Αποστολέας Θέμα: Απορίες για το βάψιμο αεροσκάφους  (Αναγνώστηκε 3331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απορίες για το βάψιμο αεροσκάφους
« στις: Ιανουάριος 26, 2011, 03:06:32 μμ »
Γεια σας  παιδια!!!μολις ηρθα και εγω στην παρεα σας ….μενω στην σαντορινη και ασχολουμε και εγω με τον στατικο μοντελισμο…και εχω καποιες αποριες και ελπιζω με την βοηθεια σας  να καταφερω να να προχωρησω τον μοντελισμο μου.ασχολουμε κυριως με πολεμικα αεροσκαφη στην 1/48 κλιμακα και βαφω με πινελο(προς το παρον)….θα ηθελα να ρωτησω ποια βηματα ακολουθουμε μετα την συγκοληση του κιτ  και όταν περναμε για βαψιμο…(ακουω για ασταρι…για βερνικια…για wash )


Ευχαριστω πολύ…μακης

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 03:43:05 μμ »
Καλωσήρθες στο Modelclub ::salut::
Μετά τη συναρμολόγηση, έχεις χοντρικά τα εξής βήματα:
- Έλεγχος ατελειών. Αυτό σημαίνει τρίψιμο για ανεπιθύμητες προεξοχές και "σκαλοπάτια", στοκάρισμα για κενά, βαθουλώματα και "χαράδρες".
- Αστάρωμα. Βοηθάει να ελέγξεις αν οι ατέλειες έφυγαν ή θέλουν κι άλλη επεξεργασία. Επίσης βοηθάει να "πιάσει" το χρώμα καλύτερα.
- Προαιρετικά σκίαση γραμμώσεων και επιφανειών (preshading), πολλές φορές διευκολύνει αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις αερογράφο στη συνέχεια.
- Βάψιμο. Συνήθως ξεκινάς από το πιο ανοιχτό χρώμα, όταν στεγνώσει περνάς στο επόμενο πιο σκούρο κλπ. Είναι συνηθισμένο να περνάς ένα χέρι βερνίκι ή παρκετίνη μετά από κάθε χρώμα, για να το προστατεύει από την υπόλοιπη διαδικασία (μασκαρίσματα, βαψίματα, wash).
- Γυαλιστερό βερνίκι ή παρκετίνη. Σφραγίζει τα χρώματα και βοηθάει να περαστούν οι χαλκομανίες.
- Χαλκομανίες.
- Wash για σκίαση γραμμώσεων και για σκίαση επιφανειών.
- Φθορές, σκουριές και καπνιές με κατάλληλα χρώματα ή σκόνες.
- Τελικό βερνίκι (ματ ή σατέν, ανάλογα με τον τύπο αεροσκάφους, εποχή, χρήση κλπ)

Αν ξεχνάω κάτι ας με διορθώσουν και οι συνάδελφοι.

Φιλικά, Γιάννης
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος balstaf87

  • Σταφύλης Χρυσοβαλάντης, MD
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 37
  • Τόπος: Pasadena, CA
  • Bird of Prey
    • Αρχάριος μοντελιστής
Απ: αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 03:55:37 μμ »
Γεια σου φίλε και καλώς ήρθες!!!!

Πολύ γενική η ερώτησή σου γι'αυτο και θα σου απαντήσω όσο πιο καλά μπορώ.
Αφού κολήσεις όλα τα μέρη ενός κιτ θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχουν "προβλήματα" που προέκυψαν κατά τις κολήσεις: αν κάπου "έτρεξε" η κόλλα θα χρειαστεί να το τρίψεις με ψιλό γυαλόχαρτο  ή αν δημιουργήθηκαν "χάσματα" μεταξύ των μερών των πλαστικών θα πρέπει να τα κλείσεις με στοκο ή κάποιο παρεμφερές υλικό και στη συνέχεια να το τρίψεις με γυαλόχαρτο για το ισιώσεις και να μην φαίνεται.
Ίσως χρειαστείς αστάρωμα. Κάποιοι ασταρώνουν άλλοι όχι. Κάποιοι χρησιμοποιούν μια-δυο στρώσεις light grey χρώμα ή κατάλληλα primers, που κατασκευάζονται από εταιρίες όπως η TAMIYA (τα βρισκεις σε μοντελιστικά καταστήματα και e-shop).
Απο εκεί και έπειτα μασκάρεις το μοντέλο σου για να προστατέψεις το κοκπιτ και τις εισαγωγές από διαρροή χρώματος ή για να αναπαραστήσεις το καμουφλαζ που θες να φτιάξεις. Μπορείς να το κάνεις και free-hand, όπως λέγεται, με το χέρι και το βάφεις. Το αφήνεις για 24-48 ώρες να στεγνώσει το χρώμα.
Περνάς ένα gloss βερνίκι και αφού στεγνώσει κάνεις wash, δλδ το "βρωμίζεις" για να του αποδώσεις περισσότερο ρεαλισμό. Για περισσότερες πληροφορίες θα σε συμβούλευα να κάνεις "Αναζήτηση" στο φορουμ και θα βρεις πολλά.
Έπειτα περνάς τα decals και ένα βερνίκι ματ ή gloss, ανάλογα το αποτέλεσμα που θες(Συνήθως χρησιμοποιείται ματ)

Και είσαι έτοιμος!

Βέβαια καλό θα είναι να ρωτήσεις περισσότερο συγκεκριμένα  για το τι θες. Εδώ σου έγραψα πράγματα για τα οποία έχουν γραφεί ατέλειωτες σελίδες στο φόρουμ και έχουν γίνει ατέλειωτες συζητήσεις.

Καλώς ήρθες και πάλι και καλές κατασκευές!!!!


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 04:49:25 μμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  παρα πολύ παιδια για τις συμβουλες σας και θα της εφαρμοσω κατά γραμμα.εχω τελεισει  μοντελα από προπερσι…


Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 07:27:42 μμ »
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τις δουλειές σου μαζί μας :mrgreen:
Με λίγη προσοχή, υπομονή και τη βοήθεια όλων εδώ, μπορείς να βελτιώσεις πολλά πράγματα, να διευκολυνθείς και να ευχαριστηθείς τις κατασκευές σου ::salut::

Γ.
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 09:26:39 μμ »
πειτε τα σφαλματα μου για να μπορω να τα βελτιωσω,βασικα εγω μετα την συναρμολογηση βαφω με πινελο 1 το πολυ 2 χερια....οπωσ ειναι στισ φωτο...

Αποσυνδεδεμένος Indy

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2112
  • Age: 51
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 04:36:43 μμ »
Κάποιες ατέλειες...
- Το βάψιμό σου φαίνεται στρωτό, μερικά σημεία ίσως θέλουν προσοχή στο μασκάρισμα (πχ στην εξαγωγή του F-16 αρκετή ασάφεια, στο περίγραμμα της πτέρυγας του A-7 φαίνεται σαν να έχει "καβαλήσει" το κάτω χρώμα).
- Επίσης στο A-7 οι χαλκομανίες φαίνεται να είχαν κάποια προβλήματα (γυαλάδα, κακή εφαρμογή, πιτσιλιά στο χρώμα της πτέρυγας από το εθνόσημο). Αυτά συνήθως λύνονται αν μπουν οι χαλκομανίες πάνω από ένα χέρι παρκετίνης, χρησιμοποιώντας πάλι παρκετίνη σαν "βελτιωτικό" για να εφαρμόσουν και να εξαφανιστεί το διαφανές περίγραμμα.
- Το πλαίσιο της καλύπτρας του F-16 φαίνεται να "πετάει" αρκετά, εδώ το πρόβλημα είναι κατασκευαστικό, ήθελε δοκιμές πριν κολληθεί (dry-fit) και ανάλογο λιμάρισμα και τρίψιμο με ντουκόχαρτα διάφορων βαθμών.

Και κάποιες πιθανές βελτιώσεις...
- Αφού βάψεις τα βασικά χρώματα της κάθε παραλλαγής, μπορείς να κάνεις κάποια "ξανοίγματα" στο κέντρο επιφανειών και πάνελ, σπάζοντας το βασικό χρώμα με λίγο άσπρο. Άλλος τρόπος είναι με ξηρά παστέλ. Έτσι δείχνεις τη φθορά του χρώματος στις πάνω επιφάνειες του αεροπλάνου.
- Μετά το βάψιμο, περνάς ένα χέρι γυαλιστερό βερνίκι ή παρκετίνη και κάνεις ένα wash με αραιό μαύρο ή σκούρο χρώμα για να φανούν οι γραμμώσεις. Αν μείνεις μόνο στις γραμμώσεις, το μοντέλο θα φαίνεται καθαρό/φρεσκοβαμμένο και θα σκιαστούν τα όρια των πάνελ. Αν αφήσεις σκιές και πάνω στις υπόλοιπες επιφάνειες, δίνει την εντύπωση μπίχλας και καπνιάς λόγω χρήσης. Επιλογή δική σου ανάλογα με το τι θέλεις να αναπαραστήσεις.
- Πάνω από τα χρωματικά αυτά εφέ και τις χαλκομανίες, περνάς ένα τελικό χέρι ματ βερνίκι, για να γίνουν τα χρώματα ομοιόμορφα ως προς το φινίρισμα.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο ::salut::

Γ.
Qui tangit frangatur

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 01:31:03 μμ »
 ::salut:: ευχαριστω πολυ για τισ οδηγιες!!θα προσπαθησω να τις καταφερω στην εφαρμογη τους....

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1518
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2011, 07:03:17 μμ »

- Αφού βάψεις τα βασικά χρώματα της κάθε παραλλαγής, μπορείς να κάνεις κάποια "ξανοίγματα" στο κέντρο επιφανειών και πάνελ, σπάζοντας το βασικό χρώμα με λίγο άσπρο. Άλλος τρόπος είναι με ξηρά παστέλ. Έτσι δείχνεις τη φθορά του χρώματος στις πάνω επιφάνειες του αεροπλάνου.


Ειναι δυνατό να γίνει με πινέλο αυτη η τεχνική για ξανοιγμα στο κέντρο επιφανειών ? 

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 10:36:38 πμ »
Ειναι δυνατό να γίνει με πινέλο αυτη η τεχνική για ξανοιγμα στο κέντρο επιφανειών ? 
Ριξε μια ματια εδω. ::salut:: ::salut::
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,17691.0.html 

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1518
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 10:47:59 πμ »
Πολύ κατατοπιστικό.
Ευχαριστώ Λάμπρο. ::salut::

Spoiler (hover to show)

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 09:37:44 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΤΟΙΜΑZΩ ΕΝΑ MIRAGE F-1 ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΤΟΥ BLUE GRAY ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΑΣΗΜΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥ


ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΒΕΡΝΙΚΙ ΓΚΛΟΣΣ MODEL MASTER CUSTOM ENAMEL SYSTEM....ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΛΩΣΩ ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ???


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος balstaf87

  • Σταφύλης Χρυσοβαλάντης, MD
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 271
  • Age: 37
  • Τόπος: Pasadena, CA
  • Bird of Prey
    • Αρχάριος μοντελιστής
Απ: Αποριες για το βαψιμο αεροσκαφους
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:43:15 μμ »
Καλή συνέχεια φίλε μου! Και οτι χρειαστείς ξέρεις που να απευθυνθεις!!!

Αλλά σε παρακαλώ μην γράφεις κεφαλαία.....

 ::salut:: ::salut:: ::salut::


Tags: