Αποστολέας Θέμα: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π  (Αναγνώστηκε 15568 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 02, 2006, 03:56:05 μμ »
Παράθεση
Νομίζω ότι για τα επόμενα τεύχη πρέπει να γραφτείς συνδρομητής :wink:

Μπα δε νομιζω :o

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 03, 2006, 12:39:28 πμ »
Πριν λίγο στο περίπτερο της γειτονιάς μου είδα να έχει το Νο9 Fw-190. Προτίμησα να πάρω το Model Expert. :wink:

Αποσυνδεδεμένος staticjim

  • 3 Birds sitting ......
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1277
  • Τόπος: UK , Manchester
  • Sotiropoulos Dimitris
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 03, 2006, 01:08:25 πμ »
Απογοητεύτηκα τόσο από την ποιότητα των Spitfire και P-38 που σταμάτησα να τα παίρνω. Όσο για το Zero ούτε καν το έβγαλα απ'το κουτί του. Μου μυρίζει πάντως αυτό που γίνεται κάθε φορά με τη DeAgostini: Μεγάλη διαφημιστική καμπάνια, πρώτη μούρη στα περίπτερα τον πρώτο καιρό και μετά δεν ξέρει κανείς αν συνεχίζουν να κυκλοφορούν.

Επειδη η γυναικα μου δουλευει σε βιβλιοπολειο 8 χρονια τωρα η συγκεκριμενη εταιρια δουλευει οπως λεει ο φιλος παναγιωτης ..... κανει την καμπανια τρεχουν ολοι να παρουν και μετα πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να σου το στελνουν....και για να μην παρεξηγηθω δεν το κανει επιτιδες το γραφει στις οδηγιες μεσα στις πρωτες εκδοσεις της.Τωρα κατα ποσο ειναι συνεπης δεν το γνωριζω.
Προσωπικη αποψη δεν νομιζω οτι αξιζουν ουτε για 4 ευρω που τα δινουν και εξαλου η ουσια του μοντελισμου ειναι η κατασκευη πιστευω  :)

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 03, 2006, 02:08:45 μμ »
τελικα κυκλοφορει κανονικα...
μετα το HURRICANE βγηκε το F4U CORSAIR (8o τευχος) και το FW-190 (9ο τευχος).

Αποσυνδεδεμένος Vasilis 07

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 580
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 21, 2007, 06:48:11 μμ »
Όποιος παρακολουθεί την σειρά μπορεί να δώσει μερικές πληροφορίες για το πία αξίζουν (έχω μόνο τα 2 πρώτα).Όσες φορές την πετύχα στο περίπτερο (όπως τελευταία με το Me-262) παρατηρώ ότι τα περισσότερα αεροσκάφοι είναι βαμμένα πράσσινα  :?

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 21, 2007, 08:36:36 μμ »
Exω αναφερθεί στην deagostini σε άλλο θέμα που πόσταρα, στην κατηγορία διάφορα θεματα σχετικά με τις ενοχλήσεις που μου κάνουν συναδελφοι στην δουλιά σχετικά με τα μοντελα της.

αντικειμενικά έχω να πω τα παρακάτω:
1. τα μοντέλα των α/φων είναι ixo. Μεχρι που ξεκίνησε η διανομη τους απο την deagostini, βρίσκαμε καποια απο αυτά στην Αθήνα σε τιμες 20-26 Ευρώ. Τωρα τα βρίσκεις στα περίπτερα καθε 2 εβδομαδες 9,95 ευρώ.
2. Μερικές φορές το περιοδικό που τα συνοδεύει έχει και κατι ενδιαφέρον.
3. Προσοχή στα σκέλη προσγείωσης τους. Ειναι πλαστικά, ΔΕΝ εχουν μεγάλη αντοχή, είναι πολύ πιο ευλύγιστα από αυτά που έχουμε συνηθίσει, υποστηρίζουν μεγαλύτερο βάρος γιατί είναι μεταλλικό το αεροσκάφος και σε μεγάλο καυσωνα ενδέχεται να λυγίσουν.

4. Δεν έχουν εσωτερική λεπτομέρεια σε πιλοτήριο θυρίδες - και βέβαια καθόλου κινούμενες επιφάνειες ελεγχου.
5. Ολα της σειράς αποτελούνται από μεταλλική άτρακτο και μεταλλικές πτέρυγες ενωμενες μεταξύ τους. Στο ανω μερος των πτερυγων από το χείλος προσβολής μεχρι και το χείλος εκφυγής εκεί που ενωνοντια με την ατρακτο σχηματιζίζουν αντιαισθητικό χαντάκι.
6. Πολλές φορές οι καλύπτρες και οι έλικες δεν εφαρμόζουν καλά στην μεταλλική άτρακτο.

7. Αν δεν σας αρέσουν όλα τα παραπάνω και θέλετε μεταλλικό ετοιμο αεροσκάφος μπορείτε να βρείτε πολύ καλά κομμάτια από 25 ευρώ άλλων εταιριών φυσικά.

8. Ειναι γεγονός οτι καποια στεκουν πολύ καλά εαν τους γίνει ένα λέρωμα. Φίλος μοντελιστής που ασχολείται μόνο με β' παγκόσμιο πόλεμο και που δεν έχει οικονομικό πρόβλημα το κάνει συχνά.

9. Δεν είναι όλα βαμμενα εξίσου καλά. Υπάρχουν διαφορές και ατέλειες ανάμεσα σε αντίτυπα του ίδιου μοντέλου. Για το λόγο αυτό συνιστώ να μην γίνετε συνδρομητές αλλά να βλέπετε τι κυκλοφορεί και να αποφασίζετε εαν θέλετε να προβείτε στην αγορά του.

10. Δεν έχω ούτε τα μισά από οσα έχουν κυκλοφορήσει. Νονίζω είμαστε στο νο 19 το Me262.
Προσωπικά μου άρεσε το P-51, to Spitfire που το είδα σε φίλο, το ιταλικό folgore?, το γιαπωνέζικο που κυκλοφόρησε πρόσφατα σε ενα εντυπωσιακό καμουφλάζ, το γαλλικό Dewoitine και το Μιg-9. Συπτωματικά κανενα πράσινο. 

11. Εχω την εντύπωση οτι δεν αποδίδεται πιστά το πραγματικό ααεροσκάφος (ειδικά στο Μιg-9 που το πήρα μόνο και μόνο για το σύνθημα που ήταν γραμένο στην άτρακτο, βρήκα πολλά λάθη) και αυτό με απωθεί. Κάποιοι όμως τα αγοράζουν σαν τρελλοί - όπως με διαβεβαιώνει γνωστός μου ταχυδιανομέας που πήζει απο την deagostini

12. Το προηγούμενο Σάββατο φίλος χειριστής ελικοπτέρου μου ζήτησε να βρώ τα τεύχη για το ελικόπτερο. Τα βρήκα και τα 3 του τα πήγα και έφυγε το χαμόγελο από το πρόσωπο του. Βέβαια μου τα πλήρωσε...αλλά ήτνα κάπως διαφορετικά από ότι τα έβλεπε στην

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 22, 2007, 02:50:11 μμ »
Παιδιά εγώ τα έχω αγοράσει όλα.....Ο λόγος είναι ότι επειδή δεν φτιάχνω συχνά β’ παγκοσμίου πολέμου και η σειρά περιέχει σχεδόν τα περισσότερα α/φοι  μου άρεσε σαν ιδέα συλλογής. Από ποιότητα μερικά είναι καλά και μερικά όχι.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο ramfighter για τις περισσότερες παρατηρήσεις του αλλά δεν θα συμφωνήσω σε αυτό που λεει σχετικά με την κλίμακα. Είναι πιστά 1/72 γιατί μερικά τα έχω συγκρίνει με παλιότερα που είχα και οι διαστάσεις ήταν οι ίδιες.
 
Δεν πιστεύω πάντως ότι θα ολοκληρωθεί η σειρά στα 50 τεύχη που έχουν προ-αναγγείλει. Θα την τελειώσουν σίγουρα πιο μπροστά όπως είχαν κάνει παλιότερα με την καταπληκτική συλλογή των Airplanes που ενώ έλεγαν ότι θα ολοκληρωθεί στα 120 τεύχη την σταμάτησαν στα 80 περίπου...
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 22, 2007, 05:12:48 μμ »
Να ρωτήσω κατι άλλο. Εαν μετά την σειρά των αεροσκαφών, βγάλουν άρματα 1/72 θα τα αγοράσουμε?

Αποσυνδεδεμένος Vasilis 07

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 580
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 12:10:56 πμ »
1. τα μοντέλα των α/φων είναι ixo. Μεχρι που ξεκίνησε η διανομη τους απο την deagostini, βρίσκαμε καποια απο αυτά στην Αθήνα σε τιμες 20-26 Ευρώ. Τωρα τα βρίσκεις στα περίπτερα καθε 2 εβδομαδες 9,95 ευρώ.


ixo  :?: Αυτό που λές θετικό μου ακούγεται γιατί μάλλον πρίν ήταν υπερτιμημένα.

7. Αν δεν σας αρέσουν όλα τα παραπάνω και θέλετε μεταλλικό ετοιμο αεροσκάφος μπορείτε να βρείτε πολύ καλά κομμάτια από 25 ευρώ άλλων εταιριών φυσικά.

Εννοείς της ίδιας εταιρείας με αυτά που προσφέρειη Deagostini.Ενδιαφέρομαι να πάρω κάποια Zero,Hurricane,B-17,Bf-109,Lancaster,Corsair.Πές μου άν μπορείς σε ποίο κατάστημα να κοιτάξω και αν ξέρεις και κανένα ιντερνομάγαζο να δώ τίποτα  :wink:


Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 01:36:19 μμ »
Αναφορικά με τα μοντελα αεροσκαφών της Ixo models δεεν μπορώ να ξερω εαν ηταν υπερτιμημενα, γιατί δεν ξέρω με τι τιμες χονδρικής τα είχαν προμηθευτεί οι μαγαζάτορες. Και μην ξεχνας οτι α)  η DeAgostini λειτουργεί διαφορετικά από ένα κατάστημα, γιατί κανει πώληση των προϊοντων της μεσω των πρακτορειων τύπου και β) μιλαμε για τελέιως διαφορετικά μεγέθη ως προς τα νούμερα των πωλήσεων.

Τα μοντελιστικά καταστήματα της αθηνας έχουν καποια μεταλλικά αεροσκάφη σε κλιμακες 1/72 κυρίως. Εαν θυμαμαι καλά, οι εταιρίες πρεπει να είναι dragon, hobby masters και force of duty.  Μπορει να βρεις και το F-104G "Ολυμπος" εαν σε ενδιαφερει. Κατασκευαστικά είναι κλάσεις ανώτερα απο την ixo. Αλλά δεν φτάνουν τα πλαστικά μοντελα σε λεπτομερειες.

Μεταλλικό αεροσκαφος δεν έχω ψωνίσει ποτέ από το διαδίκτυο, οπότε δεν εχω να προτείνω οποιοδήποτε. Στο περιοδικό Αviation Monthly που το διαβαζω σποραδικά, έχω δει κατι καταχωρήσεις για μεταλλικά αεροσκαφη, αλλά με ακριβες τιμες για το βαλάντιο μου.
Ξερω οτι υπαρχει μία εταιρία , η Franklin Mint DieCast, που βγάζει ωραία αυτοκίνητα και αεροσκαφη.Tυχαίνει να έχω μία φωτογραφία:

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 29, 2007, 09:06:05 μμ »
Να ρωτήσω κατι άλλο. Εαν μετά την σειρά των αεροσκαφών, βγάλουν άρματα 1/72 θα τα αγοράσουμε?
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ θα τα 'παιρνα γ@μιώντας. Τα έτοιμα μπορούν να προσφέρουν κομμάτια διά της αντιγραφικής μεθόδου για πολλά projects. :twisted:
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Fantasma337

  • ACIG Team Member
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 900
  • Τόπος: Αθήνα
    • http://acig.org
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 01:32:13 πμ »
Τα μοντελιστικά καταστήματα της αθηνας έχουν καποια μεταλλικά αεροσκάφη σε κλιμακες 1/72 κυρίως. Εαν θυμαμαι καλά, οι εταιρίες πρεπει να είναι dragon, hobby masters και force of duty.  Μπορει να βρεις και το F-104G "Ολυμπος" εαν σε ενδιαφερει.

Ο Όλυμπος http://www.hobbymastercollector.com/HA1003OlympusF-104G.html
πωλείται στον Παπασωτηρίου στον Ελ.Βενιζέλο...
ACIG Team Member
http://hafcphotos.cs.net/

ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 02:08:59 πμ »
H μοντελοτεχνική έφερε μερικά wiki που έτσι και τα βαλεις δίπλα στα deagostini σου έρχεται να μην ξαναγοράσεις deagostini ποτέ σου. (ιxo δηλαδή)

Την προηγούμενη εβδομαδα αγοράσαμε για έν φίλο τον ολυμπο της hobby masters. Πολυ καλο μοντελο εαν δεν βάλει κανεις τους οικτρους sidewinder. συστηνεται και για το πολύ καλό βαψιμο και για την ωραία βαση του. Το φέρνει ο Καλφάκης.

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:21:10 μμ »
αποπειρα βαφης με ακρυλικα στη μεταλλικη επιφανεια των Α/Φ αυτων θα εχει επιτυχια :?: :?: :?:

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:36:00 μμ »
Γυμνη μεταλλική επιφανεια δεν έχει κανενα απο αυτά. Ειναι όλες βαμμενες.
Λογικα της deagostini που ειναι τα χειρότερα ποιοτικά να δεχονται κανενα wash και να δείξουν καλύτερα.
τωρα που το σκεφτομαι, αξιζει να ξυσουμε και τα χείλη προσβολής των πτερύγων για περισσότερη αληθοφάνεια.

Αποσυνδεδεμένος KostasT

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2490
  • Age: 56
  • Τόπος: Ουαλλια/Αθηνα
  • Κωστας Τσιπας
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:41:11 μμ »
Κανονικα μετα απο λιγο τριψημο πρεπει να δεχεται οτιδηποτε χρωμα :?: :?:
Τωρα με τι το τριβει κανεις, αυτο με τα λεπτα συρματακια steel wool (σορρυ δεν θυμαμαι ονομα) για πιατα θα κανει δουλεια :?:
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
Τι τραβαει η ανθρωποτητα...................................

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 07:18:28 μμ »
Να ρωτήσω κατι άλλο. Εαν μετά την σειρά των αεροσκαφών, βγάλουν άρματα 1/72 θα τα αγοράσουμε?
Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ θα τα 'παιρνα γ@μιώντας. Τα έτοιμα μπορούν να προσφέρουν κομμάτια διά της αντιγραφικής μεθόδου για πολλά projects. :twisted:
Επανερχομαι  στο ερώτημα αυτό μετά απο δραματικές :?: εξελίξεις. Η Deagostini έβγαλε δοκιμαστικά σε επιλεγμένα σημεία πώλησης :!: :!: και άρματα 1/72 για να δει τι απήχηση θα έχουν στο αγοραστικό κοινό. Κρίνετε και μόνοι σας.

Η ερπύστρια είναι σε χρώμα πράσινο και είναι απο μαλακό πλαστικό. Η φωτογραφία με φόντο τον λόφο του Φιλοπάππου ήταν μια αποτυχία  :oops: :oops:

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 07:24:08 μμ »
το πρωτο αρμα πιο ηταν?

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 07:44:17 μμ »
Δεν ξέρω. Τυχαία βρήκα σήμερα το sherman που είναι το 2ο της σειράς. Το τρίτο -εαν βγεί - θα είναι Τ-34/76. Τουλάχιστον έμαθα πως προέκυψε ο όρος τανκ απο το περιοδικό γιατί κατα τ΄'αλλα δεν αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis 07

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 580
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 07:56:58 μμ »
Απο αυτά που βλέπω πάντως δέν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ τα Leo 2 A5 & Merkava ίσως τα χτυπήσω.Πάντως ούτε στο site η εταιρεία αναφέρει γι αυτήν την σειρά :roll:.Πολύ περίεργη η όλη κίνηση...

Στα μαχητικά του Β' ΠΠ γνωρίζει κανείς που παρακολουθεί την σειρά που βρισκόμαστε καθώς και για το ποιά αεροσκάφοι αξίζουν για αγορά ?

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 07:57:56 μμ »
Στη Θεσσαλονίκη που θα τα βρούμε??????????????????
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 07:59:26 μμ »
Στα μαχητικά του Β' ΠΠ γνωρίζει κανείς που παρακολουθεί την σειρά που βρισκόμαστε καθώς και για το ποιά αεροσκάφοι αξίζουν για αγορά ?

εγω σταματησα νωρις να τα παιρνω...εδω εχω τοσα για φτιαξιμο,τα ετοιμα με μαραναν :lol: :lol: τεσπα νομιζω εχουν βγει καμια 30αρια :o

Αποσυνδεδεμένος Costas 1/72

  • Unicus Ac Immortalis II
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1338
  • Age: 46
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • ΝΟΜΟΙΣ ΠΕΙΘΟΥ,αλλιώς κίτρινο κορδόνι που σας έφαγε
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 08:02:23 μμ »
36 και πάμε για το 37 (Ηe 162 Salamander/Volksjaeger). Επανβαλαμβάνω το ερώτημά μου για τα 72άρια άρματα: Που, πως, πότε για Θεσσαλονίκη?
ΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 08:35:31 μμ »
Δεν ξερω και εγω τίποτα παραπάνω. Αυτό που προτείνω είναι να βρείτε καποιο απο τα επιλεγμένα σημεία πώλησης και να ξετιναξετε το στόκ για να φανεί οτι υπάρχει ενδιαφέρον. Στην Αθήνα για να σας δώσω ενα μέτρο σύγκρισης, σε ολόκληρο τον άξονα Πανεπιστημίου - Σταδίου, το έχει μόνο ένα περίπτερο και όχι το κεντρικό στην κλαυθμώνος :!:

Αποσυνδεδεμένος SnakeEye

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 936
  • Age: 49
  • Τόπος: Κομοτηνή
  • Si vis pacem para bellum
Απ: DeAgostini:Μαχητικα Αεροπλανα του Β' Π.Π
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 01:05:43 πμ »
Το πρώτο άρμα ήταν το King Tiger στην τιμή των 3.99 Ευρώ. Εδώ στην Κομοτηνή πάντως κυκλοφορεί σε όλα σχεδόν τα περίπτερα.
Στα αεροπλάνα το τεύχος 33 είχε το He-219 UHU που λόγω μεγέθους τουλάχιστον άξιζε τα λεφτά του.
Στο ιταλικό site της εταιρείας έχει πληροφορίες για τη σειρά με τα άρματα.
Σε ΑΥΤΗ την σελίδα πατήστε εκεί που γράφει Visualizza il piano completo dell'opera>>> και εμφανίζεται η λίστα. Τα αεροπλάνα πάντως δεν κυκλοφορούσαν με την ίδια σειρά που τα είχε το ιταλικό περιοδικό.
Και ΕΔΩ έχει πληροφορίες για τα άρματα.

Tags: