Αποστολέας Θέμα: Humbrol VS Revell  (Αναγνώστηκε 5826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Humbrol VS Revell
« στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:33:02 πμ »
Καλημέρα στην παρέα.
Έχετε παρατηρήσει ότι όλα τα χρώματα σμάλτου της Humbrol είναι τόσο πηχτά στον πάτο και διαχωρισμένα από το διαλυτικό τους, ενώ αντίθετα τα Revell είναι πιο ρευστά και ομοιογενή όταν τα ανοίγετε πρώτη φορά;
Τα Humbrol μετά από λίγο καιρό έχουν διαχωριστεί και πάλι ενώ τα Revell κρατάνε την ομοιογένεια τους.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα Revell αραιώνονται πιο εύκολα και ψεκάζονται καλύτερα με τον αερογράφο ενώ στεγνώνουν και πιο γρήγορα.
Αντίθετα τα Humbrol, πχ, τα ματ, στεγνώνουν πάρα πολύ αργά και ακόμα και μέρες μετά δίνουν την αίσθηση του υγρού στην αφή εν αντιθέσει με τα Revell που είναι στεγνά στην αφή σε μερικές ώρες.

Επίσης, αν και σμάλτου και τα 2 μπορούν να ανακατευτούν μεταξύ τους;
Χρειάστηκε να ρίξω μια σταγόνα Humbrol σε λευκό σατινέ της Revell και αναμήχθηκαν καλά αλλά μετά από λίγη ώρα φάνηκε να διαχωρίζετε και πάλι το διαλυτικό του Humbrol (έστω και της σταγόνας) από το μείγμα.  Με ένα μικρό ανακάτεμα όλα καλά και πάλι αλλά δεν μου άφησε καλή εντύπωση.  Πάντως το χρώμα ψεκάστηκε καλά. (δείτε το θέμα για το Uboot U251)

Εσείς ποια προτιμάτε;
Τα σμάλτα της Revell έχουν αρχίσει και γίνονται δυσεύρετα δυστυχώς, για να μην αναφέρω τη σειρά Aqua που εμένα με εξέπληξαν ευχάριστα με την καλυπτότητα, την υφή, πρόσφυση και αντοχή τους.  Αλλά δεν μπορώ να τα βρω πουθενά στην Αθήνα.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:48:00 πμ »
Γιώργο, για τα Revell δεν μπορώ να σου πώ, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει (πρόσφατα τουλάχιστον, πριν 17 χρόνια ναί αλλά δεν θυμάμαι τίποτα απο τότε και αν θυμόμουν, μάλλον κουκουρούκου θα ήταν οι αναμνήσεις μου). Για τα Humbrol όμως, τα χρησιμοποιώ και ιδίως για τα ματ που αναφέρεις, μου στεγνώνουν σε λίγες ώρες. Οι συνθήκες είναι αραίωση με white spirit 50-60%, ψέκασμα. Η όλη διαδικασία γίνεται σε ημι- υπόγειο με πέτρινο τοίχο, με ανοιχτά παράθυρα και με σταθερή θερμοκρασία 16-17 βαθμούς, χωρίς θέρμανση.

Μήπως έχεις πολύ υγρασία ή βάφεις έξω; Προχθές έβαψα ένα έπιπλο στην αυλή και το έβαλα μέσα. Σε περίπου 4 ώρες είχε σχεδόν στεγνώσει ενώ το δοχείο με το μείγμα βερνίκι-καταλύτης-διαλυτικό που έμεινε έξω κάτω απο το μπαλκόνι εκείνη την βροχερή νύχτα, έμεινε ακριβώς όπως το άφησα 16 ώρες μετά.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 11:56:50 πμ »
Καλή η εμπειρία μου(*) με τα Revell. Μπορείς να τα βρεις στα παιχνιδάδικα MAX, 1.70EUR το τενεκεδάκι.



(*) αναφέρομαι σε πινέλο...

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:00:29 μμ »
Παλιές αγορές Humbrol (7+ χρόνια) όντως φιάχνουν ένα τσιμέντο στον πάτο και απαιτούν εξουθενωτικό ανακάτεμα για να συνέλθουν, κάτι που ούτε στα Revell ούτε στα White Ensign έχω αυναντήσει. Νεότερες αγορές Humbrol δείχνουν να έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα. Πάντως κάποια στιγμή τα χρώματα της Humbrol, αν έχω καταλάβει καλά, φιαχνόντουσαν στην Κίνα και η ποιότητά τους ήταν για κλάματα, ειδικά αυτά της σειράς 27xxx (μεταλλικά) απλά δεν έβαφαν, ούτε καν με πινέλο. Προσφάτως η παραγωγή της Humbrol (και πάλι αν έχω καταλάβει καλά) πήγε στην Ινδία και τα πράγματα έχουν βελτιωθεί εντυπωσιακά.

Οσο για το στέγνωμα, πλέον διαλύω όλα τα enamel με πολυουρεθάνης. Ευτυχώς έχω δικό μου "μοντελοδωμάτιο" οπότε ανοικτά παράθυρα και μάσκα και δεν ενοχλώ κανέναν. Στεγνώνουν σε 5 με 6 ώρες εκτός από ημέρες με έντονη υγρασία που μπορεί να κάνουν και 24 ή και παραπάνω ώρες. Για κάποιο λόγο τα πράσινα γενικά στεγνώνουν κάπως πιο αργά από τα υπόλοιπα, μη με ρωτάτε γιατί.

Τρικάκι. Αν και ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ, βάλτε το για 2 λεπτά στα 600W - 800W στο φούρνο μικροκυμμάτων και θα στεγνώσει μια χαρά. Μετά αφήστε την πόρτα του φούρνου ανοικτή και βεβαιωθείτε πως για 10 λεπτά η σύζυγος δε θα τον χρησιμοποιήσει...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:12:09 μμ »
Οσο για το στέγνωμα, πλέον διαλύω όλα τα enamel με πολυουρεθάνης. Ευτυχώς έχω δικό μου "μοντελοδωμάτιο" οπότε ανοικτά παράθυρα και μάσκα και δεν ενοχλώ κανέναν. Στεγνώνουν σε 5 με 6 ώρες εκτός από ημέρες με έντονη υγρασία που μπορεί να κάνουν και 24 ή και παραπάνω ώρες. Για κάποιο λόγο τα πράσινα γενικά στεγνώνουν κάπως πιο αργά από τα υπόλοιπα, μη με ρωτάτε γιατί.

Τρικάκι. Αν και ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ, βάλτε το για 2 λεπτά στα 600W - 800W στο φούρνο μικροκυμμάτων και θα στεγνώσει μια χαρά. Μετά αφήστε την πόρτα του φούρνου ανοικτή και βεβαιωθείτε πως για 10 λεπτά η σύζυγος δε θα τον χρησιμοποιήσει...

Ερώτηση Α. Το διαλυτικό πολυουρεθάνης το ζητάς όπως το γράφουμε εδώ; (IQ ραδικιού  :oops: )
Ερώτηση Β. Μετά το φουρνάκι μπαίνει το τυρί και η σώς; (Χιουμοράκι απο Βόρειο πόλο μεριά  :roll: ) Ευχαριστούμε για το tip!
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:12:48 μμ »
Παλιές αγορές Humbrol (7+ χρόνια) όντως φιάχνουν ένα τσιμέντο στον πάτο και απαιτούν εξουθενωτικό ανακάτεμα για να συνέλθουν, κάτι που ούτε στα Revell ούτε στα White Ensign έχω αυναντήσει. Νεότερες αγορές Humbrol δείχνουν να έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα. Πάντως κάποια στιγμή τα χρώματα της Humbrol, αν έχω καταλάβει καλά, φιαχνόντουσαν στην Κίνα και η ποιότητά τους ήταν για κλάματα, ειδικά αυτά της σειράς 27xxx (μεταλλικά) απλά δεν έβαφαν, ούτε καν με πινέλο. Προσφάτως η παραγωγή της Humbrol (και πάλι αν έχω καταλάβει καλά) πήγε στην Ινδία και τα πράγματα έχουν βελτιωθεί εντυπωσιακά.
Αυτό το είχα διαβάσει κι' εγώ.  Μιλάω όμως για χρώματα που αγόρασα τα τελευταία 2-3 χρόνια καθώς όλα τα παλιά που είχα από τα 80ς τα είχα πετάξει αρκετά χρόνια πριν νομίζοντας ότι δεν θα τα χρειαστώ.  Μερικά μάλιστα ακόμα σφραγισμένα και γι' αυτά στεναχωριέμαι καθώς μπορεί και να μην είχαν πάθει τίποτα.
Και τα τελευταία Humbrol λοιπόν που αγόρασα έχουν το ίδιο πρόβλημα.

... Για κάποιο λόγο τα πράσινα γενικά στεγνώνουν κάπως πιο αργά από τα υπόλοιπα, μη με ρωτάτε γιατί...
Το επιβεβαιώνω... Το Olive Drab έκανε 72 ώρες να στεγνώσει (εφαρμογή με πινέλο αναραίωτο ο μ.... ), ενώ το μαύρο μόλις 6.
Αραιώνω δε πάντα με το δικό τους διαλυτικό.

Τρικάκι. Αν και ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ, βάλτε το για 2 λεπτά στα 600W - 800W στο φούρνο μικροκυμμάτων και θα στεγνώσει μια χαρά. Μετά αφήστε την πόρτα του φούρνου ανοικτή και βεβαιωθείτε πως για 10 λεπτά η σύζυγος δε θα τον χρησιμοποιήσει...
Χμμμ... φαγητό με άρωμα σμάλτα!

Καλή η εμπειρία μου(*) με τα Revell. Μπορείς να τα βρεις στα παιχνιδάδικα MAX, 1.70EUR το τενεκεδάκι.
(*) αναφέρομαι σε πινέλο...
Ήταν μια καλή πηγή... Πλέον όμως είναι ζήτημα να βρεις 10-20 κωδικούς.  Αν είσαι τυχερός μπορεί και να βρεις αυτόν που ψάχνεις μεταξύ τους.  Δεν ξέρω, αλλά από τότε που άλλαξε ο αντιπρόσωπος αρχίζουν και γίνονται δυσεύρετα και νομίζω και ακριβότερα (και όχι μόνο τα χρώματα...)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:26:58 μμ »
Ερώτηση Α. Το διαλυτικό πολυουρεθάνης το ζητάς όπως το γράφουμε εδώ; (IQ ραδικιού  :oops: )
Ναι, τουλάχιστον στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου έτσι το ζητάω. Είναι σε μεταλλικό δοχείο με πλαστικό καπάκι το οποίο λόγω του ότι σιγά σιγά εξατμίζεται το κρατάω έξω από το σπίτι και βάζω το διαλυτικό μέσα σε μπουκαλάκι από κόλλα Humbrol που κλείνει πολύ καλά και είναι αναίσθητο στο διαλυτικό αυτό. Αρχικά το έβαλα μέσα στο μεταλικό δοχείο από το διαλυτικό της Humbrol, το οποίο βεβαιωμένα δεν έχει πρόβλημα με το διαλυτικό νίτρου, αλλά 2-3 μέρες μετά ανακάλυψα πως όλα τα πλαστικά στο πώμα είχαν γίνει νιανιά ::eusa_wall::

Ερώτηση Β. Μετά το φουρνάκι μπαίνει το τυρί και η σώς; (Χιουμοράκι απο Βόρειο πόλο μεριά  :roll: )
Το τυρί πριν, τη σως μετά (αηδές χιούμορ από Λένορμαν μεριά ::glossa:: )

Το επιβεβαιώνω... Το Olive Drab έκανε 72 ώρες να στεγνώσει (εφαρμογή με πινέλο αναραίωτο ο μ.... ), ενώ το μαύρο μόλις 6.
Το οτι στέγνωσε περασμένο με πινέλο χωρίς αραίωση είναι είδηση!

Αραιώνω δε πάντα με το δικό τους διαλυτικό.
Και εγώ αυτό έκανα μέχρι που πριν από 3 περίπου χρόνια υπολόγισα πως το διαλυτικό της Humbrol είναι σε βάρος κάτι ακριβότερο από καθαρή κοκαΐνη και πέρασα στο πολυουρεθάνης που είναι σημαντικά φθηνότερο και δεν έχω διαφορά στη συμπεριφορά των χρωμάτων.

Ήταν μια καλή πηγή... Πλέον όμως είναι ζήτημα να βρεις 10-20 κωδικούς.  Αν είσαι τυχερός μπορεί και να βρεις αυτόν που ψάχνεις μεταξύ τους.  Δεν ξέρω, αλλά από τότε που άλλαξε ο αντιπρόσωπος αρχίζουν και γίνονται δυσεύρετα και νομίζω και ακριβότερα (και όχι μόνο τα χρώματα...)
Ναι, πλέον στο κατάστημα Ανω Γλυφάδας έχουν μείνει ελάχιστα... Αντιπρόσωπος δεν είναι πια η Nilco;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:31:52 μμ »
Γιώργο καλή σου μέρα,

Σε απάντηση του πόστ σου, θα ήθελα να μοιραστώ καί γω την εμπειρία μου με τα χρώματα των δύο εταιρειών.

Πρώτα απ' όλα όμως μία συμβουλή. Αν βλέπεις πως τα χρώμτα δεν στρώνουν καλά, βάζε το μπουκαλάκι με το χρώμα που έχεις φτιάξει σε ένα ποτήρι με ζεστό νερό καί μετά συνδεσέ το με τον αερογράφο σου. Θα στρώνει πιό ομαλά τότε το χρώμα.

Προσωπικά βάφω από το δωμάτιο του σπιτιού μου που το έχω μετατρέψει σε εργαστήριο. Απλά ανοιγω το παράθυρο βγάζω λίγο έξω το μοντέλο καί βάφω. όχι πως είναι καί ότι καλύτερο (υγρασία αναλογα την μερα, σκονη που αιωρείται, κλπ) τουλάχιστον μέχρι να πάρω ή να φτιάξω κάποιο spraying booth.

Τωρα, με τα Humbrol οφείλω να παραδεχτώ πως δεν τα πολυσυμπαθώ - ειδικά τα βερνίκια της καί τωρα τελευταία καί την σειρά της metalcote (ακόμα παιδεύομαι με το P-47 καί το μεταλλικό του φινιρίσμα / ο κόκκος όσο καί να το διαλύω το χρώμα βγαίνει αρκετά χοντρός), αν καί παλαιότερα ήμουν ικανοποιημένος. Ισως έχει να κάνει με την χώρα παραγωγής....

Το σιγουρο είναι πως κάποιους χρωματικούς κωδικούς δεν τους βρίσκεις σε άλλες εταιρείες, όποτε η Humbrol καί σε αυτες τις περιπτώσεις μόνο, είναι αναγκαίο κακό. Ομως σαν κανόνα έχω πάντοτε να αναμιγνύω τα χρώματα με το διαλυτικό που δίνει η κάθε εταιρεία.

Δεν έχω προσπαθήσει ποτε να αναμίξω Humbrol διαλυτικό με χρώμα Revell.

Απ' την άλλη η Revell, έχει ένα διαλυτικό πολύ δυνατό τόσο για τα ακρυλικά της όσο καί για τα σμάλτα της.

Τις Revell τα σμάλτα τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο, είτε με πινέλο είτε με αερογράφο. Για παράδειγμα, το 90 tis Revell στρώνει πολύ όμορφα με το αερογράφο αλλά δεν δίνει καί την καλύτερη / ρεαλιστική μεταλλική υφή αν θες να βάψεις ολόκληρο το μοντέλο σου. Για πάνελς πιστεύω ταιριάζει καλύτερα.

όποτε, ο επίλογος της υπόθεσης για μένα είναι: χρησιμοποιούμε πάντοτε το διαλυτικό της εταιρείας (παρόλο που της Revell το φοβάμαι για την τοξικότητα του), τα Humbrol - κάποια από αυτά είναι καλά αλλά όποιος μπορεί καλύτερα θα ήταν να χρησιμοποιει μόνο τους κωδικούς που δεν βρίσκει σε άλλες εταιρειες και ΝΑΙ οταν περάσει κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να πετιουνται γιατι χαλάνε (ναι ρε μαστορα τι μας λες!!! στην ασχημη οικονομική περιοδο που ζούμε θα τα πετάμε!!).

Τα Revell αν καί καλά - κάποια απο αυτά, είναι κάπως δυσεύρετα καί όπως προ-είπα το διαλυτικό τους είναι πολύ δυνατο καί θέλει προσοχη στην μεταχειριση του (ανοικτά παράθυρα / γυαλιά καί μάσκα στο πρόσωπο). Τα ακρυλικά τώρα της εταιρείας είναι καλά - πόσο καλά δεν μπορώ να το πω γιατί έχω χρησιμοποιήσει μόνο το λευκό της καί ένα FS γκρί της, διαλύοντας τα με νερό. Απ' την άλλη προσπάθησα να κάνω το ίδιο και με το ματ ακρυλικό βερνικι της αλλά τζίφος. Αυτο για κάποιο λόγο χρειάζεται το διαλυτικό που σας έλεγα.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:38:17 μμ »
Εγώ πάλι τα Revell δεν τα συμπαθώ.Όσες φορές τα χρησιμοποίησα αργόυσαν πολύ να στεγνώσουν και δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις.Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να μην τα χρησιμοποιούσα σωστά(με πινέλο) μιας και πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που 'έβαψα με αυτά.
Με τα Humbrol δεν έχω παράπονο,μια χαρά μου κάνουν και τα θεωρώ κορυφαία!Όσες φορές έτυχε να είναι σαν τσιμέντο το χρώμα απλά το ζέσταινα λίγο και μετά όλα καλά. :wink:

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:43:04 μμ »
Εγώ πάλι τα Revell δεν τα συμπαθώ.Όσες φορές τα χρησιμοποίησα αργόυσαν πολύ να στεγνώσουν και δεν μου άφησαν και τις καλύτερες εντυπώσεις.Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να μην τα χρησιμοποιούσα σωστά(με πινέλο) μιας και πάνε αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που 'έβαψα με αυτά.
Με τα Humbrol δεν έχω παράπονο,μια χαρά μου κάνουν και τα θεωρώ κορυφαία!Όσες φορές έτυχε να είναι σαν τσιμέντο το χρώμα απλά το ζέσταινα λίγο και μετά όλα καλά. :wink:
Ειδικά τα μεταλλικά της Revell πρέπει να έχουν μαλώσει με τα πινέλα.  Για σωστά μεταλλικά και με πινέλο μόνο Citadel (για μένα)
Δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει... Και το ίδιο και σε άλλα χρώματα της Revell.  Στεγνώνουν πολύ γρήγορα και δημιουργούν λεπτές ίνες σαν ιστό αράχνης που κολλάει παντού (μάλλον η ρητίνη τους).  Με αραίωση κάτι γίνεται αλλά όχι στα μεταλλικά.  Με τα ματ της όμως και λίγο αραιωμένα με το διαλυτικό της δεν έχω πρόβλημα με το πινέλο.  Αλλά εγώ τα έχω δοκιμάσει μόνο σε μικρές επιφάνειες.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 12:45:33 μμ »
 ::arrowred:: gkontog
Ευχαριστώ Γιώργο.

 ::arrowred:: labros87
Και εγώ όσες φορές τα ζέστανα σε ...μπεν μαρί, είδα μια βελτίωση!
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 01:01:58 μμ »
Ειδικά τα μεταλλικά της Revell πρέπει να έχουν μαλώσει με τα πινέλα.  Για σωστά μεταλλικά και με πινέλο μόνο Citadel (για μένα)
Δεν υπάρχει περίπτωση να στρώσει... Και το ίδιο και σε άλλα χρώματα της Revell.  Στεγνώνουν πολύ γρήγορα και δημιουργούν λεπτές ίνες σαν ιστό αράχνης που κολλάει παντού (μάλλον η ρητίνη τους).  Με αραίωση κάτι γίνεται αλλά όχι στα μεταλλικά.  Με τα ματ της όμως και λίγο αραιωμένα με το διαλυτικό της δεν έχω πρόβλημα με το πινέλο.  Αλλά εγώ τα έχω δοκιμάσει μόνο σε μικρές επιφάνειες.
Τα μεταλλικά δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά ναι,τα citadel είναι τα καλύτερα για πινέλο!
::arrowred:: labros87
Και εγώ όσες φορές τα ζέστανα σε ...μπεν μαρί, είδα μια βελτίωση!
Τούρτα σοκολάτας με παρφέ χάμπρολ. :lol: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 01:14:23 μμ »
Τα σμάλτα της Revell έχουν αρχίσει και γίνονται δυσεύρετα δυστυχώς, για να μην αναφέρω τη σειρά Aqua που εμένα με εξέπληξαν ευχάριστα με την καλυπτότητα, την υφή, πρόσφυση και αντοχή τους.  Αλλά δεν μπορώ να τα βρω πουθενά στην Αθήνα.


Αρκετά Revell χρωματα  εχει και το παιχνιδάδικο Toys Academy , κάτω απο τη παλια ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ στη Γλυφαδα , Λεωφ. Βουλιαγμένης στο φανάρι του Αγ. Νικολάου.
Tα εχει βεβαια πανάκριβα (2.5 Ευρω νομίζω το μπουκαλάκι) , απλά στη περίπτωση που ψάχνεις κάτι και δεν το βρίσκεις αλλού , είναι μια λύση..

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 01:20:06 μμ »
Τα Revellειναι πολυ καλα αλλα εχουν το κουμπι τους. Δεν διαλυονται σωστα με white spirit. Θελουν κατι πιο δυνατο οπως το διαλυτικο πολυουρεθανης η το laquer αυτοκινητου.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 01:26:15 μμ »

Αρκετά Revell χρωματα  εχει και το παιχνιδάδικο Toys Academy , κάτω απο τη παλια ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ στη Γλυφαδα , Λεωφ. Βουλιαγμένης στο φανάρι του Αγ. Νικολάου.
Tα εχει βεβαια πανάκριβα (2.5 Ευρω νομίζω το μπουκαλάκι) , απλά στη περίπτωση που ψάχνεις κάτι και δεν το βρίσκεις αλλού , είναι μια λύση..
Εννοείς τα "Toys Land"... Ναι, είναι πανάκριβο μαγαζί, αλλά με ποιοτικά παιχνίδια που δεν χαλάνε μέσα σε 1 ώρα. Και έχει μια μικρή συλλογή από μοντέλα Star Wars αλλά σε τσιμπημένες τιμές.

Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 01:52:55 μμ »
Αν δεν κανω λαθος revell εχει φερει το hobby planet στην Παλληνη.
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος Christos VNV

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 132
  • Age: 44
  • Τόπος: Aθηνα
  • Victory Not Vengeance
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 02:44:10 μμ »
Aπο τα revell αυτο που πραγματικα μου αρεσε ηταν το matt 9 που εδινε μια πολυ ωραια αποχρωση για τα λαστιχα των αεροσκαφων.Και εστρωνε πολυ καλα με το πινελο.Τωρα πια που εχει τελειωσει χρησιμοποιω το ακρυλικο tire black της gunze το οποιο ομως θελει αερογραφο.
Αν εβρισκα ξανα το matt 9 της revell ευχαριστως θα το αγοραζα.

Αποσυνδεδεμένος panagis_48

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 405
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:07:07 μμ »
εγώ από την μέρα που βάφω με humbrol πότε δεν μου έχει κάνη κάποιο πρόβλημα στον αερογραφο μου.τα αραιώνω με wite spirit 50-50 και είναι οκ. τον χειμώνα καμιά φορά κάποια χρώματα κάθονται στον πάτο, αλλά τα ζεσταίνω με το μπιστολάκι για μαλλιά και είναι οκ. τώρα με revell δεν έχω δοκιμάσει πότε... ::salut::
Ποτέ μην τα βαζεις με έναν ηλίθιο,
θα πρέπει να πέσεις στο επίπεδο του,
και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας.....

Αποσυνδεδεμένος Corsair_A7

  • Κατά πάσα possibility...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 785
  • Age: 42
  • Τόπος: Κέρκυρα - Αθήνα
  • Μεταξύ διπέταλου και αερογράφου...
Απ: Humbrol VS Revell ακρυλικά αυτή τη φορά
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:47:24 μμ »
Μετά από αρκετά χρόνια με χρώματα σμάλτου έκανα στροφή προς τα ακρυλικά τόσο της Humbrol όσο και Revell. Η μέχρι τώρα εμπειρία, μου έχει δείξει ότι στεγνώνουν σε 10-15 λεπτά , με αραίωση περίπου 2:6 (για τα Humbrol) και περίπου 2:4 για τα Revell (χρώμα μεταλλικό της Humbrol μου στέγνωσε σε 10 λεπτά)
Το πρόβλημα με τα χρώματα της Humbrol είναι ότι είναι αρκετά χοντρά με απότελεσμα να χρειάζοντε ανακάτεμα γιατί ένα μεγάλο μέρος του χρώματος κατακάθεται στον πάτο του πλαστικού κουτιού ακόμα και εάν τα χρώματα χρησιμοποιούντε τακτικά!
Από την άλλη τα χρώματα της Revell είναι ποιο λεπτόκοκκα και η αραίωση τους αρκετά καλή σε σημείο τέτοιο που να μην κατακάθεται το χρώμα καθόλου.
Πάντως και τα Humbrol & τα Revell διαλύοντε μια χαρά με νερό κάτι που τα καθιστά πιο οικονομικά σε σύγκριση με τα χρώματα σμάλτου.
Στα μείων βέβαια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές αποχρώσεις αλλά καλύπτοντε από άλλες εταιρίες Gunze & Modelmaster (δυστυχώς δυσεύρετα)
Robotech, Area 88, Star Musketeer Bismarck, Star Trek!


Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 04:16:14 μμ »
Τρικάκι. Αν και ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ, βάλτε το για 2 λεπτά στα 600W - 800W στο φούρνο μικροκυμμάτων και θα στεγνώσει μια χαρά. Μετά αφήστε την πόρτα του φούρνου ανοικτή και βεβαιωθείτε πως για 10 λεπτά η σύζυγος δε θα τον χρησιμοποιήσει...
Γιωργο απο την θερμοκρασία δεν υπαρχει κίνδυνος η αναφλεξης ή λιωσίματος του μοντέλου?

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 04:19:38 μμ »
Γιωργο απο την θερμοκρασία δεν υπαρχει κίνδυνος η αναφλεξης ή λιωσίματος του μοντέλου?
Θερμαίνεται ελάχιστα, άντε να φτάνει τους 40οC.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 04:20:41 μμ »
Η βασική αρχή στον φούρνο μικροκυμάτων είναι (το απλοποιώ αρκετά) ότι δίνει ενέργεια στα μόρια του υγρού (ειδικά στα μόρια του νερού προσφέρει ενέργεια σε ένα συγκεκριμένο τρόπο ταλάντωσης από τις πολλές που εκτελεί το μόριο του H20). Αυτό εξηγεί το γιατί ζεσταίνεται το φαγητό μας και όχι το σκεύος. Πιάνεις το πιάτο (από την άκρη, ε; ) με τη σούπα, η σούπα αχνίζει αλλά το σκεύος είναι όπως πριν! (προσοχή λέω και πάλι, το ζεστό φαγητό θα ζεστάνει το σκεύος, όχι η ενέργεια που προσδίδει στο υποκείμενο ο φούρνος).

Έτσι, αν το πλαστικό μοντέλο είναι... στεγνό αναμένει κανείς ότι δεν θα πάθει κάτι.


ΥΓ Εγώ πάντως δεν θα το δοκίμαζα !

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 04:27:03 μμ »
Η βασική αρχή στον φούρνο μικροκυμάτων είναι (το απλοποιώ αρκετά) ότι δίνει ενέργεια στα μόρια του υγρού (ειδικά στα μόρια του νερού προσφέρει ενέργεια σε ένα συγκεκριμένο τρόπο ταλάντωσης από τις πολλές που εκτελεί το μόριο του H20). Αυτό εξηγεί το γιατί ζεσταίνεται το φαγητό μας και όχι το σκεύος. Πιάνεις το πιάτο (από την άκρη, ε; ) με τη σούπα, η σούπα αχνίζει αλλά το σκεύος είναι όπως πριν! (προσοχή λέω και πάλι, το ζεστό φαγητό θα ζεστάνει το σκεύος, όχι η ενέργεια που προσδίδει στο υποκείμενο ο φούρνος).
Ακριβώς!

ΥΓ Εγώ πάντως δεν θα το δοκίμαζα !
Ούτε σε ένα κομμάτι πλαστικού; Τα υγρά των enamel χρωματων δεν έχουν τη δυνατότητα απορρόφησης ενεργείας που έχει το νερό, ζεσταίνονται και ξεραίνονται αλλά δεν "βράζουν" έτσι ώστε να καταστρέψουν το μοντέλο. Εχεις μήπως δει τους αρματάδες να στεγνώνουν τα λάδια με σεσουάρ για τα μαλλιά; Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως από το φούρνο μικροκυμμάτων το μοντέλο τελικά βγαίνει αρκετά πιο "κρύο".

Πιο πολύ φοβάμαι τα υδατοδιαλυτά ακρυλικά ή την παρκετίνη... δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αν και τώρα που με τσιγκλίσατε...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 05:21:06 μμ »
Από τα δείγματα που έχουν μέσα μερικά κιτ, έχω δοκιμάσει ακρυλικά της Revell και της Humbrol.
Και τα 2 συμπεριφέρθηκαν άψογα στον αερογράφο ακριβώς όπως ανέφερε ο φίλος Corsair.  Βρήκα λίγο καλύτερα τα ακρυλικά της Revell καθώς είχαν πολύ καλύτερη πρόσφυση και καλυπτότητα και καλύτερη υφή.  Όντως είναι πιο λεπτόκοκκα από τα Humbrol.
Δυστυχώς, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, έχουμε κολλήσει στα εξ ανατολής ακρυλικά (ας τα πούμε) και δεν κοιτάμε καν τα Ευρωπαϊκά τα οποία και καλά είναι, και με πλήρες γκάμα αποχρώσεων πλέον (τα Revell έχουν στην ακρυλική σειρά τα ίδια χρώματα με την e-mail) και σίγουρα φτηνότερα!  A... Και δεν μυρίζουν και τόσο πολύ.
Spoiler (hover to show)

Για τον φούρνο μικροκυμάτων... Δεν στήνεις και μια κάμερα να τα καταγράφεις ώστε μετά να μπορούμε να βρούμε από τι προκλήθηκε η έκρηξη;  Να ξέρουμε ρε παιδί μου, το ακρυλικό ή η παρκετίνη έφταιγε;! :mrgreen:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Humbrol VS Revell
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 05:40:44 μμ »
Τα Revellειναι πολυ καλα αλλα εχουν το κουμπι τους. Δεν διαλυονται σωστα με white spirit. Θελουν κατι πιο δυνατο οπως το διαλυτικο πολυουρεθανης η το laquer αυτοκινητου.

Οπότε να υποθέσω πως γι' αυτό είναι τόσο δυνατό το διαλυτικό για σμάλτα που διαθέτει η εταιρεία;; Είναι της κατηγοριας που αναφέρεις (Πολυουρεθάνης);;;

έχω κάπου ένα μπουκάλι - αν καί νομίζω ότι γράφει πως είναι για να βγάζεις το χρώμα καί όχι για να το ανακατεύεις με αυτό - αλλά λόγω της ένονης μυρωδιάς του αποφεύγω να το χρησιμοποιήσω.
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Tags: humbrol revell Enamel