Αποστολέας Θέμα: San Martin 1/90  (Αναγνώστηκε 15329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
San Martin 1/90
« στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:44:06 πμ »
Καλημεριζω το Forum
Με λενε δημητρη και αρχισα να ασχολουμαι με τον μοντελισμο απο τον νοεμβριο του 2009. Ξεκινισα με ενα αρκετα δυσκολο μοντελο το san martin.
Εχω δημιουργησει ενα blog προσωπικο που παρουσιαζω την δουλεια μου στο μοντελο. Το Blog λεγετε www.mondelismos.blogspot.com
και περιμένω να μπειτε και να δειτε την δουλεια αλλα και να πειτε την γνώμη σας ή και την συμβουλη σας.

Ευχαριστω και περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2010, 10:43:30 πμ »
Βλεπω οτι σιγα σιγα αρχισατε και μπαινετε στο blog μου.
Θα χαρω να δω τα σχολια σας καθως και την ψηφο σας.
Συχωρεστε μου την αναλυση των φωτογραφιων.... εχω καποιο θεματακι με την ψηφιακη μου και βγαζω απο το κινητο.
Πιστευω συντομα να αποκαταστησω το προβλημα και να απολαμβανουμε καθαρες φωτογραφιες χωρις να σας βγαζω τα ματια και χωρις να χανει και η λεπτομερια στην δουλεια του μοντελου

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:03:52 πμ »
Δημήτρη καλώς όρισες φίλε.Το μοντέλο σου από οτι μπορώ να διακρίνω φαίνεται πάρα πολύ καλό,είναι απίστευτο οτι ασχολήσε με τον μοντελισμό εδώ και μερικούς μήνες.Καλό θα ήταν αν θες να ανεβάσεις και στο συγκεκριμένο τόπικ καμιά φωτο για να είναι πιό ολοκληρωμένο το θέμα που άνοιξες.
Σίγουρα θα έχουμε να πούμε πολλά ,καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:40:50 πμ »
Ευχαριστω φιλε μου και καλως σας βρηκα.
Ειναι κατι που ηθελα να κανω εδω και πολυ καιρο αλλα μολις βρηκα την ευκαιρια την αρπαξα.
Δεν βιαζομαι να το τελειωσω και το καθε τι που βαζω πανω του προσπαθω να το κανω οσο καλυτερο γινεται. Για μενα ειναι μεγαλη χαρα που διαβαζω οτι η δουλεια μου ειναι καλη, ειδικα οταν αυτη η αποψη προερχεται απο ανθρωπους που ασχολουνται σοβαρα με τον μοντελισμο και εχουν γνωση του αντικειμενου.

 

 



Ευχαριστω
Δημητρης


Αποσυνδεδεμένος FOX-3

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 698
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 21, 2010, 12:47:07 μμ »
πολυ καλη δουλεια φιλε μεχρι τωρα μπραβο περιμένουμε καθαρές και λεπτομερείς φωτο
 το ξύλο και το πανί θέλουν τρελή υπομονή καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:14:11 μμ »
Ευχαριστω φιλε μου.
Οντως θελουν παρα πολυ υπομονη. Ομως αυτο που με ψιλοφοβιζει ειναι τα πανια. Βεβαια το ιδιο αισθημα ειχα και για το ξυλο πριν ξεκινησω αλλα με τον καιρο εχω εξικειωθει και μου φαινεται ευκολο. Πολυ πιθανο να γινει το ιδιο και με τα πανια μολις αρχισω και τα δουλευω.
Οσο για τις φωτο.....εχετε δικιο. Δεν ειναι και καλες και ετσι χανεται και η λεπτομερια στην δουλεια. Ελπιζω πολυ συντομα να λυσω το θεμα αυτο.

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:49:08 μμ »
Μην ανχώνεσαι υπομονή και βελονάκι και θα σαλπάρεις στα σίγουρα.....φαντάζομαι στα δίνει έτοιμα ραμένα ε;

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:55:11 μμ »
Φανταζομαι ναι.....
δεν τα εχω προσεξει και ουτε τα ανοιξα να τα δω....... θα τα δω οταν ασχολιθω μαζι τους.
Φιλε nemo υπομονη διαθετω αρκετη.... τεχνικα δεν ξερω πως θα τα παω. Θελω να πιστευω οτι θα τα καταφερω και τωρα που θα εχω την βοηθεια απο σας .....ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα γινει καλο.

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2010, 08:36:08 μμ »
Καλησπερα Δημητρη και καλως ηρθες στην παρεα μας! Εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια, συγχαρητηρια!!! Σου ευχομαι καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος kapten bisbics

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 317
  • Age: 34
  • Τόπος: Αιγάλεω
  • Νίκος
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2010, 08:42:09 μμ »
καλως ηρθες φιλε!!πολυ καλη δουλεια στα καταρτια και στα πανια ειναι ολη η ιστορια.μεχρι στιγμης αψογος!! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::icon_thumright::
Η δημιουργική στιγμή είναι σαν την ερωτική εξομολόγηση,
ΠΟΤΕ δεν προσχεδιάζεις πότε θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:27:27 μμ »
Καλως σας βρηκα παιδια.
Ειναι πολυ σημαντικο για μενα η γνωμη ανθρωπων που γνωριζουν και ασχολουνται σοβαρα με το αντικειμενο.
Ευχαριστω για τα καλα λογια και αυτο ειναι μια επιβραβευση για μια δουλεια που με την βοηθεια σας θα γινει οσο το δυνατο καλυτερη.

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 22, 2010, 05:10:52 μμ »
Welcome aboard... ::salut:: ::salut::

πολύ ωραία η δουλειά σου μέχρι τώρα... ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Τι διαστάσεις έχει το σκάφος; Έχει κάποια ιδιαίτερη ιστορική αξία;

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 23, 2010, 12:47:03 πμ »
ευχαριστω για το καλως ορισμα.
οι διαστασεις του ειναι

Κλίμακα 1:90
Μήκος 660mm
Ύψος 550mm
Πλάτος 260mm

Η γαλέρα San Martin χτίστηκε στην Πορτογαλία και έγινε ισπανικής ιδιοκτησίας το 1580. Ήταν η ναυαρχίδα της ισπανικής Armada. Στις 22 Μαρτίου 1588, Don Alonso Perez de Guzman, δούκας της Medina Sidonia, ναύαρχος του Armada, ξεδιπλώνει τα πανιά της γαλέρας. Το San Martin ήταν μεταξύ των σκαφών που είχε σωθεί από τις καταιγίδες και το πυροβολικό του αγγλικού στόλου.

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2010, 10:13:13 πμ »
Καλημερα στην παρεα.
Το Σ/Κ ολοκληρωσα τον στολισμό της γάστρας και εχω προχωρισει στην εργασία των καταστρομάτων. Εχω ολοκληρωσει πληρως τα δυο πισω καταστρωματα, κατασκευασα τα fittings που χρειαζοταν και τοποθετηθηκαν και τα κανονια.
Αγορασα ενα υπεροχο ακριλικο για να βαψω τα κανονια τα οποια βγηκαν εκπληκτικα. Ειναι ενα χρωμα μπρονζε σκουρο. Δεν το θυμαμαι σαν μαρκα και κωδικο.
Θα το δω και θα σας δωσω πληρη στοιχεια.
Συντομα θα ανεβασω και τις αναλογες φωτο για να δειτε.

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2010, 10:07:58 πμ »
Καλημερα στην παρεα.
Εχω πραγμα που σαλευει..... Δειτε και πειτε μου γνωμες.

Το Στολισμα εχει τελειωσει και απλα σας δειχνω την κατασταση των καταστρωματων πριν την εργασια......

     

Θα παρατηρησετε οτι πανω στα καταστροματα φαινονται οι νομεις και σε καποια σημεια υπαρχη λιγο κολλα που ξεπιδα.... Στις φωτο που ακολουθουν θα δειτε οτι εχω βαλει ενα πιχακι περιμετρικα σε ολα τα καταστρωματα ( αφου πρωτα καθαρισα προσεκτικα τις κολλες ) και στα σημεια που φαινονται οι νομεις αντιστοιχα εβαλα και εκει διπλο πιχακι.
Δειτε πως αρχιζω και φτιαχνω τα δυο πισω καταστρωματα και τα fitting που εχουν......



       

     

   

Δειτε και μια περιμετρικη αποψη.... Καποια ασπρακια που ισως φαινονται στις φωτογραφιες ειναι σκονη απο τις κατασκευες.

       

     

 

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2010, 04:33:21 μμ »
Εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά με τα ξύλα και τα καταστρώματα ,και από οτι φαίνεται πρόκειται για δύσκολο σκαρί.
Υπάρχουν δύο σχολές στην κατασκευή των ξύλινων ,ειδικά αυτών που υπάρχουν σε κιτ....
Στην πρώτη φτιάχνουμε το πλοίο όπως ακριβώς το δίνει η εταιρεία.Δηλαδή με τα ξύλα του και τα μεταλά του.Τα ορειχάλκινα κανόνια του και οτι άλλο μας δίνει.
Στη δευτερη ,προσπαθούμε να το φτιάξουμε με γνώμωνα την ρεαλιστικότητα και με την σκέψη πως θα ήταν το πραγματικό.
Εκεί παίζουν και φθορές από τη χρήση και το χρόνο.Αλλά τα μέταλα του κιτ βάφονται για να απόμιμηθούν τα πραγματικά χρώματα και υλικά.
Δηλαδή οι θυραιοί το σκάφους ενώ με την πρώτη λογική μένουν άβαφοι,με τη δευτερη βάφονται όπως οι πραγματικοί που ήταν ξύλινοι και οχι μεταλικοί.
Βέβαια μπορείς και κατά το δοκούν να πάρεις στοιχεία και από τις δύο σχολές για λόγους αισθητικής και βελτίωσης.Ελπίζω να μην σε κούρασα η δουλειά σου είναι εξαιρετική και το τελικό απότέλεσμα δεδωμένο....τα δύσκολα τα πέρασες (πέτσωμα)με μεγάλη επιτυχία.

Οι βάσεις των πυροβόλων ήταν ξύλινες καλό είναι να γίνουν στο χρώμα του ξύλου.Κάποια καράβια περισσότερο των επόμένων αιώνων τις είχαν ακόμα και κόκκινες.




Χοντρό σχοινί για την συγκράτηση του πυροβόλου κατά την οπισθοδρόμηση.

Καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 28, 2010, 04:44:00 μμ »
Φιλε Σταματη....
Ευχαριστω για τις συμβουλες και τα καλα λογια. Με τονονουν στην προσπαθεια για καλυτερο αποτελεσμα.
Τα κανονια ειναι μεταλικα (ολο το συστημα) και για αυτο το λογο βαφτικαν σε αυτο το χρωμα. Για την τεχνικη παλαιωσης δεν εχω την παραμικρη ιδεα ουτε πως γινεται αλλα ουτε και τι κανεις για να πετυχεις το αποτελεσμα.

Για το σκοινη που ανεφερες παρα πολυ σωστα το ειχα και εγω στο νου μου και θα ηταν το επομενο που θα ρωτουσα. Αφου λοιπον και εσυ εχεις αυτη την ιδεα και αρεσει και σε μενα δινοντας ρεαλισμο, θα το κανω οταν θα τελειωσω και τα υπολοιπα καταστρωματα και θα κανω ενα γενικοτερο retous.

Ευχαριστω
Δημητρης.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 28, 2010, 04:50:50 μμ »
Γι αυτό Δημήτρη σου είπα οτι μπορείς να κάνεις και συνδιασμό των λεγομένων ''σχολών''.Τα ξύλινα έχουν αυτό το καλό αν κατασκευαστικά είναι οκ τότε οτι και να κάνεις για καλοπισμό είναι σωστό,και το τελικό αποτέλεσμα ωραίο.
Τώρα για τους κυλίβαντες των πυροβόλων ένα καφε,κοκινο κιτρινο ή οτι άλλο χρώμα θες που να σου θυμίζει ξύλο,θα είναι σωστότερο.
Και μην νομίζεις οτι όταν θα φτάσεις στα πανιά έχεις τελείωσει.......την έχω πάθει...έχει πολύ δουλειά το άτιμο τα πάνι.
Και με του θυραιούς αν ξέρεις τα χρώματα θα ήταν ωραίο να βαφτούν.Θα δώσουν χρώμα στο γενικό σύνολο.  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 28, 2010, 04:53:29 μμ »
Δημήτρη ωραία δουλειά... ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Για τις βάσεις των πυροβόλων συμφωνώ με τον Σταμάτη, άμα googlάρεις το όνομα του πλοίου θα σου βγουν αρκετές φωτογραφίες.

Για σχοινιά κυκλοφορούν πολλά καλά προϊόντα, προς θεού μην βάλεις κλωστή ραψίματος, ίσως κάποιες συνθετικές κεντήματος να σου κάνουν...

Καλές δουλειές....

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 28, 2010, 04:57:34 μμ »
Ολα αυτα που με συμβουλευεις θα σημειωθουν και θα τα εξομιωσω στον Η/Υ για να δω το αισθητικο αποτελεσμα.
Παντως ειδα την κατασκευη που κανεις με την αναπαρασταση της θαλασσας και επαθα πλακα.
Φιλε μου ..... το πλοιο λες και ειναι στην θαλασσα.... τρομερη πιστοτητα και ρεαλιστικοτητα. Καταπληκτικη δουλεια....Συγχαριτητρια !!!!!

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 28, 2010, 05:02:32 μμ »
Τα καταστήματα που επισκευάζουν παπούτσια έχουν κάτι νήματα καταπληκτικά.Επίσης οι κλωστές  ντεμισε για βελονάκι έιναι πολύ καλές και σε υποκίτρινα μπεζ χρώματα.
Στείλτε την κοπελιά σας......η υπάλληλος κοιτάζει παράξενα και όλο ψι ψιψι και ψαψα ψα με τη δίπλα. :mrgreen: :mrgreen:

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος kapten bisbics

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 317
  • Age: 34
  • Τόπος: Αιγάλεω
  • Νίκος
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 28, 2010, 07:47:06 μμ »
Πολυ καλη δουλεια μεχρι στιγμης αψογος!!!!!
Ειδα αρκετες ομοιοτητες με το 1ο μου ιστιοφορο που ειχα κατασκευασει και μου ειχε παρει 2μιση χρονια...
αρκετη υπομονη θελει...και αγαπη σε αυτο που κανεις.. ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::
παραλληλα ανεβαζω και την φωτο :)))


Η δημιουργική στιγμή είναι σαν την ερωτική εξομολόγηση,
ΠΟΤΕ δεν προσχεδιάζεις πότε θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:12:10 πμ »
Καλημερα στην παρεα.
Τελικα οσο πιο πολυ ασχολησε με το σπορ τοσο πιο πολλες ιδεες και κολπα μαθαινεις για το καθε τι.
Φιλε kapten bisbics  το καραβι σου ειναι αψογο. καθαρη και ομορφη δουλεια που εχει γινει με αγαπη και μερακι.
Τι εχεις τωρα στα σκαρια ;;;;;

Ευχαριστω
Δημητρης

Αποσυνδεδεμένος kapten bisbics

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 317
  • Age: 34
  • Τόπος: Αιγάλεω
  • Νίκος
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 30, 2010, 01:06:20 μμ »
καλησπερα φιλε ntimis
Τωρα ειναι στα σκαρια το Αμεριγκο Βεσπουτσι που εχει αρκετη δουλει ακομη
και ο Τιτανικος που υπολειπονται καποιες λεπτομερειες ακομα για να τελειωσει...
Η δημιουργική στιγμή είναι σαν την ερωτική εξομολόγηση,
ΠΟΤΕ δεν προσχεδιάζεις πότε θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος ntimis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 49
  • Τόπος: αθηνα
    • Στατικός Μοντελισμός
Απ: San Martin 1/90
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 09, 2010, 09:12:26 πμ »
Χαιρετω την εκλεκτη παρεα.
Εκανα καποια δουλιτσα μεσα στο Σ/Κ και σας την διχνω για παρατηρησεις και σχολιασμο. Να σημειώσω οτι την ιδεα το C.Meno για τις δεστρες στα κανονια θα την υλοποιήσω μολις τελειώσω πληρως τα καταστρωματα. Αν και σχεδον δεν εχει μεινει τιποτα. απο την μια μερια μονο μενει να βαψω τα κανονια και να τα τοποθετησω.

     

 


Ευχαριστώ
Δημητρης






Tags: