Αποστολέας Θέμα: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24)!  (Αναγνώστηκε 40095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24)!
« στις: Μάρτιος 04, 2010, 08:59:36 μμ »
Θα αρχίσω το νέο μου πολύ-Θέμα με ένα κλασσικό κλισέ «Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι»» μιας και είναι αφιερωμένο στον πιο γρήγορο πιλότο που είδε πότε ο κόσμος της F1, στον μεγάλο, αξέχαστο και αδικοχαμένο Gilles Villeneuve. ::eusa_clap::


Είναι πολύ δύσκολο και ίσως μάταιο να εξιστόρησης τα κατορθώματα του μικροκαμωμένου Γαλλοκαναδού σε λίγες γραμμές. Από πού να ξεκινήσεις? Από το ανώτερο Car Control ως το χαρακτήρα μικρού παιδιού, ο Βιλνέβ ήταν μοναδικός σε ότι έκανε ή σε ότι οδηγούσε…
Ο Βιλνέβ πέτυχε μόλις 6 νίκες στην σύντομη καριέρα του στην Φόρμουλα 1, αλλά οι μνήμες που άφησε ως παρακαταθήκη στους οπαδούς του σπορ και το αγνό του πάθος για την ταχύτητα, ου εξασφάλισε μια αιώνια θέση στις καρδιές των απανταχού αυτοκινητόφιλων.
Έτσι, για τον οδηγό της Ferrari έχουν γραφτεί πάρα πολλά άρθρα και αφιερώματα και υπάρχουν εκατοντάδες ιστοσελίδες, φωτογραφίες και βίντεο στο διαδίκτυο…
Οι 4Τροχοι στο επιθανάτιο αφιέρωμα τους έγραφαν…

Spoiler (hover to show)

Μια πλήρης ιστοσελίδα – αφιέρωμα στον Ζιλ είναι η http://www.ventisetterosso.it/  ::icon_thumright::
Επίσης σας προτείνω να διαβάσετε την Βιογραφία του, από τον Gerald Donaldson. Πραγματικά αξίζει καθώς η περιγραφή ξεφεύγει από την απλή αναφορά σε αγωνιστικά γεγονότα, αλλά προσεγγίζει τον τρόπο σκέψης του Βιλνεβ…

Ως μεγάλος θαυμαστής του  :oops:, αποφάσισα να ξεκινήσω το παρόν project το οποίο με την ολοκλήρωση του, φιλοδοξεί να περιέχει όλα τα αυτοκίνητα και μονοθέσια σε κλίμακα 1/24 και 1/20 αντίστοιχα που οδήγησε ο μεγάλος Βιλνεβ…
Προφανώς δεν υπόσχομαι ότι θα κατασκευαστούν όλα τα μοντέλα με χρονολογική σειρά (για κάποια μοντέλα αναμένεται η κυκλοφορία τους ή η επανακυκλοφορία τους :wink:), πόσο μάλλον να κατασκευαστούν «μονορούφι» καθώς στο ενδιάμεσο θα ασχοληθώ και με άλλα project.

Για την διευκόλυνση σας/μου στη πρώτη σελίδα θα προσθέτω link, με το που ξεκάνει το κάθε διαφορετικό νέο μοντέλο…

  BMW 320i Gr.5 1977  - Finished

Lancia Beta Montecarlo Gr.5 - Giro di Italia 1979 - Finished

ΥΓ. Το Θέμα είναι αφιερωμένο στους ομοιοπαθείς overlord και nino1969… ::salut::
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς…
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24)!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2010, 09:03:32 μμ »
Το αφιέρωμα ξεκινάει με την ΒΜW 320i Gr5 της Tamiya στην 1/24, με την οποία ο Gilles έτρεξε μαζί με τον Eddie Cheever στον 6ώρο αγώνα του Mosport στον Καναδά. Ο αγώνας προσμετρούσε στο Endurance World Championship.  Το αποτέλεσμα για τους δύο πιλότους ήταν η τρίτη θέση γενικής και η πρώτη στην κατηγορία τους (Ο Villeneuve οδηγούσε για πρώτη φορά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο!), έχοντας ξεκινήσει από την 11η θέση της εκκίνησης.

Click to see the original size.

Το κιτ ανήκει στην παλιά σειρά της Tamiya, έχει ημερομηνία κατασκευής 1977  πάνω στα καλούπια, θέση για μπαταρίες, τρύπα στο σασί για διακόπτη on-off και διαθέτει υποτυπώδη ανάρτηση και καθόλου δισκόφρενα...  :(
Η εφαρμογή του είναι πάρα πολύ καλή και αν εξαιρέσης τις ελλείψεις σε λεπτομέρεια και τα σημάδια στο καλούπι λόγω ηλικίας, αποτελεί ένα κιτ που προσφέρεται για μια ευχάριστη και ξεκούραστη κατασκευή.
Βέβαια τα πράγματα αλλάζουν αν κάποιος αποφασίσει να προβεί στις πολλές βελτιώσεις που απαιτούνται. Αποφασίζοντας ότι ο στόχος μου δεν είναι η δημιουργία ενός υπερλεπτομερούς αντιγράφου της πραγματικής, αλλά μιας αναπαράστασης του αυτοκινήτου που οδήγησε ο Βιλνεβ, θα είμαι φειδωλός στην προσθήκη λεπτομέρειας και άρα σύντομος (ελπίζω :mrgreen:)…

Το πραγματικό αυτοκίνητο και το κιτ της Tamiya…


Μετά το άνοιγμα του κουτιού…
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

H απογοήτευση του κιτ είναι οι ζάντες…
Click to see the original size. Click to see the original size.

Τα πρωτότυπα σήματα του κιτ, αφορούν το αυτοκίνητο Νο.15 του Hans J. Stuck και για το λόγo αυτό προμηθεύτηκα τα αντίστοιχα του Studio27, για το αυτοκίνητο με το Νο.23 που αποτελεί το παρόν θέμα…
Click to see the original size. Click to see the original size.

Οι κλασσικές οδηγίες της Tamiya, για να πάρετε μια ιδέα των απαιτήσεων της κατασκευής…
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Ελπίζω να σας άρεσε η ιδέα μου και να απολαύσετε την κατασκευή.
Σχόλια και ιδέες είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα…
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την τιμή που μου κάνετε να παρακολουθείτε τις μοντερνιστικές μου αναζητήσεις…
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς… ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος overlord

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 202
  • Age: 52
  • Τόπος: Στην πολη που γραφεται με 2 "σ" και προφερεται με 2 "λ"..
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2010, 09:34:33 μμ »
Αβε Γιωργο!!Οι ομοιοπαθεις σε χαιρετουν!
Μεγιστο προτζεκτ για τον μεγιστο των πιλοτων απο εναν μεγιστο μοντελιστη ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Ανακαλω αμεσα ολες τις ιατρικες συμβουλες,σταματαω οτι κανω (...τα σταματημενα :oops: :oops:),χτυπαω καφεδακι,αναβω τσιγαρο οσο ακομα ειναι νομιμο σ'αυτη τη χωρα και καθομαι και σε χαζευω...Ξερω οτι το αποτελεσμα θα κανει περηφανους τοσο εμας οσο και τον Gilles,αν μπορει να δει κατι απο εκει που βρισκεται. ::salut:: ::salut:: ::salut::
Για τις ζαντες μη μασας,αν δεν θελεις να χρησιμοποιησεις αλλες ή αν θες αυτες οπωσδηποτε υπαρχει λυση,οποτε αν θες το συζηταμε εν καιρω.
Spoiler (hover to show)
Understeer is when you hit a wall with the front of your car.
Oversteer is when you hit a wall with the back.
Power is how fast you hit the wall.
Torque is how far you move the wall after the hit.

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2010, 10:09:15 μμ »
28 χρόνια ήδη χωρίς τον ΜΕΓΑΛΟ των μεγάλων  :(



Μπράβο σου βρε Γιώργο, ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση και εύχομαι κάθε επιτυχία στο δύσκολο και μεγάλο project που ξεκινάς.  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: Φυσικά και εννοείται ότι για οποιαδήποτε βοήθεια, απλά σφυράς  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος natna

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 362
  • Τόπος: Χαλκιδική - Καβάλα
  • Πάνος - Pashion for model cars!
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2010, 11:55:39 μμ »
Γιώργο το είχες προαναγγείλει και το περίμενα.
Όχι όμως από αυτό το αυτοκίνητο! :D
Περιμένουμε εναγωνίως.
Καλό κουράγιο!
Tόσα πολλά ωραία μοντέλα... Τόσο τεμπέλης εγώ...

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2010, 07:36:50 πμ »
Πολύ καλή η ιδέα σου και...μακρόπνοη!!!

Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η 312Τ4 του Καναδού στο 1/12 πάντα της Tamiya (έτσι για να σου βάλω φυτιλιές :mrgreen:)!!!

Για ζάντες κλπ μην ξεκινήσεις τίποτα διορθώσεις αν δεν εξαντλήσεις τα ...αποθέμετά μου (τουλάχιστον). Κάθονται και
είναι καλύτερα να τα εκμεταλευτείς.
Αναμένω request. ::salut:: ::salut::

Καλή αρχή!!!


Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6023
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2010, 08:32:59 πμ »
Ακόμα θυμάμαι ένα άρθρο από τις παλιές καλές εποχές των 4ΤΡΟΧΩΝ (από το 1984 πιθανότατα) με τον τίτλο "Βασιλιάδες χωρίς στέμμα" , το οποίο αναφερόταν στους μεγάλους οδηγούς της F1 που δεν στέφθηκαν ποτέ πρωταθλητές. Τίτλος που ταίριαζε γάντι σε θρύλους όπως ο Villeneuve ή ο Μοss.
Kαλή επιτυχία στο εγχείρημά σου  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος nakis92

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Age: 46
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2010, 09:22:52 πμ »
Καλή αρχή σού εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου στο σπουδαίο σου αυτό εγχείρημα και αναμένω την εξέλιξη του project!!
Κάτι τέτοιες στιγμές το σφίξιμο στο στομάχι είναι πολύ έντονο από το μίγμα των συναισθημάτων που προκαλεί η μνήμη του άδικου χαμού τέτοιων ανθρώπων που, όπως εύστοχα έχει ειπωθεί και για τον -δικό μου μεγάλο- Senna, δεν ήρθαν στη γη για βόλτα..

Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να μπορέσω να κάνω κι εγώ κάτι παρόμοιο για τον Ayrton..

Και πάλι καλή αρχή και.. κουράγιο (γιατί με τα μυαλά που κουβαλάς θα το χρειαστείς και πάλι  :) )!!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dakota

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 48
  • Τόπος: Φραπεδούπολη
  • Το μοντελάριν εστί φιλοσοφείν
    • aeroprint.shop
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2010, 12:58:45 μμ »
Σε περιμένουμε με αγωνία. Τρέλανε μας όπως μόνο εσύ ξέρεις.  :D
Coolantza model-maker

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2010, 11:53:45 μμ »
Φίλτατοι συμφορουμίτες σας ευχαριστώ για την υποστήριξη σας και την αποδοχή της ιδέας μου.
Ελπίζω να καταφέρω και το αποτέλεσμα να είναι ικανοποιητικό… ::icon_thumright::
Μια και προσφέρετε την βοήθεια σας, θα την εκμεταλλευτώ και θα σας ζητήσω φωτογραφικό υλικό από το εσωτερικό και τον κινητήρα… :wink:
Επίσης Overlord και Est.1976, τι ιδέες έχετε για τις ζάντες? Μπορούμε να κάμουμε κάτι… περιμένω… ::glossa::
Σας ευχαριστώ και πάλι… ::salut::
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:09:34 πμ »
Spoiler (hover to show)
Η πρησμένη Beta Montecarlo στα χρώματα της Allitalia θα συμπεριληφθεί στο μέλλον ::icon_thumright::... Απιστευτό αυτοκίνητο  σε αισθητική και ήχο ::eusa_clap::!!!!

28 χρόνια ήδη χωρίς τον ΜΕΓΑΛΟ των μεγάλων  :(

Κι όμως έχουν περάσει τόσα χρόνια  :(. Ακόμα θυμάμαι, αν και πιτσιρικάς, την μέρα που το άκουσα από την "ξύλινη" εκφωνήτρια της ΕΡΤ.
Ελπίζω, μέχρι τα 30χρονα να έχει ολοκληρωθεί το Θέμα...
Forza Gilles...

Γιώργο το είχες προαναγγείλει και το περίμενα.
Όχι όμως από αυτό το αυτοκίνητο! :D
 
Αφου με ξέρεις, πάντα κάνω εντυπωσιακή και απροσδόκητη είσοδο  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πολύ καλή η ιδέα σου και...μακρόπνοη!!!
Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η 312Τ4 του Καναδού στο 1/12 πάντα της Tamiya (έτσι για να σου βάλω φυτιλιές :mrgreen:)!!!

Φυσικά και δεν την ξεχνάω φίλε, οπως και την 126C2 των Rrotar/Revell...
Αμφοτερες τις έχω φτιάξει παλιοτερα, πριν την F190, και φυσικά υπάρχουν στο στοκ, μαζί με τις 312Τ2 και Τ3, πάντα σε 1/12. Μόνο η Τ5 μου έχει ξεφύγει (το κιτ τις protar φτάνει σε εξωφρενικές τιμές). ίσως κάνω μετατροπή από την Τ4 της Tamiya... Αλλά αυτά στο μέλλον...
Δες εδώ...
[IMGt]http://i547.photobucket.com/albums/hh451/gtziaf/P4070001.jpg[/IMGt]

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:15:24 πμ »
Γιώργο για δες εδώ  ::arrowred::  http://www.voiture-miniature.com/voiture_collection.php?id=311
Έχει μια παρόμοια της Minichamps σε 1/18 που δίνει κάποια καλή φωτό με κάμποση λεπτομέρεια στον κινητήρα  :wink:

ΥΓ σε τρώει να προσθέσεις το κατιτίς σου από λεπτομέρεια εεεεε;  :twisted: :twisted: :twisted: Σωστόςςςςςς  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:23:16 πμ »
Ακόμα θυμάμαι ένα άρθρο από τις παλιές καλές εποχές των 4ΤΡΟΧΩΝ (από το 1984 πιθανότατα) με τον τίτλο "Βασιλιάδες χωρίς στέμμα" , το οποίο αναφερόταν στους μεγάλους οδηγούς της F1 που δεν στέφθηκαν ποτέ πρωταθλητές. Τίτλος που ταίριαζε γάντι σε θρύλους όπως ο Villeneuve ή ο Μοss.
Kαλή επιτυχία στο εγχείρημά σου  ::icon_thumright::
Απίστευτο άρθο ::eusa_clap:: ::eusa_clap::, σε δύο συνέχειες αν θυμάμαι καλά, από την εποχή που οι 4τροχοί είχαν διαμάντια μέσα... Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο σήμερα.
Το άρθρο το έχω διαβάσει άπειρες φορές... Εκτός από τους  Villeneuve ή ο Μοss, αναφερόταν στο επίσης μεγάλο Peterson άλλα και στους, νομίζω, Regazzoni και Roitman ::icon_thumright::.
Η εποχή που η Φ1 ήταν άθλημα και οι πιλότοι ήρωες... ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Κάτι τέτοιες στιγμές το σφίξιμο στο στομάχι είναι πολύ έντονο από το μίγμα των συναισθημάτων που προκαλεί η μνήμη του άδικου χαμού τέτοιων ανθρώπων που, όπως εύστοχα έχει ειπωθεί και για τον -δικό μου μεγάλο- Senna, δεν ήρθαν στη γη για βόλτα..
Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να μπορέσω να κάνω κι εγώ κάτι παρόμοιο για τον Ayrton..
Ευκαιρία να ξεκινήσεις... ::salut::
Ιδίως τώρα που η Fujimi έβγαλε την fw16 (Ιμολα '94)...
Πότε δεν ήμουν μεγάλος fun του Άυρτον, εξαιτίας της κόντρας με τη Ferrari και τον εκτίμησα (κρίμα), κυρίως μετα το θανατό του...
Εχώ διαβάσει και έχω δει σχεδόν τα πάντα, από αφιερώματα που τον αφορούν, για να σχηματίσω μια εικόνα, οπότε αν το ξεκινησεις θα χαρώ να συνδράμω... Μην διστάσεις  ::icon_thumright::

Σε περιμένουμε με αγωνία. Τρέλανε μας όπως μόνο εσύ ξέρεις.  :D
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προχωρήσει και τίποτα σπουδαίο, μιας και ψιλοέτρεχα αυτη τη βδομάδα...
Ελπίζω σύντομα να έχω τα πρώτα βήματα...

Σας ευχαρισστώ και πάλι για τα σχόλια σας και θα σας είμαι υποχρεώς για κάθε βοηθεια, είτε αφορα φωτογραφικό υλικό έιτε για τις ζάντες...
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:30:28 πμ »
Γιώργο για δες εδώ  ::arrowred::  http://www.voiture-miniature.com/voiture_collection.php?id=311
Έχει μια παρόμοια της Minichamps σε 1/18 που δίνει κάποια καλή φωτό με κάμποση λεπτομέρεια στον κινητήρα  :wink:

ΥΓ σε τρώει να προσθέσεις το κατιτίς σου από λεπτομέρεια εεεεε;  :twisted: :twisted: :twisted: Σωστόςςςςςς  ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::  :mrgreen:
Σε ευχαριστω φίλε..
Τα βασικά θα βάλω... καμια ζωνίτσα και κανά καλωδιάκι :twisted: :twisted:
Απλά το εσωτερικό του κιτ μου φαίνεται πολύ άδειο...
Ελπίζω να βρούμε καμια κάλη φώτο και για τα ενδώτερα (αυτη του κινητήρα - πολύ καλή ::eusa_clap:: - Thanks!). Αν όχι δεν χάθηκε κι ο κόσμος... ::icon_thumright::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • Moderator
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:36:34 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα,καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:10:48 μμ »
Γιώργο, κάτι τέτοια  θα σου έκαναν? Είναι 2 διαφορετικά σετ.



Έχω και μια ερώτηση προς τους συνφορουμίτες αυτοκινητάδες: Το Διαδικτυακό κατάστημα bestbalsakits είναι εμπιστοσύνης??

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:18:04 μμ »
Γιώργο, κάτι τέτοια  θα σου έκαναν? Είναι 2 διαφορετικά σετ.

(Image removed from quote.)

Έχω και μια ερώτηση προς τους συνφορουμίτες αυτοκινητάδες: Το Διαδικτυακό κατάστημα bestbalsakits είναι εμπιστοσύνης??

Ευχαριστώ πολυ φίλε, αλλά χρειάζομαι ακτινωτές ζάντες... Αν δεν βρω κάτι παρόμοιο, θα κρατήσω αυτές του κιτ...
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου... ::eusa_clap::
Το bestbalsakits είναι απο τα πιο ενημερωμένα και μπορείς να βρεις αρκετά σπάνια πράγματα... Αλλά είναι πολύ-πολύ ακριβό...
Εχώ πάραγγείλει από αυτούς (κάτι ζώνες και κάτι σήματα, απο ότι θυμάμαι) μια δυο φορές και ήταν όλα οκ... 
Σε ευχαριστώ και πάλι  ::icon_thumright::
 ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 06, 2010, 12:38:55 μμ »
Ισως κάτι τέτοιο? Εδώ υπάρχουν τρύπες ανάμεσα στις ακτίνες.

[IMGt]http://i260.photobucket.com/albums/ii10/Serperoth/2010-03-06122729.jpg[/imgt]

Ευχαριστώ για τον Βέλγο. Βρήκα την Honda F1 με ΡΕ με €109.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 06, 2010, 03:22:38 μμ »
Ισως κάτι τέτοιο? Εδώ υπάρχουν τρύπες ανάμεσα στις ακτίνες.
(Image removed from quote.)

Φίλε είσαι κορυφή!!! ::eusa_clap:: Είναι ότι χρειάζομαι   ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Αν δεν τις χρειαζεσαι  :mrgreen: θα χαρώ να σε απάλλαξω από το βάρος τους  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Στείλε μου pm για τον τρόπο που μπορω να τις αποκτήσω... :wink:

Ευχαριστώ για τον Βέλγο. Βρήκα την Honda F1 με ΡΕ με €109.
Φίλε ψάξτο λίγο παραπάνω...
Εγω την δική μου (με PE) την πήρα γύρω στα 60-70 €, από Hong-Kong (Μέσω Εbay)...
Αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω... ::salut:: ::salut::
Σε ευχαριστώ πολύ - πολύ...
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος overlord

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 202
  • Age: 52
  • Τόπος: Στην πολη που γραφεται με 2 "σ" και προφερεται με 2 "λ"..
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 06, 2010, 08:22:39 μμ »
Γιωργο παρε τις ετοιμες ζαντες (που ειναι και υπεροχες),γιατι η λυση που θα σου προτεινα εγω ειναι η δυσκολη.Θα την αναφερω παντως για πιθανη μαζοχιστικη μελλοντικη χρηση απο οποιον ενδιαφερεται.
Λοιπον,παιρνεις την......τριβειοβουρτσα που εφτιαξες,αφαιρεις το προηγουμενο στελεχος που ηταν αρκετα φαρδυ και βαζεις ενα αλλο πιο στενο για να χωραει στη ζαντα.Πιστευω πως το καταλληλο φαρδος εχει ενα ξυλακι για σουβλακια (αθηναϊστι καλαμακια,γιατι μαλλον αρχισαν να βγαινουν και σε χυμο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:).
Τη συνεχεια φανταζομαι την καταλαβες,ντουκοχαρτο γυρω στους 600-800 βαθμους και τριψιμο απο την ΠΙΣΩ μερια της ζαντας με σκοπο να εξαφανιστει σιγα σιγα το παραπανησιο πλαστικο και να μεινουν μονο οι ακτινες (ειναι πιο ευκολο απ'οσο ακουγεται,τα χρωμιωμενα ειναι απο πολυ μαλακο πλαστικο,απλα θελει προσοχη μην τυχον και βγεις..απεναντι,αλλα δε σε φοβαμαι,εχεις κανει και χειροτερα.
Υπηρχε και ενα κιτ με ζαντες της BBS παλιοτερα (Fujimi?),αλλα αγνοω παντελως την συνεχεια ή μη της υπαρξης του.
Spoiler (hover to show)
Αααα,με την ευκαιρια παρε και μια φωτο απο τα art cars της BMW.Ειναι η 320 μετα την καλλιτεχνικη παρεμβαση του γνωστου καλλιτεχνη Lichtenstein.Δεν ειναι αυτο ακριβως που ψαχνεις,αλλα η φωτο ειναι πολυ υψηλης αναλυσης και φανταζομαι πως θα σου προσφερει ενδιαφερουσες πληροφοριεςhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/BMWLichtenstein.jpg
Καλη συνεχεια ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::
Understeer is when you hit a wall with the front of your car.
Oversteer is when you hit a wall with the back.
Power is how fast you hit the wall.
Torque is how far you move the wall after the hit.

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 06, 2010, 08:24:55 μμ »
Γιώργο έχεις pm

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2010, 08:33:44 μμ »
Αγαπητέ overlord έστειλα σ' εσένα κατά λάθος το pm που ήταν για τον Γιώργο. Με μπέρδεψαν οι Ferrari!!!

Σβήστο. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος overlord

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 202
  • Age: 52
  • Τόπος: Στην πολη που γραφεται με 2 "σ" και προφερεται με 2 "λ"..
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2010, 08:36:02 μμ »
ΟΚ,κατανοητο... ::salut::
Understeer is when you hit a wall with the front of your car.
Oversteer is when you hit a wall with the back.
Power is how fast you hit the wall.
Torque is how far you move the wall after the hit.

Αποσυνδεδεμένος natna

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 362
  • Τόπος: Χαλκιδική - Καβάλα
  • Πάνος - Pashion for model cars!
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 07, 2010, 01:41:49 πμ »
 ::glossa:: :lol: :lol: :lol:
Tόσα πολλά ωραία μοντέλα... Τόσο τεμπέλης εγώ...

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Gilles Villeneuve Tribute (στην 1/24 και 1/20)!
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 07, 2010, 11:42:09 πμ »
Γιωργο παρε τις ετοιμες ζαντες (που ειναι και υπεροχες),γιατι η λυση που θα σου προτεινα εγω ειναι η δυσκολη.Θα την αναφερω παντως για πιθανη μαζοχιστικη μελλοντικη χρηση απο οποιον ενδιαφερεται.
Λοιπον,παιρνεις την......τριβειοβουρτσα που εφτιαξες,αφαιρεις το προηγουμενο στελεχος που ηταν αρκετα φαρδυ και βαζεις ενα αλλο πιο στενο για να χωραει στη ζαντα.Πιστευω πως το καταλληλο φαρδος εχει ενα ξυλακι για σουβλακια (αθηναϊστι καλαμακια,γιατι μαλλον αρχισαν να βγαινουν και σε χυμο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:).
Τη συνεχεια φανταζομαι την καταλαβες,ντουκοχαρτο γυρω στους 600-800 βαθμους και τριψιμο απο την ΠΙΣΩ μερια της ζαντας με σκοπο να εξαφανιστει σιγα σιγα το παραπανησιο πλαστικο και να μεινουν μονο οι ακτινες (ειναι πιο ευκολο απ'οσο ακουγεται,τα χρωμιωμενα ειναι απο πολυ μαλακο πλαστικο,απλα θελει προσοχη μην τυχον και βγεις..απεναντι,αλλα δε σε φοβαμαι,εχεις κανει και χειροτερα.
Υπηρχε και ενα κιτ με ζαντες της BBS παλιοτερα (Fujimi?),αλλα αγνοω παντελως την συνεχεια ή μη της υπαρξης του.
Spoiler (hover to show)
Αααα,με την ευκαιρια παρε και μια φωτο απο τα art cars της BMW.Ειναι η 320 μετα την καλλιτεχνικη παρεμβαση του γνωστου καλλιτεχνη Lichtenstein.Δεν ειναι αυτο ακριβως που ψαχνεις,αλλα η φωτο ειναι πολυ υψηλης αναλυσης και φανταζομαι πως θα σου προσφερει ενδιαφερουσες πληροφοριεςhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/BMWLichtenstein.jpg
Καλη συνεχεια ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Πάρτε Tamiya μας έλεγαν... Πάρτε Tamiya, για να μην τρίβετε :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Φιλέ πραγματικά πολυ έξυπνη τεχνική, αλλά δεν ξερω κατα πόσο έχω το κουράγιο να το εφαρμόσω... σε αυτη τη φάση... Ξέρεις ακόμη αναρώνω :mrgreen: :mrgreen:
Πάντως θα το δοκιμάσω σε μια παλια ζάντα ή γρίλια. Τώρα για την Μπέμπα, αν δεν ταιριάξουν οι ζάντες του Est.1976, θα δω...
Σε ευχαριστώ πάντως για την χρήσιμη τεχνική (θα μου χρειαστει οπωσδήποτε και σε κάτι resin κιτ που θέλου άνοιγμα γρίλιες κλπ)
Η φώτο πολύ καλή ::icon_thumright::
Μια ανάλογη του εσωτερικού PLZ ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Γιώργο έχεις pm
Σε ευχαριστώ πραγματικά φίλε μου.. ::icon_thumright::
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Tags: