδα,σήματα,τόπο δράσης.Ξέρω ζητάω πολλά...αλλά ξέρω απο ποιόν!
Με την (σχετική) ησυχία σου,έχει δρόμο η (ανα)κατασκευή αρκετό.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 11:51:45 πμ »
Για να αρχίσουμε να μπαίνουμε σε μία σειρά,μιλάμε για mid production,έτσι;   :roll:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 03:18:55 μμ »
νομίζω πως θα μπορούσαμε να το πούμε έτσι,αν ονομάσουμε early production  το αρχικό με "ρηχό" ασπίδιο & deck κινητήρα τύπου panther ausf A & μονοκόμματο πυροβόλο & zimmerit.
Late production , το τελικό με μπουλωνάτο ασπίδιο,διαιρούμενη κάννη,ντεκ τύπου panther ausf G late με υπερυψωμένη αριστερή εισαγωγή αέρα, όχι zimmerit.
Nαί!!!Mid production θέλω,μην κωλυσιεργείς &  ::eusa_whistle:: ανύποπτα,γρήγορα στον  ::pc024::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 09:07:47 μμ »
νομίζω πως θα μπορούσαμε να το πούμε έτσι,αν ονομάσουμε early production  το αρχικό με "ρηχό" ασπίδιο & deck κινητήρα τύπου panther ausf A & μονοκόμματο πυροβόλο & zimmerit.
Late production , το τελικό με μπουλωνάτο ασπίδιο,διαιρούμενη κάννη,ντεκ τύπου panther ausf G late με υπερυψωμένη αριστερή εισαγωγή αέρα, όχι zimmerit.
Nαί!!!Mid production θέλω,μην κωλυσιεργείς &  ::eusa_whistle:: ανύποπτα,γρήγορα στον  ::pc024::

Πολύ ωραία  8)  και μια τελευταία ερώτηση επειδή έχω μια υποψία:ποιόν idler wheel δίνει η Italeri παρακαλώ;   ::noidea::

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:58:29 μμ »
Πολύ ωραία  8)  και μια τελευταία ερώτηση επειδή έχω μια υποψία:ποιόν idler wheel δίνει η Italeri παρακαλώ;   ::noidea::
εεεε;;;παίζει τέτοια διαφορά;νομίζω πως τροχοί-ερπύστριες είναι κοινά καλούπια με τον πάνθηρα τύπου Α που είχε κυκλοφορήσει παλιότερα,αυτόν με zimmerit, αν σου θυμίζει τίποτα...
να βοηθήσεις είπαμε,όχι να με μπλοκάρεις ::bad_01::

Συνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 11:26:34 μμ »
...νομίζω πως τροχοί-ερπύστριες είναι κοινά καλούπια με τον πάνθηρα τύπου Α που είχε κυκλοφορήσει παλιότερα,αυτόν με zimmerit, αν σου θυμίζει τίποτα...
Καλά νομίζεις Νίκο :!:
Άρα και ίδια με τον Ausf. D που έχεις Κώστα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 01:26:43 πμ »
εεεε;;;παίζει τέτοια διαφορά;

Ώ,ναί!  :twisted:




οπότε προτείνω βάψιμο τούμπανο με το "131" της schwere Panzerjaeger-Abteilung 654 ως κάτωθι:





νομίζω οτι σ'έφτιαξα...  :wink: ::salut::

Άρα και ίδια με τον Ausf. D που έχεις Κώστα :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

 ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::  όχι βρε ausf D μην μου τον μπερδεύεις περισσότερο!   ::haushalt_001::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 11:28:43 πμ »
Εδώ θα βρείς άλλες 3-4 φώτο του "131",όνομα του διοικητή και το ιστορικό αυτού του κυνηγού:

http://standwheretheyfought.jimdo.com/alsace-2011-the-battle-of-jebsheim-jan-24-feb-2-1945-then-and-now/

Υπόψην οτι η Schwere Panzerjaeger-Abteilung 654 τοποθετούσε τα εργαλεία των οχημάτων της στο ντεκ του κινητήρα κι αυτό είναι,τρόπον τινά,το σήμα κατατεθέν της.   :wink:

Τώρα έχεις φώτο,ιστορικό και προφίλ οχήματος και είσαι έτοιμος να πάρουν φωτιά οι κόφτες!Εμπρός μην χρονοτριβείς,ξεκίνα   ::mastigio::   :D

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 03:58:16 μμ »
εεεε...Κώστα ο 131 αν δεν "ξέφυγα" στην πρεσβυωπία είναι χωρίς zimmerit & ήδη το δικό μου έχει "ζιμεριτωθεί" ,με τα χαρακτηριστικά καρεδάκια(με στόκο σπάτουλας vitex & συμπαθητικά αποτελέσματα-ερωτήσεις δεκτές).Κάπου στο ίδιο άρθρο παίζει ο "101" με ζιμεριτ & αν δεν κάνω λάθος διαιρούμενη κάννη,που συμφωνεί με την μέχρι τώρα δουλειά μου....
Θα ήμουν πλεονέκτης αν ζητούσα εναλλακτικές :? ::noidea::

Συνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 08:29:38 μμ »
::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::  όχι βρε ausf D μην μου τον μπερδεύεις περισσότερο!   ::haushalt_001::
Όσο και να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, το Jagdpanther που έχει ο Νίκος στα χέρια του, όπως και ο "Α" και ο "D" της Italeri έχουν τους ίδιους idlers ::glossa:: :mrgreen:
Δεν ξέρω αν κάνουν για αυτό που θέλει να αναπαραστήσει ο Νίκος (εσύ είσαι άλλωστε ο γερμανολόγος :mrgreen:), αλλά πάντως και τα τρία κίτ της Italeri έχουν κοινό κάτω πήγμα, ανάρτηση και σύστημα κύλησης, άρα και idlers :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 10:46:51 μμ »

Δεν ξέρω αν κάνουν για αυτό που θέλει να αναπαραστήσει ο Νίκος (εσύ είσαι άλλωστε ο γερμανολόγος :mrgreen:), αλλά πάντως και τα τρία κίτ της Italeri έχουν κοινό κάτω πήγμα, ανάρτηση και σύστημα κύλησης, άρα και idlers :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
πες του τα,του μ@σκ@ρ@!του γερμανολόγου μας!& σκουντήξε τον & εσύ.Συνοψίζω:
1)Εχω το κιτ της italeri 2)έχει διαιρούμενο πυροβόλο3)του πρόσθεσα zimmerit ,αυτό που μοιάζει με πλακάκια μπάνιου(...τα μικρά) 4)του αφαίρεσα τον αριστερό υπερυψωμένο εξαεριστήρα του κινητήρα, ώστε να βασίζεται σε (πανθηρα)ausf G early 5)αντικατέστησα τις εξατμίσεις του κιτ,με περισσεύματα απο panther G early της tamiya, μονές με λαμαρινένιο ημικυλινδρικό κάλυμα ,για τον ίδιο λόγο.
Επαιξε κάτι τέτοιο ή είναι mid production ala kami  :?:

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 11:43:33 μμ »
Ένα ένα κύριοι...
Ξεκινάω κατευθείαν απο τα δυσσάρεστα.Νίκο δυστυχώς Jagdpanther με όλα τα χαρακτηριστικά που θές,δεν έχω υπόψην.Γιατί βιάστηκες με το zimmerit χωρίς να ρωτήσεις πρώτα;  ::violent1:: Το "101" είναι early production δηλαδή G1 early με το απλό manlet.Εσύ θές ένα G1 late δηλ mid prod. αλλά δεν έχω δεί κανένα απο αυτά με zimmerit+το Pak 43/4 κλπ.Αμφότερα είχαν πολλά κοινά με το σκάφος του Panther αusf A με κάποιες τροποποιήσεις και βγαίνει μοντελιστικά κι απο σκάφος απλού ausf G.Ουσιαστικά το έχει κάνει η Tamiya στο αντίστοιχο δικό της κιτ.Κατάλαβες τώρα Μάνο γιατί δεν ήθελα να μπλέξουμε με τα ausf του Panther;  :evil: .Θα κοιτάξω στο αρχείο μου αύριο μήπως βρώ κάποιο G1 late με zimmerit αλλά χλωμό  :(  Εν ολίγοις  ή αφαιρείς το zimmerit=G1 late ή το manlet και βάζεις το απλό=G1 early ή το zimmerit και τις εξατμίσεις+άλλα=G2.  :?

edit Στα περισσότερα G1 παίζει η διπλή εξάτμιση με την αριστερή τριπλή απόληξη όπως στο Panther Ausf a αλλά παίζει και η απλή διπλή όπως στο ausf A early και G.

Συνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 01:25:29 πμ »
Ένα ένα κύριοι...
Ξεκινάω κατευθείαν απο τα δυσσάρεστα.Νίκο δυστυχώς Jagdpanther με όλα τα χαρακτηριστικά που θές,δεν έχω υπόψην.Γιατί βιάστηκες με το zimmerit χωρίς να ρωτήσεις πρώτα;  ::violent1:: Το "101" είναι early production δηλαδή G1 early με το απλό manlet.Εσύ θές ένα G1 late δηλ mid prod. αλλά δεν έχω δεί κανένα απο αυτά με zimmerit+το Pak 43/4 κλπ.Αμφότερα είχαν πολλά κοινά με το σκάφος του Panther αusf A με κάποιες τροποποιήσεις και βγαίνει μοντελιστικά κι απο σκάφος απλού ausf G.Ουσιαστικά το έχει κάνει η Tamiya στο αντίστοιχο δικό της κιτ.Κατάλαβες τώρα Μάνο γιατί δεν ήθελα να μπλέξουμε με τα ausf του Panther;  :evil: .Θα κοιτάξω στο αρχείο μου αύριο μήπως βρώ κάποιο G1 late με zimmerit αλλά χλωμό  :(  Εν ολίγοις  ή αφαιρείς το zimmerit=G1 late ή το manlet και βάζεις το απλό=G1 early ή το zimmerit και τις εξατμίσεις+άλλα=G2.  :?

edit Στα περισσότερα G1 παίζει η διπλή εξάτμιση με την αριστερή τριπλή απόληξη όπως στο Panther Ausf a αλλά παίζει και η απλή διπλή όπως στο ausf A early και G.
Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 08:59:00 πμ »
Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:00:09 μμ »
Ένα ένα κύριοι...
Ξεκινάω κατευθείαν απο τα δυσσάρεστα.Νίκο δυστυχώς Jagdpanther με όλα τα χαρακτηριστικά που θές,δεν έχω υπόψην.Γιατί βιάστηκες με το zimmerit χωρίς να ρωτήσεις πρώτα;  ::violent1:: Το "101" είναι early production δηλαδή G1 early με το απλό manlet.Εσύ θές ένα G1 late δηλ mid prod. αλλά δεν έχω δεί κανένα απο αυτά με zimmerit+το Pak 43/4 κλπ.Αμφότερα είχαν πολλά κοινά με το σκάφος του Panther αusf A με κάποιες τροποποιήσεις και βγαίνει μοντελιστικά κι απο σκάφος απλού ausf G.Ουσιαστικά το έχει κάνει η Tamiya στο αντίστοιχο δικό της κιτ.Κατάλαβες τώρα Μάνο γιατί δεν ήθελα να μπλέξουμε με τα ausf του Panther;  :evil: .Θα κοιτάξω στο αρχείο μου αύριο μήπως βρώ κάποιο G1 late με zimmerit αλλά χλωμό  :(  Εν ολίγοις  ή αφαιρείς το zimmerit=G1 late ή το manlet και βάζεις το απλό=G1 early ή το zimmerit και τις εξατμίσεις+άλλα=G2.  :?

edit Στα περισσότερα G1 παίζει η διπλή εξάτμιση με την αριστερή τριπλή απόληξη όπως στο Panther Ausf a αλλά παίζει και η απλή διπλή όπως στο ausf A early και G.
Κώστα μου έκανες την καρδιά περιβόλι!...αλλά επειδή έχουμε & "κάποιο" όνομα στους "παντσερολογικούς" κύκλους σε τοπικό επίπεδο,να παραθέσω την "απολογία" μου



πρόκειται για το οπισθόφυλλο του πασίγνωστου "panther in action" squadron/signal publications armor no11. Νομίζω πως συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που έβαλα.Στο φάκελο της απολογίας μου να προσθέσω πως το ίδιο προφίλ επαναλαμβάνεται στο ελληνικό περιοδικό panzer εκδόσεων περισκόπιο τ26.σελ33 σε εικονογράφηση του Δ.Χαδούλα & ιστορική έρευνα του Στ.Δεμηρά(αν θέλετε το "σαρώνω").....
Τέλος πάντων όσο & αν έψαξα δεν βρήκα φωτογραφία που να αντιστοιχεί  στο παραπάνω προφίλ...Ετσι το backdating συνεχίζεται.Ερνστ θυμάσε την "kami arms & ammo co."; Τώρα επιδίδεται & σε βαρύτερα όπλα.Απο σωληνωτό evergreen ετοιμάστηκε ήδη η μονοκόμματη κάννη,που θα προσαρμοστεί σε ασπίδιο & φλογοκρύπτη.Το περίβλημα-κολλάρο του ασπιδίου με προβληματίζει ...θα το δω
Ισως πρέπει να ζητήσω να μεταφερθεί στο κατασκευαστικό το τοπικ με τίτλο backdating σε jagdpanther, στο μεταξύ πάμε για πληροφορίες & υλικό για
early ;
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 02:32:24 μμ »
Θα μοντάρεις το ασπίδιο ρε θηρίο;Κάνη δεν χρειάζεσαι,πάρε 2 early με διαιρούμενη:

Το "334":




και το "302":




αμφότερα της 654 Επιλαρχίας Βαρέων Κυνηγών στη Νορμανδία.

Τα προφίλ πολλές φορές,δυστυχώς,δεν είναι αξιόπιστα.Άν δεν παίζει φψτογραφία...  :?

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 06:11:49 μμ »


βασικά αυτό που ρυμουλκεί το 302,με φτιάχνουν τρελά οι ομπρέλες,αν & ξέρω ότι το έχουν φτιάξει πολλοί (& καλοί! ).Μονόχρωμο δεν είναι;
Εφτιαξα!!!το "κολάρο" με βασικό εργαλείο ντουκόχαρτο/σφουγγάρι...& μ' αρέσει το αποτέλεσμα!
...δώσε άλλο την έκανα ήδη μονοκόμματη την κάννη!...ας πούμε ότι δεν θέλω dunkelgelb,ότι θέλω κάτι πιο πολύχρωμο για τις μονοκόμματες επιφάνειές του.

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2016, 03:58:24 πμ »
Αυτό που ρυμουλκεί το "302" είναι το "332":




Η κάνη είναι διαιρούμενη.Το "332" είναι τρίχρωμο με "αχνό" pattern  :wink:

Αποσυνδεδεμένος kami

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Τόπος: Πάτρα
  • διόραμα 1/35
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 01:07:37 πμ »



σαν αντίδωρα για το ψάξιμο.Πολύ χάρηκα την κοντινή του ομπρελάκια-αλήθεια φοράει τα λοχιόσημα(μπάρες,κλάρες) που φοριόντουσαν σε στολές παραλλαγής;

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 09:43:59 πμ »
Νίκο η περίπτωση του "314" έχει αναλυθεί στο παρελθόν στο M.C. από τον φίλο Totenkopf.Τι συζητήσαμε παραπάνω για τους late,αυτοκαθαριζόμενους idler wheels;



εγώ κατάφερα να τους βρώ μόνο στο κιτ της Dragon για το Panther ausf F αλλά δεν κατάφερα να τους αντιγράψω   :(  Είναι αρκετά περίπλοκοι...   :?

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 10:43:01 πμ »
Τσέκαρε το "01" της schwere Panzerjäger-Abteilung 559:






Αποσυνδεδεμένος STEINER

  • ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΕΛΕΣΙΔΗΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 410
  • Τόπος: BUGATSUANA
Απ: Ερωτήματα για jagdpanther ,zimmerit
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 10:53:01 πμ »
το κολάρο και το πυροβόλο  το άλλαξες, το ντεκ του κινητήρα? τα δυο πισω ορθογώνια ανοίγματα είναι απο Α στα συγκεκριμένα, όχι G....  ::salut::
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

Tags: