Αποστολέας Θέμα: Τρεχαντηρι  (Αναγνώστηκε 29676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 04:00:19 μμ »
Πραγματικα αυτη την κατασκευη την απολαμβανω με τα οποια λαθη της!

Και καλά κάνεις γιατί είναι υπέροχη κατασκευή και το τελικό αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.   ::icon_thumright:: ::icon_thumright::
Καλά τελειώματα.  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 04:13:42 μμ »
Να'σαι καλα Συμεων φιλε μου!!! Βλεπω και τα δικα σου και κατι παθενω!!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 06:16:29 μμ »
Πραγματικα αυτη την κατασκευη την απολαμβανω με τα οποια λαθη της!
Τα λάθη σου σε αυτό το μοντέλο και τα διορθωμένα σου στο επόμενο ....τα ξέρεις μόνο εσύ.
Μείνε στην "απόλαυση". :wink:
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 08:23:15 μμ »
καλησπερα ::salut::να ρωτησω κατι...λεμε για λαθη.....αλλα ποια ειναι αυτα?Δασκαλε Θαναση....καλα εισαι Δασκαλε? τα φωτα σου
Γιαννη...τελειο λεμε..... ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 08:40:56 μμ »
Εχει κατι ψιλα tripolitis, ενα απο αυτα το βρηκες εσυ, θυμασαι? Αλλα αν δεν κανεις λαθη δεν μαθαινεις!

Θαναση, για αλλη μια φορα πανσωστος!!! 

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 09:44:22 μμ »
Λοιπόν στο "λάθη" sorry ξέχασα να βάλω εισαγωγικά...
Κάθε μοντέλο έχει "λάθη"...τα γνωρίζει όμως μόνο ο μοντελιστής. Ο "θεατής" για να τα βρεί πρέπει να είναι διαβασμένος και να ξύσει
μπογιές.... :arrow:
Οπότε ας μένουμε όλοι στην απόλαυση... :!:  :D
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος yapanta

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 119
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • yapanta
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 10:49:21 μμ »
Γιάννη καλησπέρα
Θα συμφωνήσω με το Θανάση οτι τα περισσότερα "λάθη" που κάνουμε στο τέλος μόνο εμείς τα βλέπουμε και χαλάμε τη καρδιά μας. Αυτό όμως είναι και το κίνητρο για να προσπαθήσουμε να κάνουμε το επόμενο μοντέλο μας ακόμη καλύτερο.
Λίγες μέρες μόνο πέρασαν και η πρόοδος μεγάλη. Ένα μεγάλο μπράβο. Η φάση κατασκευής που βρίσκεσαι τώρα, να ξέρεις είναι η ποιό σημαντική, κρίσιμη. Μία σωστή και ακριβής βαφή, η αποφυγή χρήσης γυαλιστερών βερνικιών που κάνουν το μοντέλο μας να φαίνεται ψεύτικο, μία αρκετά προσεκτική διακόσμηση, και προπάντων η τήρηση της κλίμακας κατασκευής, είναι αυτά που θα δώσουν και τη τελική αληθοφάνεια στη κατασκευή μας. Τώρα θέλει λίγο περισσότερο προσοχή και λιγότερο βιασύνη. Ας καθυστερήσει λίγο δεν πειράζει.
Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω καλά, αλλά έλεγξε λίγο τις δέστρες (μπίντες) που έχεις τοποθετήσει στην πλώρη. Μήπως είναι λίγο μεγαλύτερρες από όσο πρέπει, ψηλότερες εννοώ. Μία καλή πρακτική είναι να τις συγκρίνεις (τις διαστάσεις) με άλλα σταθερά στοιχεία της κατασκευής σου δεδομένου (γνωστού) μεγέθους όπως π.χ. το παραθυράκι του σπιράγιου.

Αναμένω με ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Φιλικά... όπως πάντα
Με τιμή & εκτίμηση όπως πάντα και...
για παντα

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 11:11:20 μμ »
Θαναση, αλλη μια φορα, ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 11:20:16 μμ »
Γιάννη καλησπέρα
Θα συμφωνήσω με το Θανάση οτι τα περισσότερα "λάθη" που κάνουμε στο τέλος μόνο εμείς τα βλέπουμε και χαλάμε τη καρδιά μας. Αυτό όμως είναι και το κίνητρο για να προσπαθήσουμε να κάνουμε το επόμενο μοντέλο μας ακόμη καλύτερο.
Λίγες μέρες μόνο πέρασαν και η πρόοδος μεγάλη. Ένα μεγάλο μπράβο. Η φάση κατασκευής που βρίσκεσαι τώρα, να ξέρεις είναι η ποιό σημαντική, κρίσιμη. Μία σωστή και ακριβής βαφή, η αποφυγή χρήσης γυαλιστερών βερνικιών που κάνουν το μοντέλο μας να φαίνεται ψεύτικο, μία αρκετά προσεκτική διακόσμηση, και προπάντων η τήρηση της κλίμακας κατασκευής, είναι αυτά που θα δώσουν και τη τελική αληθοφάνεια στη κατασκευή μας. Τώρα θέλει λίγο περισσότερο προσοχή και λιγότερο βιασύνη. Ας καθυστερήσει λίγο δεν πειράζει.
Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω καλά, αλλά έλεγξε λίγο τις δέστρες (μπίντες) που έχεις τοποθετήσει στην πλώρη. Μήπως είναι λίγο μεγαλύτερρες από όσο πρέπει, ψηλότερες εννοώ. Μία καλή πρακτική είναι να τις συγκρίνεις (τις διαστάσεις) με άλλα σταθερά στοιχεία της κατασκευής σου δεδομένου (γνωστού) μεγέθους όπως π.χ. το παραθυράκι του σπιράγιου.

Αναμένω με ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Φιλικά... όπως πάντα


Γιαννη καλησπερα, ειλικρινα ευχαριστω πολυ για τα θετικα σχολια!!! Σωστη η παρατηρηση σου για τις δεστρες αλλα δεν τις εχω κολληση ακομα και δεν ειναι το τελικο τους υψος, απλα τις εβαλα προχειρα για να τσεκαρω αυτο ακριβως!!! Και παλι ευχαριστω πολυ! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 09:41:08 μμ »
Spoiler (hover to show)

[modbreak]Υπάρχουν και τα pm![/modbreak]

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 11:22:06 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι, λιγη ακομα προοδος στο καρναγιο και αν δειτε τιποτα στραβο παρακαλω να μου το επισημανετε!

Click to see the original size.Click to see the original size. Click to see the original size.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 06:27:38 πμ »
Γιάννη αν μου επιτρέπεις έχω να κάνω μια μόνο επισήμανση...:
Έχεις λαμπρό μέλλον.... :!: :wink:
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 09:07:19 πμ »
Γιάννη μου ,πραγματικά υπέροχο τρεχαντήρι .Τώρα για τη δουλειά σου είναι στα γνωστά για μας επίπεδα Κουτάγιαρ.Προσεγμένη δουλειά μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια και ένα φινίρισμα άψογο.Τα συνχαριτήρια μου φίλε και καλή συνέχεια.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 08:20:06 μμ »
Γιαννη παρα μα παρα πολυ ομορφο...δωσε και διαστασεις για τα τελαρα.......
να το στειλω και αυτο με pm???

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 09:28:15 μμ »
Θαναση σ'ευχαριστω ακομα μια φορα για τα καλα σου λογια και να εισαι σιγουρος οτι προσπαθω για το καλυτερο! Η γνωμη σου μετραει πολυ!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 09:31:41 μμ »
Σταματη φιλε μου καλε καλησπερα! Να'σαι καλα φιλαρακο μου, παντα με ανεβαζεις!!! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 09:40:22 μμ »
Καλησπερα tripolitis, σ'ευχαριστω πολυ! Τα τελαρα στην 1/30 βγαινουν περιπου 34χ22χ8mm, αλλα μη το δεσεις κομπο γιατι μου φαινονται λιγο μεγαλα! Θα το ξανατσεκαρω και μολις σιγουρευτω θα σε πληροφορησω! ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 12:42:19 πμ »
Ξεκινησα να φτιαχνω τον εργατη για τα διχτυα απο φυλλο και rod πολυστερινης! Παραθετω μερικες φωτο! Παρακαλω μην πυροβολητε τον μπασιστα ολοι μαζι γιατι ειναι καιρος που εχω να ασχοληθω με πλαστικο!!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος F.K

  • Σ.Π.Α.Π Αθάνατοι
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 299
  • Age: 25
  • Τόπος: Νεάπολη-Νίκαια
  • ModelTrains
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 05:25:24 μμ »
Απίστευτος ::salut:: ::proskino::
Καταπληκτική δουλειά και καλή συνέχεια. ::icon_thumright:: ::eusa_clap:: ::salut:: ::proskino:: ::keep_mod:: ::good_job_smilie::
Υ.Γ Έτσι μου έρχεται να......................................................πηδηχτώ από το παράθυρο. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τρένα και πάλι Τρένα!!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 10:50:32 μμ »
Aγαπητε μου νεαρε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:20:54 μμ »
εσυ θα με κανεις να κοψω το ατμισμα και να ξαναρχισω το καπνισμα ::eusa_clap::παρα μα παρα πολυ εξοχη δουλεια.....μπραβο βρε Γιαννη.....προχωραει και το δικο μου....ακομα στην καρινα και τα ποδοσταματα ειναι.....

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:35:08 μμ »
Καλησπερα tripolitis και σ'ευχαριστω πολυ ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jasonosaj

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 27
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 09:03:23 μμ »
υπεροχη δουλεια φιλε μου μου αρεσει πολυ η κουπαστη του και η αντιθεση που κανουν τα χρωματα :D :D :D :D ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::icon_thumright:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
current builds:half moon-billings
next builds:new bedford whaleboat-model shipways,benjamin w latham

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΤΑΓΙΑΡ ΓΙΑΝΝΗΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 701
  • Age: 70
  • Τόπος: Κερκυρα
    • http://i824.photobucket.com/albums/zz162/koytagia/submarines/DSC049480-1.jpg
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 09:20:18 μμ »
Νεαρε μου φιλε καλησπερα και σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!! Εχω δει δουλειες σου και επ'ευκαιρια να σε συγχαρω! ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος tripolitis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Age: 45
  • Τόπος: ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ
Απ: Τρεχαντηρι
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 10:23:00 μμ »
καλησπερα...σε πειραζει να ποσταρω εδω αλλη μια φοτο απο την καρινα μου για να μην ανοιγο δικο μου ποστ με μια φοτο?

Tags: