Αποστολέας Θέμα: U.S. Naval Aviation Project  (Αναγνώστηκε 129494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #775 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 04:46:21 μμ »
Ωραία ξεκίνησε το 2017! Μπράβο Αντρέα!!!

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #776 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 05:42:04 μμ »
Νώντα, Λάμπρο, Γιάννη σας ευχαριστώ!  ::salut::

Η αλήθεια είναι πως μόλις τελειώνει ένα μοντέλο είναι η ωραιότερη στιγμή γιατί ψάχνεσαι τι να ξεκινήσεις στην συνέχεια. Οπότε...... Naval group build κάνουμε και υπάρχει ένα Γατί .... κάτι δεν πάει καλά, δεν συμφωνείτε; :mrgreen:

Κάτι μου λέει πως το ξεκινημένο F-15 θα γίνει shelf-queen  :mrgreen:  όπως λέει και ο Nosdio....γιατί πριν από λίγο έπεσε το μάτι μου στο παρακάτω κατασκευαστικό:

http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?/topic/278281-148-hasegawa-tomcat-prototype-no3/
Έχω μερικές αδυναμίες λίγο πολύ γνωστές, οπότε δεν χρειάστηκε και πολύ να αποφασίσω τι θα προσπαθήσω να κάνω με το Tamiya που έχω στα χέρια μου (αν και πήγαινε για VF-84 καρφωτό)!    ::noidea:: ::eusa_whistle:: Είτε στο έδαφος είτε ακόμη και εν πτήση κάτι που δεν έχω δοκιμάσει ποτέ η αλήθεια είναι. Ίσως και σε περίεργη πτήση :mrgreen: :



Όταν και το πρωτότυπο νούμερο 3 χρησιμοποιήθηκε για να γίνουν δοκιμές ασύμμετρης διάταξης των πτερύγων. Αλλά για αυτά έχω καιρό ακόμη.

Προς το παρόν διάβασμα και συγκέντρωση πληροφοριών για τις αλλαγές που θα απαιτηθεί να γίνουν!  ::book:: ::cofee_proi:: Καλές κατασκευές σε όλους!  ::keep_mod::


Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #777 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 08:30:58 μμ »
Καταρχήν και το βασικότερο
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΡΙΟΙ!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!!

Και το 2ο βασικό.... όντως κάνουμε Naval και έχουμε μόνο 1 γατί? ..Ή μήπως δεν έχουμε μόνο ένα..... :wink: :wink:

Αντρέα το Τ-45 εγώ το λέω και το λέω ξανα...ρε είναι ωραίο το πτηνό και μάλιστα πολύ ωραίο...
Χαρίζει ωραίο το Ερυθρόλευκο..

Και για να μην ξεχνάμε....
Spoiler (hover to show)
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Giorgosv78

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 192
  • Age: 45
  • Τόπος: Κερατσινι
  • modelclub.gr
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #778 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 11:19:53 μμ »
Spook δεν ξέρω πόσο σε κούρασε αλλά το αποτέλεσμα είναι πανέμορφο! Του πάνε πολύ τα χρώματα αυτά και στα μάτια μου πραγματικά άψογο το βάψιμο σου! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #779 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 09:03:58 πμ »
Naval group build κάνουμε και υπάρχει ένα Γατί .... κάτι δεν πάει καλά, δεν συμφωνείτε; :mrgreen:

Έχω μερικές αδυναμίες λίγο πολύ γνωστές, οπότε δεν χρειάστηκε και πολύ να αποφασίσω τι θα προσπαθήσω να κάνω με το Tamiya που έχω στα χέρια μου.

Πωπωωω, αυτά είναι Ανδρέα!!! Tο 2017 θα είναι Tamiyo-Tomcat year!! Το 157982 οπότε!! Σούπερ θέμα!! Ενθουσιασμός στο φούλ γιατί είναι και σπάνιο μοντελιστικό θέμα!!!   ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #780 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 11:15:30 πμ »
Με τέτοιο θέμα στο τραπέζι Αντρέα κάτι μου λέει οτι πρέπει να πιασω και εγω κανα Sea King με μπολικα καλουδια που εχω..ετσι για να υπάρχει αρκετο ενδιαφέρον  :mrgreen: :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #781 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 03:58:50 μμ »
Καλή χρονιά Ανδρέα και πάντα με υγεία. :D
Το μοντέλο είναι πραγματικά υπέροχο!!!
Μου άρεσε πολύ η διαφορά φινιρίσματος μεταξύ κόκκινου και μαύρου στο ρύγχος.

Πάντα τέτοια να βλέπουμε μέσα στο '17... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #782 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 11:16:45 μμ »
Spook δεν ξέρω πόσο σε κούρασε αλλά το αποτέλεσμα είναι πανέμορφο! Του πάνε πολύ τα χρώματα αυτά και στα μάτια μου πραγματικά άψογο το βάψιμο σου! ::salut::

Να΄σαι καλά Γιώργο!

Πωπωωω, αυτά είναι Ανδρέα!!! Tο 2017 θα είναι Tamiyo-Tomcat year!! Το 157982 οπότε!! Σούπερ θέμα!! Ενθουσιασμός στο φούλ γιατί είναι και σπάνιο μοντελιστικό θέμα!!!   ::salut:: ::salut:: ::salut::

Για να δούμε τι θα χρειαστεί. Αν έχεις τιποτα φωτογραφίες από οποιοδήποτε πρωτότυπο στείλε να δω γιατί αυτά που έχω είναι με το σταγονόμετρο ακόμη και από βιβλία.

Με τέτοιο θέμα στο τραπέζι Αντρέα κάτι μου λέει οτι πρέπει να πιασω και εγω κανα Sea King με μπολικα καλουδια που εχω..ετσι για να υπάρχει αρκετο ενδιαφέρον  :mrgreen: :mrgreen: ::salut::

Ξεκίνα!  :mrgreen:

Καλή χρονιά Ανδρέα και πάντα με υγεία. :D
Το μοντέλο είναι πραγματικά υπέροχο!!!
Μου άρεσε πολύ η διαφορά φινιρίσματος μεταξύ κόκκινου και μαύρου στο ρύγχος.

Πάντα τέτοια να βλέπουμε μέσα στο '17... ::salut::

Να'σαι καλά Παναγιώτη και καλή χρονιά! Είσαι και παρατηρητικός πάντως  :mrgreen: αν και δεν διακρίνεται καλά η διαφορά γιατί δεν έπιασε καλά το ματ εκεί.

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #783 στις: Μάρτιος 21, 2017, 09:03:13 μμ »
Καλησπέρα κύριοι!!
Επειδή και αυτό NAVY  Είναι και επειδή το μέγεθος δεν μετράει πάντα.....
 ::glossa:: ::glossa::


Και μια δημιουργία ενός photobooth...απο Post it...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Λοιπόν λίγα λόγια για την κατασκευή...
Χησιμοποιήθηκαν χρώματα Gunze για την 3χρωμη παραλλαγή, ModelMaster Metallizer για τα κομμάτια των εξάγωγων των κινητήρων, για τα διαφανή χρησιμοποίησα Smoke για τα τζάμια
Τελικό βερνίκι matt TAMIYA.
Το κίτ αποτελείται απο το ρητινένιο ελικόπτερο, Την Έλικα που ειναι 3 ΡΕ κομμάτια,του ουραίο στροφείο 1 ΡΕ και το Stabilator.
Και εδώ ειναι έτοιμο....


Ευχαριστώ!!!! :D :D
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #784 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:28:55 μμ »
Α παράτα μας :lol:

Να υποθέσω ότι είναι για να φορτώνεις αεροπλανοφόρο στην 1/350;

Ωραίο είναι αλλά πολύ μικρό ρε παιδί. Μας έβγαλες τα μάτια.

 ::salut::

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #785 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:23:26 πμ »
Γιώργο έπρεπε να ανοίξεις και την πόρτα να προσθέσεις λεπτομέρεια!!  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Πέρα από την πλάκα, Πολύ λεπτομερές βάψιμο για την κλίμακα!! Απορώ με τι πινέλο έβαφες και πέτυχες τέτοια λεπτομέρεια σε τροχούς, παράθυρα κτλ κτλ..
Εξαιρετικό!!

Άντε και στην 1/700 τώρα....   :wink: 8)

Spoiler (hover to show)

 ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #786 στις: Μάρτιος 22, 2017, 10:30:01 πμ »
Συνάδελφοι!

Στο παρασκήνιο των κανονικών αναπτύξεων των τελευταίων μηνών (F-16, M2000) κάτι γίνεται και με ένα γάτο στο ντουλάπι μου....

Click to see the original size.

Πρόκειται για reset -σε εξέλιξη- παλαιού Fujimi. To decal είναι από airfix 25ετίας. Αφού έκατσε χωρίς να σπάσει, το έργο μάλλον θα προχωρήσει.

Παραπάνω πληροφορίες όταν θα υπάρχει σημαντική εξέλιξη.   ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #787 στις: Μάιος 13, 2017, 11:33:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Νέο ξεκίνημα μετά από καιρό, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, με .... Kinetic πάλι.  :mrgreen:  Το γνωστό και μη εξαιρετέο ΕΑ-6Β Prowler στην έκδοση της Italeri (οι @HARTMANN7 , @dive , @nikosmeta  το έχουν νιώσει στο πετσί τους για τα καλά :mrgreen: Ήρθε και η δικιά μου σειρά.... )



Παράλληλα θα χρησιμοποιηθούν τα εξής βελτιωτικά:

1. To set τροχών της Reskit RS48-0001
2. To cockpit της Aires 4487

To set των τροχών έχει εξαιρετική λεπτομέρεια και φαίνεται παρακάτω:

Click to see the original size.

To cockpit της Aires αν και έχει πολύ καλή λεπτομέρεια και φαινομενικά πολύ καλή εφαρμογή, δεν είναι για την έκδοση που διαφημίζει η Aires δλδ ICAP II late. (Περισσότερα για τις εκδόσεις του Prowler για όποιον ενδιαφέρεται εδώ.)

Η διαμόρφωση του cockpit της Aires είναι ολόιδια με αυτό της φωτογραφίας παρακάτω και το οποίο αν έχω καταλάβει καλά είναι ICAP I:


Ενώ η έκδοση που διαφημίζει η Aires είναι η:


Οι δύο κυριότερες διαφορές οπτικά, είναι οι ψηφιακές οθόνες αντί των αναλογικών οργάνων στην θέση του κυβερνήτη καθώς επίσης και η μεγάλη οθόνη προβολής στοιχείων του παρεμβολέα στην θέση του συγκυβερνήτη δεξιά.

Το cockpit όπως δίνεται από την Aires:

Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.

H κατασκευή ξεκίνησε με την μετατροπή του cockpit στην μεταγενέστερη έκδοση ICAP II.

Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.

Επίσης τρίφτηκαν οι πτέρυγες ώστε να λεπτύνουν μιας και δίνονται με υπερβολικό πάχος από την Kinetic ενώ και στις 2 φωλέες του Σ/Π αφαιρέθηκε το τοίχωμα μιας και δημιουργούσε θέμα εφαρμογής στις πτέρυγες. Θα κατασκευαστεί εκ νέου από φύλλο πλαστικού μόλις ολοκληρωθούν οι κολλήσεις του κάτω μέρους των πτερύγων.

Click to see the original size.Click to see the original size.

Αν και είναι νωρίς ακόμη, το μοντέλο σκέφτομαι να αναπαραστήσει αεροσκάφος της VMAQ-2 Death Jesters των Πεζοναυτών



Αυτά τα ολίγα για την ώρα και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Συνεχίζεται....  ::salut:: ::salut::

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #788 στις: Μάιος 14, 2017, 12:53:21 πμ »
Βελτίωση στο βελτιωτικό!! Αυτά ειναι!! Πολύ ενδιαφέρον θέμα το Prowler!! Και πόσο μάλλον όταν είναι lo-vis και με φθορές!! Καλή συνέχεια Ανδρέα!!
Και τώρα που το ανέφερες πρέπει να τσεκάρω κι εγώ στο δικό μου 72άρι Aires να δω τι έκδοση δίνει σε σχέση με αυτό που αναφέρει...  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 46
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #789 στις: Μάιος 14, 2017, 09:07:01 πμ »
Είμαι σίγουρος ότι έχεις μιλήσει μαζοχητιδα με αυτούς που κάνεις παρέα... καλή τύχη... η μπανιέρα σου τα σπάει.. .Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι φοβερό  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #790 στις: Μάιος 14, 2017, 01:01:39 μμ »
Ε και που μίλησε...εδώ κάποιος άλλος το ξαναπήρε...Δηλαδή αρχίζω και ανησυχώ για την κατάσταση!!!
Πάντως για την δουλειά του Αντρέα ότι και να πει καποιος περιττό
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #791 στις: Μάιος 14, 2017, 05:46:26 μμ »
Καλή αρχή Αντρέα! Το αποτέλεσμα νομίζω πώς είναι δεδομένο!

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #792 στις: Μάιος 20, 2017, 12:15:12 πμ »
αγαπητε Αντρέα  (@Spook) ας προσεχες
σίγουρα θα το κάνεις πολυ όμορφο.
προσοχη στην ραχη πισω απο το πιλοτηριο........ ξερω τι σου λεω

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #793 στις: Ιούλιος 02, 2017, 12:06:42 πμ »
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα σχόλια.

Συνεχίζοντας το Prowler, βάφτηκε το cockpit με το FS36231 (Η317) της Gunze (αν και απ'όσο είδα μετά έπρεπε να το έχω ανοίξει σαν απόχρωση), και στη συνέχεια περάστηκε το μαύρο των κονσολών με χρώμα της Vallejo και πινέλο. Μετά από ένα χέρι ματ, πραγματοποιιηθήκε στεγνό πινέλο και στην συνέχεια με γκρι χρώματα της Vallejo περάστηκαν οι διακόπτες.



Στη συνέχεια βάφτηκαν σε διάφορα σημεία μικρολέπτομέρειες ώστε να δείχνει πιο "γεμάτο" το cockpit.



Συνεχίζεται με το κλείσιμο της ατράκτου.  ::salut::

 ::keep_mod::

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #794 στις: Ιούλιος 04, 2017, 01:16:00 πμ »
Δείχνει φανταστικό SpooK!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #795 στις: Ιούλιος 04, 2017, 04:28:40 μμ »
Αντρεα παρα πολυ ωραια δουλεια! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #796 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 04:50:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα σχόλια.

Συνεχίζοντας το Prowler, βάφτηκε το cockpit με το FS36231 (Η317) της Gunze (αν και απ'όσο είδα μετά έπρεπε να το έχω ανοίξει σαν απόχρωση), και στη συνέχεια περάστηκε το μαύρο των κονσολών με χρώμα της Vallejo και πινέλο. Μετά από ένα χέρι ματ, πραγματοποιιηθήκε στεγνό πινέλο και στην συνέχεια με γκρι χρώματα της Vallejo περάστηκαν οι διακόπτες.


Στη συνέχεια βάφτηκαν σε διάφορα σημεία μικρολέπτομέρειες ώστε να δείχνει πιο "γεμάτο" το cockpit.

Συνεχίζεται με το κλείσιμο της ατράκτου.  ::salut::

 ::keep_mod::

Όμορφη δουλίτσα... Το κόκπιτ θέλει φάρδεμα, διαφορετικά θα σου αφήσει τεράστια κενά δεξιά και αριστερά.

Δες εδώ:



Καλή συνέχεια.
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #797 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 11:11:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Διονύση, Άλεξ και Άρη σας ευχαριστώ! Διονύση το αποφάσισα αργά και έκλεισε με λεπτά φύλλα πλαστικού όπως όπως.

Σε συνέχεια της κατασκευής έκλεισε η άτρακτος και κολλήθηκαν τα τμήματα των πτερύγων στην άτρακτο. Προφανώς όχι χωρίς προβλήματα. :twisted: :mrgreen:

Οι πτέρυγες καταρχήν έχουν πολύ μεγάλο πάχος και χρειάζονται τρίψιμο για να έρθουν σε πιο λογικά επιπεδα. Το τρίψιμο πραγματοποιήθηκε κατα κύριο λόγο από την εσωτερική πλευρά πριν κολληθούν μεταξύ τους και αργότερα και απο την εξωτερική αφού αφαιρέθηκαν διάφορες λεπτομέρειες που θα εμπόδιζαν τις εργασίες και οι οποίες θα πρέπει να προστεθούν ξανά. Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται η κατάσταση λιγό μετά τα πρώτα τριψίματα και στην δεξιά το τελικό αποτέλεσμα ('οσο μπορεί να φανεί).



Λεπτομέρειες που αφαιρέθηκαν από το πάνω μέρος των πτερύγων και μία εικόνα του πραγματικού:



Τμήματα του κάτω μέρους των πτερύγων που αφαιρέθηκαν για να πραγματοποιηθεί η λέπτυνση και επίσης για να προστεθούν αργότερα με λίγο καλύτερη λεπτομέρεια μιας και θα φαίνονται και περισσότερο αφού οι πτέρυγες θα αναπαρασταθούν μαζεμένες:



Το σκάψιμο στα διάφορα σημεία πραγματοποιήθηκε χρησιμοποιώντας το σκαρπέλο του 1 mm της All Models και το οποίο παρέχεται ως επισπρόσθετο εξάρτημα για το εξαιρετικό χαρακτικό της (θα ακολουθήσουν review και εντυπώσεις σύντομα).



Επίσης πραγματοποιήθηκε επαναφορά γραμμώσεων στο πάνω μέρος της ατράκτου και των πτερύγων με το παραπάνω εργαλείο.

Ο χώρος του Σ/Π δέχθηκε λίγες προσθήκες με φύλλο και κομμάτια πλαστικού ώστε να γεμίσει στο μάτι:



Καλές γιορτές εύχομαι σε όλους!

 ::keep_mod::



Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #798 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 12:38:20 πμ »
Εξαιρετική δουλειά! Το δικό μου έχει τις νέες πτέρυγες, με χωριστά φλαπ σλατς κλπ. Θα ρίξω μια ματιά αν χρειάζονται λέπτυνση. Ευχαριστώ!
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: U.S. Naval Aviation Project
« Απάντηση #799 στις: Δεκέμβριος 24, 2017, 06:01:24 μμ »
Πολλά κιτ έχουν αυτό το πρόβλημα. Ασχέτως ηλικίας και κλίμακας. Μιλάω για το πάχος των πτερυγίων. Συνήθως η Hase έχει καλά πάχη.

Πολύ θαρραλέο αυτό πο έκανες με τις πάνω πτέρυγες και έξυπνο να τρίψεις κυρίως από το εσωτερικό των πτερυγίων!

Το χαρακτικό δεν με εντυπωσίασε στο βιντεάκι που χαράσσει ένα μοντέλο. Και τα riveter πολύ μεγάλα για 1/72. Τα χαρακτικά θα πρέπει να μην να σου επιτρέπουν τόσο εύκολα να αλλάζεις το πάχος της γραμμής. Δεν ξέρω αν το πίεζε πολύ αυτός στο βίντεο αλλά τη χάραξη μπροστά στο αλεξινέμιο την έκανε χάλια. Σα βούτυρο!