Αποστολέας Θέμα: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ  (Αναγνώστηκε 12276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 09:33:35 μμ »
γεια χαρα και παλι!θελω να ρωτησω πως θα κολλησω το φελιζολ της faller (σχεδιο πετρας) πανω στο ξυλο.με κολλα ειναι αδυνατον .τον στερεωνεις με το γυψο? η υπαρχει αλλος τροπος!!!
2..σχετικα με τα ηλεκτρικα.μετασχηματιστες.οσο αφορα την ηλεκτροδοτηση των γραμμων τη κανω με το σταρτ σετ του ice.και δινω ρεθμαα σε τρια σημεια τησ μακετας οκ μεχρι εδω?ειναι σωστο??
οσο αφορα τον φωτισμο εχω ενα μετασχηματιστη απο ενα παλιο σταρτ σετ πιστευω πωσ μπορει να συκωσει ολα τα φωτα της μακεταςοκ μεχρι εδω?ειναι σωστο?
οσο αφορα τα ψαλιδια θελω να τα κινω με μπουτον τι να παρω?και για τη συνδεση τους με ρευμα πρεπει να τα βαλω σε αλλο μετασχηματιστη και αν ναι τι να παρω?και τι μπουτον αν θυμαμαι καλα τα ψαλιδια ειναι περιπου 12
αυτα και ευχαριστω εκ των πρωτερον!!!!

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 10:36:25 μμ »

γεια χαρα και παλι!

Πάρε ανάσα ρε φίλε..., Τί Μαραθώνιος είναι αυτός... :lol:
θελω να ρωτησω πως θα κολλησω το φελιζολ της faller (σχεδιο πετρας) πανω στο ξυλο.με κολλα ειναι αδυνατον .τον στερεωνεις με το γυψο? η υπαρχει αλλος τροπος!!!

Είτε με ειδική κόλλα UHU POR , είτε με ειδική κόλλα στυρενίου (υδατοδιαλυτή της Bison)

2..σχετικα με τα ηλεκτρικα.μετασχηματιστες.οσο αφορα την ηλεκτροδοτηση των γραμμων τη κανω με το σταρτ σετ του ice.και δινω ρεθμαα σε τρια σημεια τησ μακετας οκ μεχρι εδω?ειναι σωστο??

Τρία ή δεκατρία αναλόγως την απόσταση από την πηγή στην κατανάλωση.

οσο αφορα τον φωτισμο εχω ενα μετασχηματιστη απο ενα παλιο σταρτ σετ πιστευω πωσ μπορει να συκωσει ολα τα φωτα της μακεταςοκ μεχρι εδω?ειναι σωστο?

Ναι , εκτός απροόπτου θα μπορεί να τα σηκώσει.

οσο αφορα τα ψαλιδια θελω να τα κινω με μπουτον τι να παρω?

Πατητούς διακόπτες (buttons) .Υπάρχουν σε πράσινο και κόκκινο , οπότε μπορείς να διαφοροποιήσεις το δεξί-αριστερό.

 και για τη συνδεση τους με ρευμα πρεπει να τα βαλω σε αλλο μετασχηματιστη και αν ναι τι να παρω?και τι μπουτον αν θυμαμαι καλα τα ψαλιδια ειναι περιπου 12

Κοίτα, για αρχή , πέρασέ τα στο κύκλωμα των φώτων.
Ιδανικά πρέπει να βάλεις ξεχωριστό μετασχηματιστή.

αυτα και ευχαριστω εκ των πρωτερον!!!!
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 12:21:23 πμ »
ευχαριστω φιλε!χεχεχε μαραθωνιος!!!!ναι γιατιι σημερα ημουν στη μακετα σχεδον ολη μερα .τελειωσα το ενα σκελος τησ ξυλοκατασκευης και παω τρεχαλα για το επομενο σκελος.....εκτος αν δεν παρουμε την 6 δοση και παω τρεχαλα στην αυστραλια χεχεχεχε!!!!...εχω να βαλω πολυ καιρο το τρενο να κανει καμια σβουρα λογο το οτι εχω γεμισει τη μακετα ολο πριονιδι οποτε θελω να τελειωσω να κανω ενα γερο καθαρισμα και να κανει καμια βολτα  να δω κιολας τι εχω κανει με τις συνδεσεις στον επανο οροφο ειναι οκ?στο κατω ειμασται οκ αντε να δουμε!!!καλο βραδυ και παλι ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:41:36 πμ »
ευχαριστω φιλε!χεχεχε μαραθωνιος!!!!ναι γιατιι σημερα ημουν στη μακετα σχεδον ολη μερα .τελειωσα το ενα σκελος τησ ξυλοκατασκευης και παω τρεχαλα για το επομενο σκελος.....εκτος αν δεν παρουμε την 6 δοση και παω τρεχαλα στην αυστραλια χεχεχεχε!!!!...εχω να βαλω πολυ καιρο το τρενο να κανει καμια σβουρα λογο το οτι εχω γεμισει τη μακετα ολο πριονιδι οποτε θελω να τελειωσω να κανω ενα γερο καθαρισμα και να κανει καμια βολτα  να δω κιολας τι εχω κανει με τις συνδεσεις στον επανο οροφο ειναι οκ?στο κατω ειμασται οκ αντε να δουμε!!!καλο βραδυ και παλι ευχαριστω

Καλύτερα περίμενε....μην στήνεις την μακέτα ακόμα, διότι και να πάρουμε την έκτη ,θα υπάρχει και η έβδομη , η όγδοη κλπ :mrgreen:
Μπορεί να χρειαστεί να πουλήσουμε το rolling stock και να πάμε για Αυστραλιακό,Καναδέζικο ή Αμερικάνικο...
Από την άλλη βεβαίως και το Γερμανικό rolling stock υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει (εάν δεν είναι ήδη ) το Εθνικό μας....Τί να σου πω ρε φίλε...

Η "χώρα" μου θυμίζει κάτι ηγέτες του φασιστοκόκκινου μπλοκ (το υπαρκτόν αντίπαλο δέος του φασιστομαύρου...) , που είχαν πεθάνει και τους κρατούσαν στην γυάλα ή δεν ανακοίνωναν τον θάνατό τους παρά πολύ αργότερα...
Με την διαφορά ότι εμείς δεν έχουμε πεθάνει απλώς, έχουμε αρχίσει να σαπίζουμε , γι' αυτό πλακώσαν να μας φάνε τα "σκουλήκια"... :twisted:

Καλή συνέχεια! ::salut::





Αποσυνδεδεμένος Ο ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 04:28:38 μμ »
ευχαριστω φιλε!χεχεχε μαραθωνιος!!!!ναι γιατιι σημερα ημουν στη μακετα σχεδον ολη μερα .τελειωσα το ενα σκελος τησ ξυλοκατασκευης και παω τρεχαλα για το επομενο σκελος.....εκτος αν δεν παρουμε την 6 δοση και παω τρεχαλα στην αυστραλια χεχεχεχε!!!!...εχω να βαλω πολυ καιρο το τρενο να κανει καμια σβουρα λογο το οτι εχω γεμισει τη μακετα ολο πριονιδι οποτε θελω να τελειωσω να κανω ενα γερο καθαρισμα και να κανει καμια βολτα  να δω κιολας τι εχω κανει με τις συνδεσεις στον επανο οροφο ειναι οκ?στο κατω ειμασται οκ αντε να δουμε!!!καλο βραδυ και παλι ευχαριστω
         


[Φίλε μου καλώς ηλθες κ'απο εναν αλλο Marklinιστή
Η προσπάθεια σου αξιέπαινη ,αλλά δέν πρέπει νά ησουν καλός μαθητής ,γιατί ο καλός μαθητής πρώτα διαβάζει θεωρία καί μετά
προχωρεί στήν πράξη.Εχεις πάρει ποτέ στά χέρια σου κανένα κατάλογο τών εταιριών που χρησιμοποιείς ??.Γιά παράδειγμα εκείνον
τής MARKLIN ,FALLER καί αλλων σχετικών ?? Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία ,ψάξτο !!!!  color=navy][/color]

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 08:12:18 μμ »
Η προσπάθεια σου αξιέπαινη ,αλλά δέν πρέπει νά ησουν καλός μαθητής ,γιατί ο καλός μαθητής πρώτα διαβάζει θεωρία καί μετά
προχωρεί στήν πράξη.Εχεις πάρει ποτέ στά χέρια σου κανένα κατάλογο τών εταιριών που χρησιμοποιείς ??.Γιά παράδειγμα εκείνον
τής MARKLIN ,FALLER καί αλλων σχετικών ?? Υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία ,ψάξτο !!!!  color=navy][/color]

γεια σου φιλε μου!!οσο αφορα για το ποσο καλο μαθητης ημουνα μου αστα να πανε σκραπας!!!!χεχεχεχε
επομενως με την βοηθεια σας σχετικα με τις αποριες μου πιστευω να το παρω το πτυχιο!!!στο τελος θα φανει!!!!

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 09:26:31 μμ »


Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 10:37:15 μμ »
Προχώρα ακάθεκτος! ::salut::
Καθαρή δουλειά,ωραία κατασκευή!
Πρόσεχε μόνο την ξύλινη νησίδα στον σταθμό.Έλεγξε εάν περνάνε τα μεγάλα επιβατικά βαγόνια και οι ατμομηχανές.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:09:31 πμ »
ευχαριστω jimmy!με ενθαρυνουν τα καλα λογια αλλα και τα αρνητικα σχολια ευπροσδεκτα!!οσο για την στροφη στον σταθμο το εχω ελεγξει με ολα τα βαγονια του ice (και της μηχανης και με τα επιβατικα)

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:26:05 μμ »
Τα ICE είναι κοντύτερα πρόσεξε!
Επίσης οι ατμομηχανές έχουν πλαϊνά εξαρτήματα που εξέχουν παραπάνω σε σχέση με τις ηλεκτρομηχανές και τις diesel.
Σχόλια θα ακούς πάντα!Όλοι ακούμε και θα ακούμε.Όταν ανεβάζεις δουλειά σου στο δίκτυο είναι -από θέση- αντικείμενο σχολιασμού.
Φορά με την φορά θα γίνεσαι και καλύτερος αλλά πρώτα κοίτα να ευχαριστιέσαι και να διασκεδάζεις αυτό που κάνεις.Μόνο έτσι θα διατηρείς το κίνητρο.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:14:29 μμ »



Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 11:41:10 μμ »
καλα χριστουγεννα και καλες γιορτες σε ολους τους φιλους του modelclub!!!
με τα 12ωρα που χτυπαω στη δουλεια αυτεσ τις μερες εχω να κατεβω κατω στη μακετα μου....ουουυυ!!!!!.......απο το νεο ετος παλι μαζι!!καλα να περασουμε!!

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 12, 2013, 11:17:26 μμ »
καλησπερα σε ολους!! εχω καποιες αποριες για να κανω ενα ποταμι.βαφουμε το κοντρα πλακε με καποιο χρωμα πχ μπλε η δεν παιζει ρολο και τα διαφορα προιοντα για κατασκευη νερου τους ριχνουμε χρωμα ειναι διαφανες?και πως φτιαχνουμε τα κυματακια!

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 09:07:02 μμ »










καλησπερα σε ολους.τελικα ξεψαχνισα καποια  site ειδα σκεφτηκα και να το αποτελεσμα αλλα οχι ολοκληρωμενο!!κανω δοκιμες με τα χρωματα νομιζω πως στο παραπανω εχω κατασταλαξει !!καθε σχολιο δεκτο απο αυτα μαθαινεις!!πανω απο το μπλε του ποταμου θα ριξω δοκιμαστικα καποιο παρασκευασμα για καλυτερη ρεαλιστικη απεικονιση !!

Αποσυνδεδεμένος vasgalanis

  • Ελλάς Ελλήνων?
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 367
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Μοσχάτο
  • Artificial intelligence can't beat human stupidity
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 01:24:45 πμ »
Σαν να βλέπω το εργοστάσιο σοκολάτας στο "Charlie and the chocolate factory" εκεί που λέει _Here, we have hot icecream_ αλλά σε μπλέ. ’...ουτς, τα ματάκια μου!!!!
WWW.O έξυπνος παραδέχεται ,ο πονηρός ελλίσεται ,ο χαζός επιμένει και ο μ@λ@κ@ς ..................εξαιρείται.

Αποσυνδεδεμένος Πάνος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Age: 52
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 04:26:43 μμ »
Ωραιο αλλα νομιζω οτι θελει λιγο πιο σκουρο το μπλε ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 25, 2013, 11:58:27 μμ »
μαλλον θα το ξαναβαψω!!!!

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 10:57:16 μμ »
Διονύση,

Χαίρομαι που προχωρείς και που βλέπω να μετουσιώνεται η προσπάθειά σου σε μία ωραία μακέτα.
Όσον αφορά στο ποτάμι ,νομίζω ότι είναι υπερβολή το χρώμα εν γένει.
Δεν βάφεται η φύση.Απεικονίζεται.
Εάν το μπλε το έχεις ως υπόστρωμα -αν και εγώ δεν το προτείνω- και μετά το καλύψεις με χώμα,πέτρες και μετά ρητίνη τότε μπορεί να "μαζευτεί".
Ξαναγράφω : κάντε πολλές δοκιμές .Η πληροφορία είναι άπλετη. Διαδίκτυο,βιβλία,fora...ουκ έστιν αριθμός...
Δεν χρειάζεται να ανακαλύψει κανείς τίποτε.Το μόνο που χρειάζεται είναι άσκηση και επανάληψη.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 12:32:50 πμ »
σιγουρα ετσι ειναι.δεν εχω δει ποτε πως φτιαχνουν καποια θεματα πανω σε μακετα και γενικα πως γινεται μια μακετα.οτι εχω δει ειναι απο internet και καποιες ετοιμες αλλα κατασκευαστικα ειναι οτι εχω στο νου μου!!!!!!μαθαινεις φτιαχνοντας!!και λαθος να κανω οκ θα το ξανακανω.
αλλωστε γι αυτο ποσταρω να δειξω να ακουσω τα σχολια και να το προσπαθησω για οσο καλυτερα μπορω!
ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας και περιμενω και αλλες!!!

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 01, 2013, 11:26:45 μμ »
καλησπερα και καλο μηνα.εκανα καποιεσ δοκιμες τελικα κατεληξα στο μπλε που θα δειτε παρακατω.τοποθετω τις καλαμιες θα βαλω λιγες πετρες στο πυθμενα ακομα τα πλαινα βραχια θελουν το κατι της τους και θα δουμε πως θα βγει!!!



Αποσυνδεδεμένος vasgalanis

  • Ελλάς Ελλήνων?
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 367
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Μοσχάτο
  • Artificial intelligence can't beat human stupidity
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 02, 2013, 02:51:01 πμ »
Φίλε, τα ποτάμια ΔΕΝ έχουν μπλέ χρώμα.Τουλάχιστον ΟΧΙ τόσο μπλέ.Αυτό σκοτώνει ::M249SAW::
WWW.O έξυπνος παραδέχεται ,ο πονηρός ελλίσεται ,ο χαζός επιμένει και ο μ@λ@κ@ς ..................εξαιρείται.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 02, 2013, 09:36:31 πμ »
Τα ποτάμια φίλε μου έχουν το χρώμα του βυθού τους. Αν είναι σε ζούγκλα με υψηλή χλωρίδα
πρασινίζουν, αλλού καφετίζουν ( αν έχουν και πολύ λάσπη ) κ.ο.κ. Σκούρηνέ το. Μετά με το
ακρυλικό τζελ για την ροή και ένα βερνίκι γυαλιστερό θα δείχνει σαν νερό.


Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 02, 2013, 10:04:19 μμ »
.αντε να δουμε!!αντι για το γεφυρι θα γινει το ποταμι της αρτας.σας εχω ζαλισει για το χρωμα του ποταμιου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasgalanis

  • Ελλάς Ελλήνων?
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 367
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ Μοσχάτο
  • Artificial intelligence can't beat human stupidity
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 03, 2013, 12:22:03 πμ »
.αντε να δουμε!!αντι για το γεφυρι θα γινει το ποταμι της αρτας.σας εχω ζαλισει για το χρωμα του ποταμιου!!!!!

Το χρώμα μας ζάλισε , όχι εσύ!!!!!!!!!!!!!
WWW.O έξυπνος παραδέχεται ,ο πονηρός ελλίσεται ,ο χαζός επιμένει και ο μ@λ@κ@ς ..................εξαιρείται.

Tags: