Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....  (Αναγνώστηκε 11320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« στις: Ιανουάριος 10, 2006, 01:58:15 πμ »
... ή τριχες κατσαρες???

Μα επιτελους ποτε θα καταλαβουν οι "αποκλειστικοι εισαγωγεις" τα θελω των μοντελιστων?
Ανοιγω αυτο το θεμα προτων για να ακουσω και της δικες σας αποψεις και δευτερων μπας και το δουν και ξυπνισουν ποτε.

Κυριοι ο μοντελισμος παγκοσμιος εχει αλαξει πολυ τα τελευταια 10 χρονια, ξερετε υπαρχουν photo etched set, βελτιωτικα ρητινης, διαφορα αξεσουαρ και εργαλεια που επιτρεπουν στους ξενους συναδελφους (εκτος απο το ταλεντο τους) να δημιουργουν τα αριστουργιματα που βλεπουμε στης εκθεσεις του εξωτερικου.

Και ξεκαθαριζω... Καταλαβαινουμε ολοι οτι η μοντελιστικη αγωρα της Ελλαδας ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να συγκριθει με της αγωρες της Αμερικης ή της Βρετανιας. Εμας ομως πιος θα μας καταλαβει και θα μας βοηθισει να βρουμε αυτο το εξειδικευμενο εργαλειο ή βελτιοτικο που εχουμε βαλει στο ματι:?:  :?:  :?:  Και δεν μιλαω για μαζικη εισαγωγη που ειναι ισως και αντιεμπορικη αλλα για μεμονομενα κοματια σε ρεαλιστικους χρονους!

Παραδειγμα 1:
Περνω τηλ. τον "αποκλειστικο εισαγωγεα" του Verlinden για ενα σχετικα παλιο αρματικο βελτιοτικο (δεν ειναι δα και κυκλοφορια 2005-06).
Απαντηση: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. (Ουτε λογος βαιβεα για ερωτηση του τυπου "θα το φερετε ποτε???" )

Το ιδιο αποτελεσμα και για ενα αεροπορικο βελτιοτικο παλι του Verlinden λιγες μερες μετα.

Παραδειγμα 2:
Ερωτηση φιλου σε βαρβατο mail order καταστημα:

Παλιο αεροπορικο βελτιοτικο Verlinden και σχετικα νεο απο Aires.
Απαντηση: ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ

Παραδειγμα 3:
Ερωτηση στο ιδιο βαρβατο mail order καταστημα:
Ξερετε κυκλοφορισε ενα καινουργιο εργαλειο για nuts & bolts (nuter αν δεν κανω λαθος)
Απαντηση: ΑΑΑ ΝΑΙΙΙΙ :shock:  :?:  :?:  :?:  Δεν το εχω αλλα ξανασκεψου το ... θα ειναι πανακριβο.

Παραδειγμα 4:
Ερωτηση και παλι στο ιδιο βαρβατο mail order καταστημα:
Κατι χαλκομανιουλες.... :?  :?  :?  
Απαντηση: ΝΑΙ βαιβεως δωστε μου τα μισα λευτα προκαταβολη και θα ειναι εδω σε 2,5 μηνες!!! (και δεν τα περνω σε 2,5 μερες?)

Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες αλλα ρε παιδι μου εχουν μαζευτει ολοι οι κακοι στο μοντελισμο! :lol:

Πιστευω πως αν δεν αλαξουν συμπεριφορα οι εισαγωγεις και τα μοντελιστικα καταστηματα στην Ελλαδα:

α) Ο μοντελισμος θα ειναι μονο για τα παιδακια (παιχνιδι) και εμεις οι ρομαντικοι θα ειμαστε τα ζαβα που στα 30 τους κολανε ακομα αεροπλανακια και αρματακια (φυσικα για ολους τους υπολοιπους).

β) Θα χανουν συνεχως πελατες και θα το ρειχνουν στα παζλ και στα ετοιμα αυτοκινητα.

και γ) Εμεις θα παραγκελνουμε οτι χρειαζομαστε απο το εξωτερικο ακομα και αν αυτο μας ποναει και μας θλυβει (και δεν μιλαω οικονομικα)

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 02:11:45 πμ »
Εδω δεν φερνουν τα κιτ,τα βελτιωτικα θα εφερναν? :evil:
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 02:17:56 πμ »
Σε όλα τα πράγματα σε αυτή τη χώρα που ζούμε , επικρατεί η Μιζέρια  :evil:  :evil:
Ο Μοντελισμός θα ξέφευγε  :?:  :roll:
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 02:49:03 πμ »
Niko,

Exeis apoluto dikio. Exoume kai' meis tetoia "diamantia" stin Ameriki. Apla ta magazia auta douleuoun me marketing tou '70 kai '80. Den exoun parei xampari oti exoun allaxei oi kairoi. Prepei na gnoriseis ti thelei kai epithumei o pelatis kai na tou to ferneis sto magazi etsi oste na ton kaneis na apofeugei agores internet i exoterikou. Etsi tha sou xanarxetai!  Exo gia paradeigma filo kalo pou einai etoimos na anoixei modeladiko stin perioxi mou. Prota ap'ola tha valei wireless internet mesa etsi oste na ferneis to laptop sou kai na serfareis kai na suzitas ta teleutaia tou modelismou. Xerei idi apo club meetings kai apo proigoumeni ergasia tou se analogo magazi (pou ekleise logo anaxias sumperiforas tou idioktiti pou douleve me pampalaia protupa) ti agorazei o kathe pelatis kai tou ta fernei. PX: Evgenan modela tis AFV kai Dragon kai paragelne kamia 12aria. To palio boss tou elege pou pas kai agorazeis tetoia akriva, poios tha ta parei? Mesa se mia mera eixan fugei ola dioti ixere poioi ta theloun. Tha valei polles vitrines na ekthetei dioramata kai modela na trava kai nea paidia kai na tous anthizei i fantasia. Genika prepei na eisai kalos sto public relation kai na parakoloutheis oti teleutaio sumvainei sto xoro (opos kai se kathe epagelma). Na exeis kai ena pango na kaneis douleia i na deixneis texnikes otan anthropoi se rotoun. Etsi tha erthoun xana kai xana oi pelates dioti to magazi ginetai club apo mono tou. Ola auta theloun meraki kai ginonte apla prepei na AGAPAS auto pou kaneis.

Axx, ta'pa kai xethimana  :wink:

Na'ste kala,
Corto
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΟΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1312
  • Age: 51
  • MC-114 IPMS-1023
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 03:34:12 πμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες και ιδιαίτερα με τον Corto. Εδώ στην Ελλάδα, οι περισσότεροι μαγαζάτορες έχουν καβαλήσει τέτοιο καλάμι που δεν περιγράφεται. Εκτός αυτού έχουν εδώ και χρόνια αυτοανακυρυχθεί σε "ειδήμονες" ενώ στην πραγματικότητα έχουν χρόνια να ασχοληθούν σοβαρά με το αντικείμενο. Εκτός αυτού όταν πάει κανένας ταλαίπωρος να ρωτήσει κάτι σχετικό με κυκλοφορίες ή τεχνικές κλπ. (π.χ. ο υπογράφων σε π ο λ υ γνωστό κατάστημα της Ιπποκράτους πριν τρία χρόνια) αντί να σπεύσουν να σε κατατοπίσουν με ζήλο γιατί στο κάτω-κάτω είναι το ψωμάκι τους βρε αδερφέ, χτυπάει κόκκινο ο εγωισμός και το τουπέ και σε αποπροσανατολίζουν τελείως! Σε ερώτηση εάν συνιστούν κάποιο τύπο χρώματος για wash η απάντηση ήταν "σκόνες αγιογραφίας"!!!
¶ντε βρες άκρη, ούτε τι εστί λάδι ζωγραφικής δεν ήξερα ο ταλαίπωρος πόσο μάλλον να έτρεχα στην υπό ανακάινηση Μητρόπολη Αθηνών να δώ τι στο καλό εννοούσε!!
Επίσης έχω σιχαθεί όταν καμμιά φορά ζητάω κάτι που δεν έχουν, να μου λένε πως η εταιρία έκλεισε!!! Το έχω ακούσει άπειρες φορές για την Dragon!
Το συμπέρασμα μου είναι πως όλοι αυτοί οι άπλανοι ζουν από τη δική μας "αλβακ" και δυστυχώς αναγκαζόμαστε να τα χώνουμε στο εξωτερικό με τα mail orders....

Αποσυνδεδεμένος Prodromos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 235
  • Age: 51
  • Τόπος: Melbourne
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 08:25:00 πμ »
Kai pou na dis an thelis na parangilis kati apo Ellada gia tin Australia einai san na zitas na sou dosoune ta asteria  :evil: as ta exoune in stock.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 09:04:57 πμ »
μιλάμε για μεγάλη διαστροφή να θέλεις να παραγγείλεις απο Ελλάδα όταν είσαι εκεί "απο κάτω". με την αγορά της ανατολής δίπλα σου εννοώ.
σοβαρά τώρα. όντως υπάρχει πρόβλημα και κάτι πρέπει να γίνει. είχα αναφερθεί πρόσφατα στο θέμα με αφορμή την έλειψη στόκου από την αγορά και την ύπαρξη μόνο δύο εταιρειών που δεν είναι και ότι καλύτερο στους στόκους. ας κάνουμε υπομονή ή ας βρούμε άλλες λύσεις.
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 09:06:40 πμ »
Πιστεύω ότι τα βελτιωτικά κιτ είναι πολύ δύσκολο να εισαχθούν μαζικά γιατί πάντα υπάρχει το ρίσκο να τα ζητούν πολλοί αλλά τελικά να τα αγοράσουν λίγοι.
Ας φέρνουν τουλάχιστον τα κανονικά πλαστικά κιτ των εταιριών που αντιπροσωπεύουν!!!!!!
Στην περίπτωση βέβαια που δεν μπορούν να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους να το λένε για να ξέρουμε και εμείς τί να κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 11:15:48 πμ »
Εγώ απλά αναρωτιέμαι ξέρουν οι κύριοι Τamiya - Verlinden - Mig και όλες οι εταιρίες πλαστικών κιτ που ακριβός έχουν δώσει της πολυδιαφημισμένες τους αντιπροσωπείες εδώ στην Ελλάδα???
Αλήθεια ξέρουν τι συμβαίνει???

Πως εισάγεις αποκλειστικά Μig και δεν έχεις ούτε βελτιωτικά που κυκλοφόρησαν προ διετίας ούτε και καινούργια?

Πως εισάγεις αποκλειστικά Verlinden και δεν έχεις το βελτιωτικό για F 104 G σε 1/48??? Αλλά ξέχασα μωρέ ποιος θα φτιάξει εδώ στην Ελλάδα F 104 G σε 1/48!!! Υπάρχει κανείς..................................ΕΛΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 11:31:38 πμ »
Εγώ πιστεύω ότι ξέρουν πολύ καλά τι ακριβώς συμβαίνει. Απλά όμως από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιος άλλος έλληνας να τους πλησιάσει και να τους ζητήσει την αντιπροσωπεία ....... εεε και αυτοί δεν πολυασχολούνται.
Για αυτούς μεγαλύτερη σημασία έχουν οι άλλες μεγάλες ευρωπαικές αγορές!!!!

Αποσυνδεδεμένος Brutalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1635
  • Age: 46
  • Τόπος: Aθήνα, Ζωγράφου
  • Αθήνα, Ζωγράφου
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 01:27:44 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όλους σας. Η κατάσταση των μοντελιστικών καταστημάτων στην συντριπτική πλειοψηφεία τους είναι απίστευτη, ένα είδος δικτατορίας και απολιταρχισμού θα μπορούσε να πει κάποιος! Μπορώ να δώσω ως παράδειγμα μια δική μου εμπειρία σε έναν από τους μεγαλύτερους αντιπροσώπους της "modelling valley". Σε ερώτηση μου αν θα φέρουν ποτέ βελτιωτικά ή κάποιου άλλου είδους εξειδικευμένα προϊόντα, η απάντηση ήταν η εξής : "Τι να τα κάνεις τα βελτιωτικά αφού τα τωρινά μοντέλα τα έχουν όλα μέσα" . Εκεί τι να του πεις του ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ, για να μην πω τίποτε άλλο??? Και η κατάσταση θα συνεχίζεται μέχρι κάποιος να πάρει τα ινία από τα χέρια τους.
Ανδρέας Αποστολόπουλος

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 01:45:57 μμ »
Πραγματικό γεγονός που μου συνέβη πριν από 2 περίπου χρόνια στην Ιπποκράτους:
-Έχετε το ταδε κιτ αυτοκινήτου (το ήθελα για δώρο);;;
-Όχι δεν το έχουμε (αφοπλιστική απάντηση).
-Και αυτό που είναι δίπλα σας;;;
-αααα έχετε δίκιο το έχουμε!!!!!
 :shock:  :shock:  :shock:
Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Rambo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 611
  • Age: 42
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 04:29:34 μμ »
τι να πουμε και εμεις οι εκτος των Αθηνων :D
μιλάμε για ελειψεις των πλέων βασικών πραγμάτων

το πήρα απόφαση και το εχω ριξει στο scratch και ειδικότερα ασχολούμε μονο με διοράματα
πολυεστερες μπάλσα φύλα πλαστικού γυψος στοκος και οτι σχετικό
και υπάρχει μεγάλη ποικιλία μη στρατιωτικών θεμάτων
αν το ψάξετε, εκει ειναι τα πιο ωραία του χόμπυ
the devil lies in the details

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 07:12:30 μμ »
Αγαπητοί φίλοι μοντελιστές, καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό: ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ!!!!!
Ζούν απο αυτά που πουλάνε κι έτσι φέρνουν τα προιόντα που θα τους επιτρέψουν να συνεχίσουν να υπάρχουν!
Τα βελτιωτικά είναι ένας πολύ επικίνδυνος τομέας, καθώς μπορούν να τους μείνουν στα ράφια για μήνες ή και χρόνια, επειδή η αγορά βελτιωτικών(και όχι μόνο) στην Ελλάδα είναι πολύ μικρή ακόμα.
Επίσης, οι εταιρείες τους υποχρεώνουν να παραγγείλουν συγκεκριμένο αριθμό κομματιών , τα οποία συνήθως υπερβαίνουν αυτά τα οποία μπορούν να αποροφηθούν από την αγορά μας.
Οτι μένει στην αποθήκη είναι χασούρα και μόνο προβλήματα τους προκαλεί.
Τα καινούργια μοντέλα καθυστερούν να έρθουν επειδή τα μαγαζιά περιμένουν περισσότερες από μία κυκλοφορίες από τις εταιρείες ,ώστε, να κάνουν συνολική παραγγελία και να τους κοστίσει φθηνότερα,και τότε,φέρνουν αυτά που θεωρούν δημοφιλέστερα.
Οσον αφορά τώρα τα(ο) καταστήματα mail order, το να σου ζητούν προκαταβολή δεν είναι παράλογο, ούτε να περιμένεις ένα-ενάμιση μήνα να τα φέρουν είναι παράλογο (γιατί περιμένουν πολλές παραγελλίες να μαζευτούν), το παράλογο είναι ότι σε χρεώνουν πολύ ακριβότερα απ΄ότι θα έπρεπε!
Τέλος , είναι πολύ απαιτητικό να ζητάς να μάθεις μοντελιστικές  τεχνικές "στο πόδι" ,από έναν υπάλληλο μοντελάδικου, ο οποίος πριν από εσένα έχει εξυπηρετήσει καμμιά 50αρια πελάτες και θα εξυπηρετήσει άλλους τόσους όταν φύγεις.Για αυτήν την ανάγκη υπάρχουν τα περιοδικά,τα βιβλία, τα μοντελιστικά φόρουμ(καλή ώρα),και οι μοντελοπαρέες.
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω δικό μου μοντελάδικο και ότι και εγώ έχω τα παράπονά μου από αυτά, απλώς προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα πιο ρεαλιστικά-όταν τουλάχιστον κοιμάται το μοντελιστικό μου πάθος!!

Αποσυνδεδεμένος mikegr_F.T.T

  • IPMS 1185
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 723
  • Age: 46
  • Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ-ΑΘΗΝΑ
  • CARPE DIEM!!!
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 10:49:11 μμ »
Εγώ παιδιά έχω να πω ένα πράγμα ή μάλλον να παραθέσω μια προσωπική μου εμπειρία. Μοντελιστικό κατάστημα σε επαρχιακή πόλη (Σημειώστε ότι είναι το μοναδικό που υπάρχει σ’ αυτήν την πόλη) πριν από καιρό, όχι πολύ,  καιγόμουν να αγοράσω βερνίκια και προφανώς ο πωλητής το κατάλαβε, με αποτέλεσμα 3 μπουκαλάκια βερνίκι της HUMBROL και δύο πινέλα , όχι τίποτα το ιδιαίτερο τα πιο απλά που είχε, πόσο λέτε? Να σας πω εγώ, 30 ΕΥΡΩ!!!!! Από εκεί και πέρα τα σχόλια νομίζω περισσεύουν. Επειδή όπως είπα παραπάνω καιγόμουν και δεν προγραμμάτιζα ταξίδι  στην Αθήνα σ’ αυτό το χρονικό διάστημα τι να έκανα τα αγόρασα. Φυσικά δεν ξαναψώνισα και ούτε πρόκειται να ξαναψωνίσω από το συγκεκριμένο κατάστημα πολύ απλά με την  τελευταία παραγγελία που έκανα μέσω ιντερνετ από μαγαζί του εξωτερικού  απέκτησα και ένα μικρό στοκ σε βερνίκια. Και ρωτάω φταίω εγώ? Το αν είναι μικρή η Ελληνικά αγορά να σας πω την αλήθεια λίγο με αφορά, γιατί πρέπει να με εκμεταλλεύεται ο κάθε κύριος που αποφάσισε να ανοίξει Μοντελιστικό κατάστημα, δεν το ήξερε πριν το ανοίξει?  Εγώ πλέον φίλοι μου το λέω ανοιχτά , θα ψωνίζω μέσω ιντερνετ από εξωτερικό ο κόσμος να χαλάσει διότι σέβομαι τα λεφτά μου και ακόμα ακόμα δεν ανέχομαι να με κοροϊδεύουν και να με εκμεταλλεύονται.

Αποσυνδεδεμένος stelios2000

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 553
  • Age: 48
  • Τόπος: Χανιά Κρήτης
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 11:03:02 μμ »
Παράθεση από: Μιχάλης Αποστράκης
Εγώ πλέον φίλοι μου το λέω ανοιχτά , θα ψωνίζω μέσω ιντερνετ από εξωτερικό ο κόσμος να χαλάσει διότι σέβομαι τα λεφτά μου και ακόμα ακόμα δεν ανέχομαι να με κοροϊδεύουν και να με εκμεταλλεύονται.


sumfono kai epauxano .....edo kai 2-3 xronia mono auto kano an kai edo sta xania exoume idi 3 katastimata montellismou...
Plaka eixe pantos otan eixa paralabei ta 1/32 F-16 ton ACD/TAM ton febrouario. Ekana loipon mia bolta kai sta 3 katastimata kai i apantisi itan:
 sto 1o den to ixere(?) KAN oti tha ebgaine kai prospathouse na mou poulisei to 1/32 Hasegawa F-16 A........ne to A
sto 2o to eixe akousei alla opos mou eipe upologize oti giro sto pasxa tha erxotan stin ellada
sto 3o to ixere alla opos mou eipe pisteue oti i timi tou tha itan giro sta 190 euro.....Otan to parelabe telika i timi tou itan 170euro otan tin idia stigmi o idios o kalfakis stin athina to poulouse 149 !!!!!!!!
Malista mou elege oti i timi tou itan apoluta fisiologiki "gia auta pou exei mesa"...
Dustixos to idio epanalambanete kai gia to TRUM 1/32 A-7 ....
ti na pei kaneis...
me ola auta einai kaneis na agorazei apo ellada?
mono gia pinela kai xromata katebaino gia psonia pleon....
So many things to do, and so little time .....

Αποσυνδεδεμένος KostasT

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2490
  • Age: 56
  • Τόπος: Ουαλλια/Αθηνα
  • Κωστας Τσιπας
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 11:24:28 μμ »
Leipo arketo kairo apo Ellada kai apo oti diavaso ta pragmata den ehoun
alaksei kai poli  :!:  :?:  Edo yparhoun 4 topika katastimata 5 lepta me autokinito kai alla 3 misi ora drive, opote den tithete thema gia na vreis kati. Ta salespersons einai entaksei, ean eheis kapoies apories kai den gnorizoun tha se valoun se epafi me topika clubs (tel. contacts) kai genika einai arketa kaloi kai eksiperetikoi stin doulia tous. Tora eimai kai ego ligo mistirios me ta kit pou tous gyreuo ,opote me mia online search stous distributors pou sinalasontai mazi tus den vroun oti zitao, sou lene eugenika sorry den to ehume kai den mporume na to vroume alla mporeis na dokimaseis x,y,z magazia (competitors) or meso internet.
Internet, Hannants ti allo?  Ebay stin apolitos eshati prospateia.
Ean ta magazia pou psonizete den deihnoun endiaferon apla min psonizete, outos n allos me ta lefta sas plironete :!:  :!:

Kind regards,

Kostas.
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
Τι τραβαει η ανθρωποτητα...................................

Αποσυνδεδεμένος JohnMet

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1827
  • Age: 40
  • Τόπος: Κρήτη
  • Πάντα μ'αρέσει να πετώ με κόντρα τον αέρα...
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 12:30:23 πμ »
Εγώ πάλι δεν μπορώ να πω και πολλά διότι μόνο τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι με τον μοντελισμό κ άρχισα να αγοράζω τα διάφορα κιτ από μοντελιστικά μαγαζιά...το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αρκετά από αυτά που πουλάνε είναι αρκετά ακριβά (π.χ. ένα βελτιωτικό που πήρα για το F-16 το πλήρωσα 30% πάνω σε σχέση με ιντερνετ)... :(
Πάντως για να τα λέτε εσείς που ασχολείστε περισσότερα χρόνια, σίγουρα θα ξέρετε κάτι παραπάνω.... :roll:
καλό θα ήταν κάποια στιγμή να βρεθέι κάποιος σαν εκείνον που λέει ο CORTO... :wink:

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 10:29:59 πμ »
Παράθεση από: stelios2000
Παράθεση από: Μιχάλης Αποστράκης
Dustixos to idio epanalambanete kai gia to TRUM 1/32 A-7 ....
ti na pei kaneis...


Στέλιο από περιέργεια, πόσο το δίνουν το Α-7Ε της TRUM στα Χανιά.
Στο Βόλο πάντος στο μοναδικό (και μάλλον μικρό) μοντελάδικο της πόλης το δίνει 98 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 10:31:52 πμ »
Ουπς, κάτι λάθος έκανα. Ο Στέλιος το έγραψε.

Αποσυνδεδεμένος Prodromos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 235
  • Age: 51
  • Τόπος: Melbourne
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 11, 2006, 11:00:02 πμ »
Re padies giati den agorazet mondel pou ftiahnonte se Kina apo magazi apo eki? Ena 1/32 Flanker apo tin Trumpeter kostiziei 58.86 euro kai me metaforika sou einai 90.48 euro gia paragdima apo tin www.hobbyeasy.com mondeladiko apo Hong Kong eki borite na dite pos tha se kostisi me metaforika yia opu nane ston kosmo prin plirosis. :lol:

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 12, 2006, 04:17:45 μμ »
Παραθέτω κάποιες τιμές από σαιτ εξωτερικού για κάποια βελτιωτικά της Eduard και από την ελληνική αγορά

RF -4B Phantom II 49260

Eduard      25,0$ = 20.50 Euro
Squadrom 22,5$ = 18,50 Euro
Hannants               18,25 Euro   
Ε.Α                        30,00 Euro  :evil:

F -4 Phantom II F.O.D 48434

Eduard       9,95$ = 8,16 Euro
Squadrom  8,96$ = 7,35 Euro
Hannants    9,20$ = 7,55 Euro   
Ε.Α                       12,30 Euro     :evil:
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος rafael

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 510
  • Age: 58
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 02:49:50 πμ »
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι συμφωνώ απόλυτα ότι η ελληνική αγορά από "εφοδιασμό" είναι μαύρο χάλι.
Ομως παρ΄ότι είμαι από αυτούς που συχνά - πυκνά γκρινιάζω στα μαγαζιά για την ανυπαρξία βελτιωτικών και decals, πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν πιστεύω ότι μπορούν αντικειμενικά να κάνουν τόσο εξειδικευμένες εισαγωγές. Ο λόγος, κατά τη γνώμη μου είναι απλός.
Αν ζητήσεις, σαν κατάστημα, από την Eduard ή την Airwaves (λέμε τώρα) να σου στείλει βελτιωτικά θα σε υποχρεώσει να πάρεις εκτός από τα βελτιωτικά της για το F-16, το A-7 και το Mirage 2000 κι αυτά π.χ για το Swift, το Gannet και το Vampire. Οχι από βίτσιο αλλα γιατί έτσι δουλεύει το σύστημα.
Αν τώρα δώσεις ένα σωρο λεφτά για βελτιωτικά που δεν θα στα ζητήσει ποτέ κανένας (όχι δηλαδή πόσοι εδώ μέσα θα πληρώσουν για να υπερβελτιώσουν το Gannet της Revell/Frog ?) μόνο και μόνο για να φέρεις δέκα κωδικούς για F-16, A-7 και F-104 τότε απλά έχεις κάνει μια τεράστια εμπορική μ...κια.
Η κατάσταση μάλιστα είναι πολύ χειρότερη στα decals όπου τα ελληνικά θέματα είναι ελάχιστα.
Είτε μας αρεσει είτε όχι είμαστε κολλημένοι με τα ελληνικά θέματα (ρίχτε μια ματιά στα θέματα του club) και πολύ αμφιβάλω αν θα πληρώναμε για να φτιάξουμε π.χ. ένα Avenger AEW. Ομως η εταιρεία που φτιάχνει το ρυτινένιο κιτ μετατροπής του F-104 σε TF-104 θα υποχρεώσει το Χ μαγαζί μαζί με αυτό να πάρει και μερικά σετ για τη μετατροπή του Avenger που λέγαμε. Το Χ μαγαζί όμως ξέρει ότι τα σετ του Αvenger δεν θα πουληθούν "στον αιώνα τον άπαντα" οπότε δεν πληρώνει γι' αυτά αλλά δεν μπορεί να αγοράσει ούτε το σετ του TF-104.
Γι' αυτό νομίζω ότι καλό είναι να το πάρουμε απόφαση ότι βελτιωτικά, κιτ μετατροπής και decals δεν πρόκειται να δούμε στην Ελλάδα εκτός από "ξώφαλτσες εισαγωγές" κάποιου ... παραννοημένου εισαγωγέα.

Υ.Γ. Τόσο έχουν πειστεί τα μαγαζιά ότι οι προτιμήσεις (και οι γνώσεις μας) αρχίζουν από το F-16 και τελειώνουν στο F-4 που όταν ρώτησα πασύγνωστο ιδιοκτήτη πασύγνωστου μοντελλάδικου της Ιπποκράτους αν έχει εξασφαλίσει μερικά TSR.2 (αυτό το περιβόητο που είναι να κυκλοφορήσει η Airfix) για εμάς τους "ιθαγενείς", μου απάντησε, μάλλον ενοχλημένος: "Μα που το μάθατε πια όλοι αυτό "πράμα" και το ζητάτε ?".
ΡΑΦΑΗΛ ΛΙΣΜΑΝΗΣ

Αποσυνδεδεμένος ΣΜΗΝΑΡΧΟΣ(Ι)ΚΑΚΑΛΟΣ

  • at Ormond VOR, radial 260, 3500ft...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2189
  • Age: 39
  • Τόπος: Daytona Beach
  • Παντέλας
    • http://www.airclub-larissa.gr
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 05:03:40 πμ »
Εδω ρε παιδια να τους ρωτας κατι και να σε γραφουν σε "σοβαρο" καταστημα της Ιπποκρατους και να ειμαι ετοιμος να ριξω καμια 50αρια cluster bombs απο τα νευρα μου να μην μεινει κεραμιδι!!! :evil:  Δεν ξαναπερναω απο εκει και τα βρησκω ολα απο αλλου. Αντε μη τα λαβω εις την κεφαλην μου! :evil:

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ....
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 01:25:22 μμ »
Παράθεση από: ΠΑΝΤΕΛΗΣ
Αντε μη τα λαβω εις την κεφαλην μου! :evil:

τελικά πράγματι είστε ...τσαντίλες στο συγκρότημα!!! :lol:
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Tags: