Αποστολέας Θέμα: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ  (Αναγνώστηκε 12297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 03:07:55 μμ »

Καλησπερα σε ολους!!!διαβαζω καιρο το site και επιτελους εγινα και εγω ενεργο μελος της ομαδας!η μακετα εχει προχορησει και βρισκομε στη φαση τις καλοδιοσης των γραμμων.αν και θα καθηστερησει το εργο...λογο αναδιαρθωσης του......οσε  χεχεχε :lol:αλλα οκ προχωραμε αργα και σταθερα.αυτα για την ςρα τα λιγα ενα γεια και εδω θα ειμαστε παλι

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 03:26:54 μμ »
Καλή αρχή!
Βλέπω , ότι "καβάτζωσες" το τραπέζι....

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 04:10:55 μμ »
Καλή αρχή!
Βλέπω , ότι "καβάτζωσες" το τραπέζι....

το τραπεζι ναι οκ ετοιμο ( κοντρα πλακε και τα ποδια ειναι λιγο ασχετα αλλα ειχα βρει στο πρακτικερ ξυλο καγκελο το πηρα εβαλα και ροδες για την μετακινηση ο χωρος  ειναι στην αποθηκη και για να παω στη πισω πλευρα πρεπει να μετακινησω οποτε ροδουλεσ και οκ ελπιζω μονο να αντεξουν αργοτερα μα το βαρος !!!!)απο το καλοκαιρι απλα περιμενε τις γραμμες δεν υπηρχε τιποτα στην αγορα πριν τα χριστουγεννα πηρα το ice μετα γραμμες και τωρα παλευω με τα καλωδια οκ εδω ειμαι λιγο ασχετος αλλα οκ σιγα σιγα τη βρισκω την ακρη
και τελος το εργο σου ειναι τι να πω λογια δεν υπαρχουν....μπραβο σου!!!!μακαρι να τα καταφερνα και εγω ετσι!!

Αποσυνδεδεμένος zevgolis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 04:31:49 μμ »
στον τοίχο πίσω τί αφίσα σκέπτεσαι να βάλεις.... άλπεις ή πόλεις με ουρανοξύστες.... πρεπει να το αποφασίσεις τώρα γιατί μετά, η μετακίνηση του τραπεζιού μπορεί να προκαλεί προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος zevgolis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 04:33:48 μμ »
στον τοίχο πίσω τί αφίσα σκέπτεσαι να βάλεις.... άλπεις ή πόλεις με ουρανοξύστες.... πρεπει να το αποφασίσεις τώρα γιατί μετά, η μετακίνηση του τραπεζιού μπορεί να προκαλεί προβλήματα
παρότι τα πόδια είναι τροχήλατα (πιστεύω) η γνώμη μου είναι άλλαξέ τα τώρα π.χ. με τετράγωνα 10χ10χ10 εκατοστα. Ενδεχομένως μετά να το μετανιώσεις..... οπτικά δεν ταιριάζουν (αλλά περί ορέξεως...)

Αποσυνδεδεμένος zevgolis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 04:34:49 μμ »
στον τοίχο πίσω τί αφίσα σκέπτεσαι να βάλεις.... άλπεις ή πόλεις με ουρανοξύστες.... πρεπει να το αποφασίσεις τώρα γιατί μετά, η μετακίνηση του τραπεζιού μπορεί να προκαλεί προβλήματα
παρότι τα πόδια είναι τροχήλατα (πιστεύω) η γνώμη μου είναι άλλαξέ τα τώρα π.χ. με τετράγωνα 10χ10χ10 εκατοστα. Ενδεχομένως μετά να το μετανιώσεις..... οπτικά δεν ταιριάζουν (αλλά περί ορέξεως...)

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2011, 04:44:49 μμ »
παρότι τα πόδια είναι τροχήλατα (πιστεύω) η γνώμη μου είναι άλλαξέ τα τώρα π.χ. με τετράγωνα 10χ10χ10 εκατοστα. Ενδεχομένως μετά να το μετανιώσεις..... οπτικά δεν ταιριάζουν (αλλά περί ορέξεως...)

φιλε μου ευχαριστω για την συμβουλη αλλα δεν νομιζω πως θα κανω κατι με τα ποδια τωρα.οχι παλι απο την αρχη!!!!!οσο για την μετακινηση τωρα που ειναι αδειο ειναι οκ.μετα θα δειξει! οσο για την διακοσμηση μαλλον κατι σε βουνα.η μακετα μου ειναι αντιγραφη απο καποια που ειχα δει σε ενα μαγαζι (περισοτερα για το πως ξεκινησα να φτιαξω μακετα καποια αλλη στιγμη θα σας τα πω!!)

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 12:03:24 πμ »
Το βάρος θα το αντέξουν τα πόδια σίγουρα (και μισό τόνο να φορτώσεις θ' αντέξει).
Το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι οι στρεβλώσεις , όταν θα μετακινείς το τραπέζι, όπου οι μοχλικές δυνάμεις θα είναι μεγάλες.
Εκεί θα σε συμβούλευα να "δέσεις" τα πόδια διαγωνίως (όπως κάνουν στις σκαλωσιές) ή σε μορφή τελάρου χαμηλά στους είκοσι πόντους από το έδαφος.
Τώρα για το φόντο άσε το τελευταίο (αν και προσωπικώς έχοντας μπουχτίσει από πολυκατοικίες, ψηφίζω Αλπικό τοπίο....) και συγκεντρώσου (με την βοήθεια όλων μας) να κάνεις μία μακέτα που να την χαρείς ως κατασκευή να την χαίρεσαι να την βλέπεις ,όταν την τελειώσεις, και φυσικά να την "λειώσεις" στο παιχνίδι...
Μία άσχημη μακέτα με ωραίο φόντο θα είναι σαν ένα τρίμπαζο με μίνι....(θα αρέσει σε λίγους με συγκεκριμένα γούστα... :wink:

Και πάλι καλώς ήλθες!
 

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 12:49:10 μμ »
ία άσχημη μακέτα με ωραίο φόντο θα είναι σαν ένα τρίμπαζο με μίνι....(θα αρέσει σε λίγους με συγκεκριμένα γούστα... )  

ναι ειναι αυτο που λεμε οι σαβου.........ες!!! αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!!!!ενοιτε οτι θα ειναι το τελευταιο πραγμα το φοντο.εδω ακομα δεν υπαρχουν τα βασικα!!!!τωρα βαζω τα φωτακια στα ψαλιδια εχω μελλον ακομα
οσο για να ενωσω τα ποδια το εχω υποψιν μου αλλα αργοτερα βλεποωτας το βαρος .αν και εχω ενα κομοδινο ενα τραπεζι τν στετρεο θα πρεπει να φυγουν και αυτα  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 01:31:50 μμ »
Φίλτατε, καλά μας τα λες (καλό και άγιο το text), αλλά από φωτό γιόκ (μία φωτογραφία ίσον καμία :mrgreen:)... Για ποστάρησε καμιά φωτό να δούμε που βρίσκεσαι :wink: :mrgreen:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2011, 03:27:14 μμ »
Φίλτατε, καλά μας τα λες (καλό και άγιο το text), αλλά από φωτό γιόκ (μία φωτογραφία ίσον καμία )... Για ποστάρησε καμιά φωτό να δούμε που βρίσκεσαι 

θα το κανω φιλε μου συντομα αλλα οκ δεν εχει και κατι να δεις το κοωτρα πλακε ενας σταθμος που περιφερετε μια απο εδω και μια απο κει  :roll: και γραμμες που κανω την απομονοση για την αυτοματοποιηση αργοτερα απλα να υπαρχει η καλωδιοση και η απομωνοση των γραμμων

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 09:48:03 μμ »
γεια και παλι!λιγα λογια για το πως αποφασισα να κανω τη μακετα μου

καποια χρονια πριν χαζευα τη βιτρινα του κοραη στο χαλανδρι και ελεγα πως καποια στιγμη θα κανω και εγω μια ασχετα αν δεν ηξερα που παν τα 4!!χριστουγενιατικο δωρο απο το ετερον ημισυ ενα σταρτ σετ ατμομηχανη μαρκλιν μμμμμμ αρχιζει το ονειρο μου ειπα αλλα δεν.οσπου εδω και ενα χρονο ειπα οκ παμε και οτι βγει.η τεχνολογια προχωρησε ψηφιακα  σταρτ σετ επιλογη το ice.ψαχνωντας για βοηθεια σε καταστημα στη ν σμυρνη ειδα μια μακετα που μου αρεσε πολυ. οτυπος ειναι απεχτος!!και κατα συμπτωση την βρικα εδω μεσα ειναι του manosdr.φοβερη δουλεια!ετσι λοιπον απο περισυ -μεχρι και η αγορα να φερει τιποτα γιατι κανεις δεν ειχε κατι-ειχα στο μυαλο μου την μακετα αυτη και ειπα να κανω την ιδια επειδη ειμαι και ασχετος αν και τα χερια μου πιανουν στη κατασκευη αλλα τοτε μου φαινοταν βουνο οποτε λεω οκ την εχω δει ξερω πως περιπου ειναι παμε για αυτην.πηρα το σχεδιο απο τα παιδια πηρα γραμμες και προχωραμε αργα μεν αλλα σταθερα :lol: .ο σταθμος ετοιμος θελει μονο φως και να βαλω θελω μεσα καμια φιγουρα που πηρα σημερα.αυτα για την ωρα και λιγα για μενα  sorry για την αντιγραφη αν και τςρα λεω πως και με νεο σχεδιο οκ θα το εκανα αλλα αυτα τα βλεπεις μολισ τα πιασεις στα χερια σου και ασχοληθεις αλλα οκ δεν με πειραζει μου φτανει στο τελος πως θα την βλεπω και θα λεω στν εαυτο μου πως την εκανα εγω!!αυτα παιδες δεκτα καθε σχολια ετσι???? χεχεχε

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 09:18:08 μμ »
σημερα το ice εκανε το 1 ταξιδι του μικρο μεν αλλα ευχαριστημενος που ενωσα οκ τα καλωδια.οποτε σε λιγες μερες αφου τελειωσω οριστικα με τα καλοδια θα αρχισω τη κατασκευη του 1 πατωμα.μια απορια .τα φωτα του τρενου καποιες φορες τρεμοπαιζανε φταιει η συνδεση στο να μην εχω κανει κατι καλα  π.χ. κακη ενωση στα καλοδια με τις γραμμες η να ειναι κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 02:09:50 πμ »
Εγώ αυτό που διακρίνω είναι ,ότι πρέπει να γουστάρεις πολύ και ότι πρέπει να περνάς καλά με αυτό που κάνεις!Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου και από τις φωτογραφίες.
Η μακέτα του συμφορουμίτη μας εκ Μεγαλονήσου ορμώμενου, είναι "γεμάτη" σε λεπτομέρεια , οπότε έχεις ένα καλό σημείο αναφοράς για να αρχίσεις.
Η γραμμολογία και το "καλωδιωμάνι" στην δική σου μακέτα (όπως και ο γεμάτος "τάσος") με κάνει να πιστεύω , ότι το παλεύεις και ότι χώθηκες σε λίγο βαθύτερα νερά για αρχή !Respect και γι' αυτό!
Ο σταθμός που χρησιμοποιείς είναι από τους πολύ γραφικούς.Τον έχω χρησιμοποιήσεις και εγώ στο HOe υποδιόραμα του Neustadt, με την διαφορά , ότι εγώ τον κόντυνα λίγο...

Τώρα , όσον αφορά στο "τρεμόπαιγμα" είναι καλωδίωση, βρώμικες γραμμές και βρώμικοι ρευματολήπτες τροχών.
Βεβαίως, ό,τι και να κάνεις θα το έχεις , εάν δεν χρησιμοποιήσεις πυκνωτή για την μείωση του φαινομένου.

Καλή δουλειά και καλή συνέχεια,

Jimmy.k


Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:03:28 μμ »
να σαι καλα φιλε μου αν και τα συνγ/ρια πανε για σενα με τη δουλεια σου φοβερος στο λεω αλλη μια φορα!!αλλα οκ δεκτα και ευχαριστω!!το ξερω πως μπηκα στα βαθια χωρις να ειμαι σχετικοσ. το μονο που μου αρεσουν τα τρενα και πιστευω πως κατι θα κανω και στη κατασκευη χεχεχε!ενταξει κατι θα κανω αλλα με τα σκ...καλοδια ειναι το θεμα αλλα θα τη παλεψω αν και αποριες μου τις εξηγουν και τα παιδια  κατω στη ν σμυρνη...οποτε μπορω παω μια βολτα και αρχιζω ερωτησεις... τι να κανω και εγω!!χεχεχεχε.οσο για το γεμισμα οκ η δουλεια ειναι τελεια απο κοωτα που την εχω δει τελεια...αν και θα αργησω αρκετα να φτασω σε επιπεδο εμφανισης οστε να δειξω και εγω κατι χεχεχε!!αλλα οκ δεν τρεχει κατι βημα βημα να ξερω και τι μου γινεται.μαθημενος δεν γενηθηκε κανεις οποτε αυτο με κανει να αισθανομαι καλυτερα!1 :lol:και τελος εννοεις πως αν π.χ. δεν ειναι καλα κολλημενο απο κατω το καλωδιο απο τη στιγμη που παιρνει ρευμα για να κινηθει το τρενο ειναι οκ ! η οχι? και οντως επειδη μετα απο καιρο τελειωσα τουσ 2 κατω κυκλουσ εβαλα το τρενο χωρισ να πολυκαθαρισω τις γραμμες..... :twisted:οκ αυτα  για την ωρα τα λεμε ξανα

και κατι ακομα τζιμυ! μολις λιγες μερες μετα αφου τελειωσα το σταθμο μου ειχα κανει και την εγγραφη μου εδω κοιταγα τη δουλεια σου με τις τελευταιες φωτο τον ειδα και λεω ωπα!ο σταθμος μου!! χεχε! αααα για να τον εχει παρει και ο απαιχτος-ετσι σε λεω παντα οταν βλεπω κατι δικο σου- ειμαι σε καλο δρομο αν και αλλη λειτουργεια εχει ο δικος μου και αλλη ο δικος σου που στη δικη σου τοποθεσια ταιριαζει γαντι.
ενα συν του εινα η παλαιωση που εχει που εχω δεν κανω τετοια.......... 8)

Αποσυνδεδεμένος anthpao

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Age: 43
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:53:17 μμ »
Για να εξαλήψεις το φαινόμενο του τρεμοπαίγματος των φώτων, που είναι πολύ σπαστικό, πρέπει να προσθέσεις ένα πυκνωτή παράλληλα με τα φώτα των βαγονιών.
1) Το ICE που έχεις είχε εγκατεστημένο φωτισμό "από την μάνα του" ή το πρόσθεσες εσύ εκ των υστέρων;
2) Ο φωτισμός είναι με λάμπες πυρακτώσεως ή με LED;
3) Έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο κιτ φωτισμού της Maerklin, κάποιας άλλης εταιρίας ή είναι αυτοσχέδιος;
4) Το ρεύμα του φωτισμού των βαγονιών προέρχεται από τον Decoder της μηχανής, με πέδιλο κάτω από κάθε βαγόνι ή με ένα πέδιλο για όλα τα βαγόνια και αγώγιμους συνδετήρες μεταξύ των βαγονιών;
Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί ανάλογα με την περίπτωση πρέπει να ακολουθήσεις και την ανάλογη λύση για το πρόβλημα το τρεμοπαίγματος.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 07:53:01 μμ »
Για να εξαλήψεις το φαινόμενο του τρεμοπαίγματος των φώτων, που είναι πολύ σπαστικό, πρέπει να προσθέσεις ένα πυκνωτή παράλληλα με τα φώτα των βαγονιών.
1) Το ICE που έχεις είχε εγκατεστημένο φωτισμό "από την μάνα του" ή το πρόσθεσες εσύ εκ των υστέρων;
2) Ο φωτισμός είναι με λάμπες πυρακτώσεως ή με LED;
3) Έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο κιτ φωτισμού της Maerklin, κάποιας άλλης εταιρίας ή είναι αυτοσχέδιος;
4) Το ρεύμα του φωτισμού των βαγονιών προέρχεται από τον Decoder της μηχανής, με πέδιλο κάτω από κάθε βαγόνι ή με ένα πέδιλο για όλα τα βαγόνια και αγώγιμους συνδετήρες μεταξύ των βαγονιών;
Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί ανάλογα με την περίπτωση πρέπει να ακολουθήσεις και την ανάλογη λύση για το πρόβλημα το τρεμοπαίγματος.

τα φωτα ειναι μαμισια και ειναι αυτα των μηχανων και οχι στα βαγονια-- δεν εχω.και το δινει με το πεδιλο.οταν το εβαλα σε λειτουργεια τις μερε ς που το πηρα δεν το εκανε αλλα τωρα που μεγαλωσα τις γραμμες και το εβαλα δοκιμαστικα να δω αν δουλευει δηλαδη αν εκανα καλα τισς συνδεσεις ναι μεν δουλευει αλλα κανει αυτο με τα φωτα στην αρχη που ξεκινησε περισοτερο και λιγοτερο αφου εκανε καποιους γυρους πανω στις γραμμες.οποτε μπορει να ειναι και η σκονη ισως!

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 12:04:53 μμ »
τελικα ο jimmy ειχε δικιο η σκονη ηταν και τρεμοπαιζανε τα φωτα!!!

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 06:58:22 μμ »
γεια και χαρα και παλι μετα απο λιγους μηνες απουσιας!!!θελω μια βοηθεια σχετικα με τη κατασκευη νερου.γινεται με ρητινη η υπαρχει και καποιο αλλο υλικο?και 2 πριν ριξουμε το ,<νερο> βαφουμε τη βαση με καποια αποχρωση η το βαφουμε λευκο?

Αποσυνδεδεμένος kolovel

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 69
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 10:57:27 μμ »
βρηκα ενα super υλικο απο ενα χαρτοπωλειο στην Αθηνα (Βαφειαδακης 210 3842757) που λεγεται υγρο γυαλι και κοστιζει 28 ευρω τα 500ml..
δεν το εχω βαλει ακομα στη μακετα μου αλλα απο οτι ειδα στο youtube το χρησιμοποιουν πολυ στην Αμερικη..
Απ οτι ξερω πρεπει να να ετοιμασεις καλα τον πυθμενα (υλικα ξυλαρακια κτλπ) πριν ριξεις την ριτινη....
αλλα ας σε συμβουλεψει καποιος πιο εμπειρος σε αυτο το θεμα..

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 03:25:13 μμ »
...απ οτι ξερω πρεπει να να ετοιμασεις καλα τον πυθμενα (υλικα ξυλαρακια κτλπ) πριν ριξεις την ριτινη....
αλλα ας σε συμβουλεψει καποιος πιο εμπειρος σε αυτο το θεμα..

Σωστότατα!
Φτιάξε τον βυθό του ποταμού, όπως θα ήθελες να είναι και μετά ρίξε το υλικό.
Στο ποταμάκι, φαίνεται ο βυθός, στον Αμαζόνιο όχι, και αυτό λόγω του βάθους και του όγκου του νερού.
Αναλόγως με το τι μοντελλάρεις , πράττεις.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 12:59:24 πμ »
ευχαριστω παιδες για τις συμβουλες.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 05:33:29 μμ »
Γεια και παλι . μερικες φωτο απο το εργο που θα παρει αρκετα χρονια για να τελειωσει λογο ελλειψης χρονου αλλα και χρηματος!!!!
  Αν και το καλοκαιρι ειχα σταματησει πασης φυσεως εργασιες τωρα που αρχιζει και κρυωνει ο καιρος και θα μαζευτουμε θα αρχισω παλι τη κατασκευη.Βρισκομαι στη κατασκευη του πανω πατωματος και θελει ακομα πολυ δουλεια..Δεκτα ολα τα σχολια .παντα βοηθουν τη κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος JIMMY.K

  • "One day the poor will have nothing left to eat but the rich"
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 973
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιεύς
  • Η πληροφορία παντού η γνώση πουθενά...
    • http://www.flickr.com/photos/my_layout_jimmyk/3019131088/
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 06:55:59 μμ »
Ωραιότατος!
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος dennis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
Απ: ΝΕΑ ΜΑΚΕΤΑ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 08:35:55 μμ »
Ευχαριστω απαιχτε Jimmy!

Tags: