Αποστολέας Θέμα: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)  (Αναγνώστηκε 11977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 03:53:41 μμ »
Το επόμενο project θα είναι κάπως μεγάλο και η αρχή γίνεται με το Pz IV Ausf G του Δράκου.



Έχουν γίνει ήδη κάποιες εργασίες

Click to see the original size. Click to see the original size.

Όχι, δεν βλέπετε διπλά, φτιάχνω παράλληλα δύο κιτ, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν στο διόραμα που θέλω να κάνω με θέμα τη Sturmdivision Rhodos.

Οι τροχοί επιστροφής, τα γρανάζια και οι εντατήριοι έχουν καθαριστεί και έχουν συναρμολογηθεί, οι εδαφιαίοι πρέπει να καθαριστούν και πρέπει να βγάλω 36 ζευγάρια, μπλιάχ!


Χρήστος

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 04:57:44 μμ »
καλη "διπλη αρχη " Χρηστο !

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 05:09:23 μμ »
Ευχαριστώ! Θα συνεχίσω λίγο αργότερα, επειδή ακριβώς είναι δύο τα κιτ, πρέπει να δουλέψω πιο ενταντικά, τώρα που έχω και χρόνο! :mrgreen:


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 05:28:08 μμ »
Ξεκινησες απο το βαρετο κομματι του κιτ και πολυ καλα εκανες!!!
Να φευγει το "οχι αλλο καρβουνο" για να πας στα πιο ενδιαφεροντα!
Καλη συνεχεια φιλε μου :wink:
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 05:53:05 μμ »
Ευχαριστώ!  ::salut::
Δεν λες πάλι καλά που έχουν magic tracks και δεν θα έχω και εκεί να κόβω και να καθαρίζω??? Φτηνά τη γλύτωσα!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Totenkopf

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 238
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 08:54:47 μμ »
Καλή δύναμη με τα Πάντσερ Χρήστο, να υποθέσω πας για διόραμα;

ΤΚ ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2916
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 08:57:18 μμ »
Δεν σε προλαβαίνουμε πια  :lol:

Πολύ καλό κιτ και το IVαρι είναι προσωπική μου αδυναμία.Καλή συνέχεια  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 09:34:21 μμ »
@Ernst
Έχω βάλει μπροστά τώρα που έχω άπλετο χρόνο :mrgreen: ! Με τα λίγα που έχω δεί, πρόκειται για φοβερό κιτ με πάρα πάρα πολλά κομμάτια για το spares box.

@Totenkopf
Πάω για διοραματάρα!
Click to see the original size.

Το εύκολο είναι να κάνω τα άρματα και τα παρελκόμενα τους, τα τείχη της Παλιάς Πόλης είναι το ζόρι, αλλά ευτυχώς έχω την ευχέρεια να τα μελετήσω από κοντά!

Επίσης, στην κατασκευή μου θα χρησιμοποιήσω τα εξής σετ
2 x Legend Pz IV Stowage Set
Click to see the original size.

Tamiya Tank Crew at rest
Click to see the original size.

Masterbox Afrika Korps Crew
Click to see the original size.

Miniart Tank Crew
Click to see the original size.

Verlinden DAK tank crew
Click to see the original size.

Verlinden DAK conversion set
Click to see the original size.

Οπότε, θα μου πάρει λίγο καιρό να τελειώσει αυτό το κατασκευαστικό και θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια σε κιτ που θα συνδυάζουν φιγούρες, οπότε συμβουλές και προτάσεις, ειδικά για τις φιγούρες, θα τις χρειαστώ!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος DonKosmas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 43
  • Τόπος: Madrid Spain
  • ¡Todo por la patria!
    • Panzerkosmas
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 09:53:29 μμ »
Καλή αρχή Χρήστο! Από ότι βλέπω πάμε για υπερπαραγωγή!!!!

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 10:08:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να βγεί υπερπαραγωγή και όχι βιντεοταινία των 80s  :lol: :lol:


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος paliosdimitris

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 275
  • Age: 43
  • Τόπος: πτολεμαιδα
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 07:16:03 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον το project  :D
Τα σήματα για την μονάδα τα δίνει η dragon?
Για τα τοίχοι γυψοσανίδα και φουλ χάραγμα.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 08:23:47 πμ »
Τα σήματα για τη μονάδα δεν τα δίνει ο Δράκος, θα χρειαστεί να τα κάνω εγώ, προσπαθήσω να κάνω στενσιλ σε φύλλο πλαστικού, δεν είναι δύσκολο σήμα, μια ασπίδα με τον σταυρό των Ιπποτών του Αγ. Ιωάννη. Για τα νούμερα με καλύπτει η καρτέλα του κιτ, αφού δίνει αρκετά ώστε να κάνεις 10!!! διαφορετικά άρματα.

Για τα τείχη έχω άλλο στο μυαλό μου. Θα απλώσω πηλό καλλιτεχνίας πάνω σε σκληρό φελιζόλ και θα χαράξω όσο είναι ακόμα νωπός και μετά όταν στεγνώσει, θα δουλέψω τις λεπτομέρειες.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος bloden

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 735
  • Age: 49
  • Τόπος: ΑΙΓΑΛΕΩ
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:15:04 πμ »
Καλημερα Χρηστο.
Καλη δυναμη φιλε στο διοραμα που ξεκινησες.
Μην αγχωνεσαι  με τις φιγουρες υπαρχουν πολλα παιδια εδω που ξερουν και θα σε βοηθησουν.
Τελος Μαρτιου θα κατεβω Ροδο αρα μπορει να το θαυμασω και απο κοντα  :wink:

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος paliosdimitris

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 275
  • Age: 43
  • Τόπος: πτολεμαιδα
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:33:03 πμ »
Για τα τείχη έχω άλλο στο μυαλό μου. Θα απλώσω πηλό καλλιτεχνίας πάνω σε σκληρό φελιζόλ και θα χαράξω όσο είναι ακόμα νωπός και μετά όταν στεγνώσει, θα δουλέψω τις λεπτομέρειες.
O πηλός θα συρρικνωθεί όταν στεγνώσει.
Επίσης καλό υλικό είναι και ο φελλός ::salut::
Τις φιγούρες ξεκίνα να τις βαφείς παράλληλα όλες μαζί για να μην χάσεις την μπάλα με τις αποχρώσεις.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:50:56 πμ »
Χρησιμοποιώ τον πηλό της DAS και όσες φορές τον έχω δουλέψει, δεν είχα κανένα θέμα με συρρίκνωση, οπότε θα πάω με αυτό που ξέρω. Άλλωστε, κάνει μόνο 1,50 τα 500γρ και αν πάει κάτι στραβά, μικρό το κακό.

Όσον αφορά τις φιγούρες, επειδή θα είναι και η πρώτη μου σοβαρή προσπάθεια σε φιγούρες, το βασικό χρώμα των στολών θα περαστεί σε όλες μαζί, καθώς και το βασικό χρώμα του δέρματος. Οι λεπτομέρειες θα δουλευτούν μετά μια προς μια. Θα το πάω πολύ προσεκτικά και θα μείνω στα βασικά, δεν θέλω να κάνω κάτι φαντεζί και τα κάνω λίμπα!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Thanasis BB

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 282
  • Age: 57
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 09:52:51 πμ »
Για τα τείχη θα σου έλεγα και εγω για πηλο με την εξής τεχνικη.
Το στρώμα του πηλού να έχει αρκετό πάχος πχ3mm κι όταν ειναι νωπο αφου χαραξεις, να πιέσεις με διαφορετικές πέτρες για να πετύχεις το ανάγλυφο. Θα χρησιμοποιήσεις πετραδακια με ανάγλυφο κοιλιά όχι εξογκωμα, καταλαβαίνεις γιατί. Οταν στεγνώσει ο πηλός μπορείς με τον χαρακτη ( και αλλα εργαλεια)να προσθέσεις και άλλη λεπτομέρεια . Ανάλογα με το πόσο νωπος ειναι ο πηλός μπορείς να εφαρμοσεις πρώτα την πίεση με πέτρα και μετά την χάραξη, γιατί αν χαραξεις και μετά πιέσεις μπορεί η πίεση να σου κάνει ζημιά στους αργούς. Εγω πάντως πρώτα χαράζω και μετά πιεζω αφου όμως έχει στεγνώσει λίγο ο πηλός. Αυτο το προτιμω σε ελεύθερο σχηματισμό τείχους και όχι γραμμικο όπως ειναι τουλάχιστον σε ένα κομμάτι της Ρόδου.

Τώρα για τα φορτωματα στο τανκ ,μπορείς σχετικά εύκολα να κανείς δικά σου απο φυσικα υλικα. Θα δείξουν πολυ καλύτερα και θα κάνουν την διαφορα.

Εδώ μέσα το κάναμε λαIVαδικο !
Καλη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 10:09:25 πμ »
Click to see the original size.

Τα τείχη έχουν διαβρωθεί λόγω της εγγύτητας με τη θάλασσα, οπότε για να αναπαραστήσω τη διάβρωση, μάλλον θα χρειαστεί να επιστρατεύσω ατσαλόβουρτσα και μεταλλικό σφουγγαράκι. Αλλά, αφήστε τα τείχη και το διόραμα, θα έρθει η ώρα του!

Τα φορτώματα τα έχω αγοράσει ήδη Θανάση και μην ξεχνάς, δεν είμαι άνθρωπος της υπομονής για να τα κάνω όλα μόνος μου, προς το παρόν μόνο τα απαραιτήτως βασικά!  :mrgreen:


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 Dragon
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 02:32:45 μμ »
Μου πήρε ώρα, αλλά καθάρισα και συναρμολόγησα όλους τους εδαφιαίους και προχώρησα στην συναρμολόγηση μερικών σημείων του σασί.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αν εξαιρέσουμε το πόσο καθάρισμα θέλουν οι τροχοί, όλα τα άλλα είναι νορμάλ και τα κομμάτια εφαρμόζουν τέλεια. Βέβαια, το dryfitting είναι νόμος, οι φανταστικές οδηγίες αφήνουν τη φαντασία να οργιάζει!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 08:38:55 μμ »
Έχω πάρει φόρα, κατηφόρα

Συναρμολογήθηκαν οι βάσεις των αναρτήσεων, έκλεισαν οι μπροστινές πλάκες, τοποθετήθηκαν οι εξατμίσεις και όλα τα συμπράκαλα στην πίσω πλάκα. Αν ήμουν λίγο περισσότερο προσεκτικός, η κατασκευή θα ήταν ακόμα πιο εύκολη. Θα το ξαναπώ, φανταστικό κιτ, φοβερή λεπτομέρεια και άψογη εφαρμογή, αλλά με τίμημα το πολύ καθάρισμα που θέλουν κάποια κομμάτια, τα οποία δεν είναι και ότι πιο εύκολο να χειριστείς

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Έχω προσπεράσει 1-2 μικροβηματάκια, όπως να τοποθετήσω τους πείρους μπροστά και τις εφεδρικές ερπύστριες, δεν πρόκειται να θυσιάσω magic tracks για εφεδρικές όταν έχω ένα σωρό πέδιλα και από το Nashorn, αλλά και από τα σετ της Legend.

Αυτά για σήμερα.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 13, 2014, 08:24:10 μμ »
Αναρτήσεις τέλος, συναρμολογήθηκαν κάποιες λεπτομέρειες στα φτερά και είναι dryfitted (όπως και το διαχωριστικό στο πήγμα). Τα πίσω φτερά θα μπούν όταν κολληθούν τα φτερά και αφού είναι έτοιμο και το πάνω μέρος, να μην έχω θέματα με την εφαρμογή.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αν πάντως συναρμολογούσα για χρόνο ανάλογο που έχω ξοδέψει για το καθάρισμα των κομματιών, πιστεύω θα είχα κλείσει το πήγμα!

Τώρα πρέπει να μελετήσω τα πληρώματα και τα άρματα που θέλω να αναπαραστήσω, μάλλον το 200 (δεν έχει σίγουρα ράγες για ασπίδια) και το 224 (έχει ράγες για ασπίδια). Αυτό που βλέπω από τις φωτογραφίες, κανένα δεν έχει στα φτερά αυτά τα "δόντια" που έχει το κιτ:

Click to see the original size.

Είναι οι κεντρικές βάσεις στήριξης για τα ασπίδια, αλλά κανένα από τα τεσσάρια της Ρόδου δεν τα έχουν. Θα ψάξω τις φιγούρες μου και θα χρησιμοποιήσω μόνο όσους έχουν κοντομάνικα και κοντά παντελόνια και όλοι θα φορούν πηλίκια.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 09:45:19 μμ »
H σημερινή πρόοδος

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Τα φτερά δεν έχουν κολληθεί ακόμα, όπως επίσης δεν έχει κολληθεί το πάνω μέρος με το κάτω, ήθελα να σιγουρευτώ ότι τα επιμέρους κομμάτια έχουν κάτσει σωστά. Επίσης, πριν κλείσει οριστικά το κυρίως σώμα του άρματος, θα συναρμολογήσω τους οδηγούς των αρμάτων, ώστε να ετοιμάσω τα "καθίσματα" τους, ειδικά για αυτόν του verlinden που είναι μισός  :lol: και μετά θα βαφτεί όλο το εσωτερικό με elfenbein.

Παρατήρησα ότι κάποια από τα άρματα έχουν κολλημένη την έξτρα μπροστινή θωράκιση και κάποια άλλα την έχουν βιδωμένη. Έχω ήδη φτιάξει καλούπια από μιλιπουτ και για "πατρόν" χρησιμοποίησα εξάγωνες κεφαλές κατσαβιδιού που έχω σε μεγέθη 0.4, 0.6, 0.8, 1.0 χιλ (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά έχω διάφορα μικρά μεγέθη). Είναι ένα πείραμα που θέλω να δοκιμάσω, αφού θα επιχειρήσω να φτιάξω τις βίδες λιώνοντας καλάι. Κλείνοντας, μου φαίνεται ότι όλα έχουν έξτρα ΑΑ θωράκιση στον πύργο, οπότε θα την φτιάξω είτε με φύλλο πλαστικού ή με αλουμινόφυλλο και τις βάσεις από περισσεύματα ΡΕ.

Click to see the original size. Click to see the original size.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 09:39:25 μμ »
Τελείωσα τις θυρίδες του διοικητή και μερικές λεπτομέρειες από τους πύργους. Είναι έτοιμα και τα πυροβόλα (το κιτ δίνει δύο επιλογές /43 και /48, τα τεσσάρια της Ρόδου είχαν /48). Έφτιαξα και από αλουμινόφυλλο και περισσεύματα ΡΕ τα ασπίδια της οροφής του πύργου, όταν τελειώσω τελείως τους πύργους, θα δώ αν θέλουν συμμάζεμα για να κάτσουν πιο καλά. Κλείνοντας, προς μεγάλη μου απογοήτευση, οι φιγούρες του Verlinden είναι μάλλον 1/32 και όχι 1/35, βάζω φωτογραφία τον κορμό του Verlinden και τον κορμό της Miniart και η διαφορά στο μέγεθος είναι εμφάνης. Ακόμα και ο οδηγός, που είναι μισός, δεν χωράει με την καμμία, θα πρέπει να τον βάλω μέσα στο άρμα πριν κλείσω το άρμα, αλλιώς θα πρέπει να μην τον χρησιμοποιήσω. Και είναι κρίμα γιατί τα άκρα και τα κεφάλια από το σετ μετατροπής σε αφρικα κορπς θα είναι αφύσικα αν τα ταιριάξω με τις φιγούρες από τη miniart και τη masterbox.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Το κομμάτια θέλουν πολύ καθάρισμα από τα attachment points, αλλά η λεπτομέρεια είναι εξαιρετική σε όλα τα κομμάτια, έχει παντού τα γάζια από τις κολλήσεις, η εφαρμογή είναι τέλεια και πραγματικά πρόκειται για έξυπνο κιτ, θα πρέπει να είσαι εντελώς απρόσεκτος για να κολλήσεις λάθος τα κομμάτια. Ή να θέλεις να το κολλήσεις λάθος, αλλιώς δεν γίνεται.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 07:45:30 μμ »
H κατασκευή πάει πιο αργά από όσο θα ήθελα, αλλά σε αυτό φταίει το γεγονός ότι κάνω και κάποια πράγματα έξτρα, εκτός βέβαια και από το καθάρισμα.
Έκλεισα το πάνω με το κάτω μέρος (στο ένα άρμα έχει μπεί και το μπούστο του οδηγού), έβαλα στις έξτρα πλάκες μπουλόνια (ίσως λίγο off-scale, έχω να βάλω και στις κάτω πλάκες), τρύπησα τα καπνογόνα και τις βάσεις τους και πέρασα σύρματα για τα καλώδια πυροδότησης, συναρμολόγησα και τα καλάθια του πύργου

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Τώρα που βλέπω τις φωτογραφίες, ο οδηγός μου φαίνεται τεράστιος, ίσως τελικά πάρει πόδι! :evil:


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 07:49:47 πμ »
Βλέπω διάλεξες και λεπτομερέστατο κιτ, αλλά και εις διπλούν!... η θέση των καλωδίων στην βάση των καπνογόνων ελπίζω να είναι προσωρινή και όχι τελική, διότι η σωστη τους μορφή ήταν όπως βλέπεις παρακάτω στο σχέδιο:

Click to see the original size.

καλή συνέχεια !...

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panzer IV Ausf G 1/35 (Dragon 6594)
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:56:46 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχέδια! Τα συρματάκια δεν έχουν κολληθεί, αφού δεν ήμουν σίγουρος πως καταλήγουν στον πύργο, αλλά για να είμαι ειλικρινής, μου τελείωσε και η κόλλα στιγμής :mrgreen: Ευτυχώς δηλαδή, γιατί εγώ θα τα άφηνα έτσι  :oops:


Χρήστος

Tags: Pz IV Panzer IV Dragon