Αποστολέας Θέμα: Το Αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.  (Αναγνώστηκε 11848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Heater

  • Don't phuck with the niners
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1214
  • Τόπος: inside a purple haze
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 28, 2009, 12:27:33 πμ »
Παναγιωτη αν μπορω να συμπληρωσω μερικα πραγματακια σε αυτο το πολυ καλο τοπικ που ανοιξες, απλα για να ξερουμε και τι μπορει να παει στραβα.
-Αερας κατω απο το αλουμινοχαρτο
Μπορει οπως βαζουμε το αλουμινοχαρτο να παγιδευθει αερας απο κατω και να δουμε μικρες φουσκαλες οπως στην περιπτωση με τις χαλκομανιες. Δυο λυσεις:
α) Πιεζουμε κυκλικα στο σημειο εκεινο ωστε να σπρωξουμε την φυσαλλιδα προς τα εξω.
β) Βγαζουμε το αλουμινοχαρτο, καθαριζουμε το μοντελο απο την κολλα με διαλυτικο για χρωματα σμαλτου (white spirit) και ξανακανουμε την διαδικασια απο την αρχη.

-Ζαρες στο αλουμινοχαρτο
Ας ειναι καλα ο ταχυτροχος. Βαζουμε το μπεζ σφουγκαρακι γυαλισματος στον ταχυτροχο, και με μεσαιες στροφες και κυκλικες κινησεις του χεριου τριβουμε το σημειο που εχει κανει ζαρες. Μπορει να μην φυγουν τελειως, αλλα η εμφανιση θα βελτιωθει κατα πολυ.
1/32 F-16D 52+
1/32 TA-7C

Αποσυνδεδεμένος Panos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 316
  • Age: 48
  • Knowledge talks, wisdom listens.
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:52:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ελπίζω να βοηθήσει.
Παράθεση
Παναγιωτη αν μπορω να συμπληρωσω μερικα πραγματακια σε αυτο το πολυ καλο τοπικ που ανοιξες, απλα για να ξερουμε και τι μπορει να παει στραβα.
Heater είσαι κορυφή  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::icon_thumright:: ....και σε ευχαριστώ για την συμπληρωματική, τρομερά χρήσιμες info  ::icon_thumright::!

Αποσυνδεδεμένος Heater

  • Don't phuck with the niners
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1214
  • Τόπος: inside a purple haze
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 29, 2009, 12:25:05 πμ »
Παναγιωτη κατι ακομη που ανακαλυψα σημερα.
Σε αρκετα μοντελα τα πιρτσινια ειναι πολυ 'αχνα' με αποτελεσμα το αλουμινοχαρτο να τα καλυπτει και να μην βγαινουν στην επιφανεια οπως θα θελαμε. Μια λυση που δοκιμαζουν αρκετοι ειναι να ξανα-χαραζουν τα πιρτσινια, αλλα ειναι τρελη δουλεια. Ενας πιο γρηγορος τροπος ειναι παλι με το σφουγγαρακι γυαλισματος και τον ταχυτροχο σε μεσαιες στροφες. Περναμε το αλουμινοχαρτο χωρις μεγαλη πιεση..απλα να ακουμπαει την επιφανεια, και (μαλλον λογω ταχυτητας περιστροφης και δεν ξερω και εγω τι αλλο) τα πιρτσινια εμφανιζονται ολοζωντανα στην επιφανεια του αλουμινοχαρτου.
1/32 F-16D 52+
1/32 TA-7C

Αποσυνδεδεμένος Panos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 316
  • Age: 48
  • Knowledge talks, wisdom listens.
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 29, 2009, 12:44:47 πμ »
Παράθεση
Σε αρκετα μοντελα τα πιρτσινια ειναι πολυ 'αχνα' με αποτελεσμα το αλουμινοχαρτο να τα καλυπτει και να μην βγαινουν στην επιφανεια οπως θα θελαμε
Φίλε μου για άλλη μια φορά  ::eusa_clap::::eusa_clap:: επειδή προσωπικά την έχω πατήσει και τα πέρναγα ένα-ένα με την οδοντογλυφίδα... Πολύ πιο γρήγορος και αποτελεσματικός ο τρόπος σου!  ::icon_thumright:: (Μόνο προσοχή με τον ταχύτροχο και την κλίση του, ώστε τα  μεταλλικά του μέρη να μην ακουμπήσουν κατά λάθος το μοντέλο)..  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Heater

  • Don't phuck with the niners
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1214
  • Τόπος: inside a purple haze
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 29, 2009, 01:11:59 πμ »
Παράθεση
(Μόνο προσοχή με τον ταχύτροχο και την κλίση του, ώστε τα  μεταλλικά του μέρη να μην ακουμπήσουν κατά λάθος το μοντέλο).. 

Απολυτα σωστο αυτο που εγραψες παναγιωτη... ::eusa_clap::μιας και το σφουγγαρακι για να 'βιδωσει' αφηνει εκτεθιμενη την ακρη της βιδας..και οπου ακουμπησει η μυτη..bye bye αλουμινοχαρτο!!!
1/32 F-16D 52+
1/32 TA-7C

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 30, 2009, 04:25:39 μμ »
Λέω να το δοκιμάσω το αλουμινόχαρτο στο επόμενο F86 μου...!

Αποσυνδεδεμένος Ripper

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 12, 2009, 07:16:09 μμ »
Εχει δοκιμασει καποιος απο 'σας αλουμινοταινια για διαφορα ευκολα panels (για αλλαγη στην τονικοτητα)?
Λεω να αρχισω και εγω ενα μοντελλο με αλουμινοχαρτο, μεχρι που επεσε το ματι μου στο εργαστηριακι μου στην αλουμινοταινια.
Δεν ξερω μελλοντικα τι μπορει να γινει (ξεκολληματα, ζαρωματα κλπ) στο τελειωμενο μοντελλο.!!!!!

Ευχαριστω, Γιωργος....
[imgt]http://img375.imageshack.us/img375/9328/me109trop.jpg[/imgt]

Αποσυνδεδεμένος Heater

  • Don't phuck with the niners
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1214
  • Τόπος: inside a purple haze
Απ: Το αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 13, 2009, 12:09:31 πμ »
Γιωργο, αν η αλουμινοταινια που αναφεραισε εχει ενα σχετικο παχος, τοτε θα σου κανει σκαλοπατι σε σχεση με τα διπλα πανελ (ητε αυτα ειναι με αλουμινοχαρτο ητε βαμμενα με χρωμα). Αν ξεκινησεις το μοντελο με αλουμινοχαρτο τοτε η συσταση των ξενων που το 'εχουν το αθλημα' ειναι να παιξεις με τις δυο πλευρες του αλουμινοχαρτου, μετα με τον κοκκο του (οι αδιορατες γραμμες που φαινονται στην επιφανεια του να ειναι τοποθετημενες καθετα ως προς το πανελ και οριζοντια στο διπλα του), και τελος με βρασιμο αλουμινοχαρτου με αυγα.
Χθες διαβαζα και μια αλλη τεχνικη αλλοιωσης του χρωματος του αλουμινοχαρτου και γινεται βουτοντας το για μικρο χρονικο διαστημα μεσα σε χλωρινη μεσα στην οποια εχεις ριξει μερικα κερματα (απο οτι καταλαβα σε εμας θα δουλεψει με κερματα των 1,2 και 5 λεπτων).
1/32 F-16D 52+
1/32 TA-7C

Αποσυνδεδεμένος akira

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • modelclub.gr
Απ: Το Αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 16, 2017, 01:09:35 μμ »
sorry για την νεκρανασταση του θεματος αυτου, αλλα θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτη τη μεθοδο. Σκεφτομαι να δοκιμασω αυτη τη μεθοδο σε ενα Mig15 και μιας και το ασημι χρωμα το σιχαινομαι να το δουλεψω. Η ερωτηση μου ειναι υπαρχει αναλλακτικη κολλα για το Micro Metal Foil Adhesive της Microscale, διαβασα καπου οτι κανει η ξυλοκολλα (αραιωμενη, μιας και το Micro Metal Foil Adhesive ειναι σχεδον το ιδιο), εχω κρυσταλιζε κολλα για τις καλυπτρες θα δουλεψει σαν εναλλακτικη λυση;

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Το Αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 16, 2017, 05:36:39 μμ »
πολύ καλό το άρθρο θα κάνω την δοκιμή μου....γιατί εγώ βάζω αυτοκόλλητο αλουμινίου(αυτό που βάζουν στης σόμπες)


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος giannhsfx1987

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 186
  • Age: 36
  • Τόπος: ΛΗΜΝΟΣ ΜΥΡΙΝΑ ΛΗΜΝΟΥ
  • Γιάννης Αποστολάκης
Απ: Το Αλουμινόχαρτο και τα "μυστικά" του.
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 10:45:06 πμ »
πολύ καλό τόπικ, ευχαριστούμε!! :wink: :wink: