Αποστολέας Θέμα: Ξεβαψιμο enamel Humbrol  (Αναγνώστηκε 8000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 14, 2015, 11:29:31 μμ »
Επειδή είδα στο youtube ότι στο εξωτερικό κυκλοφορεί σε μεγάλη συσκευασία σε φιάλη με ψεκαστήρι το ίδιο ακριβώς προιόν (ECO REMOVER), το οποίο κλασικά έχει ξανασυσκευαστεί σε μικρή ποσότητα για μοντελισμό, με ανάλογη αύξηση της τιμής , μου ήρθε φλασιά για ένα προιόν που μου έδωσε δώρο μέλος του φόρουμ που ασχολείται με αυτά και μου είπε ΚΑΘΑΡΊΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Και μου τόνισε αερογράφους αλλά και βρωμιές στο αυτοκίνητο, ζάντες λάδια-γράσσο κλπ.. Οπότε μου μπήκε η ιδέα ότι ίσως κάνει την ίδια δουλειά με το ECO REMOVER, μιας και το προιόν και αυτό είναι επίσης βιολογικό-μη τοξικό!! Το προιόν είναι αυτό: BLUE VELVET με τιμή το 1 λίτρο 6€!! Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://katharistiko.blogspot.gr/ 

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, απλά θα δοκιμάσω αν κάνει την ίδια δουλειά με το ECO REMOVER, οπότε μετά η σύγκριση χρημάτων-ποσότητας θα είναι πολύ υπέρ μας..Επίσης αν κάποιος το έχει ήδη δοκιμάσει ας μου το πει..

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 06:55:53 πμ »
Επειδή είδα στο youtube ότι στο εξωτερικό κυκλοφορεί σε μεγάλη συσκευασία σε φιάλη με ψεκαστήρι το ίδιο ακριβώς προιόν (ECO REMOVER), το οποίο κλασικά έχει ξανασυσκευαστεί σε μικρή ποσότητα για μοντελισμό, με ανάλογη αύξηση της τιμής , μου ήρθε φλασιά για ένα προιόν που μου έδωσε δώρο μέλος του φόρουμ που ασχολείται με αυτά και μου είπε ΚΑΘΑΡΊΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! Και μου τόνισε αερογράφους αλλά και βρωμιές στο αυτοκίνητο, ζάντες λάδια-γράσσο κλπ.. Οπότε μου μπήκε η ιδέα ότι ίσως κάνει την ίδια δουλειά με το ECO REMOVER, μιας και το προιόν και αυτό είναι επίσης βιολογικό-μη τοξικό!! Το προιόν είναι αυτό: BLUE VELVET με τιμή το 1 λίτρο 6€!! Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://katharistiko.blogspot.gr/ 

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, απλά θα δοκιμάσω αν κάνει την ίδια δουλειά με το ECO REMOVER, οπότε μετά η σύγκριση χρημάτων-ποσότητας θα είναι πολύ υπέρ μας..Επίσης αν κάποιος το έχει ήδη δοκιμάσει ας μου το πει..

Αποστόλη είμαστε σε αναμονή για την δοκιμή να μας πείς τι έκανες.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 07:33:57 πμ »
Ναι θα πω τα αποτελέσματα.. Χτες ήταν αργά για να αρχίσω μα ψάχνω κιτ μοντέλα για reset.. Σήμερα το απόγευμα όταν γυρίσω από τη δουλειά..  :wink:

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 10:39:57 πμ »
καλημέρα σας!!! σήμερα πήρα τηλέφωνο για το blue velvet να ρωτήσω εάν κάνει για την δουλειά που το θέλουμε,έπεσα πάνω σε μοντελιστη ,και ο ίδιος φτιάχνει μοντέλα,και μου είπε τα εξής για αυτό το προϊόν..."δεν κάνει όσο αφορά τα χρώματα enamel ,για ακρυλικά μπορεί να τα βγάλει παίρνοντας και το πανάκι του μαζί, δηλαδή σύνολο  το υγρό και πανί 8€,απλά μου είπε είναι καθαριστικό και όχι για να βγάζει χρώματα".αυτά..


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:31:36 μμ »
Και μένα Μοντελιστής είναι και μου είπε ότι έγραψα.. Δεν μου είπε για reset, εμένα μου ήρθε φλασιά μπας και κάνει& θα το δοκιμάσω.. Πάντως αν δεις στη σελίδα του blue velvet παντού γράφει για διάλυσή του σε νερό ανάλογα με τη βρωμιά, οπότε σκέφτηκα αδιάλυτο μπορεί να είναι πολύ ισχυρό και να κάνει για τη δουλειά μας.. Είναι και μη τοξικό..Θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 12:33:51 μμ »
κανε εσύ την δοκιμή σου να σιγουρευτούμε ...


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος Kostas1/72

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Τόπος: Κατερινη
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 04:42:44 μμ »
Παιδια καλησπέρα, πριν λιγο καιρο χρησιμοποιησα υγρα φρενων για να αφαιρεσω εναμελ χαμπρολ από αεροσκάφη βαμμενα εδώ και εναμιση-δυο χρονια αλλα και πιο προσφατα και εκανε φοβερη δουλεια! Μετα από μουλιασμα μισης ωρας μονο αρχισε να ζαρωνει το χρωμα και με το νυχι μπορουσα να βγαλω κομματια χωρις την παραμικρη ζημια στο πλαστικο. Για καλυτερο αποτέλεσμα το αφησα να μουλιασει καμια μερα -δυο, το ξεπλυνα κατω από ζεστο νερο με λιγο απορρυπαντικο πιατων.  Βγηκε ολο το χρωμα, μονο του, και στα δυσκολα σημεια με μια πλαστικη οδοντογλυφιδα (γιατι οι ξυλινες μουλιαζουν και μαλακωνουν) κατω από ζεστο τρεχουμενο νερο. Μαλιστα τα υγρα φρενων ηταν χρησιμοποιημένα και παλια, από φιλικο συνεργειο μοτο, οπου τα πηρα για δοκιμη (μην πληρωσω καινουργιο μπουκαλακι :mrgreen:). Ισως με καινουργια υγρα από το μπουκαλι να δουλευει ακομη πιο γρηγορα. Σε καποια σημεια οπου ειχε βαφτει πολλα λεπτα στρωματα δεν εβγαλε πετσα αλλα το διελυσε σιγα σιγα στο υγρο το χρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 01:16:30 πμ »
Εχω την εντυπωση οτι τα υγρα φρενων θα αλλαξουν τα φωτα στο πλαστικο, αλλα ξερω οτι ηταν κλασσικη μεθοδος για ξεβαψιμο μεταλλικων φιγουρων. Το προιον δεν το εχω δοκιμασει ξερω οτι η turner ειναι γιαπωνεζικη εταιρεια χρωματων καλων τεχνων, τυπου holbein (για καποιο λογο παλιοτερα τα Τζαπωνια κομπλεξαραν και εδιναν ευρωπαικοφανη ονοματα στις εταιρειες τους για να αυξησουν το κυρος). Σχεδον σιγουρα ειναι ξανασυσκευασμενο προιον, αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να βρω την πηγη.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1/72

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Τόπος: Κατερινη
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 04:59:55 μμ »
Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια αλλοιωση στο πλαστικο, όπως πχ όταν καθαριζεις τον στοκο με καθαρο ασετον και θολωνει το πλαστικο. Το ένα από τα κιτακια ηταν παλιο Tempest της Heller που βρισκοταν στο παταρι από τα μεσα του '90.

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 06:47:34 μμ »
Λοιπον παιδια, τι υγρα φρενων (που ειναι φουλ στον καρκινο) και πρασινα ατια  :lol:.
Μιλαμε το eco remover GAMAY.
Μολις ολοκληρωσα κατα 99,9% το ξεβαμα του HArrier 1/48 χωρις να χρησιμοποιησω τιποτα αλλο εκτος απο το υγρο και το κοπιδι μου σε σημεια ιδιαιτερα σοβατισμενα!
Μιλαμε για κιτ κυριολεκτικα σοβατισμενο προ 20 ετιας και ξαναπερασμενο απο πανω με καινουργιες μπογιες και βερνικι. Τα σκιζει ολα!!
Τωρα διαπιστωσα οτι ξεκολαει τα πλαστικα (μη με ρωτατε τι κολλες ηταν δεν θυμαμαι πια, το περασα 3 φορες και με λιγο βοηθο το κοπιδι σε εγκοπες δεν εμεινε τιποτα!!! Μιλαμε κοιταω την φαλακρα μου πανω  στο πλαστικο και τυφλωνομαι! :mrgreen: :mrgreen:
Στο μονο σημειο που εμεινε λιγο ΧΤΙΣΜΕΝΟ χρωμα ειναι τα σκελη που τα ειχα περασει με μυστρι (κυριολεκτικα με πινελο, λευκο της humbrol) προ 20ετιας τα οποια ουτως ή αλλως εχουν τετοια ζημια σε μενα που μαλλον το Α/Φ θα το κανω (να δω πως :roll: ) να ιπταται :?
Βεβαια ειχα και καποιες παραπλευρες σε κατι κομματακια (κεραιες κτσχετικα) που ως δια μαγειας χαθηκαν.......ρε μπας και θελω γυαλια??
Το ξεπλυνα 3 φορες με κρυο νερο να φυγουν ολες οι φλουδες και χρησιμοποιησα οδοντοβουρτσα και λιγο σκληρο πινελο σε σημεια που δεν εφτανε το χαρτι....

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 07:10:55 μμ »
Πριν..


Μετα..



Λοιπον, ξερω δεν ειναι ποιοτητας....
Αναφερω λοιπον σκιζει τα παντα εκτος απο logo κολλα....ναι ειχα ριξει και απο αυτη...
Molak, Humbrol, Gunze 20 ετιας ευκολα... .....οτι εμεινε ειναι κολλες και λιγο χτισμενο humbrol λευκο πινελατο (μυστρι :mrgreen: ::salut::)
Χρησιμοποιησα περιπου το 1/3 του μπουκαλιου χωρις οικονομια.....το εννοω....

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 08:25:44 μμ »
πόσο έχει το μπουκάλι τα υγρά φρένων ? γιατί το βρίσκω ακριβό ...
π.χ ποιο από όλα?
http://www.bestprice.gr/search.html?q=υγρα+φρενων+dot+4


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:06:26 πμ »
Τελικά μετά από δοκιμές σε 2 μοντέλα βαμμένα με HUMBROL, το BLUE VELVET δε τα ακούμπησε καν!!! :( Απόλυτη αποτυχία μιλάμε.. :mrgreen: Οπότε βουρ για ECO REMOVER όσοι θέλουμε reset, μέχρι να βρούμε (δε θα αργήσει πιστεύω) το προιόν από το οποίο γίνεται ανασυσκευασία μιας και τα 4,7€ για 40ml είναι αλμυρά, δεδομένου ότι ίσα που θα φτάνει για 2 μοντέλα 1/48 αεροπλανικά ή 1/35 αρματικά..

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:19:17 πμ »
δεδομένου ότι ίσα που θα φτάνει για 2 μοντέλα 1/48 αεροπλανικά ή 1/35 αρματικά..
Ήδη έχω ξεβάψει 2 35άρια άρματα με αυτό και δεν έχει φτάσει ούτε στο 1/4 της συσκευασίας...
Δεν χρειάζεται να μπανιάρεις το μοντέλο. Ένα πέρασμα με ένα πλακέ πινέλο (εγώ μάλιστα χρησιμοποιών παλιό) και αρκεί.
Και μιλάμε για μοντέλα 10ετίας, βαμμένα με Ηumbrol και Molak, περασμένα με πηχτά πινελάτα χέρια και την απαραίτητη σκόνη...   

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:24:42 πμ »
Οκ τότε...Θα κοιτάξω να το πάρω αύριο, να κάνω δουλειά!! :mrgreen: :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:43:28 πμ »
θα δεις το φως σου με αυτο! ::pop::
Εγω ετοιμαζομαι να ξεβαψω και αλλα μοντελακια (Rafale 1/48, F-15C 1/48, και αρκετο οπλισμο ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:30:08 μμ »
καλημέρα σας!!!  είχα βρει αυτό αλλά δεν είναι εδώ Ελλάδα,είναι Κύπρο...έχει ένα τηλ. αλλά δεν το σηκώνει κανείς...
http://www.peratikos.com/?pageid=1879


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος fijidreamer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 07:52:25 μμ »
Μολις εκανα και αλλο ενα, Bae Hawk 100 με προσφατο PACTRA, Humbrol, Gunze. 2 χερια χρειαστηκε γιατι το χρωμα δεν ξεφλουδιζε αλλα ρευστοποιουταν!

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:26:46 μμ »
Εγώ κάνω reset ένα 2λιτρο και μετά τα αποτελέσματα του eco remover, έχω μπει στο τριπάκι να ξεβάψω και άλλα αποτυχημένα αλλά καλά και ακριβά μοντέλα (πχ Hasegawa F-15E Desert Strorm 1/48)
::badgood:: ::badgood:: ::badgood:: ::badgood::
Εδώ τα αποτελέσματα και σας πληροφορώ πως πέρασα και με μικρό πινέλο το frame της καλύπτρας και δεν την πείραξε καθόλου!
Πριν

Μετά:



Όπου επιμένει το χρώμα, απλά κάνεις ξανά ένα πέρασμα.
Σημ: χρησιμοποίησα ένα παλιό πλατύ πινέλο και το έκανε καινούργιο! Αφαίρεσε τα συσσωρευμένα χρώματα δεκαετιών!!!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:52:51 μμ »
Γιατί παιδεύεστε (και ξοδεύεστε) βρε παιδιά? Τα πράγματα είναι απλά (και φτηνά): Azax για τα ακρυλικά και Mr.Muscle (όχι Fornet) για τα enamel. Χρόνια τώρα, δε τους έχει αντισταθεί κανένα χρώμα μοντελιστικό, στα χέρια μου. Τα μόνα που δεν καταλαβαίνουν τίποτα και δε τα επηρεάζουν ούτε τα δύο παραπάνω, είναι τα commercial αστάρια και χρώματα σε σπρέυ τύπου Motip, Hycote, Minos κλπ. (γιατί είναι laquer και επηρεάζουν το πλαστικό).
Με το Azax (μπλούμ ή ψέκασμα), τα ακρυλικά Gunze, Tamiya, Vallejo, MM κλπ., πάνε περίπατο σε δευτερόλεπτα και με το Mr.Muscle, μια δυο ώρες το πολύ, το μοντέλο ψεκασμένο σε σακούλα και λιγο τρίψιμο μετά κάτω από τη βρύση, με ένα παλιό πινέλο και έτοιμο το reset. Επίσης κανένα από τα δύο δε μου έχει επηρεάσει ποτέ διαφανή ή κολλήσεις.
My 2 cents... Όποιος θέλει δοκιμάζει. Άλλωστε και τα δύο υλικά είναι φτηνά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:56:59 μμ »
Γιατί παιδεύεστε (και ξοδεύεστε) βρε παιδιά? Τα πράγματα είναι απλά (και φτηνά): Azax για τα ακρυλικά και Mr.Muscle (όχι Fornet) για τα enamel. Χρόνια τώρα, δε τους έχει αντισταθεί κανένα χρώμα μοντελιστικό, στα χέρια μου. Τα μόνα που δεν καταλαβαίνουν τίποτα και δε τα επηρεάζουν ούτε τα δύο παραπάνω, είναι τα commercial αστάρια και χρώματα σε σπρέυ τύπου Motip, Hycote, Minos κλπ. (γιατί είναι laquer και επηρεάζουν το πλαστικό).
Με το Azax (μπλούμ ή ψέκασμα), τα ακρυλικά Gunze, Tamiya, Vallejo, MM κλπ., πάνε περίπατο σε δευτερόλεπτα και με το Mr.Muscle, μια δυο ώρες το πολύ, το μοντέλο ψεκασμένο σε σακούλα και λιγο τρίψιμο μετά κάτω από τη βρύση, με ένα παλιό πινέλο και έτοιμο το reset. Επίσης κανένα από τα δύο δε μου έχει επηρεάσει ποτέ διαφανή ή κολλήσεις.
My 2 cents... Όποιος θέλει δοκιμάζει. Άλλωστε και τα δύο υλικά είναι φτηνά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Μάνο τώρα τελευταία έψαχνα το Mr.Muscle σε γνωστά S/M και δεν το έβρισκα πουθενά!! Έχει κανείς αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:07:18 πμ »
Μάνο τώρα τελευταία έψαχνα το Mr.Muscle σε γνωστά S/M και δεν το έβρισκα πουθενά!! Έχει κανείς αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση;
Πριν κάνα μήνα το πήρε το μάτι μου σε My Market. Δεν ξέρω αν υπάρχει έλλειψη, γενικότερη ή σε κάποια/ες αλυσίδα/ες ειδικότερα :roll:

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 12:29:13 πμ »
Πριν κάνα μήνα το πήρε το μάτι μου σε My Market. Δεν ξέρω αν υπάρχει έλλειψη, γενικότερη ή σε κάποια/ες αλυσίδα/ες ειδικότερα :roll:

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 01:42:00 πμ »
Εγώ προσωπικά είχα κάνει το F-111 reset με fornet και είχε κάνει δύο μέρες να δουλέψει.
Είχα βάψει πινέλο molac. Σαν διαδικασία ήταν πολύ πιο βρώμικη σε σχέση με το eco remover.
Άσε που μετά στο τρίψιμο στη βρύση έγινε ο χαμός από τις φλούδες του χρώματος. Επίσης στην ίδια φάση άρχισαν να ξεκολλανε διάφορα μικρά κομμάτια του μοντέλου που έπρεπε μετά να βρω μέσα στα λιμνάζοντα νερά και χρώματα.
Αναφερομενος πάντα για σμαλτα η γνώμη μου είναι πως με το eco remover κανεις πιο "καθαρη" δουλεια και μπορεις να ξεβαψεις οπου ακριβως θελεις πανω στο μοντελο.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8214
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Ξεβαψιμο εναμελ humbrol.
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 08:51:18 πμ »
Εγώ προσωπικά είχα κάνει το F-111 reset με fornet και είχε κάνει δύο μέρες να δουλέψει.
Είχα βάψει πινέλο molac. Σαν διαδικασία ήταν πολύ πιο βρώμικη σε σχέση με το eco remover.
Άσε που μετά στο τρίψιμο στη βρύση έγινε ο χαμός από τις φλούδες του χρώματος. Επίσης στην ίδια φάση άρχισαν να ξεκολλανε διάφορα μικρά κομμάτια του μοντέλου που έπρεπε μετά να βρω μέσα στα λιμνάζοντα νερά και χρώματα.
Αναφερομενος πάντα για σμαλτα η γνώμη μου είναι πως με το eco remover κανεις πιο "καθαρη" δουλεια και μπορεις να ξεβαψεις οπου ακριβως θελεις πανω στο μοντελο.
Το Fornet είναι απλά ψόφιο (τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια), δεν κάνει τίποτα και γι' αυτό το τόνισα παραπάνω το "όχι Fornet". Το Mr.Muscle γ.μεί και δέρνει. Σε ελαφρά βαμμένα μοντέλα μια ωρίτσα είναι υπέρ αρκετή. Σε χτισμένα με τρείς ωρίτσες, τά χρώματα, απλά τα παίρνει το νερό της βρύσης που τρέχει :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Tags: