Αποστολέας Θέμα: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft  (Αναγνώστηκε 80282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 14, 2011, 08:58:26 μμ »
Δεν ξέρω εμένα πάντως μου φαίνεται λάθος και προφανώς είναι λάθος τώρα που κοιτάζω τα σχέδια, κοίταξέ τα και συ ΣΧΕΔΙΟ 1 το πίσω κατάρτι δεν είναι εκεί που είναι η τρύπα στο κατάστρωμα αλλά πολύ πιο πίσω, πατάει περίπου στον 10 νομέα από ότι βλέπω, εσύ που θα το βάλεις δηλαδή; Εκεί που είναι να το βάλεις είναι ο νομέας νούμερο 7.
Τα κατάρτια θα πρέπει να μπουν μέσα στις τρύπες και να πάνε να τερματίσουν στις τρύπες που έχει η καρίνα, ώστε να πάρουν και την κατάλληλη κλίση.
Μην κολλήσεις τίποτε πριν βεβαιωθείς.
Διάβασε  επίσης και εδώ, κάποιο προόβλημα υπήρξε και αντικαταστάθηκε  http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=7855&postdays=0&postorder=asc&highlight=snake&&start=10

Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 14, 2011, 09:11:59 μμ »
Δεν ξέρω εμένα πάντως μου φαίνεται λάθος και προφανώς είναι λάθος τώρα που κοιτάζω τα σχέδια, κοίταξέ τα και συ ΣΧΕΔΙΟ 1 το πίσω κατάρτι δεν είναι εκεί που είναι η τρύπα στο κατάστρωμα αλλά πολύ πιο πίσω, πατάει περίπου στον 10 νομέα από ότι βλέπω, εσύ που θα το βάλεις δηλαδή; Εκεί που είναι να το βάλεις είναι ο νομέας νούμερο 7.
Τα κατάρτια θα πρέπει να μπουν μέσα στις τρύπες και να πάνε να τερματίσουν στις τρύπες που έχει η καρίνα, ώστε να πάρουν και την κατάλληλη κλίση.
Μην κολλήσεις τίποτε πριν βεβαιωθείς.
Διάβασε  επίσης και εδώ, κάποιο προόβλημα υπήρξε και αντικαταστάθηκε  http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=7855&postdays=0&postorder=asc&highlight=snake&&start=10

Βασίλης
Μεταξύ νομέα 10 & 11 υπάρχει στην καρίνα η 3η οπή του καταρτιού, δε φαίνεται στις προφίλ φώτο μου απλά. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει η αντίστοιχη οπή στο plywood. Η 2η οπή της καρίνας βρίσκει "έξοδο" στο κατάστρωμα στο 2ο (μετρώντας από μπροστά) τετράγωνο άνοιγμα του και η 1η "βρίσκει στοπ" στο κατάστρωμα λίγο πιο μπροστά από την 1η οπή του καταστρώματος.....
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 14, 2011, 09:22:09 μμ »
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι στα σχέδια το κατάστρωμα έχει τέσσερεις τρύπες από την οποία η τελευταία είναι και η σωστή, εκεί που πρέπει να μπει το πίσω κατάρτι. Αυτό βλέπω και σε άλλες φωτογραφίες στο web.
Στο δικό σου κατάστρωμα όμως είναι όλα διαφορετικά.
Στα σχέδια μεταξύ 7 και 8 νομέα πατάει το μεσαίο κατάρτι, κάτι που δεν γίνεται στο δικό σου κατάστρωμα, δηλαδή στο δικό σου φαίνεται εκεί να πατάει το πίσω κατάρτι.
Στα σχέδια μεταξύ νομέα 4 και 5 πατάει το εμπρός κατάρτι, ενώ στο δικό σου κατάστρωμα φαίνεται ότι το εμπρός κατάρτι πατάει μεταξύ 3 και 4 νομέα.
Εάν κάνω λάθος διόρθωσέ με γιατί ανγχώθηκα τώρα.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 14, 2011, 09:40:36 μμ »
   
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 14, 2011, 09:48:18 μμ »
Η θέση των καταρτιών στην καρίνα μου είναι στη σωστή θέση ως προς τους νομείς...
Δε ξέρω αν η έξοδος τους στο κατάστρωμα είναι (που δεν είναι) η πρέπουσα.
Και είχα αρχίσει να υμνώ την Caldercraft !!
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 15, 2011, 12:02:56 πμ »
Η θέση των καταρτιών στην καρίνα μου είναι στη σωστή θέση ως προς τους νομείς...
Δε ξέρω αν η έξοδος τους στο κατάστρωμα είναι (που δεν είναι) η πρέπουσα.
Και είχα αρχίσει να υμνώ την Caldercraft !!

Προφανώς και έχει γίνει λάθος και σίγουρα θα αντικατασταθεί σύντομα από την ίδια την εταιρεία.
Μέσα στην ατυχία σου είσαι τυχερός γιατί εάν έπεφτες σε Ισπανούς ή Ιταλούς νομίζω ότι θα ήταν κάπως δύσκολη η σύντομη αντικατάσταση (εξ ιδίας πείρας).
Να υμνείς την Caldercraft για την ποιότητά της και την εξυπηρέτηση ως προς την αντικατάσταση κομματιών, λάθη κάνουν όλοι αλλά τουλάχιστον να αναγνωρίζονται και να διορθώνονται (εξ ιδίας πείρας και πάλι).
Να μην στενοχωριέσαι αυτό δεν ήταν τίποτε και η λύση είναι εύκολη, απλά θα πρέπει να περιμένεις για την αντικατάσταση.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 15, 2011, 11:15:21 πμ »
Χαιρετώ.
Κατ΄αρχήν δηλώνω ότι η εμπειρία μου σε κατασκευές μοντέλων kit είναι περιορισμένη, γι΄αυτό και προτιμώ να παρακολουθώ αλλά να μην σχολιάζω αντίστοιχες προσπάθειες φίλων...Θα ήθελα όμως να προσθέσω την όποια γνώμη-εμπειρία μου σε ερωτήματα που έχουν τεθεί εδώ...
Σε ότι αφορά το λάθος κατάστρωμα.... την απάντηση την έχουν δώσει οι φίλοι στο MSW.con και έχει να κάνει με το μοντέλο sister ship (αλλά με διαφορετικό εξαρτισμό) του HMS Snake το HMS Cruiser.
Για το αν θα πρέπει να τοποθετείται ή όχι το κατάστρωμα πρίν το πέτσωμα της γάστρας.
Η εξαρχής τοποθέτηση του καταστρώματος προτείνεται συνήθως απο τις οδηγίες για να κολληθούν-ισχυροποιηθούν οι νομείς σε κάθετη θέση με την ολόσωμη καρίνα.
Η δική μου γνώμη είναι διαφορετική καθόσον με αυτήν την πρακτική, θα πρέπει κατά το πέτσωμα της γάστρας, να ξεχάσεις την πρόσβαση στο εσωτερικό του μοντέλου με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει (Πχ διορθώσεις-ισχυροποιήσεις). Οι ολόσωμοι νομείς μπορούν να κολληθούν και να κρατηθούν  κάθετα στη  θέση τους πχ έχοντας σαν οδηγό συνήθως τον μεσαίο και με την προσωρινή τοποθέτηση ίσων διαστάσεων μικρών κομματιών ξύλου μεταξύ τους, αλλά και με επιπλέον προσωρινά κολλημένων λωρίδων ξύλου (φούρμες) στο ανώτερο σημείο τους...και μέχρι να τελειώσει το πέτσωμα της γάστρας.
Για το αν θα πρέπει το πέτσωμα του καταστρώματος να γίνεται πάνω στο μοντέλο ή όχι.
Κατά την γνώμη μου και σε συνέχεια της προηγούμενης πρακτικής, η επιφάνεια του καταστρώματος πρέπει να τοποθετείται χωρίς πέτσωμα και να ολοκληρώνεται επάνω στο μοντέλο. Με την πίεση και κόλλημα (ή και κάρφωμα) στα άκρα δημιουργείς και την κλίση του καταστρώματος προς τις εκατέρωθεν κουπαστές που υπάρχει σε πραγματικά σκαριά. Άν έχει προηγηθεί το πέτσωμα ίσως και να μην μπορεί να αποδοθεί αυτή η κλίση...
Μπορείς να ξεκινήσεις το πέτσωμα του καταστρώματος απο την μέση και να προβλέψεις  την τοποθέτηση του margin plank για τα ξένα πλοία-μοντέλα (τρυπητό και διαφορετικό για τα Ελληνικά) που θα καλύψει  τους κομμένους νομείς.
Καλή συνέχεια.

@ Vasbot Βασίλη θα ήθελα αν σου είναι εύκολο, να μου στείλεις σε καλύτερη ανάλυση (μεγαλύτερη) την φωτο με το πραγματικό σκαρί που έχεις προβάλει σε προηγούμενο topic.
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 15, 2011, 11:56:22 πμ »


@ Vasbot Βασίλη θα ήθελα αν σου είναι εύκολο, να μου στείλεις σε καλύτερη ανάλυση (μεγαλύτερη) την φωτο με το πραγματικό σκαρί που έχεις προβάλει σε προηγούμενο topic.


Διευκρίνησε σε παρακαλώ ποια φωτογραφία εννοείς.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 15, 2011, 01:22:16 μμ »
Η παρακάτω...ή πές μου που μπορώ να την βρώ. Ευχαριστώ πολύ

There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 15, 2011, 02:58:11 μμ »
Η παρακάτω...ή πές μου που μπορώ να την βρώ. Ευχαριστώ πολύ

(Image removed from quote.)

Μάλλον δεν θα σε βολέψει αυτή η φωτογραφία για να δεις αυτό που θέλεις και να βοηθήσεις τον Στέργιο.
Αυτή η φωτογραφία είναι του Endeavour replica και όχι του Snake.
Απλά την έβαλα εδώ για να δείξω στον Στέργιο τα stealers.
Φωτογραφίες για το πραγματικό Snake δεν έχω βρει ακόμη και μιλάω για καλές φωτογραφίες.
Εάν όντως χρειάζεσαι την φωτογραφία την έχω κατεβάσει από εδώ   http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=15517&postdays=0&postorder=asc&&start=30
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 15, 2011, 06:13:04 μμ »
Βασίλη σ' ευχαριστώ.
Ξέρω ότι είναι του Endeavour. Δεν την θέλω για να βοηθήσω τον Στέργιο.... αλλα για μια προσωπική έρευνα που αφορά τα stealers....
Στέργιο λυπάμαι αν καταχράστηκα τον χώρο σου....
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 15, 2011, 06:47:10 μμ »
Βασίλη σ' ευχαριστώ.
Ξέρω ότι είναι του Endeavour. Δεν την θέλω για να βοηθήσω τον Στέργιο.... αλλα για μια προσωπική έρευνα που αφορά τα stealers....
Στέργιο λυπάμαι αν καταχράστηκα τον χώρο σου....
Thx

Παρακαλώ, Εάν δεν έχεις το βιβλίο Planking model ship by Richard Mansir το οποίο αναφέρει μερικά πράγματα μπορώ να στο στείλω σαν αρχείο PDF.
Είναι λίγο παλιό βέβαια αλλά ίσως δεις μερικά πράγματα.
Όσο για την κατάχρηση του χώρου νομίζω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα από την μεριά του Στέργιου.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 15, 2011, 08:15:32 μμ »
Βασίλη ευχαριστώ. Το έχω, μαζί με άλλα...
Check your pm
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2011, 08:16:39 μμ »
Σαφώς και δεν τίθεται ζήτημα !
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 16, 2011, 12:39:43 μμ »
Για να μην γράφω Αγγλικά στο MSW θα γράψω εδώ.
Δεν ξέρω εάν έχεις τοποθετήσει σωστά την καρίνα πάνω στα σχέδια και αν τα σχέδια είναι ακριβώς σε κλίμακα 1:1 (δοκίμασε και τους νομείς για να βεβαιωθείς καλύτερα).
Αν υποθέσουμε όμως ότι τα σχέδια είναι ακριβώς 1:1 και η τοποθέτηση της καρίνας είναι σωστή τότε για μένα τα χιλιοστά λάθους που βλέπω στις εικόνες δεν έπρεπε να υπήρχαν.
Μπορεί να έχει γίνει λάθος και με την καρίνα μιας τα δύο πλοία μοιάζουν μεταξύ τους Cruiser και Snake.
Σε μένα στο Victory έλειπε ολόκληρη καρτέλα όπως έχω πει και θα ελέγξω και το Dianna να δω τι γίνεται.
Εάν ήμουν στην θέση σου τηλεφωνικώς ή με email θα εξηγούσα το πραγματικό πρόβλημα θα έδινα και τις μετρήσεις που έχεις κάνει και θα ζητούσα Καρίνα και Κατάστρωμα.
Επίσης επειδή μου έχει συμβεί και με το san Felipe αυτό από την Mantua όπως και λάθος κοψίματα στο Vespucci και πάλι από την Mantua, θα έψαχα πολύ καλά όλες τις καρτέλες και όλη την ξυλεία.
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση πάλι θα εκθέσω προσωπική άποψη οπτική και λειτουργική μιας και έχω δοκιμάσει την Jotika σε σύγκριση με Mantua, Corel κ.λ.π (πλην Αμερικάνικων Εταιρειών) είναι μακράν ανώτερη.
Σου επιστώ την προσοχή για την ξυλεία, επειδή βοηθάω λιγάκι την Μαρία-Φρεντερίκα, εχτές πήγα να κόψω όλα τα κατάρτια από το Cutty Sark.
Τι διαπίστωσα; Διαπίστωσα ότι ένα κατάρτι διαμέτρου 3 χιλιοστών αντί να βγαίνει στο τέλος 180 χιλιοστά είχα μόνο τα 150 χιλιοστά, δηλαδή μου έδωσαν λιγότερα στρογγυλά ξύλα και ευτυχώς που έχω σε στοκ.
Σε αυτό το σημείο που έχει φτάσει το όλο θέμα του Snake και τελικά δεν είναι μόνο το δικό σου αλλά περισσότερα σου συνιστώ την Προσοχή σε αυτά τα σημεία, για να μην είσαι αναγκασμένος μετέπειτα να περιμένεις ένα ξύλο, μία καρίνα κ.λ.π., από ξύλο θα μπορέσω να σε βολέψω εγώ αλλά σε κομμάτια ουσίας είτε τα κόβεις εάν είναι λάθος μόνος σου (κάτι που δεν θα έκανα) είτε περιμένεις να σου έρθουν τα κανονικά με αποτέλεσμα η κατασκευή σου να πηγαίνει χρονικά πίσω.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 16, 2011, 03:42:10 μμ »
Βασίλη
μικροδιαφορές υπάρχουν πιστεύω και στην καρίνα.
Περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν για το κατάστρωμα κι αναλόγως θα τους πω και για την καρίνα.
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΟΣ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 111
  • Age: 65
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 16, 2011, 04:47:18 μμ »
Παιδιά παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον, αν και δεν έχω κάτι να προσθέσω. Νομίζω όμως πως έστω και μιά μικρή παρατήρηση κάποιου με μεγαλύτερη πείρα, θα γλυτώσει εμένα από χαμένες εργατώρες και απελπισία και το κιτ από το τζάκι. Πρέπει να είμαι τυχερούλης, γιατί τα προβλήματα που είχα εγώ, ανεξάρτητα με την εταιρία ήταν μικρά και επισκευάσιμα.
Όμως όταν έχεις δώσει κάποιοες εκατοντάδες εβρώ γιά το κιτ, σε πιάνει το παράπονο.Καλή συνέχεια σε όλους και σε όλες.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 16, 2011, 07:53:45 μμ »
Παιδιά παρακολουθώ το θέμα με πολύ ενδιαφέρον, αν και δεν έχω κάτι να προσθέσω. Νομίζω όμως πως έστω και μιά μικρή παρατήρηση κάποιου με μεγαλύτερη πείρα, θα γλυτώσει εμένα από χαμένες εργατώρες και απελπισία και το κιτ από το τζάκι. Πρέπει να είμαι τυχερούλης, γιατί τα προβλήματα που είχα εγώ, ανεξάρτητα με την εταιρία ήταν μικρά και επισκευάσιμα.
Όμως όταν έχεις δώσει κάποιοες εκατοντάδες εβρώ γιά το κιτ, σε πιάνει το παράπονο.Καλή συνέχεια σε όλους και σε όλες.


Είναι από τα φτηνά κιτ της jotika, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε και έχεις δίκιο γιατί κάποιος πλήρωσε για κάτι σωστό.
Πρέπει όμως ο κατασκευαστής (Στέργιος) να δείξει σύνεση και υπομονή, γιατί αυτά συμβαίνουν και θα συνεχίσουν να συμβαίνουν.
Το τζάκι για μένα ήταν σε μερικές περιπτώσεις λύση, αλλά λάθος λύση τελικά.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος blackglaze

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 126
  • Τόπος: Χριστουπολη - Πορτο...πηγαινε ελα.
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 16, 2011, 08:34:34 μμ »
...θα συμφωνησω!
Πολυ συχνα διαβαζω το ''το πεταξα στο τζακι''...γιατι ομως? Δειτε το σαν προκληση. Βαλτε τη τεχνη σας να το φερεται οπως πρεπει σωστα η εστω τη δικη σας πινελια - φαντασια...ετσι πιστευω μαθαινει καποιος και ανακαλυπτει τροπους!

...ξυλα για καψιμο υπαρχουν αλλα :D Αλλωστε τι φωτια να κανει ενα κιτ? ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 16, 2011, 11:02:11 μμ »
Στέργιε κάνε μας μια ενημέρωση μόνο το κατάστρωμα περιμένεις από την jotika ή και την καρίνα;
Τι σου είπαν σχετικά με το θέμα; Για να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται με το Snake σου.
Ευχαριστώ,
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 17, 2011, 12:36:55 πμ »
Ο υπεύθυνος της Jotika θα στείλει μόνο το κατάστρωμα, πιστεύει ότι οι μικροδιαφορές που υπάρχουν στις μετρήσεις μου οφείλονται στην "κίνηση" του χαρτιού και δεν θέτουν θέμα καρίνας λέει... :twisted:
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 17, 2011, 10:56:20 πμ »
Ο υπεύθυνος της Jotika θα στείλει μόνο το κατάστρωμα, πιστεύει ότι οι μικροδιαφορές που υπάρχουν στις μετρήσεις μου οφείλονται στην "κίνηση" του χαρτιού και δεν θέτουν θέμα καρίνας λέει... :twisted:

Την κίνηση του χαρτιού δεν την καταλαβαίνω, anyway, ο άνθρωπος θα ξέρει τι λέει περί αυτού.
Πιστεύω εάν όχι στο τέλος της εβδομάδας αρχή της επόμενης να έχει το κατάστρωμα.
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 17, 2011, 12:48:21 μμ »
Ο υπεύθυνος της Jotika θα στείλει μόνο το κατάστρωμα, πιστεύει ότι οι μικροδιαφορές που υπάρχουν στις μετρήσεις μου οφείλονται στην "κίνηση" του χαρτιού και δεν θέτουν θέμα καρίνας λέει... :twisted:
Την κίνηση του χαρτιού δεν την καταλαβαίνω, anyway, ο άνθρωπος θα ξέρει τι λέι περί αυτού.
Kαλημέρα. Να διευκρινήσω οτι στα μεγάλα σχέδια, αναμενένεται μια  απόκλιση στην ακρίβεια των διαστάσεων, η οποία οφείλεται στην ολίσθηση του χαρτιού πάνω στο τύμπανο περιστροφής του μηχανήματος αναπαραγωγής(φωτοτυπικό/εκτυπωτής/σχεδιογράφος). Οι μηχανικοί συνήθως μετράμε δύο διαστάσεις παράλληλες με την μεγαλύτερη πλευρά του χαρτιού και τις συγκρίνουμε με τις αντίστοιχες αναγραφόμενες τιμές. Εαν εχουν το ίδιο ποσοστό απόακλισης πραγματικής/αναγραφόμενης (και μιλάμε πάντα για μικρότερο από 1/100%) τότε είναι λάθος αναπαραγωγής. Εαν διαφέρει το ποσοστό, κάτι δεν πάει καλά με το σχέδιο  :?

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 17, 2011, 03:33:31 μμ »
Ο υπεύθυνος της Jotika θα στείλει μόνο το κατάστρωμα, πιστεύει ότι οι μικροδιαφορές που υπάρχουν στις μετρήσεις μου οφείλονται στην "κίνηση" του χαρτιού και δεν θέτουν θέμα καρίνας λέει... :twisted:
Την κίνηση του χαρτιού δεν την καταλαβαίνω, anyway, ο άνθρωπος θα ξέρει τι λέι περί αυτού.
Kαλημέρα. Να διευκρινήσω οτι στα μεγάλα σχέδια, αναμενένεται μια  απόκλιση στην ακρίβεια των διαστάσεων, η οποία οφείλεται στην ολίσθηση του χαρτιού πάνω στο τύμπανο περιστροφής του μηχανήματος αναπαραγωγής(φωτοτυπικό/εκτυπωτής/σχεδιογράφος). Οι μηχανικοί συνήθως μετράμε δύο διαστάσεις παράλληλες με την μεγαλύτερη πλευρά του χαρτιού και τις συγκρίνουμε με τις αντίστοιχες αναγραφόμενες τιμές. Εαν εχουν το ίδιο ποσοστό απόακλισης πραγματικής/αναγραφόμενης (και μιλάμε πάντα για μικρότερο από 1/100%) τότε είναι λάθος αναπαραγωγής. Εαν διαφέρει το ποσοστό, κάτι δεν πάει καλά με το σχέδιο  :?

Ομολογώ πως δε γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια, άρα αυτό θα εννοούσε μάλλον ο John... (Wright).
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΟΣ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 111
  • Age: 65
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
Απ: HMS Snake 1797 1:64 Scale - Caldercraft
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 18, 2011, 06:26:54 μμ »
Παιδιά το τζάκι το πήρατε με φόβο. Μην ανησυχήτε. Πέταξα το πρώτο μου, πριν αρκετά χρόνια, το Αγιο Ιωάννη από την deagostini, γιατί βαρέθηκα να περιμένω
τρία χρόνια να συγκεντρώσω από το τεύχη όλα τα κομμάτια.

Tags: hms snake