Αποστολέας Θέμα: TOP GUN :the movie 1/48 scale  (Αναγνώστηκε 7278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
TOP GUN :the movie 1/48 scale
« στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 12:40:55 πμ »






Απο καιρο ηθελα να φτιαξω τα αεροσκαφη της ταινιας και οταν ειδα το AFV το αποφασισα.
Ας ξεκινησουμε ομως με λιγες εικονες οι οποιες στην περιπτωση μας εχουν μοντελιστικο ενδιαφερον:





Πρεπει να ειναι απο τις καλυτερες φωτο που υπαρχουν διαθεσιμες για το "MIG-28" που ουσιαστικα ηταν ενα F-5E. Σε αντιθεση με τα αυτα που χρησιμοποιει το ναυτικο ειναι πιο ματ θα ελεγα. Κατα τα αλλα το μοντελο θα φτιαχτει συμφωνα με τις οδηγιες της AFV. Το πιο απλο απο τα τρια μοντελα αφου ειναι ενα μαυρο αεροπλανο απλα. Πολυ ωραιο κιτ επισης.

Επεται και η συνεχεια καθως και περισσοτερες πληροφοριες συμφωνα με την ταινια παντα. Τα μοντελα που θα φτιαξω ειναι τα κατωθι.



Ειναι ολα εξαιρετικα κιτ με κορυφαιο το νεο της ταμιγια. Οταν το φτιαξω θα εχω ολοκληρωμενη αποψη..μεχρι στιγμης εχω να πω ενα..F-14 tAmcat!!

To be continued....






Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 01:07:12 πμ »
Θα γίνει χαμός Γιάννη!!! Πολύ ωραίο project και με υπέροχα αεροπλάνα.

Θα είναι με κατεβασμένους τροχούς ή σε φάση πτήσης (αναπαράσταση κάποιας αερομαχίας από την ταινία πχ);

Αποσυνδεδεμένος Hunter1978

  • http://nik-rc-aeromodelling.blogspot.gr/
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ολυμπιακός, Μοντελισμός και Heavy Metal
    • Aces High
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 01:32:41 πμ »
Κάνοντας μία σύντομη και πρόχειρη έρευνα, κατέληξα στο παρακάτω μπέρδεμα

Στη πρώτη αερομαχία το F-14 του Maverick είναι το 203 (0:39
). Η σκηνή δείχνει το 203 και εν συνεχεία "Talk to me Goose". Άρα υποθέτουμε ότι το 203 είναι του Maverick

Του Cougar είναι το 114 (0:52
) αλλά παρακάτω βλέπουμε το 203 να είναι του Cougar (5:17
) όπου φαίνονται πεντακάθαρα τα ονόματα Cougar και Merlin.

Όταν όμως ο Maverick πάει για missile lock φαίνεται να έχει το 104 (2:57
).  :roll:

Στο 6:14 (
) ο Maverick κατεβάζει το σύστημα προσγείωσης του 203  ::eusa_wall:: κάνοντας εν συνεχεία touch and go.

Στο 7:34
ο ζαλισμένος Cougar δεν φαίνεται να έχει το 203. Κάτι σε 107 μου κάνει, το πλάνο είναι θωλό και σκοτεινό.

Το κράνος του Goose γράφει VF-1 (0:46
)

Στο 5:13
φαίνεται η μοίρα στο κάθετο σταθερό το Cougar

Στο wikipedia γράφει για squadrons VF-114 Aardvarks και VF-213 Black Lions https://en.wikipedia.org/wiki/Top_Gun

Αποσυνδεδεμένος Hunter1978

  • http://nik-rc-aeromodelling.blogspot.gr/
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Age: 45
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ολυμπιακός, Μοντελισμός και Heavy Metal
    • Aces High
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 01:42:58 πμ »
Στο παρακάτω βίντεο ο Maverick αρχικά (0:17
t=5.060639) περιμένει έχοντας το 104 αλλά τελικά απογειώνεται με το 114 (1:45
t=5.060639)


Ο Iceman κατεβαίνει από το 104 (0:19 εδώ
t=20.183875)

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 01:50:28 μμ »
Λιγο υπομονη και θα τα βρουμε ολα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 04:34:22 μμ »
Κάποτε είχα δει ένα video σχετικά με τα ειδικά εφε της ταινίας που έλεγε πως χρησιμοποιήσαν μοντέλα αεροσκαφών
σε συνδιασμό με σκηνές που τους δόθηκαν από το US NAVY.Νομίζω πως είναι αναμενόμενο να μην υπάρχει σωστή
σειρά στο ποιος πετούσε τι καθώς οι σκηνές μπαίνανε με βάση το τι υλικό είχαν διαθέσιμο και οχι τι υλικό δημιούργησαν.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 07:19:22 μμ »


Λιγη υπομονη ::salut::

Ειναι λογικο κοιταζοντας τη ταινια να μπερδευτεις αφου οντως οι κωδικοι για τα αεροσκαφη και συγκεκριμενα για το Tomcat ειναι πολλοι. Αυτο συμβαινει γιατι δεν χρησιμοποιηθηκε ενα αεροσκαφος αλλα πολλα.Μαλιστα μπορει στην ιδια σκηνη να δεις σε αλλο πλανο διαφορετικους κωδικους...λεπτομερειες που δεν προσεχεις οταν βλεπεις και δει μικρος την ταινια.

Σε αυτο το σημειο και εφοσον εχεις ενδιαφερθει για να φτιαξεις ενα απο αυτα που πεταξε στην ταινια αγοραζεις και την αναλογη καρτελα σηματων και καθαριζει το τοπιο.

Συγκεκριμενα λοιπον στην ταινια αναφερεται στις οδηγιες των Fightertown Decals οτι χρησιμοποιηθηκαν 5 γατια απο τις VF-111 και VF-51. Τα αεροπλανα ειχαν μολις γυρισει απο WESTPAC αποστολη και ηταν "σωβρακα" με διαβρωση πανελ, σκασιμο χρωματος ακομα και αλλαγμενα πανελ ολοκληρα βαμμενα με FS36440 (ενω εφεραν TPS παραλλαγη). Εμφανιζονται δε ολοκληρα σα να ειναι FS36320 επειδη η TPS εχει ξεφτισει σε τετοιο βαθμο. Πεταξαν 65 φορες για τα γυρισματα και βαφτηκαν ουκ ολιγες φορες σε σημεια οπως οι καλυπτρες καθως και αλλαξαν modex numbers κλπ.
Αν θελει κανεις να κανει αυτο που ειχαν οι Maverick/Goose το καλυτερο θα ειναι το Buno 160665 (114) με το "μυτερο" chinpod και οχι αυτο με συστημα TCS το οποιο επισης εμφανιζεται στην ταινια.



Ουσιαστικα και μετα απο τις οδηγιες της FighterTown Decals καταληγεις εκει και βλεπεις την ταινια για να παρεις ιδεες αλλα και να δεις λεπτομερειες. Φυσικα με την κατωθι φωτο καταλαβαινει κανεις τι παρτυ εχει να γινει στο βαψιμο...




Αυριο φωτο με το Mig-28 ::salut::

Να ευχαριστησω τον φιλο Γιωργο Γιαννοπουλο για το chinpod μιας και η ταμιγια δινει μονο το early. Θα προσπαθησω να το βγαλω αντιγραφο..αλλα για αυτα επεται συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 07:55:28 μμ »
Ήμουν 8 χρονών όταν είδα την ταινία στο σινεμά με τον συγχωρεμένο τον πατέρα μου και ένα δύο χρόνια μεγαλύτερος όταν φτιάξαμε μαζί το χρέπι της Airfix στην 1/72. Ακόμα θυμάμαι τις οδηγίες. Maverick & Goose είχαν το 114 και το μπλε σήμα στο κάθετο. Iceman το κίτρινο. Και οι δύο μοίρες ήταν φανταστικές, δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα.

Και τώρα στο κυρίως θέμα! Θέλω να το φτιάξω και εγώ στην 1/48 που έχω ένα F-14Α.
Που βρίσκουμε χαλκομανίες;  :?: :?: :?:
Έχεις φτιάξει τίποτα υπό κλίμακα και θα εκτυπώσεις;  ::077devil::

Καλή συνέχεια και θα παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 10:03:19 μμ »
Sorry Goose but it'time to buzz the tower...

Με τέτοιο τόπικ που άνοιξες μας φέρνεις στη θέση του επόπτη στον πύργο του Miramar...
Έχει χαραχτεί τόσο έντονα στη μνήμη όσων πιτσιρικάδων του '80 την είδαμε, ώστε ακόμα να θυμάμαι και το σινεμά που την είδα και μετά από τόσες επαναλήψεις και αποσπάσματα στο youtube έχω μαθει απ' έξω αρκετούς από τους διαλόγους. Το ίδιο φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι...
Στο 5:13
φαίνεται η μοίρα στο κάθετο σταθερό το Cougar
VFA-25 "Fist of the Fleet". Με χαλάει που δεν αντιστοιχεί σε Μοίρα F-14 μιας και ποτέ δε μου άρεσαν τα "what if"...
Την παρακάτω την είχα αφίσσα στο δωμάτιό μου εκείνη την εποχή:

Μια πρόσφατη φωτο από "Mig-28" εδώ και μια άλλου είδους αναπαράσταση εδώ... :mrgreen:
80s for ever, παρακολουθώ με ενδιαφέρον, καλή συνέχεια... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2016, 10:51:16 μμ »
Έχεις την απόλυτη προσοχή μου!  :mrgreen:





Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 10:55:49 πμ »
Σόρρυ που άργησα, δεν έβρισκα τα ρέιμπαν....



Εδώ λοιπόν έχουμε το 104 σε Μοίρα Maverick (λόγω μοιρόσημου, δεν αναφέρονται ονόματα στην καλύπτρα).

Γενικώς όμως το 104 είναι στη Μοίρα του Iceman. Έχουμε και μοιρόσημο, και ονόματα.
Click to see the original size.
Παρατηρείστε πόσο ξεγελάνε οι φωτό. Από γαλάζιο σε γκρι... τελικά όντως είναι TPS (που καταντά όμως να είναι ένα σχεδόν μονόχρωμο αγρίως πατσαρισμένο γαλάζιο...)

Επόμενο περίεργο: αν δείτε το α/φος από την παραπάνω φωτό προσεκτικά,
Click to see the original size.
φαίνεται ότι το flap ΔΕΝ γράφει 104 αλλά 106. Να και μία φωτό του ίδιου αεροσκάφους (δείτε μία προς μία τις λεπτομέρειες του "βαψίματος") όπου φαίνεται καθαρά το 106...
Click to see the original size.

Μην προσπαθήσεις να βγάλεις την απόλυτα σωστή εικόνα. Όση έρευνα και να κάνεις ΔΕΝ υπάρχει. Κινήσου λίιιιιγο καλλιτεχνικά και κράτα... ό,τι σε συμφέρει! (*)
Κράτα το 114 για τον κοντό και το 104 για τον ξανθό.

Επιπλέον παρατηρήσεις:
1
Περίεργο τελείωμα στη μούρη που θυμίζει antiglare παλαιότερων patterns. Συνήθως (για να μην πω κανονικά) η TPS τελειώνει με το πάνω χρώμα στη μύτη του κώνου.

2 (*)
Επόμενο ερώτημα: τι ρέιμπαν φοράει ο κοντός; Απάντηση: δεν φοράει ένα αλλά δύο διαφορετικά ζευγάρια γυαλιά και μάλιστα τυχαία... Να λοιπόν άλλη μία ερώτηση που ΔΕΝ έχει σωστή απάντηση.

3
Sorry Goose but it'time to buzz the tower...
Δεν σχολιάζω τον πυργιώτη που πίνει καφεδάκι και λίαζεται ενώ ταυτόχρονα δίνει οδηγίες, αυτά δεν τα βλέπεις ούτε στο Λούφα και Παραλλαγή...
Δεν σχολιάζω επίσης το fly-by, με τα τότε δεδομένα θα είχε πειθαρχικές κυρώσεις, με τα τώρα θα είχε αποστρατεία (λένε... )
( Δεν σχολιάζω επίσης το μάθημα της McGillis στη λιακάδα μπρος από τα παρκαρισμένα γατιά, αυτά δεν γίνονται ούτε σε σχολική εκδρομή στο πάρκο. Ακόμη και εκεί, σε κάποια σκιά μας βάζανε.... Γενικώς η ταινία είναι η επιτομή της καλλιτεχνικής αυθαιρεσίας χωρίς αυτό να μας πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ, οκ;;  :mrgreen: )

Tower, this is Ghostraider requesting a fly-by.... Δηλαδή, VF-142 ?? ΝΑΙ. Δείτε προσεκτικά το μοντέλο πάνω στη ντάνα με τα βιβλία...
η ουρά του λέει ΑΕ και σε καλύτερη ποιότητα βλέπει κανείς τις κίτρινες λωρίδες.
Click to see the original size.

Καλή συνέχεια, θεώρησε ότι λοκαρισμένος έως το τέλος του έργου. Α, κάτι F-5 κλπ με αφήνουν παντελώς αδιάφορο, το γατί θέλω να δω  ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 11:17:55 πμ »
Γιάννη (Nosdio), μην τρελλένεσαι με την ακρίβεια στα μοιρόσημα και τα νούμερα. Θεώρησε δεδομένο ότι, με τόσες διαφορετικές πηγές υλικού (πλάνων) που χρησιμοποιήθηκαν στο μοντάζ της ταινίας, είναι αναμενόμενο να τους ξέφυγαν αρκετά λαθάκια-ρακόρ (ακόμα και εσκεμένα αφημένα).
Μην ξεχνάμε ότι στα 80's δεν υπήρχε Photoshop, για να είναι εύκολο να κάθεται το post production της εταιρίας παραγωγής, να "ζωγραφίζει" πχ το "106" σε "104" στο flap σε 50, 100, ή και 1000, 1500 καρέ που μπορεί να έχει κάθε πλάνο της ταινίας. Όλη η δουλειά τότε, γινόταν στο χέρι ουσιαστικά πάνω στο φίλμ.
Εδώ αντίστοιχες σύγρονες ταινίες (ευρείας πάντα κατανάλωσης), όπως πχ το Fury, παρόλη την ευκολία που παρέχουν οι σύγχρονες τεχνολογίες λήψης και μοντάζ, βρίθουν από λάθη και ρακόρ :wink:

Καλή αρχή :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 02:04:22 μμ »
Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!

Μανο πιστεψε με δεν αγχωνομαι καθολου, εγω το χομπυ μου κανω. Για την ιστορικη/φιλμογραφικη ακριβεια θα ακολουθησω τα decals(FIGHTERTOWN) και απο τα πλανα θα παρω ιδεες για το βρωμισμα.
Οποιος θελει περισσοτερες πληροφοριες μπορει να διαβασει πιο πανω τι ισχυει (στα δικα μου ματια παντα), τα εχω ηδη γραψει ::hi::

Τωρα...ειχα αναφερει οτι θα βγαλω ενα αντιγραφο απο το chinpod του γατιου. Επειδη αυτο γινεται με εποξικο στοκο τον οποιο τον εβαλα στα λιγα σημεια που ηθελε και στο F-5, το προσπαθησα σημερα.

Αρχικα ΔΕΙΤΕ αυτο το βιντεακι απο τον συγκεκριμενο τυπα(Τσεχος) ο οποιος γενικα μοντελαρει ωραια και εχει και ωραια βιντεακια. Η ολη φαση στηριζεται στο υλικο που λεγεται blue stuff/oyumaru. Το υλικο που εχω ειναι το δευτερο, το οποιο μου ειχε προμηθευσει ο Ανδρεας απο καιρο οταν το ειχε μπανισει!! Ο εποξικος ειναι και αυτος απο ebay, τον ειχα δει απο τον Τσεχο και καιρο ηθελα να τον δοκιμασω. Εκτος του οτι κανει για τα καλουπια ειναι φοβερο υλικο οπως ειδα σημερα και για τα κενα. Στεγνωνει γρηγορα σε σχεση με τους αλλους εποξικους.









Το απογευμα θα δουμε αν θα βγει chinpod απο κει μεσα η Φρανκενσταιν.

Στο MIG τωρα...εικονες που ακουλουθουν..Λογικα σημερα θα το ασταρωσω.





 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 08:28:48 μμ »
Εξαιρετικές οι επιλογές σου, Γιάννη, από μια ταινία που ΟΣΑ χρόνια κι αν περάσουν, πάντα θα αγαπάμε να παρακολουθούμε  :wink:

We are watching closely  ::salut:: ::salut:: ::salut::


The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 09:33:47 πμ »
Αυτά είναι Γιάννη!! Σούπερ!!! Νομίζω όλοι μας έχουμε καταενθουσιαστεί με το θέμα!!!

Καλή αρχή εύχομαι στο project σου!! Ελπίζω να τα προλάβεις και τα 3 για του χρόνου στην έκθεση!! Αν χρειαστείς τίποτα έξτρα από αυτά που δίνει η fightertown, μου λες ::salut:: ::salut:: ::salut::

Spoiler (hover to show)

Νώντας

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 11:04:51 πμ »
Να σαι καλα Νωντα,και εγω το ελπίζω..
Παίζει να σε χρειαστώ για το ονομα του Jester στο Skyhawk..βέβαια ειναι σε κιτρινη πλάκα..οποτε εκει θα δούμε πως θα το κανουμε ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 08:56:51 μμ »


I got te need..... THE NEED FOR SPEED!!!!!!!

And if you don'tt have a RIO give me a call...I'll fly with you.
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 08:26:15 μμ »
Χρωσταω καποιες φωτο. Καταρχας οι δυο πρωτες προσπαθειες για αντιγραφο..παμε και για 3η...αφου τα καταφερνει ο Τσεχος, θα τα καταφερουμε και εμεις.




Και μοντελακι ασταρωμενο και επειτα βαμμενο.Θελει ακομα η ατρακτος σε καποια σημεια θεωρω, θα γινει οταν βαψω τα καπακια με μαυρο.




Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 09:58:37 μμ »
Επομενες φωτο τελειωμενο..νομιζω πως μοιαζει με Mig-28 και ειναι μακραν το πιο αχαρο βαψιμο που θα εχω στη βιτρινα μου. Θα το κανω σατινε και ουτε wash παιρνει ουτε τιποτα. Αλλα ειναι μερος του concept οποτε εχει καλως. Οι χαλκομανιες...για κιτ που κοστιζει ενα 50αρικο...εψαξα να βρω μια καταλληλη εκφραση...να με συγχωρειτε αλλα ειναι για τον π....
Το χαρτι ειχε κολλησει πανω τους..διπλωναν και κολλαγαν μεταξυ τους και δε συμαζευεται...λιγο ελειψε η καταστροφη...4 χαλκομανιες μου πηραν 45 λεπτα...Αντρεα αν θες να κανεις το μαυρο αυτες ειναι αχρηστες φιλε, λυπαμαι.




 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 01:06:53 πμ »
Ναι, ναι, ωραίο είναι, άντε γεια. Το γατί περιμένουμε  :twisted:

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 09:03:01 πμ »
Ναι, ναι, ωραίο είναι, άντε γεια. Το γατί περιμένουμε  :twisted:

Χαχα!! Έτσι!! Σωστός ο Γιάννης (Jet72)!!

 ::arrowred:: Γιάννη (Nosdio) ωραίο βγαίνει!! Στις πτέρυγες έχεις ξαναβάψει το χρώμα και φαίνεται διαφορετικό ή είναι προσωρινό από τα ζουμιά των χαλκομανιών?
Επίσης το υλικό που χρησιμοποίησες για να βγάλεις το αντίγραφο τι είναι? ρητίνη? Εννοώ για το γέμισμα του αντίγραφου.

 ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 10:31:18 πμ »
Χαχα..δωσε γατί και παρτου τη ψυχή...
Το υλικό ειναι εποξικος στοκος 2 συστατικών, Alcott a+b putty. Ωραίο υλικο.Θα προσπαθήσω ξανά για το καλούπι..λιγη υπομονη.Στις πτέρυγες εχω ψεκασει μόνο στο σημείο που θα έβαζα τις χαλκομανίες mr color gx gloss για αυτο και βλέπεις αυτή τη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 11:46:47 πμ »
Χαχα..δωσε γατί και παρτου τη ψυχή...
Το υλικό ειναι εποξικος στοκος 2 συστατικών, Alcott a+b putty. Ωραίο υλικο.Θα προσπαθήσω ξανά για το καλούπι..λιγη υπομονη.Στις πτέρυγες εχω ψεκασει μόνο στο σημείο που θα έβαζα τις χαλκομανίες mr color gx gloss για αυτο και βλέπεις αυτή τη διαφορά.

Thanks για την διευκρίνηση Γιάννη. Κάτι σαν milliput δηλαδή. Τα αντίγραφα πάντως έχουν βγει αρκετά καλά. Με λίγο καθάρισμα και μικροστοκάρισμα είναι έτοιμα.   ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 11:09:57 μμ »
Κανα γουοσακι με σκουρο γκρι στο μαυρομιγκο;
ετσι για να ζωντανεψει καπως.
καλη συνεχεια στη θρησκεια!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: TOP GUN :the movie 1/48 scale
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 11:29:26 μμ »
Εμένα μου αρέσει έτσι τσίλικο!!!Στην ταινία gloss δεν ήταν αυτά???

Tags: